Bose QuietComfort Ultra

Sound of Silence

Kompanija Bose već godinama se nalazi u samom vrhu kad su u pitanju bežične slušalice s ANC sistemom, a najnovija generacija donosi nekoliko unapređenja i nastavlja ovu uspešnu priču.

Ako vas Boseov sistem označavanja slušalica ponekad zbuni, znajte da niste jedini: američki proizvođač godinama je koristio naziv QuietComfort i dodatnu brojčanu oznaku (25, 35…), da bi zatim predstavio slušalice Noise Cancelling 700. Naziv QuietComfort sada se vratio na scenu, ali dodatnih brojki više nema – pristupačniji model nazvan je Bose QuietComfort, dok skuplji ima sufiks Ultra. Na našem testu našao se upravo moćniji model iz najnovije generacije, a u nastavku ćemo pokušati da utvrdimo da li predstavljena poboljšanja opravdavaju popriličan skok cene.

Dizajn i izrada

Iako na prvi pogled mogu delovati pomalo generički i bezlično, naročito u neupadljivoj crnoj boji, QC Ultra veoma brzo stavljaju do znanja da su izrađene od prvoklasnih materijala. Klizači, šarke i nosači rezonatora izvedeni su od besprekorno obrađenog aluminijuma u tamnom gan metal finišu, dok su gornja obloga rajfa i spoljašnji delovi rezonatora napravljeni od izuzetno kvalitetne plastike. Nosač i jastučići presvučeni su proteinskom kožom, koja je sasvim prijatna na dodir, a ujedno bar dvostruko izdržljivija od prirodne kože, dok je ispun od mekanog penastog materijala. Već uobičajeno, slušalice se mogu podešavati po sve tri ose, što podrazumeva regulaciju obima i ugla pod kojim jastučići naležu na glavu.

Ukoliko Bose ume da zbuni oznakama, situacija je potpuno drugačija kad je u pitanju upravljanje slušalicama. QC Ultra su veoma jednostavne za upotrebu, bar u pogledu osnovnih funkcija, a američki proizvođač je i ovog puta (skoro) uspeo da izbegne primenu panela osetljivih na dodir. Levi rezonator oslobođen je komandi i na njemu pronalazimo samo USB-C port, 2,5-milimetarski audio-ulaz i LE diodu za indikaciju statusa, dok su na desnom rezonatoru smeštena dva tastera. Donji služi za uključivanje i blutut uparivanje, a gornji – koji je i ergonomski bolje pozicioniran – ima višenamensku ulogu: pomoću njega se upravlja reprodukcijom i telefonskim pozivima, a može se podesiti za dodatne funkcije preko aplikacije Bose Music. Najzad, glasnoća se podešava pomoću diskretne trake osetljive na dodir, koja je ispupčena kako bi je korisnik lako pronašao bez gledanja, a podešavanje se obavlja prevlačenjem prstom nagore ili nadole.

Tehnologija

Bose nas je navikao da ne daje mnogo tehničkih podataka o svojim proizvodima, već da se dokumentacija bazira na mogućnostima i primenjenim tehničkim rešenjima. QC Ultra najpre donose novo akustičko rešenje rezonatora, nazvano TriPort, koje pruža voluminozan zvuk iz manje zapremine, zahvaljujući precizno proračunatim pozicijama otvora za protok vazduha – ukoliko ste ikada koristili over-ear slušalice u pokretu, onda znate koliko njihov gabarit nekad može da zasmeta, pa je ovo unapređenje dobrodošlo. Reprodukcija je dodatno poboljšana pomoću patentirane tehnologije CustomTune, koja obavlja optimizaciju zvuka prema obliku ušne školjke – optimizacija se obavlja pri svakom uključenju i traje nekoliko sekundi, pa je praktično neprimetna pri upotrebi. Kao jedan od Boseovih specijaliteta, aktivni sistem za suzbijanje buke okruženja integriše tehnologiju za umanjenje odjeka i omogućuje podešavanje po želji korisnika, a tu su i dodatne opcije Aware i Immersion. Od praktičnih dodataka prisutno je automatsko pauziranje kad se slušalice skinu s glave, da bi nakon 10 minuta otišle u “sleep“, a posle 24 sata se sasvim isključile. Za povezivanje je zadužen blutut u verziji 5.3, a fabrika navodi da slušalice podržavaju aptX Adaptive – najnoviji dinamički kodek trebalo bi da pruža aptX HD kvalitet, ali uz manji utrošak energije i bolju latenciju. Integrisana baterija traje do 24 sata, a puni se za tri, a slušalice se mogu koristiti preko analognog audio-kabla, ali ne i putem digitalne USB veze, što se sve češće sreće kod konkurencije.

Upotreba i zvuk

Uprkos nešto manjim rezonatorima, Bose je uspeo da i najnoviji model oblikuje za maksimalnu udobnost. Jastučići u potpunosti obuhvataju ušne školjke, a savršeno odmeren pritisak na glavu pokazao se kao sasvim prikladan i za višesatno korišćenje. Kao šlag na torti, novi sistem provetravanja održava prihvatljivu temperaturu unutar rezonatora, pa izostaje neprijatni osećaj znojenja i pregrevanja ušiju. Isprva nam se nije svidelo što klizači za podešavanje obima nemaju nikakve podeoke ili bar oznake, ali se tokom upotrebe ispostavilo da se neće tek tako pomeriti iz zadatog položaja, pa ovo i ne predstavlja poseban nedostatak.

Još od slušalica NC 700 Bose nastupa s neutralnijim i analitičnijim zvukom, što je u suprotnosti sa starijim modelima, kod kojih je kolorit bio izuzetno dopadljiv i pitak, ali ne uvek verodostojan. U ovom smislu, QC Ultra su znatno iskrenije i posvećene visokoj vernosti – možemo da kažemo da su u pitanju svojevrsne hi-fi blutut slušalice, koje ne teže da se dopadnu po svaku cenu, već reprodukuju zvuk što bliži izvornom signalu. Reprodukcija je dobro izbalansirana već na osnovnim podešavanjima, pa QC Ultra pružaju odličnu usklađenost između sva tri opsega, bez preglasavanja ili povlačenja. Uravnotežena prezentacija sadrži detalje koji su prilično elaborirani i doprinose sveukupnoj atmosferi, a posebno nam se svidelo njihovo ravnomerno prisustvo u celom spektru. Visoki tonovi stoga su zvonki i vazdušasti kad je to potrebno, kao, na primer, u uvodu u “Oxygene Pt. 1”, uz jasnu separaciju osnovnog tona i višestrukih odjeka, dok su kod drugih muzičkih pravaca povučeni do donje granice čujnosti – upravo kako snimak nalaže. U srednjim tonovima naizgled nema ničeg impresivnog, ali upravo u tome se nalazi njihov najveći kvalitet. Naime, sve je uklopljeno u jednu muzičku celinu, koja nadilazi pojedinačne tonove i opsege, te pruža sveobuhvatan doživljaj, a QC Ultra ovo zaista obavljaju na vrhunskom nivou. Slična je priča i s najnižim tonovima, koji su uvek prisutni u vidu jasno ocrtanih, a opet nenametljivih temelja muzike. Basovi se spuštaju prilično nisko bez ikakvih izobličenja, ali čisti i definisani tonovi izbijaju u prvi plan samo ako je tonski inženjer imao takvu zamisao. Ukoliko tražite artiljerijski bas kod svake numere, ovo nisu slušalice za vas, ali ako očekujete verodostojnu prezentaciju, QC Ultra predstavljaju sjajan izbor.

Navedene osobine reprodukcije mogu se donekle prilagoditi afinitetima korisnika pomoću predefinisanih modeliteta ili preko tropojasnog ekvilajzera, koji su dostupni kroz aplikaciju Bose Music. Aplikacija takođe pruža obilje opcija i sporednih podešavanja, a novi Immersive Audio posebno je zanimljiv. Ovaj novitet donosi poboljšanu prostornost i povećanu pozornicu, čime se slušno iskustvo dodatno približava onom sa zvučnika. Ugođaj hi-fi sistema dodatno je podstaknut kroz modalitet Motion, kad se pravac iz kojeg dolazi zvuk zadržava i ako pomerite glavu – pored muzike, ovo nam je bilo posebno zanimljivo tokom gledanja filmova. Naravno, svi dodaci mogu se isključiti ako vam nisu po volji ili želite da prištedite bateriju.

Zaključak

Iako je nemoguće utvrditi tačan odnos između napretka i povećane cene, neosporno je da QC Ultra donose poboljšanja u odnosu na prethodne modele. Slušalice iz Bosea nikad nisu bile jeftine, ali su uvek donosile visok stepen kvaliteta izrade, odličnu ergonomiju,  poslovično dobar ANC, pa i određenu dozu prestiža. Možemo da kažemo da najnoviji predstavnik spisku vrlina dodaje sjajno izbalansiran zvuk, koji ne teži da se dopadne svima i po svaku cenu, već je ustrojen neutralno i nudi verodostojan, audiofilski pristup reprodukciji muzike.

Bose QuietComfort Ultra
Sistem: dinamičke
Tip: zatvorene
Povezivanje: blutut, audio-kabl
Masa: oko 250 g
Cena: 600 evra
4Audio, 011/770-4320
Kvalitet izrade
Funkcionalnost
Zvuk
Vrednost za novac
Izuzetna udobnost.
Relativno kompaktne dimenzije.
Fantastičan ANC.
Neutralan i uravnotežen zvuk.
Neupadljiv generički dizajn.
Visoka cena.
4.4