Jump to content


Komentar i kritika Hi-Files 13


ZoranBG

Recommended Posts

Postovani,

posle citanja najnovijeg broja, vidim da ste se potrudili poprilicno da obradite vise zanimljivih tema, posebno su mi se dopale one za NAD Masters seriju i test regalskih zvucnika. Veoma mi se svidelo i to sto prikazujete otvorene uredjaje, tako se moze stosta primetiti, npr. da Denon pojacalo ne koristi releje vec integrisana kola za selekciju aktivnog ulaza, sto i nije neko ekstra resenje.

Moguce je da sam ja perfekcionista, ali postoje stvari koje mi bodu oci u vasem casopisu i mislim da nisu u redu. Nemojte mi zameriti, nadam se da necu biti preostar u komentaru:

- Gospodin Nemanja Stupar se u clanku o Meridian plejeru veoma trudi da docara svoj dozivljaj sa navedenim uredjajem i to je lepo. Navodi i sistem koji je koristio na testu sto je sasvim profesionalno. U zvucnike se ne razumem, te ih necu komentarisati, ali vidim da za amplifikaciju koristi Revox B780. Pobogu, ako covek vec ima toliku zelju da pise clanke, dajte mu nesto posteno. Veliki sam ljubitelj Revox-a, ali, ruku na srce, njegova pojacala i zvucnici nikada nisu bila ekstra cenjeni. B780 nije uredjaj sa kojim treba uparivati Meridian G06, za njega je potrebno imati pojacalo od bar 1500-2000 EUR. Sam B780 je mator uredjaj, ima pretpojacavacku sekciju osetno losiju od mog bivseg Sony TA-FA5ES (B780 fale detalji i cist zvuk, mada je dosta prirodan i prijatan), a ovde Wili Studer tvrdi da TA-FA7 (bio duplo skuplji od TA-FA5, 2000 EUR) ne spada u Hi End, pa onda zakljucite gde se nalazi B780. Pored toga, CD skoro da nije postojao kada su se radile posljednje serije B780. Test lici kao kada bismo na Mercedesu W123 (onom starom od taksista) testirali najnovije gume za trkacke automobile.

- Test Shanling plejera, od strane istog autora je OK, ali bi bilo lepo da su njih dva poredjena medjusobno u npr. CD modu.

- Gospodin Viktor Kostic nastavlja sa "biserima", u testu Denon pojacala i CD plejera, tipa "veoma kvalitetno izradjeno kuciste" (sacinjeno od bednih limova, stedelo se na zavrtnjima sa zadnje strane itd.), do toga da ne poredi zvuk ovog sistema sa bilo cim drugim (npr. nekim NAD-om ili slicnim). Da sam pocetnik i hocu da kupim nesto za sebe, procitao bih ovaj clanak, kupio ova dva uredjaja i bio ubedjen da imam najbolju muziku u Srbiji. Da spomenem jos i "divljenje ukucana i prijatelja", u tom slucaju bi bilo bolje da kupim neki komad namestaja (npr. kinesku vazu) ili Yamaha mini komponente sa piano finish-om, jer verovatno bolje izgledaju.

- Red bi bio da prekinete da hvalite OPA2134 i 2604 operacione pojacavace koje proizvodjaci stavljaju u izlazne stepene plejera, to nisu vrlo kvalitetni operacioni pojacavaci kako kazete, vec donja srednja klasa, nista specijalno, postoje mnogo bolji komadi (Analog Devices na primer). I o ovome postoji detaljan tekst Dejana Veselinovic-a na Internetu, a moji testovi nekih od njih su potvrdili njegove navode. Citaoci bi mogli pomisliti da za svoj novac dobijaju bogzna sta u tim uredjajima, a to nije tacno.

Ukoliko iole pretendujete da budete ozbiljni, promenite neke stvari. Ovako imam utisak da su autori dosta mladi i neiskusni, pa im vise pristaje piskaranje po forumu nego clanci za ozbiljan casopis. Pogledajte starije brojeve "Audiofon"-a, tekstove Dejana Veselinovica, Miska Manica i Velimira Hrnjaka i znacete kako treba da izgledaju clanci. Ne znam da li je problem u tome sto vam zastupnici nece dati nista vise da testirate ukoliko malo iskritikujete neke komponente. Ceo utisak o clancima je po sistemu "sta god da kupim, necu pogresiti", sto bas i nije tacno.

Mozda i drugi citaoci misle nesto ovako, ali ne zele da vam se zameraju. Voleo bih da se ne zavrsi sa "Hvala na savetima" komentarom.

Srdacan pozdrav,

Zoran

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovežem, ja i dalje mislim da Hi-Files nije za Å¡iroke mase. Jednostavno, koliko ljudi u Srbiji ima para da kupi Shanling CD plejer? Naravno, ne kažem da treba izbaciti ovakve testove, ali dajte neÅ¡to Å¡to ljudi mogu da kupe. Na primer, napravite test zvuÄnika iz Merkatora koji koÅ¡taju 10,000 din. To svako može da kupi, ali nema pojma o Äemu se tu radi. I naravno, vidite da taj test ne bude tipa "uporedio sam ove zvuÄnike sa MA silver koji koÅ¡taju 2500 evra i uvideo da su MA mnogo bolji".

Nadam se da je kritika konstruktivna.

Link to comment
Share on other sites

Predhodno je sve receno!i nemora da se kopira'hi-fi choice".jer je bas u septembarskom broju,koji je u mojim rukama testiran famozni denonov cd i pojacalo,i malo bi moglo da se uvede neki clanak i fotka o malo starijim uredjajima ali vrednih pomena,ne mora prikazivanja samo onoga sto sponzori daju.I treba pisati o testovima sto vise jeftinijih uredjeja,dostupnih za siroke narodne mase,i ljubitelja hi-fi-ja.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima,

pre svega hvala na finom tonu kritika koje zasigurno pocinju da bivaju sve konstruktivnije.

Pocecu od testa zvucnika... Ideja je bila prikazati sve zvucnike koji mogu su best buy a mogu se pronaci na domacem trzistu.

Zvucnici koji su u Merkatoru izlozeni svakako ne predstavljaju ozbiljnu materiju za test, te zbog toga verovatno nikada nece ni doci u obzir.

Ne radi se o nekakvom snobovskom hajfajistickom stavu, vec o tome da su oni zvucnici tamo izlozeni, mahom Pioneer cini mi se, vec na prvi pogled smesni.

Test bi isao otprilike "a kada smo kucnuli prstom zadnji panel zvucnika, zacuo se smesan zvuk" :wink:

Cinjenica jeste da zivimo u relativno siromasnom drustvu, ali poenta je preokrenuti prioritete, pa da klinci ne traze mobilne telefone od 200-300 evra, vec nove zvucnike. Ako to uspemo, onda smo na dobom putu.

@ZoranBG

Naravno da se nece zavrsiti sa "hvala na komentarima" jer sam vise puta rekao da ozbiljne kritike bez hajfajsisticke sujete uvek dobro dodju.

Sto se tice Revoxa, Nemanja se kune u njega i ne menja ga ni za kakve pare. Ja vise volim novije uredjaje od vintage, ali covek je zaljubljenu tu spravu.

Slusao sam njegov sistem i nemam nikakvih zamerki. Kada god preuzimam uredjaje od njega, sednemo sat vremena, popricamo malo i poslusam sistem sa test uredjajem, pre pakovanja.

Tako je bilo i ovog puta, a Meridian je imao takvu dinamiku da to stvarno ne mogu da opisem. Mislim da se najveci laik moze osetiti zestoku prednost ovog plejera.

Poredjenje dva CD plejera istog proizvodjaca iz slicne klase, u smislu reprodukcije smatram veoma teskim. Moglo je svakako da se napise nekoliko recenica, to prihvatam, ali ne znam koliko se mogla osetiti znacajna razlika. Nisam slusao ove plejere, bio sam na odmoru u to vreme....

Sto se tice Denona, mislim da je ukazano o kojoj klasi uredjaja je rec. OK, uredjaj nije savrsen, ali "svira za sve pare". Pomenuto je da sve sto nedostaje, ima u seriji 1500.

OK prestacemo da hvalimo OPA :listen

Pogledao sam neke brojeve Audiofona, secam se dobro poslednjeg izdanja i nisam zapazio nista revolucionarno u tim tekstovima.

I dalje molim nekoga ko poseduje vise brojeva, da mi ih pozajmi na barem prelistavanje...

Autori jesu mladi, ali po difoltu to ne znaci da su neiskusni.

Naravno da se iskustvo stice godinama, sto mislim da se moze primetiti nakon samo dve godine postojanja casopisa.

Nemaju citaoci problem sa zameranjem, kada ih ne poznajemo.

Vecina kritika je vise nego pozitivna, a tvoja kritika Zorane je na mestu i slobodno mozemo nastaviti diskusiju...

Link to comment
Share on other sites

Cao svima!

Pa da pocnem...Sto se tice dvojbe oko Revox-a nekako cudno ali i ja sam cuo iz vise izvora da neki od pojacala koje su naparavili ubija naravno to je staro ali vise verujem da su ljudskije odradjeni nego sva ova nalickana boranija o kojoj moze da se prave hvalospevi jer mladi koji ih kupuju nisu bili ni rodjeni kada se tako pravilo pa sada misle da je hi-fi tek u povoju.

" Ja verujem u neke nove kvalitetne aparate sa daljinskim ali oni teh evoluiraju (zvuk) u pojacala koja nisu imala daljince " :wink:

Sto se tice zvucnika sada se vec hronicno ne spominje odlika testiranog B&W-ja da svira nesto ostrije i da basa bas i nema. Odredjene firme ne mogu ni da izgovorim jer od spolja izgleda da imaju visokotonac a ono piezo iz bipera. Usher ne mogu da razumem da nemaju basa???, pa to je zvucnik sa najvise basa u celom testu a nigde govora da su im visoki tunjavi.

Ostali su ok ili ih nisam slusao.

Sto se tice casopisa u celini vrlo dobro i sada je vec profi. :wink:

A sto se tice odredjenih aluzija na casopis Audiofon a imam ih ~ 10-ak mislim da su bili super sa dobrim facama ali boze moj mozda ce se po koji pojaviti i u Hi-Files-u ... barem se nadam :D

Link to comment
Share on other sites

Samo komentar na temu Revox za testiranje novog Meridiana ... U principu ovakvi testovi u HiFi novinama se prave iz vise razloga. Jedan je naravno da se proveri kvalitet izrade i reprodukcije uredjaja koji se testira ali takodje i da se ustanovi sa kojim drugim uredjajima, ili zvucnicima, testirani uredjaj dobro radi. Stavljati vintage uredjaj u referentni test sistem znaci odmah izbaciti ovaj drugi razlog iz igre: jer takvog pojacala vise nema na trzistu da se kupi pa niko i ne moze da proveri iskaze navedene u testu. U vezi vintage: tu se pravi izuzetak samo u slucaju nekih legendarnih uredjaja koji su svojevremeno bili jako uspesni i koje su mnogi imali prilike da cuju (neka McIntosh pojacala, Accuphase, itsl.). Zbog toga se novi uredjaji nikada ne testiraju samo sa vintage uredjajima. Jos jedan dodatan razlog jeste taj koji je Zoran naveo: u to vreme nije ni bilo CDova, sto znaci da je pojacalo tunirano za jedan drugi tip izvora.

Dobar i savremeni referentni test sistem je neophodan ako zelite da dodjete do relevantnih zakljucaka koji nece zavarati kupca. Problem sa HiFi jem lezi pre svega u tome sto jedna te ista komponenta moze razlicito da zvuci zavisno sa kojim komponentama je uparena (da ne ulazimo u problematiku prostorije, napajanja itd.). Da biste otkrili pravi karakter nekog uredjaja morate da ga testirate sa komponentama koje su bar dve klase iznad uredjaja koji se testira i da to uradite sa vise razlicitih komponenti. Takodje vam treba vremena da bi ste mogli da eksperimentisete: da isprobate razlicite kablove (G06 ima npr. balansirane i ne-balansirane izlaze) ili da probate razne kombinacije.

Takodje je NEOPHODNO uporediti ga sa nekim uredjajem iz slicnog ranga. U ovom slucaju tu se radi o Naim CD 5x, ili Arcamu ili Lyngdorf CD1 ili necem drugom sto kosta tih 2200 eura. Samo tako mozete da vidite kako je pozicioniran doticni uredjaj u odnosu na konkurenciju u tom segmentu.

To naravno podrazumeva jedan ozbiljan pristup, vreme ali i odredjena ulaganja: u stvaranje test sistema i u imanje mogucnosti da se uredjaj dobije na duze vreme (koliko se secam Ljubo, jedan od vasih problema je bio i taj sto vam distributeri daju uredjaj na svega dan-dva). I to je ono zasta urednik lista mora da se izbori sa vlasnicima. Jer ukoliko se zeli ozbiljna novina, onda mora nesto i da se ulozi.

U protivnom moze da vam se desi da izgubite kredibilitet.

Sa najboljim namerama ... Dejan

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se, jer sada puno zurim.

Dejane, uredjaje dobijamo u proseku na 7-10 dana.

Ovo sto si nabrojao (Naim CD 5x, ili Arcamu ili Lyngdorf CD1) ne postoji na domacem trzistu.

Generalno se slazem sa nekim tvojim idejama.

zormanic-ovu poruku necu komentarisati... malo je neukusno.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...