Bluesound NODE 2024

Veština finog usavršavanja

Ispod neizmenjene i već prepoznatljive spoljašnjosti, NODE nove generacije donosi unapređenja kako bi se održao u vrhu klase.

Ukoliko ste u prethodnim godinama pratili časopis Hi-Files, sigurni smo da ste dobro upoznati s imenom Bluesound. Ova mlada kompanija zajedno s daleko starijim brendovima NAD Electronics i PSB deo je grupe Lenbrook i usmerena je ka razvoju mrežnog audija. Njena platforma BluOS stoga se može naći u praktično svim NAD-ovima s mrežnim povezivanjem – kao i u uređajima drugih proizvođača – dok su, zauzvrat, Bluesoundova all-in-one pojačala opremljena NAD-ovom DirectDigital amplifikacijom. Ipak, nas u ovom tekstu zanima model koji predstavlja okosnicu kompanije – u pitanju je mrežni audio-plejer NODE, koji je nedavno dobio četvrtu iteraciju.

Spolja i iznutra

U Bluesoundu su očigledno zaključili da je izgled NODE-a još uvek dovoljno savremen i da nema potrebe popravljati nešto što nije pokvareno, pa su sve resurse usmerili na kvalitet zvuka. Ovakav pristup nam se zapravo dopada, jer pokazuje da proizvođač ne želi da prodaje hi-fi samo zbog dobrog izgleda, već radije na osnovu suštinskih vrlina. Novi NODE stoga izgleda potpuno isto kao prethodnici – u pitanju je kompaktni kvadar niskog profila, koji pomoću snažno zaobljenih uspravnih ivica izbegava kutijastu pojavu, a izrađen je u potpunosti od plastike solidnog kvaliteta. Odsustvo displeja i fizičkih komandi dodatno je naglašeno mat crnom bojom, a monolitnu pojavu narušavaju samo vodoravna linija u finišu visokog sjaja, hromirani logotip proizvođača i 6,35-milimetarski izlaz za slušalice na frontu. Središte gornje strane zauzela je površina od crnog pleksiglasa, za koju odranije znamo da služi za komande osetljive na dodir, koje se osvetle tek kad rukom priđete panelu. Pleksiglas je obrubljen mrežicom za provetravanje, a dodatni prorezi za protok vazduha nalaze se na donjoj strani. Ovde nailazimo na atraktivno rešenje, koje podrazumeva veliki centralni nosač i zakošene površine donje strane, što ostavlja utisak da NODE lebdi u prostoru, bez vidljivih oslonaca.

S obzirom na to da je NODE zamišljen da bude kompletno rešenje za striming, u unutrašnjosti se nalazi D/A konverter ESS ES9039Q2M, što predstavlja unapređenje čak i u odnosu na jubilarni (i skuplji) model NODE X. Mozak uređaja, s druge strane, nije menjan već nekoliko generacija i čini ga četvorojezgarni procesor ARM Cortex-A53 radnog takta na 1,8 gigaherca – možemo da potvrdimo da se ovo kolo odlično pokazalo u ovoj ulozi, pa za zamenom zaista nije bilo potrebe. Za razliku od direktnog prethodnika, pojačalu za slušalice posvećena je znatno veća pažnja i NODE je opremljen patentiranom tehnologijom THX AAA, koja pruža 230 milivati na 32 oma i podržava slušalice impedanse do 600 oma. Napajanje je interno i, pretpostavljamo, prekidačkog tipa – ovo ne možemo da proverimo jer je NODE prilično nezgodan za otvaranje, ali smo sigurni da bi proizvođač posebno naglasio prisustvo linearnog napajanja. Ukupno, stiče se utisak da je novi NODE tehnički mnogo bliži modelu NODE X (a u ponečemu ga čak i nadmašuje) nego direktnom pretku iz 2021.

Povezivanje i mogućnosti

Na prvi pogled zadnja strana deluje skromno, ali Bluesound zapravo pruža sasvim solidne opcije povezivanja. Mrežno povezivanje obavlja se pomoću kabla ili bežičnim putem – i to bez spoljašnje antene – dok se na levom delu nalaze dva digitalna (koaksijalni i optički) i jedan analogni RCA izlaz. Brojne audiofile obradovaće informacija da USB-A port, koji je ranije služio samo za priključivanje eksternih skladišta, sada funkcioniše i kao digitalni izlaz, a tu je i HDMI eARC za vezu s televizorom. Postavka je zaokružena RCA izlazom za aktivni sabvufer i 3,5-milimetarskim kombinovanim analogno-digitalnim ulazom, pa se kao jedini pravi nedostatak nameće upravo odsustvo digitalnih ulaza regularnog formata. Ovi ulazi olakšali bi korišćenje NODE-a kao eksternog D/A konvertera, ali skromna površina zadnje strane znatno otežava njihovo postavljanje, pa je proizvođač odlučio da na toj poziciji napravi kompromis. Najzad, kao opcija prisutan je dvosmerni blutut 5.2 s podrškom za kvalitetnije kodeke aptX i aptX Adaptive, koji može da prima, ali i da šalje audio-signal.

NODE će uvek pružiti uverljivu prezentaciju, koja je tehnički vrlo solidna, a ujedno izuzetno zabavna.

U pogledu mogućnosti, NODE u potpunosti zavisi od softverske platforme BluOS, što uopšte nije loša stvar – naprotiv. Ova platforma s razlogom je stekla reputaciju jedne od najstabilnijih, a ujedno i veoma svestranih, iako je reč o zatvorenom sistemu – naime, ovde nema podrške za UPnP, DLNA, Chromecast i slične protokole otvorenog tipa. Ovo je ranije moglo biti problematično, ali danas BluOS podržava sve iole rasprostranjene servise, pa više nema razloga za brigu. Bez obzira na hardver koji koristite, kontrolna aplikacija pruža sveobuhvatne mogućnosti pristupa, kontrole reprodukcije i podešavanja uređaja. Na raspolaganju su tonske kontrole, bežično multirum povezivanje s drugim Bluesound uređajima i raznovrsne sporedne opcije, a najavljeno je da će NODE dobiti podršku za Dirac Live sistem za automatsku kalibraciju kroz ažuriranje firmvera. Kao jedini uslovni nedostatak BluOS-a mogla bi se navesti ograničenost na 192 kiloherca i 24-bita (bez podrške za više rezolucije i DSD), ali smatramo da ovo i nije toliko značajno jer se najveći deo audio-zapisa i dalje nalazi u zoni do 192/24. Od važnih mogućnosti treba još spomenuti kontrolu glasnoće u digitalnom domenu, što dopušta povezivanje direktno na izlazno pojačalo ili aktivne zvučnike, i prisustvo senzora za daljinsku komandu na prednjem panelu. Naime, NODE može naučiti kodove drugih daljinaca ili se može koristiti sistemski upravljač Bluesound RC1 (kupuje se odvojeno).

Upotreba i zvuk

Uprkos promenama ispod haube, Bluesound je uspeo da zadrži karakter zvuka koji NODE neguje već nekoliko generacija. Ukratko, ovo je uređaj izražene muzikalnosti, koji stavlja celovitu i fluidnu reprodukciju ispred svega drugog. Istinska univerzalnost otkriva se u potpuno jednakom pristupu svim muzičkim pravcima – bilo da je u pitanju hard rok, elektronika ili klasična muzika, NODE će uvek pružiti uverljivu prezentaciju, koja je tehnički vrlo solidna, a ujedno izuzetno zabavna i drži pažnju auditorijuma. Za kolorit se može reći da je postavljen sasvim blago na topliju stranu, što u praksi znači da NODE prikazuje vrlo dobru količinu detalja, ali nikad nauštrb živopisnih i slikovitih pojedinačnih tonova. Očigledno je da su konverter i celokupni izlazni stepen podešeni za što bolji balans između detaljnosti i milozvučne reprodukcije, koja je izvanredno prijatna i omogućuje dugotrajno uživanje u muzici – NODE nije savršen iz audiofilske perspektive, ali njegov zvuk nas je povremeno očarao do te mere da smo se zapitali da li je stvarno potrebno više od ovoga da bi se muzika slušala s uživanjem.

Drugi deo testiranja posvetili smo integrisanom pojačalu za slušalice, za čije prisustvo se ispostavilo da je daleko od samo formalnog. NODE je s uspehom preneo veliki deo svoje muzikalnosti na Sennheiser HD 560S, pa je već poslovično analitična prezentacija ovih slušalica bila obogaćena plemenitim i rafiniranim tonovima. Snaga amplifikacije bila je sasvim dorasla pokretanju slušalica impedanse 120 oma, što se odlično čulo u donjem opsegu. Basovi su bili potpuno u ravni s ostatkom spektra, bez imalo povlačenja ili utišavanja, a odlikovali su se jasnim i čvrstim tonovima. Čak su i visoki tonovi, koji kod ovih slušalica mogu biti oštriji i suvlji (u zavisnosti od izvora i pojačala), pokazali suptilniju stranu i pružili sofisticiranu, iako nešto manje detaljnu prezentaciju. Smatramo da je sjajno što Bluesound nije doživeo izlaz za slušalice kao samo još jednu stavku u promotivnom materijalu i što je u pomoć pozvao THX AAA – kao jedno od dokazanih rešenja na ovom polju, pa se NODE može uzeti u razmatranje i kao vrlo solidan headamp.

Zaključak

Tokom godina Bluesound se pokazao kao pravi majstor za fino usavršavanje – možda i više od nekih starijih i iskusnijih kompanija – koji znalački prepoznaje i zadržava dobre stvari, a unapređuje ono što se može unaprediti. Da stvari budu još bolje, sve to obavlja uz neznatno povećanje cene, koja je u ovom slučaju porasla za manje od deset odsto, čime se novi NODE zadržava u zoni izuzetne vrednosti za uložen novac. Iako se poslednjih godina suočava sa sve većom najezdom dalekoistočnih brendova, NODE 2024 i dalje predstavlja jednog od favorita u kategoriji pristupačnih strimera.

Bluesound NODE 2024
Mrežna platforma: BluOS
D/A konverter: ESS ES9039Q2M
Podržani formati: AAC, AIFF, ALAC, FLAC, MP3, MQA, OGG, WAV, WMA...
Podržana rezolucija: 192/24
Izobličenja THD+N: 0,0007%
Odnos signal/šum: -118 dB
Audio-ulazi: kombinovani optički/analogni 3,5 mm, HDMI eARC
Audio-izlazi: USB-A, koaksijalni, optički, analogni RCA
Mrežno povezivanje: LAN, wi-fi
Izlaz za slušalice: 6,35 mm
Dodatno: blutut, sub out
Dimenzije (ŠxVxD): 220 x 46 x 146 mm
Masa: 1,09 kg
Cena: 600 evra
4Audio, 011/770-4320
Kvalitet izrade
Funkcionalnost
Zvuk
Vrednost za novac
Savršena BluOS platforma.
Brz odziv i stabilan rad.
Celovita i fluidna prezentacija.
Prijatan kolorit.
Nedostaju digitalni ulazi uobičajene forme.
4.2