Jump to content


Revox 215b


FANCY

Recommended Posts

Å to se tiÄe komentara na slici: 36 NE ROTIRA i prema tome ne stvara trenje sa plastikom. Osim toga, izmeÄ‘u 36 i 42 je distancer 43 i gumica 44 tako da 36 ne naleže direktno. Problem nastaje jer se stvara veliki aksijalni pritisak na osovinu s obe strane i to onemogućava slobodnu rotaciju.

Tako je.. I sam, sam se pomalo pogubio, 36 dio ne rotira nego neda osovini da ide unatrag a bas kako si rekao veliki aksijalni pritisak sa prednje strane osovine ( velika sajba lezaj) i sa zadnje strane limic koji pritisce magnet i navlaci osovinu. Mene zanima kako je prije radilo. U svemu ovom sam dobio jos jednu ideju da testiram ali to cu kad se malo odmorim. Prijatelju, idemo spavati sutra je novi dan pa ako nam se bude dalo dalje ćemo vidjeti. Hvala mnogo na trudu, svaka cast.. Laku noc i cujemo se.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Čekaj, ne sada, tek smo počeli. Ti sigurno imaš višak distancera. jesi li izbacio sve viškove i složio po knjizi? Ako jesi, onda pokušaj da regulišeš aksijalni pritisak otpuštanjem zavrtanja 39. Pre toga, isprobaj slobodno okretanje osovine bez magneta i lima sa do kraja zategnutim zavrtnjima 39.

Sad sam još jednom pogledao sve što je u početku bilo nanizano na osovini, na ovoj slici. Dakle, iz ove kolekcije, za distancer na poziciji 43 uzimaš najtanji od svih. Ako u sadašnjoj postavci, kada se sa montiranim magnetom teško okreće, nemaš minimalni aksijalni luf, onda si odabrao distancer koji je prevelike debljine. Važno je samo da u gomili delova prepoznaš šta ide na poziciju 36 a šta na 43 i sigurno ćeš uspeti.

Na drugoj slici imaš tek raspakovanu novu mehaniku iz Regensdorfa. Pogledaj kako su okrenuti limovi preko magneta. Proveri da li ih okrećeš na pravu stranu.

post-9017-0-35747600-1359247926_thumb.jp

post-9017-0-77977400-1359248457_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

ÄŒekaj, ne sada, tek smo poÄeli. Ti sigurno imaÅ¡ viÅ¡ak distancera. jesi li izbacio sve viÅ¡kove i složio po knjizi? Ako jesi, onda pokuÅ¡aj da reguliÅ¡eÅ¡ aksijalni pritisak otpuÅ¡tanjem zavrtanja 39. Pre toga, isprobaj slobodno okretanje osovine bez magneta i lima sa do kraja zategnutim zavrtnjima 39.

Sad sam joÅ¡ jednom pogledao sve Å¡to je u poÄetku bilo nanizano na osovini, na ovoj slici. Dakle, iz ove kolekcije, za distancer na poziciji 43 uzimaÅ¡ najtanji od svih. Ako u sadaÅ¡njoj postavci, kada se sa montiranim magnetom teÅ¡ko okreće, nemaÅ¡ minimalni aksijalni luf, onda si odabrao distancer koji je prevelike debljine.

Probao sam slobodno okretanje sa magnetom ali bez 39 i bez 45, vrti se bez problema ali com dodde 39 i 45 i onda limic sva lagana vrtnja prestaje.

Ne, tu sliku ne geldaj, sav visak je izbacen. sad je onako kako je u knjizi od revoxa. A distanzeri su iste debljine, vejrojatno ona guma rijesi problem ako je nesto 20-i dio milimetra deblje ili tanje. Luft imam kad stavim magnet ali Äim stvaim limic koji pritegne sve to onda gubim slobodnu vrtnju magneta. Pisem iz kreveta ako zaspim ne ljuti se.

Link to comment
Share on other sites

A da li se slobodno vrti sa 39 i 45 ali bez magneta i lima?

Meni je žao što ne mogu da se setim tačnog rasporeda i broja elemenata - poslednjem sam vadio creva pre pet godina - i što nisam fotografisao detaljno. Ali u prilogu su dve slike sa rastavljenim osovinama. Kao što vidiš, na jednoj ima delova kao i kod tebe na početku, dok na drugoj nema gumice. Probaj obe varijante. U jedno sam siguran: kad se stegne, mora da se slobodno okreće.

post-9017-0-10923900-1359249855_thumb.jp

post-9017-0-01062000-1359249861_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

A da li se slobodno vrti sa 39 i 45 ali bez magneta i lima?

Meni je žao Å¡to ne mogu da se setim taÄnog rasporeda i broja elemenata - poslednjem sam vadio creva pre pet godina - i Å¡to nisam fotografisao detaljno. Ali u prilogu su dve slike sa rastavljenim osovinama. Kao Å¡to vidiÅ¡, na jednoj ima delova kao i kod tebe na poÄetku, dok na drugoj nema gumice. Probaj obe varijante. U jedno sam siguran: kad se stegne, mora da se slobodno okreće.

Ako mi vjerujes, sve sam to probao, a ako stavis jedan distancer vise a sav raspored elemenata stavis kao u revox knjizi onda nemozes vise navuci limic u žlijebove na osovini, tj. limic neozes uopce tavit jer magnet prekrije žlijeb u koji mora nasjesti limiÄ. A ako staviÅ¡ onu gumicu odmah do magneta onda možeÅ¡ stavit jos dva distancera i kad stviÅ¡ magnet joÅ¡ uvijek se vidi žlijeb na osovini i možeÅ¡ limić stavvit bez problema. ZnaÄi ima dva na naÄina, redoslijeda postavljanja elemenata na osovinu ali to vrijedi samo za gumicu i distancere a sve drugo mora ići po revox nacrtu. Ja sam stavljao ovako i onako gumicu i distancere ali Äim je limić gore aksijalna sila je prevelika i nema slobodne vrtnje.Ne moguvjerovat da limić toliko jako prisloni osovinu na ležaj. SInoc nisam primjetio, nov mehanika ima nekakvu novu reviziju magneta a limići stoje koliko sam vidjeo kao kod mene. Tj. Kod mene stoji limic na jednom magnetu ovako kao na slici dok drugi ne. A moram reći i da se onaj gdje limić stoji kako treba po revox nacrtu taj se okreće malo otezano ali dovoljno lagano da se pokrene bez pomoci. A onaj koji sam ja "po svom napravio" okreće se kao gramofonski tanjur, totalno lako, iako ružno izgleda na prvi pogled...

Link to comment
Share on other sites

Ма не дирај ништа ако ради.

:wave2

Zasad ništa neću dirati jer sam se umorio. Evo i dans testiram radi sve kao sat nema nikakvih problema. A jednom kad mi se bude dalo onda ću "možda" opet pokušati a dotad ću sakupljati informacije. Nadam se samo da vas nisam previše zamorio a posebno Willi-a.

Link to comment
Share on other sites

Ne može to da ostane tako jer ništa ne drži osovinu aksijalno, ti sada umetanjem kasete ili prstom možeš da je gurneš unutra. To više nema veze sa tobom, to je između tvog Revox-a i mene. U roku od nekoliko dana ću imati slike rastavljene mehanike sa izmerenim prečnicima i debljinama svih distancera.

Link to comment
Share on other sites

Ne može to da ostane tako jer niÅ¡ta ne drži osovinu aksijalno, ti sada umetanjem kasete ili prstom možeÅ¡ da je gurneÅ¡ unutra. To viÅ¡e nema veze sa tobom, to je izmeÄ‘u tvog Revox-a i mene. U roku od nekoliko dana ću imati slike rastavljene mehanike sa izmerenim preÄnicima i debljinama svih distancera.

Ma nema problema, i mene smeta malo ali tako je kako je.

Osovina se nemoze gurnuti nazad niti naprijed jer je pricvrceno sve kako streba osim limica koji drzi zamajac, limic je samo krenut naopako ali je umetnut kako treba tj zlijeb i sve ostalo samo posto je limic okrenut unazad-kontra onda ne pritisce magnet (nema axsijalne sile) nego sam samo vrucim ljepilo (koje se lako skida) ucvrstio limic za magnet jer to je jedii kontakt vrtnje osovine sa magnetom i to je sve. Nemoj se zamarati sa tim kad bude bilo bit ce.

Link to comment
Share on other sites

Možda je Revox enigma rijeÅ¡ena?? Nakon dva -tri dana opet se oba capstan motora zaglave i na kraju vjerojatno obe capstan osovine su kako netreba a tovjerojatno i objaÅ¡njava problem oko aksijalne sile.. Evo slika moje capstan osovine kakva i kakva bi trebala biti capstan osovina koja je OK. Svaka ponuda obe osovine dobro doÅ¡la, naravno povoljna :-)

post-30031-0-05659500-1359908208_thumb.j

post-30031-0-63521500-1359908216_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Neka te ne bune crne osovine, ima ih i takvih ali su one uvek iste, sa istim fabričkim brojevima i među njima nema razlike. Samo je važno kakve su prednja i zadnja nalegajuća površina. Bilo bi dobro da to slikaš sa što većim uvećanjem i oštrinom i postaviš ovde.

Nabavka novih osovina bi mogla da bude promašena investicija jer ako zaista sinteri nisu dobri, ništa nisi rešio a i onve osovine će se pojesti. Možda bi trebalo da razmisliš o nabavci kompletne nove mašine sa nekim nemehaničkim defektom ili u lošem vizuelnom stanju i presadiš celu mehaniku a taj drugi dek kasnije može da bude i donor drugih rogana.

Link to comment
Share on other sites

Pošto pretpostavljam da govoriš nemački, na ovom forumu se vodi ista diskusija: kako pravilno složiti mehaniku na B710. Ljudi su takođe uočili razlike u odnosu na servisno uputstvo:

 

http://new-hifi-classic.de/forum/index.php?topic=5425.0

 

Dobra je praksa kod rastavljanja mehanike nizati delove na dugačku osovinu ili ekser istim redom i istom orijentacijom kako se skidaju - tako ne može da dođe do greške.

Link to comment
Share on other sites

Citao sam ovaj tekst (nekoliko puta) :-) i moguce je na dva nacina i oba rade da se montira prsten-gumica i bakrena sajba obrnuto ali onda treba dvije bakrene sajbe a ne jedna kao sto stoji u Revox knjizi. ovo sa ekserorm je odlicna ideja ali mi nije bilo ni na kraj pameti a i da sam to napravio nebi bilo velike koristi od toga jer je netko vec prije nesto radio. Ali sad sam vec otisao dalje u dosta ozbiljnije zahvate. Imam prijatelja koji radi na preciznim CNC masinama i nesto smo se dogovorili i kad mi to sredi, vidjet cemo. Kod duge capstan osovine on je primjetio da je osovina malo pomotana????????? i na ravnoj povrsini mi je pokazao i vidi se da osovina nije ravna 100%. Da samo spomenem, kad smo razgovarali rekao je da mu masina moze rezati-frezati 1000 dio milimetra (nisam ni znao da se koristi toliko prezizna mjera za obradu metala???). Javit cu sto je bilo..

PoÅ¡to pretpostavljam da govoriÅ¡ nemaÄki, na ovom forumu se vodi ista diskusija: kako pravilno složiti mehaniku na B710. Ljudi su takoÄ‘e uoÄili razlike u odnosu na servisno uputstvo:

 

http://new-hifi-classic.de/forum/index.php?topic=5425.0

 

Dobra je praksa kod rastavljanja mehanike nizati delove na dugaÄku osovinu ili ekser istim redom i istom orijentacijom kako se skidaju - tako ne može da doÄ‘e do greÅ¡ke.

Link to comment
Share on other sites

Ova je izgleda nekad "nekomu" pala tj. dozivjela je veliki mehanicki stres cim je ovako nesto moguce. A cini mi se da su radene od vrlo cvrstog materijala ili se varam??? I kako je moguce da se tako nesto jako moze iskrivit, to mora da je bio pad ili udaras onako muski, naravno nije mnogo iskrivljena ali dobro se vidi kad se zakotrlja na ravnoj povrsini (staklo). Ali kad dodem  sa posla bit ce gotovoe i osovine, pa cu vidjeti uspjeh ili ne. A i onako sam rijesio kako si me savijetovao, nabavit ili nove ili dobre osovine ili cijelu mehaniku ali ovdje je to vrlo tesko i vrlo skup sport, ali mozda nesto ispade.

Da, za sve te kapstan osovine strogo važi pravilo da ne smeju da se ispuste na zemlju niti da pretrpe bilo kakav mehaniÄki stres.

Link to comment
Share on other sites

Evo kratko o poslu koji je napravit. Kao Å¡to sam pisao, kolega je malo dotjerao osovine sa mali propustom ali eto i to se deÅ¡ava. Sve sam sklopio ali limić joÅ¡ uvijek je naopako ali sad radi već nekoliko dana i nevidim da se neÅ¡to koÄi prilikom gaÅ¡enja, a prilikom paljenja motori startaju bez problema. Neznam koliko će utjecati Å¡to je ispolirao onaj dio osovine koji nije trebao na koji liježe pinch valjak i neznam uopće koji je to bio materijal /farba ili Å¡to već) i Äemu treba, ali zaad nisam primjetio promjene??. Eto tolko zasad.

post-30031-0-39316300-1360178377_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

nesmije imati radialni!!! i gazni dio rolera nije smio polirati, ako je tvornicki staklaren ili pjeskaren...makar na slici ne kuzim da je poliran....btw nesmijes majstoru koji ne kuzi bas 100% problem dati bez nadzora osovinu :-)

Mislim totalno mi smjesna ta tvoja situacija sa tom osovinom...kao da sklapas nuklearni reaktor :-)

A dali si ga pitao da ti napravi novu?

Link to comment
Share on other sites

Kada kažeš da osovina "malo radi" je li to aksijalni ili radijalni luft?

Radialni, mozes osjetit kako se osovinica pomijera gore dole u lezaju (ne naprijed nazad kao prilikom vadenja) nego kad je osovina unutra osjeti se pod prstima da se pomijera gore dole u lezaju.

Link to comment
Share on other sites

nesmije imati radialni!!! i gazni dio rolera nije smio polirati, ako je tvornicki staklaren ili pjeskaren...makar na slici ne kuzim da je poliran....btw nesmijes majstoru koji ne kuzi bas 100% problem dati bez nadzora osovinu :smile:

Mislim totalno mi smjesna ta tvoja situacija sa tom osovinom...kao da sklapas nuklearni reaktor :smile:

A dali si ga pitao da ti napravi novu?

Mozda bi reaktor lakse isao. :-)

Kamo puste strece da je meni smijesno, meni je polako zalosno, ali na kraju se proradit ako se ne ispostavi da je jos nesto ostislo. A zbog onog poliranja gaznog dijela rolera sad mi se cini da na nekim dijelovima muzika svira "razvuceno" ali mozda je to prividno. On se i ponudio da to napravi ali nemam 100% tocne dimenzije osovinica i debljine i to mi je problem. Ako imas nekih detalja za dimenzije samo posalji za obe osovine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...