Jump to content


Eksterni DAC: za ili protiv ?


vlada24

Recommended Posts

Vlasnik najvece HiFi radnje u Austriji, covek koji je muzicki obrazovan a dugo se bavio i konstrukcijom zvucnika (danas je "samo" trgovac) ima kod kuce kao izvore zvuka: gramofon od oko 15.000 eura i Sony Playstation, prepdojacalo (sa Telefunken ECC82) i pojacalo kopije Western Electrica iz tridesetih godina proslog veka sa originalnim WE 300B lampama i elektrostatike.

To jasno govori i o njegovom ubedjenju kada su digitalni izvori zvuka u pitanju. :-?

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Vlasnik najvece HiFi radnje u Austriji, covek koji je muzicki obrazovan a dugo se bavio i konstrukcijom zvucnika (danas je "samo" trgovac) ima kod kuce kao izvore zvuka: gramofon od oko 15.000 eura i Sony Playstation, prepdojacalo (sa Telefunken ECC82) i pojacalo kopije Western Electrica iz tridesetih godina proslog veka sa originalnim WE 300B lampama i elektrostatike.

To jasno govori i o njegovom ubedjenju kada su digitalni izvori zvuka u pitanju. :)

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Ima mnogo krugova koji misle da je ecc82 veoma losa lampa, pa makar i Telefunkenova i dali bi sve pare na svetu za RCA 6sn7 iz WWII perioda (od nedavno sam postao vlasnik) :) . Ovo je samo sala s moje strane, dokazuje koliko je subjektivnost bitna :-?

Pred

Link to comment
Share on other sites

Nekad se tvrdilo da je bolja varijanta integrisani pojacivac zbog kabla.Ista je prica i sa DAC-om stim da je kabl malo osetljiviji i podlozan jitteru,ali daje dovoljno komfora da se uradi bogato.Mozda je neko moguce resenje staviti D/A cip blizu lasera a sve ostalo u posebnu kutiju.

Svaki non-oversampling DAC radi neverovatno blizu analognoj ploci i moze se u Beogradu dobiti po pristojnoj ceni,bar trojica imaju gotov proizvod.Glavni izvor digitalnog losek zvuka je upravo sampling digital filter koji u non-oversamolingu ne postoji.

Kod CD-a, samo je numericki zapis,1,0, digitalan,sve ostalo je prakticno analogno i otuda osetljivost transporta slicno gramofonu.U masovnoj proizvodnji CD mehanizmi su bazirani na PC mehanizmima a i elektronika je uglavnom uniformna tako da su razlike prakticno necujne.Tek kad se stavi stvarno pravi mehanizam-transport,ala Teak VRDS ili Philips CD Pro,vidi se stvarno razlika.Na zalost,te mehanizme koriste samo ekstremno skupi uredjaji pa covek nema prilike da cuje.Samo prve masine do negde devedesetih su imale u obicnoj proizvodnji kvalitetne mehanizme.

Postoji kit varijanta kod Philpsa sa CD Pro mehanizmom i u vise stepena isporucenih komponenti,ali ni to nije bas jeftino i trazi da se to uoblici u uredjaj.

I ja imam disproporciju,Gramofon-cd,to je jednostavno stav i odnos prema digitaliji,vise subjektivan nego objektivan.Cuvenjem

non-oversamplinga, nekoliko mojih prijatelja,tvrdih analogas smo se zainteresovali za cd.Uh i ja imam starinu od cevasa koji je kupljen kao pomocni amp a sada je prvi.U audio je vec davno sve izmisljeno.

Link to comment
Share on other sites

Svaki non-oversampling DAC radi neverovatno blizu analognoj ploci i moze se u Beogradu dobiti po pristojnoj ceni,bar trojica imaju gotov proizvod.Glavni izvor digitalnog losek zvuka je upravo sampling digital filter koji u non-oversamolingu ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam neslaganje sa Ljubom braneci uslovno komercijalni oglas pa bi ovo moglo da se tako shvati.Dva su coveka prisutna na forumu a za treceg ne znam.Ima tu i cevne i tranzistorske varijante.Cene ne znam, ali sam princip non-oversaplinga je pun pogodak i mi tvrdokorni analogasi smo po prvi put poceli da slusamo CD.

Ajde,nek se Ljuba ljuti,Dragan Solaja,Pedja Rogic,ima ih na forumu cak i sa slikama uredjaja i Miroslav Petrovic.Mislim da ima jos ali ne mogu da se setim.

PM ne radi kako treba inace.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam neslaganje sa Ljubom braneci uslovno komercijalni oglas pa bi ovo moglo da se tako shvati.Dva su coveka prisutna na forumu a za treceg ne znam.Ima tu i cevne i tranzistorske varijante.Cene ne znam, ali sam princip non-oversaplinga je pun pogodak i mi tvrdokorni analogasi smo po prvi put poceli da slusamo CD.

Ajde,nek se Ljuba ljuti,Dragan Solaja,Pedja Rogic,ima ih na forumu cak i sa slikama uredjaja i Miroslav Petrovic.Mislim da ima jos ali ne mogu da se setim.

PM ne radi kako treba inace.

Link to comment
Share on other sites

Pa svaka informacija a kamoli pozitivna ocena moze da se komercalizuje.Licno, ne bavim se komercijalno audiom vec samo iz hobija i ljubavi,tako da iza mog misljenja nema niceg.

D/A cip 1541 je po ideji i zadatku kopija analognog zvuka i mnogi smatraju da je najmuzikalniji.Svojevremeno je glavni konstruktor iz Analog Devica rekao da nije problem napraviti 48bitni cip,a vec su imali 32x ne znam kollko, cip, ali da sve to povecava probleme koji moraju da se resavaju i prakticno samo multiplikuju problem,ono sto bi mi rekli "ispravljanje krive Drine".

Ako ne nadjes nekoga,javi se na pm.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam o kojim "krivim Drinama" se radi, ali zar nije upsampling tehnologija ispravila najveću "krivinu" digitalnog zvuka - izbacivÅ¡i iz Äujnog opsega "strmi" digitalni filter (brick wall) ?

Moram priznati da ne kapiram baÅ¡ kako radi NOS tehnologija, niti sam nažalost imao prilike da sluÅ¡am takav DAC, jedino mogu da posvedoÄim da dobar upsampling-DAC zvuÄi fantastiÄno (ni oÅ¡tro/tvrdo/hladno, ni analogno/vinilno/toplo, nego realistiÄno).

Jedino, košta... ;)

Link to comment
Share on other sites

http://skyscraper.fortunecity.com/bit/1 ... icle2.htm#

Link objasnjava sve,nisam elektronicar da bi mogao da ti strucno obrazlazem.Nacelno,svako razvlacenje signala,kompresije, dekompresije i konverzije, pokusavaju da ispeglaju testeru a povecavanjem cinioca u stvari samo se uovodi jos vec broj parametara koje treba kontrolisati sto dodatno otezava sitaciju,ispravka ,ispravke, ispravke...Gospodin Kusunoki upravo tumaci sampling potiskivanje visoko iznad cujnog opsega. Cujno,ovo je tacno.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Jedna od življih tema na ovom forumu je svakako problematika DAC uredjaja, puno se o tome priÄalo, joÅ¡ viÅ¡e će se tek priÄati, ali poÅ¡to se meni približava momenat odluke Å¡ta uzeti, voleo bih da ovde napravimo mali rezime - pomoglo bi mi da Äujem vaÅ¡a miÅ¡ljenja, kako teoretska tako i (joÅ¡ viÅ¡e) iskustvena, sluÅ¡na.

Evo da na poÄetku malo zakuvam temu, navešću dve suprotstavljene teorijske premise:

1) Externi DAC je dobra ideja, jer su osetljivi elektronski elementi razdvojeni i medjusobno zaÅ¡tićeni od zraÄenja, vibracija i dr., Å¡to daje bolje Å¡anse krajnjem zvuÄnom rezultatu da bude slobodniji od izobliÄenja i Å¡umova, dakle transparentniji zvuk sa "tamnijom pozadinom".

2) Externi DAC nije dobra ideja, jer su problemi u sinhronizaciji (clock) takvi da se javlja povećana opasnost od izobliÄenja u digitalnom domenu (jitter), Å¡to opet dovodi do odredjene zamućenosti zvuka, otupljenim vrhovima tranzijenata, i generalno loÅ¡ijem PRaT-u.

Kakva su vaša vidjenja & iskustva ?

Link to comment
Share on other sites

Dugo vremena se igram sa msb link3 dacom koji je bio totalni best buy a sada je i od svih kombinacija za transport mi se sony cdp xa5 pokaozao kao najbolji sto je i logicno ali i najjeftiniji cd player je bio bolji od dvd-a a imao sam par dobrih modela pioneer 525,717... Jednostavno dvd ima neki suh neprirodan zvuk i do tada nisam vjerovao da te razlike toliko mogu biti cujne. Koliko god bio skup i dobar dac tesko da se njegov maximum moze izvuci sa nekim jeftinim dvd-om ili cd-om.

Link to comment
Share on other sites

pa da, jitter je ogroman problem, žalostno je koliko novodobnih high end firmi Å¡tedi na mehanizmu, pa se to kasnije jedan prema približno popravlja. sa druge strane kod kvalitetnih dac /transport kombinacija joÅ¡ treba uložiti u kvalitetan digitalni kabel. ti se po zvuku razlikuju uprkos prenoÅ¡enju ËsamoË 0 i 1 .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ja sam uvjek za pošteno napravljen integrirani player.

MoguÄe je izvesti vanjsko napajanje.

Problem je odvojenih kombinacija Å¡to veÄina njih nema zajedniÄku clock bazu tj. nisu sinhronizirani. To je gadno jer se uvjek javlja pomak koji uzrokuje pojavu jittera. Koliko Äe oni biti asinhroni to nitko ne zna a može biti i Äista sreÄa prilikom razlike u paljenju ureÄ‘aja odnosno razlici vremena dolaska napona u ureÄ‘aje i njihove sklopove.

Drugi problem je Å¡to se u digitalnoj domeni javlaju dvije konverzije iz I2S ili EIAJ u SPDIF format(ÄinÄ ili BNC izlaz na transportima) i obratno.

Zato je bolje ako nekome do igranja izvuÄi I2S signal s dekodera i njime direktno hraniti DAC Äip u drugom kućiÅ¡tu.

Najbolje je rastaviti player ili transport u njega ugraditi DAC Äip, novu analognu sekciju i regulirana napajanja za iste a u drugu kutiju ugraditi trafoe i filtraciju.

:P:):D:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...