Prva ljubav
Prošlo je skoro 30 godina otkad je autor ovih redova kupio svoje prvo hi-fi pojačalo – Marantz PM57. Koliko se hi-fi promenio, možda se najbolje vidi na ovom primeru, jer kad pogledate novo pojačalo Model 60n, stvari postaju jasnije.

Prva ljubav urednika imala je tanko kućište s tasterima kakve danas više ne viđamo. To su prekidači za „loudness“ ili „tone defeat“, pa zatim preklopnik za izbor između dva para zvučnika, i možda najzanimljiviji „rec“ selektor, kojim se birao izvor za presnimavanje na kasetofon. Ovakve mogućnosti pojačala odavno nemaju, jer realno – nisu ni potrebne. Sada su mnogo zanimljivija pojačala koja u sebi imaju ugrađen strimer jer budućnost hi-fi reprodukcije upravo leži u strimingu. Kompanija Marantz u svojoj ponudi ima više od deset pojačala različitih generacija i cenovnih kategorija. Ako pogledamo samo Model seriju, u njoj se nalaze pojačala sa i bez oznake „n“. Ovo slovo označava „network“ i sugeriše korisnicima da se ne radi o čistokrvnom pojačalu, već da je u pitanju pojačalo sa ugrađenim mrežnim plejerom.
Opis
Model 60n je zapravo najjeftinije pojačalo u ponudi unutar ove serije, jer se iznad nalaze modeli 40n i 30n. Kad ih sve pogledate odjednom, primetićete da svi imaju nešto zajedničko, a to je simetrični dizajn. Model 60n ima na prednjem panelu šest simetrično raspoređenih kružnih komandi, od kojih krajnja leva i krajnja desna imaju nešto veći prečnik. Prvi sleva je selektor ulaza, zatim sledi taster „source direct“, potom „bass“, pa „treble“ komande, onda „balance“ i, na kraju, komanda za glasnoću. Da li vam treba još nešto? Sve dodatne kontrole možete koristiti u aplikaciji HEOS. Na sredini se nalazi okrugli prozorčić, u kojem je maleni displej, koji sitnim slovima i brojkama prikazuje ime izabranog izvora i nivo glasnoće. Iako konkurencija ugrađuje veće displeje u boji, Marantz se ovde odlučio za jednostavnost, s dobrim izgovorom da ćete više informacija svakako imati unutar aplikacije na telefonu. Da bi se zadržala simetričnost, na levoj strani je prekidač za uključivanje, a na istoj poziciji desno je ulaz za slušalice. Prednji panel je veoma lepo dizajniran, s reljefom koji nas je prvo podsetio na loptice za golf. Inače, displej na sredini je inspirisan pojačalom Model 9 iz dalekih 1960-ih godina.
Marantz Model 60n je jedan zaokruženi uređaj, koji zapravo i nema manu.
Zadnji panel je solidno bogat priključcima – tri linijska ulaza, zatim „preamp“ stereo-izlazi s dodatnim izlazom za sabvufer, a tu je i priključak za gramofon s MM zvučnicama. Prisutna su i dva ulaza za blutut ili wi-fi antene, zatim USB ulaz za napajanje uređaja, mrežni priključak, HDMI ARC, kao i „zastareli“ koaksijalni i optički digitalni ulazi. Zvučnički terminali su visokog kvaliteta i prihvatiće i kablove s većim poprečnim presekom. Svuda na zadnjem panelu primetićete šrafove u prepoznatljivoj rose gold boji, koju smo često viđali kod Marantza. Inače, MODEL 60n se pravi u dve boje – crnoj i sivoj, nazvanoj silver gold.
Ako volite da imate veći broj komponenti, onda pogledajte Model 30 i Model 50 kao duet, ali ako vam je budžet ograničen, onda uzmite u obzir Model 40n ili hiljadu evra jeftiniji 60n, koji nam je na testu.
Unutra
Kad pogledamo unutar pojačala, videćemo veoma dobro osmišljenu konstrukciju. Levi deo kućišta rezervisan je za torusni transformator, iza kojeg se nalazi jedinica za napajanje. Na sredini uređaja nalazi se veliki rebrasti hladnjak, koji ujedno služi i kao barijera između napajanja i ostatka elektronike. Pojačalo snage je montirano na hladnjak, dok je ceo desni deo kućišta rezervisan za DAC, gramofonsko pretpojačalo i HEOS strimer. Desni deo uređaja je dodatno zaštićen metalnom pločicom kako bi se umanjile spoljašnje interferencije. Ugrađeni DAC je ESS Sabre, koji će reprodukovati PCM do 192/24 i DSD do 11,2 megaherca.
Pojačalo urađeno u standardnoj klasi A/B snage je 60 vati. Jači Model 40n ima samo deset vati više od svoga brata, dok, recimo, Model 30 ima pojačalo u klasi D. Na prvi pogled čini se da Model 60n ima najbolji odnos cene, kvaliteta i performansi. Naše pojačalo na testu je teško 12,7 kilograma i najveći deo mase dolazi upravo od hladnjaka i torusnog transformatora.
HEOS
Denon i Marantz dele istu striming platformu i znamo koliko je truda i rada uloženo u HEOS. U Sound Unitedu, pa kasnije Masimu, posebna pažnja je posvećena upravo promovisanju HEOS platforme i nakon deset godina možemo reći da je sva funkcionalnost perfektno utegnuta. HEOS je objedinio striming platforme, internet radio, reprodukciju visokorezolutivnih fajlova s mreže i time kreirao ekosistem u kojem je uživanje u muzici pojednostavljeno. Ako želite da pustite ploču na gramofonu povezanom na Marantz pojačalo i da zatim strimujete taj zvuk na zvučnike u bašti, učinićete to s nekoliko klikova u aplikaciji. Samo je potrebno da kupite što više HEOS uređaja i mogućnosti su neograničene.
Podešavanje Modela 60n je isto kao i kod podešavanja bilo kog drugog uređaja koji podržava HEOS, a aplikacija će vas voditi kroz ceo proces. Potrebno je pritisnuti taster na zadnjem panelu, a zatim možete i promeniti ime svom pojačalu. HEOS aplikacija je početkom ove godine redizajnirana, a nama se čini da je za nijansu logičnija. U aplikaciji je moguće preusmeriti zvuk na bilo koji uređaj iz HEOS familije, pa je tako moguće pustiti isti izvor na dva različita para zvučnika koji se nalaze u različitim prostorijama. Inače, treba pomenuti da je ovo pojačalo prvo u nizu koje je dobilo nalepnicu „Roon Ready“. Roon je dosta skup softver i nismo sigurni da će kupci ovog pojačala biti spremni da plate licencu za Roon, ali lepo je imati ovu mogućnost.
Zvuk
Model 60n je veoma muzikalno pojačalo i sviralo je onako kako smo i očekivali od njega. To je karakterističan Marantzov zvuk, koji se godinama ne menja i vraća nas u mlađe dane. Boja tona vuče na nešto topliju stranu, ali ne previše – taman koliko nam prija. Poslušali smo novi album Suzanne Vega pod nazivom „Flying with Angels“ i istoimena numera nam je pokazala prostornost i stejdž, koje ovo pojačalo kreira s lakoćom. Dobro poznati glas Suzanne se nije promenio ni za najmanju nijansu otkako je upravo njen vokal u numeri „Tom’s Diner” poslužio za bolje definisanje MP3 formata. Najviše smo slušali muziku putem Tidal Connecta i preslušali smo nama omiljene albume. Inače, kolege iz norveškog magazina Stereopluss napravile su zanimljive audiofilske plej-liste na Tidalu, pa samo ukucajte ime njihovog magazina, sa dva „s“ na kraju.
Zaključak
Ovo pojačalo ima sve što treba prosečnom audiofilu – kvalitetnu pojačivačku sekciju, striming i kvalitet izrade na vrhunskom nivou. Tu je i ulaz za gramofon, ali i fantastične mogućnosti HEOS platforme. Ako ste iPhone korisnik, imate AirPlay 2, a ako koristite Spotify ili Tidal, imaćete njihove Connect aplikacije. Sve u svemu, Marantz Model 60n je jedan zaokruženi uređaj, koji zapravo i nema manu. Sačuvano je sve što treba od Marantzovog DNK i sve je to upakovano u jedno moderno rešenje, koje će ponuditi uživanje u muzici i u godinama pred nama. Od nas ima visoku ocenu.
Frekvencijski opseg: 5 Hz - 100 kHz
Izobličenja THD: 0,02%
Digitalni ulazi: HDMI, mrežni, koaksijalni, optički
Analogni ulazi: 3 x RCA
Broj izlaza za zvučnike: 1
DAC: ESS Sabre, 192 kHz / 24-bit, DSD 4X (11.2MHz)
Dimenzije (ŠxVxD): 442 x 129 x 431 mm
Masa: 12,7 kg
Cena: 1.299 evra
www.marantz.com