Jump to content


4 ohma ili 8 ohma?


rseke

Recommended Posts

@rseke: Cini mi se da se ti bas ne razumes u sve to puno, tako da nagadjam da je tvoj plan za pravljenje zvucnika podrazumevao nesto iz gotovog kita. Ako je tako, onda poslusaj lakedemon-a i trazi kit sa nominalnih 8 oma i sto vecom efikasnoscu, cisto da manje smaras taj risiver.

Mozda ne bi bilo lose da procitas i FAQ ove teme:

viewtopic.php?f=43&t=14681

Ima i tu malo objasnjenje o tome sto te zanima, kao i link na enciklopediju.

Vodi racuna da to sto hoces nije bas tako naivno...

@lakedemon: Mi ne mozemo da cistimo sve, niti nam je cilj da sprecimo sve da se prave pametni. Ako neko ispadne nesto drugo pri tome, to je takodje njegov problem. Licno vise volim te pametne da se sami pokazu ovako, nego da ja cistim za njima i ostavljam mogucnost sumnje u to da li su pametni.

Link to comment
Share on other sites

Znam da nije naivno,i upravu si ne razumem se bas najbolje u ovakve stvari zato sam trazio pomoc na ovom forumu od ljudi koji se razumeju malo vise oko ovakvih stvari.

Ako ima takvih ljudi.... 8):o8):D

Ima, ali ne mozes ocekivati da dodjes sa "ja ne znam nista, ajde nek mi neko to sve sruci u glavu, onako sto brze". Mozes da ucis, ima ljudi koji ce ti pomoci i pojasniti ono sto ti nije jasno, dobio si i par linkova odakle da pocnes, pa polako na dalje... google :D

Moj savet za kit ti je bio za situaciju da hoces (kako je meni delovalo) da pravis nesto odma'. Nekako sam stekao utisak da nemas godinu-dve za cekanje.... Naravno, mozes uvek i da kupis fabricke zvucnike, nema tu nista lose.

Link to comment
Share on other sites

Dakle,kada sam se ja prvi put prijavio na ovaj forum imao sam misljenje da je ovo mesto gde se okupljaju ljudi koji znaju o cemu govore i gde se moze nauciti dosta toga od nas koji smo skolovani i drzimo se lemilice svaki bogovetni dan izuzimajuci nedelju.A onda je doslo do osipanja onih clanova koji su bili ozbiljni i sve se manje moze procitati pametnih stvari.Ali nesto je ostalo na forumu a to su postovi onih koji su ih pisali.Dakle,treba samo koristiti pretragu i citati.Ako ce se svake nedelje pojaviti neko sa najosnovnijim stvarima koje su mnogo puta ponavljane,onda se forum pretvara u gomilu smeca. Da li je doticni clan uopste citao bilo sta na forumu pre nego sto je postavio pitanje?Da li je citao podforum samogradnja? Naravno da nije i njegovo pitanje je istinski smesno.Ispada da ne zna nista o teoriji zvuka a usudjuje se da pravi zvucne kutije.Na kraju krajeva,pozdravljam ja samogradnju,od necega se mora poceti ali se pre toga covek mora opskrbiti nekim znanjem jer nije zvucna kutija sest dasaka koje imaju otvore gde se usrafe zvucnici. A onda se pojave dezurni mapetovci koji su inace veliki strucnjaci od kojih nas sve boli glava od smeha zahvaljujuci iskazanom znanju i pameti.Da nije tuzno,bilo bi smesno.Ako Vam nije i dalje jasno o cemu ja ovde zborim,potrudite se da ubuduce ne komentarisete nesto a da pre toga ne razmislite!!! 8)

Link to comment
Share on other sites

Ima, ali ne mozes ocekivati da dodjes sa "ja ne znam nista, ajde nek mi neko to sve sruci u glavu, onako sto brze". Mozes da ucis, ima ljudi koji ce ti pomoci i pojasniti ono sto ti nije jasno, dobio si i par linkova odakle da pocnes, pa polako na dalje... google :D

Moj savet za kit ti je bio za situaciju da hoces (kako je meni delovalo) da pravis nesto odma'. Nekako sam stekao utisak da nemas godinu-dve za cekanje.... Naravno, mozes uvek i da kupis fabricke zvucnike, nema tu nista lose.

Link to comment
Share on other sites

Ima, ali ne mozes ocekivati da dodjes sa "ja ne znam nista, ajde nek mi neko to sve sruci u glavu, onako sto brze". Mozes da ucis, ima ljudi koji ce ti pomoci i pojasniti ono sto ti nije jasno, dobio si i par linkova odakle da pocnes, pa polako na dalje... google :)

Moj savet za kit ti je bio za situaciju da hoces (kako je meni delovalo) da pravis nesto odma'. Nekako sam stekao utisak da nemas godinu-dve za cekanje.... Naravno, mozes uvek i da kupis fabricke zvucnike, nema tu nista lose.

Link to comment
Share on other sites

Znas kako - po meni je vece nepostovanje to sto ti cenis svoje vreme, a tudje ne cenis.

Zasto bi neko gubio vreme objasnjavajuci ti nesto, a tebe mrzi da koristis search, da ne bi slucajno "izgubio" malo svog cenjenog vremena?

Na svakom forumu je osnovno pravilo da se ne postavlja nova tema dokle god se detaljno ne pretrazi forum i vidi da li vec postoji slicna ili mozda cak i ista tema.

Link to comment
Share on other sites

za ovo sto si napisao (roman ukratko receno)mogao si da napises kako i sta da radim.

Da jesam, vec bi to uradio, stavio u FAQ i bio miran. Na zalost, nije tako jednostavno. Znaci, nije da neko nece - ne moze.

Ja samo zelim da u postojecu kutiju stavim neki zvucnik koji ce me sluziti uz ovaj recicer sto imam ali izgleda da sam se obratio pogresnim ljudima i pogresno mesto.

Koju postojecu kutiju? To nisi ni spomenuo...

Jako kratko: Ako u praznu kutiju stavis samo jedinicu ("zvucnik"), bez skretnice, ili sa postojecom skretnicom namenjenom nekom drugom zvucniku sasvim sigurno ces dobiti ocajan zvuk, a imas dobre sanse da nesto i spalis.

Link to comment
Share on other sites

Da pojednostavimo: 5x80w 4ohm po 1khz, po DINu ili po RMsu? to su sve standardi koje objavljuju proizvodjaci.

U bilo kojoj kombinaciji tvoji zvucnici jesu slabi ali evo u cemu je problem: Ti mozes staviti jaci zvucnik ali skretnica

u zvucniku je napravljena upravo za taj bas i za taj visoki a velicina i oblik kutije prilagodjena tom kompletu. U bilo

kojoj kombinaciji bez ozbiljnog znanja i eksperimentisanja mozes samo da pokvaris fabricku kutiju. Znaci, neces

nista dobiti stavljanjem jaceg basa ali za privremeno resenje je najbolje staviti originalni pa cekati priliku za neke

odgovarajuce kutije.

Link to comment
Share on other sites

Ta zvucna kutija je iz kucne radinosti,skretnicu sam ja posebno stavljao u njega koja.Zvucnik sto je u njemu je probijen znaci neispravan,ja bih zeleo da stavim zvucnik iste velicine ali da je jaci tj koji bi odgovarao za reciver.

Znaci kutija nije fabricka.Model mog recivera je Kenwood krf-v4550d a izlazna snaga je :

Power output:

Stereo (DIN, ,THD 0.7%) 80W x 2 (1kHz, 4Ω)

Surround (DIN,THD 0.7%)

Front 80W x 2 (1kHz,4Ω)

Centre 80W (1kHz,4Ω)

Rear 80W x 2 (1kHz,4Ω).

I zato sam se obratio vama da vas pitam za savet sta je najbolje da uradim.Hocu da iz te zvucne kutije izvadim stare zvucnike i skretnicu,i da u njega stavim nove zvucnike i skretnicu drugu,pa me interesuje da li da budu od 4 ili 8 ohma ii koje jacine da bude?

Link to comment
Share on other sites

Bice ti dovoljno: bas 60w 8 ohm 92db+ i visoki 30-40w ( nominalne snage) s tim sto skretnica treba da se uklopi

u karakteristike zvucnika. npr SAL ima gotove skretnice za neke svoje konbinacije, da ti neko ko stvarno zna, napravi

iste ili da sam kombinujes razlicite skretnice dok ne dobijes zvuk koji ti pase ( a to je najgora kombinacija)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam planirao staviti ovaj zvucnik:

Niskotonski zvuÄnik

SBX2030

Dimenzije: 200 mm

Snaga : 120/80 W

Frekventni opseg: 35 - 3000 Hz

Osetljivost: 88 dB

Kalem: 1.5 Inch , 4 sloja

Materijal Å¡pulne: Alu

Težina magneta: 30 Oz

Impedansa: 8 Ohm

Kalotni visokotonski zvuÄnik

DTF801

Dimenzije: 110 mm

Snaga : 100/50 W

Frekventni opseg: 2000 - 23000 Hz

Osetljivost: 91 dB

Kalem: 1 Inch

Materijal membrane: Titanium

Težina magneta: 8 Oz

Impedansa: 8 Ohm

Ferofluidno hlađenje

sa ovom skretnicom:

Skretnica - 2 Kanala

HV211A

Opterećenje: max. 100W

Frekvencija ukrštanja: 3300 Hz

Strmina seÄenja: 12 dB/oktava

Impedansa: 8 Ohm

sta mislite o ovoj kombinaciji jel ok ili imate neki drugi predlog

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...