Jump to content


Harman Kardon vs. Yamaha -> 2. runda :-)


Delija

Recommended Posts

Evo i obecanog uporednog testa Yamaha-e RX-V657 i matorog Harman Kardon HK6500 pojacala na mojim Visaton zvucnicima... :D

Napomena: u oba slucaja kao pretpojacalo se koristi Yamaha, posto me ovde u VSu jedino ta varijanta zanima!

Ono sto odmah u par sekundi odusevljava je brzina i otsecnost bass-a na ovolikim kutijama sa po 2 bass driver-a od 8", a ne treba zanemariti ni dobitak na dubini istog. Zvucna slika je takodje osetno veca i zvuk i pored toga sto je malo "svetliji" (ja ga takvog volim!) uopste ne postaje ostar sa povecanjem jacine, sto je tendencija slabijih Yamaha, mada je i to na RX-V657 manje prisutno nego na RX-V550. Starija RX-Vx30 serija je imala problem sa sub-dimenzionisanim trafo-om, tako da je van konkurencije, pogotovo na 4ohm-skim zvucnicima koji traze "vatre".

E, da, sto se tice boje zvuka, u surround modu se sasvim uklapa sa ostalim kanalima koje pogoni Yamaha, a napomenucu i da sada kada je Yamaha rasterecena od mucenja sa 4 ohm-skim grdosijama i ostali kanali zvuce malo finije, mada se mozda tripujem. :D

Da ne duzim previse, citiracu se iz jednog drugog topic-a uz malu auto-korekciju... :D

...Jadna mala Yamaha RX-V657, a bogami i jadni mali B&W 602S3... :D Dodacu i mnogo jadan NAD C370, koji se mucio i u poredjenju sa Yamaha-om RX-V550 na ovim zvucnicima (ma koliko to nekome zvucalo bezveze!), a Harman ga je nacisto posramio... NAD je definitivno valjao za to da mi brundanjem trese prozore i namestaj... :)
Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo sa AVR-ovima jeste da upravo njihove pre-amp sekcije predstavljaju usko grlo u kvalitetu reprodukcije - ne toliko sama izlazna pojacala (mada je i tu moguce primetiti osetnu razliku stavljanjem odvojenog power ampa za prednja dva kanala). Zato je cini mi se dobra ideja potpuno odvojiti stereo od HTa uvodjenjem integrisanog pojacala ili pre/power kombinacije sa HT ulazom (ako covek nece da se zeza sa stalnim namestanjem dva potenciometra za glasnocu).

Link to comment
Share on other sites

U pravu si, za stereo treba definitivno izbeci i preamp A/V receiver-a, jedino je, moras priznati, mnogo dobro imati sve na jednom daljincu, pogotovo ako stari stereo zmajcek ni nema isti... :D

U tom slucaju stvarno mora da se zeza sa 2 volume potenciometra, al' nije veliki problem, posto se zna tacno gde treba da bude onaj na stereo pojacalu da bi odgovarao ostalim kanalima na receiver-u.

U svakom slucaju, ima smisla zezati se sa ovim, zato sto su razlike VRLO osetne i mnogo vece od onih koje bi se dobile ulaganjem istih para u skuplji receiver... :D

Kakva je situacija sa tvojim Harman-om? Ne secam se tacno koji model imas, al' mi je srce preskocilo kad sam video da 7300-tka moze u USA :D da se pazari za bednih ~900-950$, a cena u (J)Evropi (nas da ne pominjem - 2400€ :D ) je skoro 3 puta veca... :D

Link to comment
Share on other sites

Ja imam HK AVR 8500, koji pumpa 5 x 110 W a u stereo modu 2 x 120W na 8 ohma. To svira dobro - otprilike u klasi stereo pojacala od 2000 eura. U mojoj sobi i na mojoj opremi davao je dosta slican zvuk kao recimo Electrocompaniet ECI 3.

Taj HK koga pominjes je dobar i on je napravljen kao naslednik za ovaj moj model iako nesto po gabaritu manji. Ali je i nesto moderniji ... Ta US cena je zbilja fantasticna i kad bi mogao po toj ceni da ga nabavis - bilo bi to super.

Moj problem je sto su mi apetiti u medjuvremenu porasli pa sam resio da napravim potpuno odvojen stereo sistem, koji ce preko HK pre-out biti povezan i sa mojim HT sistemom. Na taj nacin nameravam da realizujem upravo ono sto sam pomenuo u prethodnom postu. Cilj je da taj novi stereo sistem igra u bar jednoj ligi iznad ovog koji sad posedujem - naravno u stereo opciji.

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...