Jump to content


Revox 215b


FANCY

Recommended Posts

Pozdrav, svima, Da se i ja javim sa jednim maleim velikim problemom. Moj dragi Revox 215b neradi viÅ¡e kako treba. Odjednom mi je poÄeo sa da se zaustavlja i onda sam primjetio da mi capstan motori ne rade kako treba. Na poÄetku sam mislio da je prljavÅ¡tna al ipaki ćini mi se da nije. Prvo su motori usporavali i kad sam ih pokrenuo rukom, radili su ali sad viÅ¡e ni to. Sve sam rastavio podmazao i namontirao kako u revox uputama stoji ali imam dojam da kad stavim magnet-zamajac i priÄvrstim ga onom limićem da mi je prećvrs motor ne okreće se dobro. Kad ga rukom zavrtis trebao bi se okretati li kod mene se ne okreće, dosta je krut. Kad skinem ona limic onda se sve okrece bez problema. Imam dojam da limic negdje nesto nategne, a imam nacrt ode Revox-a kako se gdje postavlja i tako sam sve postavio. Ako ima tko na brzinu nekakv tip da pomogne jer sve mi je na stolu rastavljeno. Hvala unaprijed.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dva pitanja:

1. Da li imaš isti problem na oba kapstan motora?

2. Da li su motori bili ukrućeni ili su se teško okretali i pre rastavljanja?

Pozdrav, da bas tako je bilo kako si napisao, ali sad sam to rijesio a pojavio se drugi problem? Bili suukruceni i nisu se mogli okretati. To sam ocistio malo podmazao jednu sajbu koja ide izmedu je bila kao nekom plastikom natopljena ali tosam ocistio i sad rade oba motora bez problema ali nema tona, ma sta da radis samo se cuje susatnje na lijevom kanalu izrazenije a na desnom malo a kad ukljucim vanjsku jedinicu, recimo drugi tape ili handy radi bez problema ton se cuje i nema nikakvih problema niti sumova. Samo kad hocu slusati kazetu samo sumi, a kad isem na source kako sam rekao radi bez problema ili sam ja negdje neto mrdnuo ili je nesto otislo, sve sam spojio kako treba nekoliko puta sam kontorolirao ali nemogu reći gdje problem, nadam se da nije glava otisla. I hvala ti na javljanju.

Link to comment
Share on other sites

У том деку механика је направљена да траје вековима, електроника је већ друга прича.

Преконтролиши Ñве конекторе, а ево за почетак ако немаш: http://revox.hifi-archiv.3owl.com/B215s/

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav, da bas tako je bilo kako si napisao, ali sad sam to rijesio a pojavio se drugi problem? Bili suukruceni i nisu se mogli okretati. To sam ocistio malo podmazao jednu sajbu koja ide izmedu je bila kao nekom plastikom natopljena ali tosam ocistio i sad rade oba motora bez problema ali nema tona, ma sta da radis samo se cuje susatnje na lijevom kanalu izrazenije a na desnom malo a kad ukljucim vanjsku jedinicu, recimo drugi tape ili handy radi bez problema ton se cuje i nema nikakvih problema niti sumova. Samo kad hocu slusati kazetu samo sumi, a kad isem na source kako sam rekao radi bez problema ili sam ja negdje neto mrdnuo ili je nesto otislo, sve sam spojio kako treba nekoliko puta sam kontorolirao ali nemogu reći gdje problem, nadam se da nije glava otisla. I hvala ti na javljanju.

provjeri konektore od glava...nesto si pobrkao

Link to comment
Share on other sites

stoN_Cold IdlerTire Hvala vam na javljanju i pomoci. Nisam siguran, da sam nesto pobrkao iako nije nemoguce. Sinoc sam do pola tri rjesavao problem oko motora i tek jutros je proradilo iako jos ne razumijem szasto seto dogodilo s motorom da su oba "zakovala" a sad kao za vraga ovo sa tonom. Konektore sam sve gledao, nemoze se puno pogrijesit, jedan kabel ide za snimanje drugi za ton i to je to. Mozda pomogne? I kad izvadim kabel od tonske glave i za snimanje i kad upalim kazetu uvijek se cuje isti ton samo sutanje i sustanje?
Link to comment
Share on other sites

Ðко ти је предња плоча Ñкинута пробај неким малим металним предметом да пипнеш жице које Ñу на глави за репродукцију. Ðаравно монитор треба да буде на тејп и у плеј моду.

Имаш шему па полако по њој контролиши.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Meni je čudno da su se zaglavila oba kapstana istovremeno, kao i da si našao istopljenu plastiku tamo gde joj nije mesto. Da nije iscureo neki ektrolit preko mehanizma? Da li je dek dugo stajao bez uključivanja? Za podmazivanje mehanizma se koristi isključivo časovničarsko (koštano) ulje. Po jedna do dve kapi po sinteru su dovoljne.

Link to comment
Share on other sites

Meni je Äudno da su se zaglavila oba kapstana istovremeno, kao i da si naÅ¡ao istopljenu plastiku tamo gde joj nije mesto. Da nije iscureo neki ektrolit preko mehanizma? Da li je dek dugo stajao bez ukljuÄivanja? Za podmazivanje mehanizma se koristi iskljuÄivo ÄasovniÄarsko (koÅ¡tano) ulje. Po jedna do dve kapi po sinteru su dovoljne.

Da dek nije dugo radio i to je izgleda problem zasto su se oba motora zaglavila. Ali to sam rijesio i sad mehanika radi bez problema iako nisam imao tog koštanog ulja pa sam upotrijebio ulje za gramofon orginalno za Linn sondek. Ali sad me interesuje gdje sam mogao nesto naopako napravit kod 5 kablova? Iako me sumnja avodi da nesto nije u redu sa senzorima, Sve mi je na stolu pregledam ga i nevidim nista, naravno deck je iz 1985 i moze biti svasta nesto li da nesto ne stima sa elektronikom nebi mi radilo ni source-rec ulaz. Moram reci da je ona plastika bila na onoj sajbi nazad, koja se ne okrece nego ude u ona dva kanlica kod lezaja, na njoj je bilo nekakve istopljene plastike i to sm ocistio na oba capstan-a. Meni se cini da je netko davno nesto radio na ovom decku na mehanici a tko zna kako je to radio.

Link to comment
Share on other sites

Da li je dek reprodukovao zvuk neposredno pre rasklapanja?

Da da radio je nekoliko sati a onda odjednom poceo zaustavljati kazetu i na kraju nije htjeo da krene a kad sm ga otvorio bili su capstan-i u pitanju. Ovaj problem sa sumom kod slusanja kazezte nisam imao dok ga nisam ponovno sklopio, znaci ili sam ja nesto pogrijesio ili se poklopilo. Sad sam ponovno pregledao senzore i prelemio ih sve ponovno (pod povecalom) i sad nemoze biti hladni kontakt ili slicno bar na tim mjestima. Da idem u neka veca ispitivanja e za to vec nemam ni alatat ni mjesto.Kao sto sam napisao i sad kad se prikljuci vanjska jedinica preko source radi bez problema, samo kad se kazeta starta onda se samo cuje sum, lijevi kanal vise nego desni.. Transport je nemoguce prikljucit izvan kucista i nesto vise da vidim svaki put moram vadit trasport napolja . Kad premotavam naprijed nazad, tog zvuka-šum-a nema samo kad se stisne play tasta, to znaci samo kad se sluša kazeta tj. kad je kompletan mehanizam glave podignut ond ima šum a ovako je sve normalno.

Link to comment
Share on other sites

Преконтролиши по шеми, од главе до Ñамих предпојачавача има брдо интегриÑаних кола.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Преконтролиши по шеми, од главе до Ñамих предпојачавача има брдо интегриÑаних кола.

:wave2

I sam sam pomislio na to ali nemam alata za precizna mjerenja, oÄima Å¡to mogu vidjeti to je sve. Već se ponavljam, Äudno je dase Å¡um umjesto muzike pojavi samo kad je play ukljuÄen kod premotavanja, ili bilo Äega drugog nema Å¡uma. Izgleda da će ići na popravak ali ni ja joÅ¡ neću odustati. Hvala na savijeima. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Već se ponavljam, čudno je dase šum umjesto muzike pojavi samo kad je play uključen kod premotavanja, ili bilo čega drugog nema šuma. Izgleda da će ići na popravak ali ni ja još neću odustati. Hvala na savijeima. :thumbsup2

Nije čudno: aktiviranjem reprodukcije audio stepen se prebacuje sa ulaza na traku, što znači da upravljačka elektronika radi ali je neispravna putanja signala od glava do audio stepena. Šuštanje u reprodukciji znači da je ulaz u pojačivački stepen (sličan gramofonskoj sekciji) otvoren, dakle da nema opterećenja. Možeš da izvršiš jednostavan pregled, a to je da pomoću unimera pratiš kontinuitet veze od glave za reprodukciju do ulaznog pojačivača (položena štampana ploča desno) jer je negde došlo do prekida - pod uslovom da si siguran da si sve konektore povezao kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Nije Äudno: aktiviranjem reprodukcije audio stepen se prebacuje sa ulaza na traku, Å¡to znaÄi da upravljaÄka elektronika radi ali je neispravna putanja signala od glava do audio stepena. Å uÅ¡tanje u reprodukciji znaÄi da je ulaz u pojaÄivaÄki stepen (sliÄan gramofonskoj sekciji) otvoren, dakle da nema opterećenja. MožeÅ¡ da izvrÅ¡iÅ¡ jednostavan pregled, a to je da pomoću unimera pratiÅ¡ kontinuitet veze od glave za reprodukciju do ulaznog pojaÄivaÄa (položena Å¡tampana ploÄa desno) jer je negde doÅ¡lo do prekida - pod uslovom da si siguran da si sve konektore povezao kako treba.

Hvala velika na trudu, evo već pada marak treba se malo i odmorit,. Ovo što si rekao ću pokušati izmjerit i onda vidjeti dali mogu nešto pronaći.

Još jednom hvala svima na odgovorima i na trudu, srećom subota pa se možemo odmarati sutra.

Link to comment
Share on other sites

Evo joÅ¡ malo da se zamaramo ovom temom, Nakon Å¡to sam izvadio sve ploÄe i oÄistio kontakte provjerio "oÄima" ima li gdje Å¡ta izgoreno, nigdje niÅ¡ta naÅ¡ao nisam sve je u odliÄnom stanju. Zatim sam sve ponovno spojio i proradilo je na moju radost ali kao i uvijek, "ono neÅ¡to" neće radit. Na poÄetku su mi radila oba kanala prvih 20-ak sekundi i lijevi i desni ali onda se desni kanal "izgubio" ne radi, nema pomaka dioda na display. Kontrolirao sam glavu, svi lemovi su ok, kabel je ok ali desni kanal ni da se javi. Kad malo kuckam po kazesti kad radi Play, od desnog kanala "dioda" se pomijera ali tona ni za lijek. Ako ima tko kakvu ideju, dobro doÅ¡la u svakom sluÄaju. Pozdrav i ugodno vam popodne.

Link to comment
Share on other sites

Evo još malo da se zamaramo ovom temom, Nakon što sam izvadio sve ploče i očistio kontakte provjerio "očima" ima li gdje šta izgoreno, nigdje ništa našao nisam sve je u odličnom stanju. Zatim sam sve ponovno spojio i proradilo je na moju radost ali kao i uvijek, "ono nešto" neće radit. Na početku su mi radila oba kanala prvih 20-ak sekundi i lijevi i desni ali onda se desni kanal "izgubio" ne radi, nema pomaka dioda na display. Kontrolirao sam glavu, svi lemovi su ok, kabel je ok ali desni kanal ni da se javi. Kad malo kuckam po kazesti kad radi Play, od desnog kanala "dioda" se pomijera ali tona ni za lijek. Ako ima tko kakvu ideju, dobro došla u svakom slučaju. Pozdrav i ugodno vam popodne.

Na putu signala imaš gubitak kontakta. Da li si tražio hladne lemove kada si vizuelno proveravao ploče? I dalje ti savetujem da unimerom ispratiš put signala koji sam ti naveo.

Link to comment
Share on other sites

Na putu signala imaÅ¡ gubitak kontakta. Da li si tražio hladne lemove kada si vizuelno proveravao ploÄe? I dalje ti savetujem da unimerom ispratiÅ¡ put signala koji sam ti naveo.

Admin najljepÅ¡e HVALA na odgvoru i trudu bio si u pravu nije bilo signala na lijevom kanalu ali sad vidi razlog. U meÄ‘uvremenu sam probavao i neÅ¡to zapazio a to vjerojatno netko tko se elektronikom bavi zna i može mi pojasnit. U meÄ‘uvremenu sam probao snimanje, priljuÄio sam mobitel na ulaz i snimio neÅ¡to bezveze i na snimku mi je proradio i drugi kanal, desni i onda sam ubacio jednu od dvije kazete koje su mi služile za probe i opet radi samo jedan kanal onda sam uzeo drugu kazetu koja mi je služila za probe i opet je radio jedan kanal i onda sam se zapitao logićki pa tko tu koga u zdrav mozak, onda sam uzeo kazetu koju nikad nisam koristio za testiranje i ubacio i vidi vraga, drugi kanal radi bez problema..Srećom probavao sam sve ovo na dvije kazte koje mi nisu bitne i kompetan desni kanal mi je prebrisan na obe kazete, mislim sve je moguće ali u mojoj amaterskoj dugogodiÅ¡njoj praksi ovo nisam doživio. Naravno sretan sam Å¡to sve radi i da mi je prebrisao 5 kazeta a ne dvije opet nebi bilo problema jer popravak bi koÅ¡tao mnogo viÅ¡e nego 5 kazeta. Ako netko ima kakvu teoriju slobodno nek kaže. Suma sumarum, problem oba capstan motora su radila probleme, oba zajedno blokirala, oba otklopio, oÄistio podmazao i zasad rade bez problema, zatim sam sve kontakte oÄistio, prelemio ponovno ploÄicu sa senzorima iza kazete, kontakte ploÄa (pinove) oÄistio i evo zasad sve radi, Sad ću ga ostavit da radi neko vrijeme i onda pustit a se ohladi da vidim hoće li capstan opet starttati ili će trebati "guranje". JoÅ¡ jednom hvala svima na trudu i na pomoći, lijepo je kad se Äovjek može nekomu obratit i podijelit miÅ¡ljenje i svaka rijeÄ i svaki predlog koju sugovornik da pomogne na neki naÄin. Slobodno ne zatvarajte temu, neka ide dalje, nadam se smo bez problema nego iz zadovoljstva jer ovaj deck ima zvuk da se zamisliÅ¡.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...