Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

'Zivi bili ljubitelji deckova i hvala vam svima na cestitkama. :thumbsup2

Na lx-5 je odradjen servis mehanike i za sada sve radi perfektno' i deck je spreman za prebacivanje dobrih i skupih vynila na trake sto je ujedno i bio razlog nabavke. Jednostavan je za rukovanje i nemora se gubiti vreme na kalibracije, pogotovo sto ici i u goste kod okorelih vynildzija kojima je to komplikovano a koji ce se druziti neko vreme sa njim dok se ne prebace omiljeni naslovi sa skupih gramofona . Zato je bilo veoma bitno da deck bude u perfektnom radnom stanju i bez ijedne mane. . Vec sam naveo da Technics bira kasete i to mi je problem vec duze vreme i stvarno mi je bio potreban jedan ovakav Nak... a da pritom cena opet ne bude previsoka i da se uklopim u planirani budzet do 200 - 250 eura.

M88 ce morati opet na rendgen ali sad malo detaljniji jer je na njemu kompletno sve zamenjeno na mehanici , idler, roler, svi kondovi a on i dalje bira kasete . Sve te mane se ogledaju iskljucivo samo na snimanju i to pred kraj trake, razvodnjava se klavir, trube i duvacki instrumenti nekako prozuknu itd . Sa reprodukcijom nema nikakvih problema i sve trake koje su snimane na drugim deckovima savrseno rade od pocetka do kraja kasete. Da napomenem da azimut nije nikad cackan i to je na fabrickim parametrima

Sto se ntice lx - 85 mislim da sam napravio dobar izbor za te pare. Zvucno i estetski lx-85 je ispunio sva moja ocekivanja, cak i vise od toga :wave2

Suco,

M88 poseduje sistem za zatezanje trake preko filca ispod glave za brisanje. Takav sistem veoma retko funkcionise dugotrajno i kvalitetno, a filc ne moze da se nadje, mozda ima neka zamena ali ja nisam cuo sta bi to moglo biti. Pored toga, taj sistem ne odrzava stabilnu tenziju na samoj glavi i geometriju preko nje. To je najverovatniji razlog biranja traka i razmuljavanja zvuka. Ne znam da li se pomenuto uopste moze srediti.

Link to comment
Share on other sites

U korisniÄkom uputstvu (za RS-M95 )stoji u poglavlju CALIBRATION sljedeće,citiram"Set the Dolby noise-reduction selector to the OUT position".Iz ovoga proizlazi da bi dolby nr trebao biti iskljuÄen prilikom kalibracije.Nisam provjeravao za ostale proizvoÄ‘aÄe,ali mislim da je isto kao i za Technics.Ja uvijek kalibraciju(na bilo kom deku )radim sa dolby off.,a ukljuÄim prije snimanja,nakon izvrÅ¡ene kalibracije.Kad god mogu,držim se uputa proizvoÄ‘aÄa koji najbolje zna kako se njegov proizvod naj optimalnije koristi.

Link to comment
Share on other sites

Standardno dek zaobilazi Dolby kolo pri kalibraciji. Medjutim, ima prirucnika koji dodatno navode da se iskljuci Dolby sistem.

Podesavanje osetljivosti (rec sensivity/level) se vrsi upravo zbog Dolby-ja i procesa pravilnog rukovanja audio informacijama koje koristi ovaj sistem. Zbog toga su stari dekovi sa kalibracijom imali samo ovu funkciju (Akai modeli na primer).

Link to comment
Share on other sites

@acazr-Dolby B,C,dbx,su reduktori suma.Pokazalo se,naime,da je podesnom elektronskom obradom signala moguce u izvesnoj meri prigusiti sum,ili ga barem maskirati poboljsanom dinamikom.Reduktori suma koriste u osnovi slicne principe-sabijanje dinamike prilikom snimanja i sirenje prilikom reprodukcije u citavom cujnom opsegu,ili samo u podrucju visokih tonova-ali nisu medjusobno komptibilni niti,dakako,imaju isti kvalitet.Trake koje su snimane jednim sistemom,ne mogu se reprodukovati na drugom,iako postoje i odredjeni izuzeci.Kod Dolby B sistema,sacuvana je izvrsna ravnoteza izmedju ucinka u potiskivanju suma i koloracije i on je standard prema kome se ravnaju svi drugi...Posto ne sabijaju odnosno ne sire tonove svih ucestanosti i svih jacina podjednako,ovi sistemi se moraju kalibrisati za svaki kasetofon i svaku kasetu posebno.Nekorektna calibracija zbunjuje sirtem kod reprodukcije-dinamika ne moze biti tacno rekonstruisana-umesto boljeg,dobija se slabiji zvuk.Svi sistemi za redukciju suma,proizvode se i posebno,ali su skuplji...Bez obzira na tehniku rada,reduktori suma,otklanjaju samo onaj sum koji nastaje u procesu snimanja i reprndukcije,dakle sum trake i elektronike.a nikakako sum koji se nalazi u programskom materijalu.Kalibrisi traku standardno,i vozi...Nema veze kad palis filter.Sa Dolby-em snimas-tako i reprodukujes...

Link to comment
Share on other sites

Smetnje koje Suco navodi na svojoj 88-ci,po meni upućuju na problem mehaniÄke a ne el.prirode,rekao bih da je 95%u pitanju mehanika.Tek pri kraju kazete poÄinju smetnje,dakle tek kada je najveći dio trake namotan na take up reel,kada je na njemu veći teret(otpor),za razliku od poÄetka,kada je na njemu malo ili niÅ¡ta namotane trake.Bez obzira na to Å¡to je naveo da je stavio novi roler,preporuÄam da ga ponovo pomno pregleda a uz njega obavezno i idler,bez obzira Å¡to je stavio novi.Ja sam imao sliÄan problem na svom RS-615 nakon restauracije,pri kraju trake na snimanju se pojavljivala distorzija zvuka,problem je bio u idleru,odn.zbog starosti izlizan0j hrapavoj povrÅ¡ini na zamajcu na koji idler naliježe.Stavio sam neÅ¡to jaÄu oprugu i tako povećao silu pritiska,nakon Äega dek radi već par godina bez problema.Bilo bi idealno da sam mogao staviti novi zamajac(flywheel),ali gdje sada to naći za ureÄ‘aj iz 1977god.,pa sam se morao snalaziti kako znam i umijem.Ne vjerujem da je u pitanju sistem zatezanja trake preko glave za snimanje i filca.Tipujem na roler ili idler.Usput Äestitam mu na nabavci Naka LX5.Dijelimo istu ljubav prema Technicsima,ja obožavam svoje m85 i m95 "zakaÄene"na SuV-7 amp.

Link to comment
Share on other sites

Nekada prije sam se jako opterećivao time koji dolby koristiti ,kako snimati i kako reproducirati te snimke , te kako će te snimke zvuÄati na pojedinom ureÄ‘aju :order . S vremenom su mi te stvari pale u drugi plan , cd je postao glavni ureÄ‘aj ,a deck je ostao ljubav. :loveface

Osobno, snimam bez korištenja dolby-ja, i tako slušam, šum kasete je tu kada nema snimka i dinamike,ali to ne smeta.....ipak je to deckovska ljubav :facehearts

naravno preferiram slušati snimak na decku na kojem je i sniman :wave2

Link to comment
Share on other sites

Provjerio sam na SM za M-88,sila pritiska rolera na capstan -normalno iznosi 400 +,-,30gr.Treba paziti i prilikom montaže idlera,jer se postavlja naizgled "nelogiÄno",upravo gledam na SM,cijeli nosaÄ sa idlerom se postavlja sa idlerom prema naprijed iako bi obratno izgledalo "logiÄnije "naoko.Zanimljivo da kad se idler postavi sa nosaÄem u mehaniku i obratno,dek svejedno radi,naizgled bez problema ali ovo Å¡to sam naveo je jedini ispravan naÄin.Eto nadam se da sam bar malo pomogao.

Link to comment
Share on other sites

Pored svega sto je naveo Erstedbar, da ne ulazimo dublje u tematiku (ima puno opisa na netu kako radi Dolby), bitno je znati da je on veoma osetljiv na promenu azimuta. Kaseta sa malo (podvlacim - malo) pomerenim azimutom moze dobro zvucati na drugom deku. Sa Dolby C sistemom - ne. U tom nesrecnom slucaju resenje je nabavka deka sa promenljivim azimutom ili.. ne snimati sa Dolby-jem.

Pored toga i Dolby i dBX daju na mnogim dekovima onaj osecaj lazne fasade, "pumpanja" zvuka tokom reprodukcije. To mozda zavisi i od samih Dolby kola jer su se usavrsavala vremenom. Dolby S je definitivno najbolji od svih Dolby sistema.

Meni je licno Telefunkenov High Com zvucao bolje od Dolby B sistema, ali sam ga probao samo jednom pa sam mozda imao srece...

Link to comment
Share on other sites

Zoran BG je u pravu.Dolby S je definitivno najbolji od svih dolby sistema,koliko se sjećam uveden je negdje poÄetkom 90-tih,i to prvo u dekovima visoke klase(na zahtjev samog Dolby Laboratories Inc.),a kasnije se komercijalizirao odnosno uveden je i u neÅ¡to jeftinije dekove.

Link to comment
Share on other sites

Zoran BG je u pravu.Dolby S je definitivno najbolji od svih dolby sistema,koliko se sjećam uveden je negdje poÄetkom 90-tih,i to prvo u dekovima visoke klase(na zahtjev samog Dolby Laboratories Inc.),a kasnije se komercijalizirao odnosno uveden je i u neÅ¡to jeftinije dekove.

To uvodjenje u vodece modele na zahtev Dolby Labs bilo je jer je Dolby zahtevao da dek ima frekvencijski opseg 20-20.000 Hz.

Link to comment
Share on other sites

Dokaz ranije navedenom je moja Yamaha KX580 koja se proizvodila negdje od 1994-1998 ,ima i dolby S(uz B i C)a nije visoke odnosno najviÅ¡e klase.,dakle doÅ¡lo je do komercijalizacije dolby S koji je u poÄetku bio exkluzivno rezerviran samo za dekove najviÅ¡e klase iliti Hi-End sprave.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...