Jump to content


Instrumentalni R'nR' pedesetih (i šezdesetih)


beatgoeson

Recommended Posts

Tehnički, ove stvari jesu u istom žanru.

Ne znam da li postoji neko zvanično vremensko ograničenje na onaj način kako sam ja učinio u svojoj temi, ali je fakat da je najveći deo kompilacija sveden baš na period pedesetih, do sredine šezdesetih. Dobar deo tih grupa je nastavio da svira na isti način, Šedousi sviraju, valjda, i danas. U međuvremenu je nastalo mnogo novih instrumentala. Međutim, navedeni period je taj kada je ova muzika bila u pravom uzletu. Sva ta stara izvođenja nose neku patinu, često i neusviranost, lošu produkciju i svašta nešto. Izbegavao sam da postavim ekstremnije primere. Kasnija izvođenja su mnogo "bolja", ušminkana i sve tako, ali su izgubila šarm i duh vremena.

Otuda, iako je u pitanju elektronika, Popcorn, po meni, može, a Žan Mišel Žar ili taki neki ne može.:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, beatgoeson said:

Tehnički, ove stvari jesu u istom žanru.

Ne znam da li postoji neko zvanično vremensko ograničenje na onaj način kako sam ja učinio u svojoj temi, ali je fakat da je najveći deo kompilacija sveden baš na period pedesetih, do sredine šezdesetih. Dobar deo tih grupa je nastavio da svira na isti način, 

Neki od autora su kasnije bili i bolji?

Dik Dejl iz 90-ih:

Neke stvari ne uspevam da nađem na Jutjubu, a neki klipovi nisu dostupni za naš region.

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, 空也 said:

Neki od autora su kasnije bili i bolji?

Pa da, ako obratiš pažnju, ja sam ovo "bolji" stavio pod navodnike. To je taj zvuk, dosta unapređen, izvođački je objektivno bolje.

Međutim, siguran sam da većina savremenika Dika Dejla danas sluša džez ili klasiku... ili ništa.:D Ali, ako se užele njegove muzike, posegnuće za starim snimcima, nova produkcija će ih slabije zanimati. To, jednostavno, više nije to. B) Pre će se na novi zvuk napaliti "neki novi klinci".

Evo i The Ventures su bili "bolji" dvadeset godina kasnije, uporedi sa dva spota na prethodnoj strani.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa na osnovu ovog videa nisam baš siguran koliko su The Ventures bolji dvadest godina kasnije, ako se uporede sa  Dikom Dejlom (trideset godina kasnije!) deluju kao da su jednom nogom u grobu! :D

Kod Dika Dejla nije samo u pitanju bolja samo produkcija i tehnika svirke, već je i ceo fazon dodatno pomeren.

Naravno u velikoj meri je zaslužna i mlađa prateća ekipa.

 

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, 空也 said:

Pa na osnovu ovog videa nisam baš siguran koliko su The Ventures bolji dvadest godina kasnije

Dotični snimak je zvučno dosta loš, međutim, svirka je dosta tečnija, umivenija, dopunjena nepotrebnim izvođačko-tehničkim novotarijama i tome slično. Na to sam mislio. Često se setim nekih pesama Bitlsa, recimo Yesterday, koja je melodijski i aranžmanski prilično jednostavna. Tokom vremena se pojavio niz obrada, za koje bi mnogi rekli da su bolje, barem neke od njih. Po meni, sve one pate od "viška nota".:rolleyes:

Da stavim još koji klip, pre nego što odem kod kume na rođus.

"Masivni" hit, originalno ga izvodi The String-a-longs:

 

 

Mnogo je poznatija u verziji orkestra Bilija Vona. Tipično je bilo da se, sa pojavom neke dobre instrumentalne pesme, "pod odmah" pojave verzije i podverzije. Tako je i prva pesma (Raunchy) koju sam postavio doživela bezbroj obrada. Sledi i verzija orkestra Bilija Vona:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

A gde je Wipe Out? 

Sviraju je ljudi i dalje.

Mi smo to često svirali kao kraj Summertime Blues-a i publika je uvek dobro reagovala.

Kad sam došao da sviram u rockabilly bendu došao sam jer mi je bilo dosadno u starom bendu i odmah sam im rekao da em ne znam ništa o toj muzici em mislim da je bez veze.

No, onda sam se navukao. Mnogo je zabavno i dobro, čak i kad je smešno. Svirali smo neke instrumentale ali im se ne sećam imena i nemam snimke.

Imam samo ovo za Wipe Out. Obratite pažnju, ovo je profesionalni, strogo audiofilski snimak, sve se čuje, kao da bend svira u sobi. 

 

 

 @beatgoeson

Svaka čast za topik. Samo nastavi.  :) 

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Bujodrag said:

Svaka čast za topik. Samo nastavi.  :) 

Zahvaljujem.:rolleyes: Wipeout sam umalo odabrao neki dan, kada sam birao znamenitije predstavnike surf-roka. Iako je to jedna od poznatijih stvari, ostavio sam je za kasnije. Oduvek me je nervirao onaj smeh na početku pesme, a svirka mi se činila previše šablonska, bez neke prepoznatljive, raspevanije melodije. Traume iz mladosti.:D

Zapravo, gotovo se može reći da je to bubnjarska stvar. Bilo je još takvih, sličnih:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, beatgoeson said:

 Oduvek me je nervirao onaj smeh na početku pesme, a svirka mi se činila previše šablonska, bez neke prepoznatljive, raspevanije melodije. Traume iz mladosti.:D

Zapravo, gotovo se može reći da je to bubnjarska stvar. Bilo je još takvih, sličnih:

I mene je nervirao taj smeh na početku mada sam svirao pesmu već dve godine kad sam prvi put čuo originalnu verziju. Meni su, kad smo je skidali, dali neku uživo iz sedamdesetih.

 

I jeste to bubnjarska stvar. Bubnjar, u stvari, svira melodiju  na svojim solo deonicama ili je bar peva u sebi.

Slušao sam neke koji sviraju tu stvar i kad dodju solo deonice za bubanj, vidi se da bubnjar jedva čeka svoj trenutak i onda odsvira baš sve što zna, zakomplikuje maksimalno i ubije pesmu. To je dosadno, ko još želi da sluša bubnjare kako soliraju?

 

Onaj originalni bubnjar je znao bolje. Dok on svira proste rolove na timpanima ljudi mogu da nastave da djuskaju u istom ritmu. I to stvarno radi. Video sam i doživeo  kako masa od par stotina ljudi prosto konstatuje da sad ide samo bubanj ali nastavlja da se ljulja i igra i skače.

Ni sad mi se nešto mnogo ne svidja rockabilly niti muzika pedesetih ali sam naučio da je poštujem  :) 

Link to comment
Share on other sites

Mile Lojpur je sa svojim bendom gostovao na RTS-u,  svirali su r'n'roll samo instrumentale jedno 45 minuta bez pauze.  Vecinu pesama uopste nisam prepoznao a svirka je bila fenomenalna.  Pokusajte da pronadjete tu emisiju ako postoji na YouTube-u,  mislim da je snimak nacinjen pre jedno 10-15 godina.

Usao sam usput u sobu tokom emitovanja , seo i odslusao do kraja.

Pozdrav od Krce

Link to comment
Share on other sites

Roj Bjukenen s početka karijere:

 

 

I još dobre svirke na gitari. Čak Beri ima dosta instrumentalnih stvari na B stranama svojih singlova, uglavnom bluzova. Razmišljao sam da li da ga postavim, jer bi onda s pravom mogao da stavim gomilu još nekog bluza (prvi mi pada na pamet Albatros od Fleetwood Mac-a), ali je ovaj nepoznat, a toliko dobar...

 

 

Malo dobrog prašenja:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jedna od najpoznatijih stvari:

 

Još malo britanskog zvuka, pa da završim, nema potrebe da zatrpavam temu. Mada ovo nije ni pet posto onoga što bi se još moglo staviti, najreprezentativnije stvari su tu. Zapravo su najviše oštećeni neki vodeći bendovi čije sam postavio samo po dve - tri stvari, a imaju po dest i više vrednih ostvarenja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...