High End Show 2024

Spitzenklasse

Još jedan minhenski sajam je za nama. Na njemu je učestvovalo više od 500 izlagača iz 41 države s preko 1.000 brendova. Zanimljivost ovog sajma je da je broj profesionalnih posetilaca nadmašio broj regularnih posetilaca, pa je tako profesionalaca bilo 11.000, a opšte publike 10.000. Izložbeni sajam MOC rezervisao je preko 30.000 kvadratnih metara, a na sajmu smo videli desetine noviteta i premijera. Izdvajamo za vas najzanimljivije.

Auris Audio Headonia

Auris Audio je imao sajamski štand u prvoj hali MOC-a i tamo je predstavio mnoštvo svojih proizvoda. Nama je najinteresantnije bilo pojačalo Headonia, koje su nedavno lansirali za svoj deseti rođendan. Aluminijumski prednji panel sadrži dve kružne komande s masivnim crvenim okvirima, što izgleda veoma atraktivno i pruža kontrast crnoj boji ostatka kućišta. U središnjem delu postavljen je ekran velikih dimenzija, na kome se prikazuju svi važni parametri, a ispod njega su postavljena četiri diskretna tastera za kretanje kroz menije. Na gornjoj strani nalaze se četiri vakuumske cevi, iza kojih su transformatori u zajedničkom kućištu, dok su zaobljeni bokovi presvučeni luksuznom kožom reljefne teksture. Pojačalo je bilo moguće probati na slušalicama RAAL requisite Magna & Immanis.

Erzetich Thalia

Slovenački proizvođač slušalica Erzetich predstavio je novi model Thalia. U pitanju su on-ear slušalice nešto manjeg gabarita, koje su predviđene da budu jednostavnije za upotrebu u pokretu, a opremljene su titanijumskim zvučničkim jedinicama prečnika 40 milimetra u rezonatorima otvorenog tipa. Blaž Erzetič je u Minhenu prikazao više izvedbi istih slušalica, napravljenih od različitih materijala i boja.

Magna & Immanis

Aleksandar Radisavljević, među audiofilima poznat kao Aca Ribon, bio je i ove godine uz svoj novi model slušalica. Acina firma Raal-Requisite uskoro će proslaviti 30 godina postojanja, a njihov trenutni hit nosi neobično ime “Magna & Immanis”. U pitanju su “true ribbon” slušalice koje nemaju ni skretnicu, već se isti signal prosleđuje svakoj ribonskoj jedinici. Magna ima po dva ribona u svakoj slušalici, dok Immanis ima po tri. Na ovu naprednu tehnologiju dodajte još odličan dizajn, memorijsku penu, kožne detalje, kao i metalni rajf, koji je otporan na grebanje, i dobićete pravi audiofilski proizvod koji zaslužuje svetski uspeh.

KEF i Hegel

Drugu godinu zaredom kompanije KEF i Hegel nastupaju sa zajedničkim štandom u hali. Svakako da se njihovi proizvodi mogu pronaći i u drugim prostorijama, ali ako želite da imate poslovni sastanak, onda je štand mesto na kojem ćete to uspeti da uradite s čelnim ljudima ovih kompanija. Obe kompanije su prikazale najnovije proizvode koji su bili složeni u logične sisteme, ali u hali niko nije očekivao audiofilsku reprodukciju.

Noviteti iz Dynaudija

Poznati danski brend iskoristio je sajam u Minhenu za predstavljanje čak četiri nova proizvoda. Prvi novitet nosi naziv Contour Legacy, a u pitanju je najnoviji član serije Heritage. Ovaj podnostojeći zvučnik u mnogim detaljima podseća na najpoznatije Contour modele iz osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka. Fabrika navodi da se iza retro dizajna nalaze najsavremeniji materijali i tehnička rešenja, što čini da je ovaj zvučnik pravi moderni klasik. Sledi regalski zvučnik Confidence 20A – odnosno Confidence 20 u aktivnom izdanju. Unutar kabineta nalaze se isti tip amplifikacije i DSP sklopa kao u profesionalnim zvučnicima Core, a kao rezultat dobijen je minimalistički high-end sistem, kome samo treba dodati strimer ili bilo koji drugi izvor. Zatim je tu Contour 20 Black Edition, koji predstavlja nadogradnju višestruko nagrađivanog zvučnika Contour 20i. Visokotonska jedinica Esotar 2i zamenjena je novom generacijom Esotar 3, koja donosi unapređenja u dizajnu i motoru, dok je skretnica poboljšana komponentama iz Mundorfa. Konačno, kao četvrti novitet predstavljen je regalski zvučnik The Bookshelf, nastao kao saradnja Dynaudija s japanskim kompanijama Keiji Ashizawa Design i Karimoku. Proizvođač navodi da ovaj zvučnik predstavlja spoj zapadnjačkog i istočnjačkog pristupa dizajnu, materijalima i inovacijama.

Technics i Lamborghini

Technics je predstavio novi gramofon sa oznakom SL-1200M7B, što ne bi bila nikakva posebna vest da se u priču nije uključio Lamboghini. Ako se odlučite da kupite ovaj gramofon, trebalo bi da dobijete i LP ploču sa audio-snimcima automobila Lamborghini, zatim slipmat sa slikom felni prestižnog auta Revuelto, kao i set nalepnica. Naravno, ovaj auto je bio postavljen na hodniku sajma, pa je izazvao puno pažnje i selfi fotografija.

Modularni Chord

Britanska kompanija Chord Electronics poznata je po neobičnom dizajnu i sjajnom zvuku, a u Minhenu je prikazala modularnu amplifikaciju pod nazivom Suzi. Zanimljiv koncept obuhvata odvojeno pretpojačalo i dvokanalno izlazno pojačalo, koji sadrže renomiranu Ultima tehnologiju, preuzetu od istoimenih prestižnih modela. Dva uređaja su vizuelno i tonski dizajnirana da rade zajedno, kad se dobija analogni pre-power kombo, ali koncept podrazumeva da se snagaš može uklopiti uz još dva druga uređaja. Prvi je Hugo 2, koji preuzima ulogu pretpojačala i digitalno-analognog konvertera, dok se u drugom slučaju sistemu može dodati striming modul 2go, koji donosi reprodukciju muzike preko mreže. Reklo bi se da je Chord ponudio sastavljanje sistema po meri na jednostavan način i uz uvek atraktivni dizajn. Detaljnije tehničke karakteristike i cena biće poznate tokom jeseni, kad se očekuje zvanično lasiranje nove modularne amplifikacije.

RUBIKORE iz DALI-ja

Nova serija iz danske kompanije, predstavljena u Minhenu, sadrži ukupno pet modela. Za sve RUBIKORE zvučnike zajednički je potpuno novi Low Loss kalotni visokotonac, dok srednjetonsko-niskotonske jedinice koriste membrane od drvenih vlakana, uz nekoliko patentiranih rešenja u konstrukciji. Novu seriju predvodi podnostojeći RUBIKORE 8, opremljen hibridnim visokotoncem, koji kombinuje kalotnu i planarnu membranu. Ispod njega smeštene su tri mid-bas membrane prečnika 165 milimetara, uz isto toliko bas-refleks otvora na zadnjoj strani, a deklarisani frekvencijski opseg iznosi 38 herca do 34 kiloherca. Nešto manji RUBIKORE 6 opremljen je sa dve mid-bas jedinice, ali zadržava isti opseg, dok se regalski RUBIKORE 2 već znatno razlikuje. Pre svega, on ima samo kalotni visokotonac prečnika 29 milimetara, dok je za mid-bas zadužena samo jedna 165-milimetarska membrana, pa opseg iznosi od 50 herca do 26 kiloherca. RUBIKORE ON-WALL predviđen je za postavljanje na zid i odlikuje se tankim profilom, a topologija obuhvata hibridni visoktonac i jednu mid-bas jedinicu. Zanimljivo je da se ovaj zvučnik može postaviti vodoravno, pri čemu se visokotonska postavka može zaokrenuti za 90 stepeni. RUBIKORE CINEMA donosi sličnu svestranost – ovaj zvučnik s hibridnim visokotoncem i dva mid-basa može se koristiti za centralni kanal, ali i kao prednji ili zadnji zvučnik u surround sistemu. Nova serija DALI RUBIKORE očekuje se u prodaji u junu, u četiri finiša i s cenama u rasponu od 2.300 do 6.000 funti za par.

Pristupačni Q Acoustics

Ostrvski proizvođač zvučnika Q Acoustics iskoristio je High End sajam za lansiranje nove serije 3000c, koja je pozicionirana na početku ponude i predstavlja zamenu za popularnu i dugovečnu liniju 3000i. Koliko je ova entry-level serija značajna za kompaniju, pokazuje i podatak da je razvoj trajao šest godina, a predstavljeno je ukupno pet zvučnika, koji su predviđeni za sklapanje stereo ili višekanalnog sistema. Dizajn sa snažno zaobljenim ivicama već je prepoznatljiv za Q Acoustics, a nova serija donosi inovacije poput patentirane mid-bas jedinice C3 (Continuous Curved Cone), koja je preuzeta od skuplje linije 5000. Nova serija sadrži čak tri modela za stalke, koji su izvedeni u uobičajenoj dvosistemskoj topologiji i nose oznake 3010c, 3020c i 3030c, dok podnostojeći 3050c i centralni 3090c poseduju dva mid-bas drajvera. Fabrika, takođe, navodi da je visokotonac smešten u kompresionu komoru i mehanički izolovan od kabineta kako bi se umanjio prenos vibracija, dok su kabineti izrađeni pomoću patentiranog P2P (point-to-point) spajanja panela. Nova serija 3000c očekuje se u prodaji u avgustu, u četiri varijante finiša i s cenama u rasponu od 400 do 1.200 evra.

Focal slušalice

Focal je nedavno lansirao nove slušalice pod imenom Hadenys i Azurys. Oba modela izgledaju fantastično, baš kao i sve druge Focal high-end slušalice. Zanimljivo da su slušalice naizgled veoma slične, ali su Hadenys zapravo slušalice otvorenog tipa, dok su Azurys zatvorenog. Poslušali smo oba modela i na bučnom sajmu, i naravno da su u A-B poređenju pobedile zatvorene slušalice Azurys.

Supervisokotonac iz Fyne Audija

Kao još jedan poznati ostrvski brend, Fyne Audio u Minhenu je predstavio novi visokotonac pod nazivom SuperTrax. Prema navodima proizvođača, ova revolucionarna visokotonska jedinica donosi patentirano rešenje za rasprostiranje zvuka u krugu od 360 stepeni, uz zadržavanje ujednačene harmonijske strukture tona. Membrana nove jedinice izrađena je od jedinstvenog materijala, nazvanog TPCD (Thin Ply Carbon Diaphragm), koji dostiže čak 60 kiloherca, dok materijali poput aluminijuma, magnezijuma i titanijuma ne uspevaju da pređu 32 kiloherca. SuperTrax je izveden kao supertviter, koji je smešten na sopstvenu bazu i postavlja se na gornju stranu zvučnika, dok se na zadnjoj strani nalaze terminali za povezivanje i komanda za regulaciju glasnoće u rasponu od +3 do -3 decibela. Unutar baze takođe se nalazi skretnica trećeg reda, koja propušta frekvencije iznad 16 kiloherca. Fyne Audio navodi da se novi supertviter savršeno slaže s njihovim IsoFlare koaksijalnim drajverom, ali da će se odlično uklopiti s bilo kojim drugim zvučnicima.

Novi Raidho serije X

Danska kompanija stigla je u Minhen s novitetom u seriji X. Podnostojeći zvučnik X2.6, kako navodi proizvođač, izrađen je tako da ispunjava sve osnovne kriterijume fabrike. Ovo podrazumeva izuzetno nizak nivo izobličenja i koloracija u zvuku, energičnu reprodukciju, široku pozornicu, detaljnost, nenaporno slušanje i mnoge druge vrline. Vitki kabineti u osnovnoj verziji dostupni su u crnoj i beloj boji visokog sjaja, ali se na zahtev (pretpostavljamo, uz doplatu) mogu dobiti i druge boje. Na vrhu fronta nalazi se ribonski visokotonac, izrađen u patentiranoj Planar Magnetic tehnologiji i smešten u sopstvenu kompresionu komoru. Opremljen je membranom u vidu folije, debljine svega 11 mikrona, čija je masa 50 puta manja od uobičajene kalotne membrane. Dvoiposistemsku topologiju upotpunjuje par srednjetonsko-niskotonskih drajvera, čije su 165-milimetarske membrane izrađene od aluminijuma presvučenog slojem keramike, uz motor od snažnog neodimijumskog magneta. Fabrika takođe ističe kvalitet skretnice, koja je izrađena ručno, pomoću tradicionalnih point-to-point spojeva, dok je kompletno interno ožičenje iz Nordosta. Specifikacije navode frekvencijski opseg od 32 herca do 50 kiloherca, uz nominalnu impedansu od šest oma i osetljivost od 87 decibela. Novi Raidho X2.6 dostupan je po preporučenoj ceni od 21.000 evra za par.

Trafomatic i Tune Audio

Naš Trafomatic se opet udružio s nekoliko brendova – Tune Audio je dao zvučnike Marvel, koji koštaju nešto manje od 16.000. Tu su bile kompanije Audiobyte i Rockna, a Rockna je prikazala svoj flegšip Wavedream MK2 DAC. Trafomatic je prikazao sada već poznatog integralca – model Rhapsody sa 300B lampama, koji u klasi A isporučuje dva puta dvadeset vati. Na polici su bila i gramofonska pretpojačala Luna, ali mnogo pažnje izazvala su i pojačala Glenn, koja nažalost, nisu svirala.

ESD iz Kine

ESD je kineska kompanija s kojom smo se upoznali na hi-fi sajmu u Šangaju. ESD je imao jednu od najvećih izložbenih prostorija u Minhenu. Slušali smo najveći sistem u njihovom portfoliju – Super Dragon, vredan nešto više od 800.000 evra, i to je cena samo za sistem zvučnika. Ova mlada kompanija uspela je da za manje od 10 godina svoje istorije proizvede čitav asortiman proizvoda. Iza ovog sistema stajao je još jedan, manji sistem, samo da pokaže raznolikost njihove proizvodnje.

EPOS

Karl-Heinz Fink je imao puno posla prilikom ponovnog pokretanja EPOS-a. Posle kompaktnih modela ES-14N i ES-7N, sada je vreme za nešto veće. Minhenski sajam je bilo odlično mesto za lansiranje trosistemskog modela ES-28N. Baš kao i prethodnici, i ovaj zvučnik će doći u neobičnim bojama, poput petrol-plave, narandžaste i svetlozelene.

Lyravox

Hamburški Lyravox je napravio impresivnu postavku, koja sadrži najnoviji Karlemagne Monolith sistem. Poseduje podesiv zakrivljeni front, koji se sastoji od deset blokova, što čini ukupnu težinu od 380 kilograma po zvučniku. Ovaj zvučnik nema skretnice, već sve radi DSP, pri čemu svaki drajver pojedinačno pokreću Lyravox i CH Precision. Par zvučnika košta 368.000 evra, osim ako ne izaberete dijamantsku verziju, koja košta 685.000 evra.

Dvostruko napajanje iz Ferruma

Verujemo da je većini audiofila poznata poljska kompanija Ferrum, koja je pre nekoliko godina napravila veliki iskorak predstavljanjem eksternog napajanja Hypsos. Pored svoje univerzalne prirode, ovo napajanje donelo je istinske inovacije u vidu brojnih finih podešavanja, čime je eksterno napajanje uzdignuto do nivoa ravnopravne hi-fi komponente. Tri godine kasnije Ferrum na High End sajmu u Minhenu lansira novu varijantu ovog napajanja, pod nazivom Hypsos Dual Output. Dakle, kompanija nije obavila posebna unapređenja postojećeg sklopa, već je samo dodala još jedan izlaz za napajanje – što je izuzetno praktično, u doba kojim vladaju D/A konverteri i strimeri. Naravno, Hypsosove opcije podešavanja omogućuju mu da radi sa zaista širokim dijapazonom komponenti – konkretno, sa svima koji za napajanje traže napon u rasponu od pet do 30 volti, uz ukupnu jačinu od šest ampera. Ispod poklopca nalazi se hibridni sklop, koji objedinjuje najbolje osobine linearnog i prekidačkog napajanja, dok su osnovna podešavanja prilično jednostavna. SST (Sweet Spot Tuning) omogućuje finu regulaciju kako bi se postigao najbolji zvuk, dok 4D Sensing Design obezbeđuje najkonstantniji mogući napon u svakom trenutku. Dvostruko napajanje Ferrum Hypsos Dual Output dostupno je po ceni od oko 1.400 evra.

Tannoy za jubilej

Poznata škotska kompanija Tannoy ove godine obeležava 70 godina od lansiranja prvog zvučnika iz serije Autograph, pa je za sajam u Minhenu pripremila potpuno novi model Autograph 12. Novitet donosi spoj između tradicionalne koaksijalne jedinice i savremenih rešenja, a Tannoy još uvek ne daje detaljnije tehničke informacije. Poznato je da je u pitanju zvučnik izveden u klasičnom dizajnu, karakterističnom za ovu seriju, kao i da je dvosistemska topologija prilagođena upotrebi u većim prostorijama. Autograph 12 proizvodi se u pogonima u Hamiltonu, u Velikoj Britaniji, i koristi najnoviju generaciju dual-concentric jedinice, prečnika 12 inča (305 mm). Prvoklasni kabinet izrađuje se ručno od brezove šperploče velike gustine i završni sloj od prirodnog orahovog furnira. Nakon premijernog prikazivanja na High End sajmu, Tannoy Autograph 12 očekuje se u prodaji tokom jeseni, kad će biti objavljene detaljne specifikacije i cena.

Moćni Scansonic

Kao nova perjanica u ponudi kompanije Scansonic, podnostojeći zvučnik MB8B sadrži gene prestižnih Raidho modela. Vitki kabinet odlikuje se veoma krutom konstrukcijom, dok visina od 144 centimetra deluje vrlo ubedljivo. Trosistemska topologija započinje ribonskim visokotoncem, čija je masa oko 50 puta manja od uobičajene kalotne membrane. Kako bi postigao bolju vremensku usklađenost zvučnih talasa, proizvođač je iznad i ispod visokotonca postavio po jednu srednjetonsku membranu prečnika 133 milimetra. Ispod njih nalaze se dve niskotonske jedinice, čije su 200-milimetarske membrane izrađene iz jednog komada upletenih karbonskih vlakana, bez otvora u središtu. Specifikacije navode da se MB8B spuštaju do 34 herca (-6 dB), uz nominalnu impedansu na četiri oma i osetljivost od 88 decibela. Novi zvučnici Scansonic MB8B proizvode se u Danskoj, u istim pogonima s Raidho zvučnicima, a preporučena cena iznosi 13.000 evra za crnu boju visokog sjaja i 15.000 evra za orahov furnir.

Sonetto druge generacije

Sonus faber je iskoristio High End sajam za predstavljanje Sonetto zvučnika druge generacije. Ova serija pozicionirana je u donjem delu ponude italijanskog proizvođača, a njen značaj vidi se i po tome što je predstavljeno čak sedam modela, predviđenih za sastavljanje najraznovrsnijih stereo i surround konfiguracija. Pored toga, Sonetto G2 je prva serija koja je od prestižnih zvučnika Suprema preuzela rešenja u dizajnu kabineta i materijale za izradu drajvera, pa se u unutrašnjosti nalaze paneli od plute nepravilnog oblika, koji obezbeđuju neometano prostiranje zvučnih talasa unutar kabineta. Svi modeli opremljeni su DAD visokotoncem, prečnika 29 milimetara, dok je Camelia srednjetonac takođe dizajniran po ugledu na drajver iz zvučnika Suprema. Ponuda obuhvata regalske zvučnike Sonetto I G2 i Sonetto II G2 u dvosistemskoj topologiji i s frontalnim bas-refleksom, nakon kojih slede tri podnostojeća modela. Najmanji Sonetto III G2 izveden je u dvoiposistemskoj topologiji, dok Sonetto V G2 i Sonetto VIII G2 donose trosistemsku postavku, sa ukupno četiri drajvera. Seriju kompletiraju zidni model s kompresionim kabinetom Sonetto Wall G2 i centralni trosistemac Sonetto Center G2. Sonus faber Sonetto zvučnici druge generacije biće dostupni u walnut i wenge furniru, kao i u crnoj boji visokog sjaja, s cenama u rasponu od 1.500 do 7.000 funti.

Noviteti u seriji Radia

Nakon što je prošle jeseni lansirala seriju Radia, kompanija Arcam stigla je u Minhen s tri modela koji će kompletirati novu liniju. Noviteti su pozicionirani u vrhu serije, a predvodi ih striming pojačalo Radia SA45. Ovaj all-in-one uređaj sadrži integrisano pojačalo, mrežni plejer i D/A konverter, uz druge praktične dodatke, a britanski proizvođač ističe blisku tehnički povezanost s njihovim najboljim integralcem A49. Put signala potpuno je balansiran u digitalnom i analognom domenu, uz primenu potpuno novog linearnog napajanja s torusnim transformatorom. Digitalna sekcija takođe je nova i podrazumeva najsavremeniju striming platformu, novu aplikaciju i novi korisnički interfejs na frontalnom ekranu, dijagonale 223 milimetra. Amplifikacija u Arcamovoj klasi G donosi kontinualnih 180 vati po kanalu na osam oma, dok digitalna platforma podržava 768/32 i DSD1024. Od praktičnih dodataka prisutni su MM i MC gramofonska sekcija, blutut aptX HD i HDMI ARC, dok je za optimalan kvalitet zvuka zadužena Dirac Live korekcija. Nešto slabiji SA35 zadržava sve najznačajnije osobine snažnijeg brata, uključujući istu digitalnu platformu, ali uz 120 vati po kanalu i displej dijagonale 165 milimetara. Na kraju, kao treći novitet prikazan je mrežni plejer Radia ST25, koji predstavlja duhovnog naslednika nagrađivanog strimera ST60. Njegova digitalna platforma ista je kao kod all-in-one modela, uz zadržavanje moćnog linearnog napajanja. Noviteti iz Arcama očekuju se u prodaji u septembru, s cenom od 1.800 evra za mrežni plejer, odnosno 3.500 i 5.000 evra za striming pojačala.