Jump to content


"Beli" bluz


ltte

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

@Ostoja

Evo, pošto si me podsetio na Bloomfielda, razmišljao sam šta bih mogao poslušati od njega. Njegov rad je zaista obiman. Najbolje po pesmu – dve, i to iz vremena kada je bio najbolji (ili što ja najbolje poznajem :)) - sa albuma ‘Paul Butterfield Blues Band’, ‘Electric Flag’, pesme sa nezaobilaznog Super Session - a (Kooper, Stills, Bloomfield) i po neki komad iz tih dana, nastao iz saradnje sa manje poznatim, ali kvalitetnim grupama iz San Francisca - ‘Moby Grape’ i ‘Mother Earth’.

Edit: U toku pisanja o Bloomfieldu, setio sam se i Paul Kossoff-a. Ne znam zašto…

Ako je Paul Rodgers bio srce grupe Free, Paul Kossoff je bio njena duÅ¡a. Njegove odmerene, ali vrlo efektne solo deonice, sa puno kontrolisane strasti, za mene su prava muziÄka poslastica. Tako da uz Bloomfield-a ide i Kossoff i :beer.

Link to comment
Share on other sites

@Ostoja

Chicken Shack sam gledao 1997. godine na ZajeÄarskoj gitarijadi 1997. godine :rolleyes: . Nisu bili baÅ¡ na poÄetku karijere :lol: , ali ponaÅ¡ali su se kao da jesu. To je bio stvarno koncert za pamćenje :klanjanje .

VeÄeras je zavrÅ¡nica ovogodiÅ¡nje gitarijade, pa se setih...

Planirao sam da odem i kad su svirali Wisbone Ash, meÄ‘utim, danima je lila kiÅ¡a, te odustadoh. Posle su mi neki prijatelji priÄali da je bilo - predobro!

InaÄe, ovo je bio moj prvi (i poslednji) odlazak na ZajeÄarsku gitarijadu.

Hm, nešto razmišljam. Nije baš za ovu temu, ali...

Zaista je Å¡teta za tu manifestaciju, koja sve viÅ¡e posustaje :( . Skoro pola veka traje (mislim da su poÄeli joÅ¡ ’68. :blink: ), a nikako da se uzdigne iz amaterizma, zbog Äega su najmanje krivi sami pokretaÄi ZajeÄarske gitarijade. Država je, izgleda, odavno digla ruke od nje. Meni se Äini da nikad i nije bila iskrena u podrÅ¡ci. Novac koji se danas izdvaja, i, uopÅ¡te, medijska podrÅ¡ka, viÅ¡e je kurtoazne prirode.

ZajeÄarskim entuzijastima svaka Äast :thumbsup2 Nije lako napraviti manifestaciju svetskog ranga u , ipak, manjem gradu, pa joÅ¡ u Srbiji - uz decenijski licemerni odnos države. ViÅ¡e puta su me ZajeÄarci podsetili na Don Kihota. Ne znam Å¡ta će biti na kraju. ÄŒujem da su sad glavna atrakcija neki motoristi...

@Mrcelavi

Nemam dovoljno iskustva sa ovakvim izvoÄ‘enjem blues-a, inaÄe bih rado dao neki predlog. Nadam se da će se javiti poznavalac.

Link to comment
Share on other sites

Napomenuo bih Vrhunske bluz instrumentale koji mi poprave pogled na svet svaki put kad ih zavrtim na gramofonu, nisu prirode koje si trazio ali ih svakako ustrimuj na jutjubu i poslusaj:

1. John Mayall & Peter Gren - Curly

2. Savoy Brown - Dormouse ride the rails

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Mozda kasnim sa odgovorom...ali za najbolje instrumetaliste definitivno treba cuti Ronnie Earl & The Broadcasters

Ronnie ima izgradjen specifican stil sviranja...fenomenalno mu lezi slow blues fazon...balade itd...

Vecina albuma su cisto instrumentalni...Poslednja 2 nemaju vokale uopste...a svirka...vrhunska...

Link to comment
Share on other sites

Zaista je more dobrih belih bluesera....svi sviraju dobre instrumentale, samo nisu okrenuti iskljucivo tome....

Vidim gore vec uglykid spomenuo fenomenalnog Popa Chubby-ja, Jonny Lang, itd...

Evo neke moje skromne liste...

Omar & The Howlers....fenomenalni blueser....glascinu ima za pohvalu...a i gitara je odlicna....

Albert Cummings

Ronnie Earl & The Broadcasters....vec ga spomenuh

Duke Robillard...vrhunski zaista blues gitarista...pripadnik old chicago school...poneki album ponekad ode u jazz ali vrlo dobar...

Tommy Castro

Blues Company

Mike Zito

Robben Ford

Walter Trout....fenomenalni electricni blues...preporuka za Trouta...

Aynsley Lister...noviji gitarista, mlad ali cepa posteno....vredi cuti

Anson Funderburgh

12 bar blues band...fenomenalni novi band...samo imaju 1 album iz 2010 Key To your heart

Alastair Green Band...opasan beli blues...ostra svirka...

Joe Bonamassa.....

tek sam zagrebao koliko ih je..i svi su neverovatno dobri....

Za ljubitelje bluesa i rocka..insalirajte sousleek program za razmenu muzike i dodjite u blues grupu "Blues Bunker Music" za razmenu bluesa...fenomenalno iskustvo....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

cesto nalecem na hvalospeve o bendu "ten years after". nekoliko puta sam pocinjao da ih slusam ali me nisu nikada ubedili. da li bi mogli da mi preporucite jedan-dva albuma od kojih bi valjalo krenuti da se istrazuje ovaj bend. ja sam svaki put cepao celu diskografiju :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...