Jump to content


Samogradnja Snagas Pojacalo 1Kw


Recommended Posts

3 minuta ranije, Nixie said:

Mislim da ovo radi zaštitu i za D klasu. Pošto je mono pojačalo

Моно да али сваки чип има два излазна степена кији су према звучнику у мосној вези или ти на српском Bridge!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Danas skuvao kafu i bockam malo po ploci i vidim da nisam obratio paznju na Signal ground.Signal ground treba da bude vezan na sasiju kao i uzemljenje ili moze da ostane da "lebdi"?Napravio sam sledece Rca konektor-potenciometar-pretpojacalo-pojacalo.😐😐

Link to comment
Share on other sites

Одма' изнад летвице за изводе са трансформатора је трополни конектор за аудио улаз, средњи пин је маса, не видим потребу да се маса води на кућиште!

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока





Link to comment
Share on other sites

Sistem sam slusao,nije bilo suma,bruma.Pojacavac je takodje povezan interno signal masa- 0v izvod sa trafoa.Pa sam razmisljao ako bi i signal ground vezao na sasiju (uzemljenje) onda bi i centralni izvod sekundara bio vezan na uzemljenje.To mi se nije svidelo bas.Nadam se da ste me razumeli koliko toliko.

Na IEC socetu izmedju faze i nule imam x1 kond.Ispod se nalaze jos dva kondenzatora.Mislim da su Y1 kategorija vezani Faza-uzemljenje,Nula-uzemljenje.To sam izvadio iz starog coperskog napajanja.Da li to ostaviti ili skinuti?

Link to comment
Share on other sites

Sve zavisi od stepena izolacije trafoa. Ja uvek uzemljim metalnu šasiju direktno na kućni GND. Posle toga koristim posredno uzemljenje elektronike na šasiju. Ne hoću da razmišljam u opšte. Samo mi je pojačalo direktno uzemljeno. Na taj način sve što povežem na njega je takođe uzemljeno, a nema GND loop šanse da se pojavi.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, HiFi Lover said:

Na IEC socetu izmedju faze i nule imam x1 kond.Ispod se nalaze jos dva kondenzatora.Mislim da su Y1 kategorija vezani Faza-uzemljenje,Nula-uzemljenje.To sam izvadio iz starog coperskog napajanja.Da li to ostaviti ili skinuti?

Između faze i nule treba da ide X2, a inače svuda možeš da staviš Y2. To će malo da pomogne sa smetnjama.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, HiFi Lover said:

Da li je prihvatljivo za centralni izvod sekundara  trafoa bude uzemljen s obzirom da ce onda i siganl biti isto uzemljen?

Metalnu kutiju uzemlji direktno, a signal GND (centralnu tačku sekundara transformatora i elektrolita) poveži ovako na šasiju.

GND.png

Link to comment
Share on other sites




Samo se obezbedio u slučaju da primar probije na sekundar. 


Кол'ко се Ја бавим овим скаламеријама то никад' нисам доживео, чуј да пробије примар?????



Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока


Link to comment
Share on other sites

Sekundar je namotan preko primara kod torusa, između je tanka folija.  Postoji mogućnost naponskog proboja u slučaju pojave visokog napona u mreži, recimo kod udara groma u blizini. NIje loše (iz više razloga) imati uzemljen slepi navojak između primara i sekundara.

Meni je samo jedan trafo (od Edelinskog) crkao tako što je izgoreo primar, i to na velikom Crescendo pojačalu, tamo negde 90tih. Da li je došlo do proboja izolacije na sekundar ne znam, nisam ni utvrđivao. Pojačalo je preživelo ta događanja. Bilo je direktno uzemljeno na šasiju. Metalna šasija mora biti uzemljena uvek zbog bezbednosti. Kod EI trafoa i C jezgra lako je odvojiti primar i sekundar.

Link to comment
Share on other sites

Kažem retko se dešava, ali nije isključeno. Skoro sam burazeru menjao trafo u nekim 2+1 Microlab zvučnicima, istopio se primar, crko termalni osigurač. Elektronika je preživela. Ne znam zašto se to desilo. Slab je trafo verovatno pa se dosta grejao u zatvorenoj medijapanskoj kutiji, dok nije stradao lak na žici verovatno. Primar je ispod sekundara, i tanka žica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...