Jump to content


Neki dileri su stvarno, da izvinete na izrazu, budale


anubisgrau

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Pa hvala na pozivu bice mi drago da se upoznamo kontaktiracu te pa da prodjem .Mogao si lokal ispod Aifelove .nije problem znam gde si odprilike iz av GEORGE V pravo pa posle levo ....dali je aparat dobrodosao ili ne zbog foruma bi bilo lepo da okacim neku sliku?U svakom slucaju vidimo se uskoro..... SALUT!!!

Link to comment
Share on other sites

Evo jos jednog Gastarbeiter-a na sceni. Anubiusgrau, taj lik je verovatno isti slucaj kao i pomenuti tip koji, satro, ima zastupnistvo za Pro Ac a u stvari bavi se mahinacijama ne bi li ga zeljeni zvucnik izasao sto jeftinije. Znaci, nece da proda jer ne mora, a ako neko bas naleti uvalice mu na nevidjeno/neslusano i kraj price. Ovde, Austrija, nezamislivo je da kupujes uredjaj bilo kog cenovnog ranga a da ga prethodno ne probas kod kuce, ne pricam o velikim marketima tipa Saturn, Cosmos, MediaMarkt vec o specijalizovanim hi fi dealer-ima. Kod velikih marketa, medjutim, postoji takodje varijanta probe jer vec placenu spravu mozete u roku od mesec dana da vratite i uzmete drugu pod izgovorom da vam prva ne odgovara. Zeljenu robu kod hi fi dealer-a mozete probati na vise nacina: uz depozit preko vikenda, moze neko iz radnje da vam je donese instalira i boravi pored vas sve vreme testa ili vas jednostavno ostavi i dodje kasnije, ili ako ste vec stalna musterija bez ikakvih depozita na poverenje dobijate spravu na probu. Dealer-i ovde jeftinije uredjaje imaju u dovoljnim kolicinama na lageru tako da jedan mogu da "zrtvuju" za testiranje. Ukoliko je roba posle xy testova bas jako izgrebana daju je i do 50% jeftinije ili, ukoliko je vise puta testirana/vadjena iz kutije ali izgleda i finkcionise kao nova, za cenu minus Mwst. (Pdv) ili jos manje - zavisi koliko ste spretni u cenjkanju.

Jedan nas zemljak ovde ima radnju i toliko je predusretljiv, ekspeditivan i korektan da mu nije tesko da sve potrpa u kola i ode gde god hocete, postavi vam i dozvoli da testirate ceo dan. Tako se ponasa prodavac koji to i jeste zaista. Kljucna stvar je zelja da nesto prodate i zaradite, a to je i glavni motor pokretac ukoliko se profesionalno bavite prodajom bilo cega, smesno je i ne profesionalno ne ponuditi neki od gore navedenih modela testiranja. Recimo pojavi se lik koga ne poznajete, ne ulazim u to kako izgleda jer je potpuno neozbiljno ceniti ljude po spoljasnjem izgledu, a zeli da proba spravu kod kuce. Kroz razgovor o sistemu koji ima zeljama, znanju, pitanjima koje postavlja verzirani prodavac moze vrlo brzo da zakljuci radi li se o nekoj dileji ili zaista o coveku koji je potencijalan kupac a ne neko ko jednostavno ubija slobodno vreme. Ne treba ga ad hoc odbijati. Znaci, ponuditi mu treba makar mogucnost da mu zeljeni uredjaj donesete kuci i postavite u sistem. Potpuni je nonsens odbiti uredjaj koji je vec otpakovan i isproban, tim pre cu ga kupiti jer znam da je ispravan a mogu malo i da se dogovorim oko cene! Zamislite situaciju da se za neotpakovan uredjaj ispruzite dobro a ispostavi se da je fabricki defektan (mozda ga je taj lik nabavio mnogo jeftinije jer zna da mu nesto fali) a zatim kod kuce ustanovite da nesto ne radi kako treba. Sta onda? Hoce li vam uvaziti reklamaciju? Koji vas zakon u Srbiji stiti u takvim situacijama? Ovde jedan takav kiks moze prodavca da kosta karijere (organizacija zastite kupaca, lokalne novine koje jedva cekaju da objave takvu pricu gde je "nevini posteni gradjanin" prevaren) znaci imate mnogo mogucnosti da ga pritisnete. Moj ortak je ovde kupio Philips plazmu od 2000 eura koja je crkla posle dve nedelje. Prvo su ga zezali dve nedelje, te popravka, te nemamo ih vise na lageru a kad je iznerviran usao u radnju krenuo da zove sefa i ljuto preti stvorili su mu drugi za pola sata i jos su mu doterali kuci!

Najbolji je zaboraviti lika koji se potpuno neprofesionalno ponasa jer ce on sebi zabiti dovoljno autogolova da se sam izbaci iz ozbiljne lige hi fi dealer-a.

U zivotu ne bih dao ne 1500 ojra za nesto a da ne probam, nego ni 150. Probas cipele hodas u njima malo, u radnji naravno, ne nosis kuci, ali ih ipak probas, televizor je smesno tegliti kuci jer ce svugde isto da radi. Ako nisi siguran hoce li stati na policu/orman izmeris prvo kod kuce ne bavis se nepotrebnom gimnastikom. Valjda niko ne kupuje plazmu od dva metra za sobu od 12,5 kvadrata. Ali isti hi fi u pet razlicitih soba zvuci potpuno drugacije. Osim toga ti sa tim sistemom treba da provedes mnogo godina. Mora da se proba nema druge i svako ko se bavi prodajom hi fi-ja a ne daje mogucnost probe je potpuni degenerik i ni jedan gore nakacen epitet za takve likove nije preteran.

Jos nesto, svaku spravu koju prodavac sa legalnim busines-om u inostranstvu prodaje za recimo 400 eura znajte da njega kosta 100, znaci bicemo osisani do glave ma koliko on sa cenom isao dole. Jezivi porezi u EU ne naplacuju se samo u ojrima vec i vitalnim organima - bubreg, dzigerica, ruka do lakta...

greendolphin

Link to comment
Share on other sites

Nemoj da se zanositi kako su neke stvari na zapadu normalne. Jesu, mozda, samo moje pojacalo kod svapskog dilera kosta 1300€ a ja sam ga sam nabavio za duplo manje. Pa dileri ovde deeeeeeeeeeeeeeeeeruuuuu bre ljudi, pa onda i mogu da daju uredjaje. I ne samo zbog toga: ovde ih zakon na to prinudjuje. quote]

Pooya, a dileri u Srbiji kao ne deru? "deeeeeeeeeeeeeeeeeruuuuu bre ljudi" - samo sa razlikom - nema zakona koji ih primorava da posluju kao u EU.

Koliko je minimalna nadnica u Srbiji? U cemu je problem da diler uzme depozit za cenu uredjaja, angazuje momka koji bi otisao u stan potencijalnog kupca, instalirao uredjaj i ostao sat-dva dok kupac odluci da li mu uredjaj odgovara ili ne. Ovu uslugu bi mogao da naplati u slucaju da kupac NE zeli da kupi uredjaj. Svako bi dao 20-30 evra od depozita na spravu koja kosta 1500 evrica.

Nije problem sto Srbi nemaju OO nego sto imaju suvise testosterona a kurchevitost bez pokrica nije uvek dobra za biznis. Kod nas vecina smatra da ako "nije dobar" bar 100% da ne vredi ni da se pocinje sa bizinisom.

Sve ce to trziste da iznivelise.

Link to comment
Share on other sites

U cemu je problem da diler uzme depozit za cenu uredjaja, angazuje momka koji bi otisao u stan potencijalnog kupca, instalirao uredjaj i ostao sat-dva dok kupac odluci da li mu uredjaj odgovara ili ne. Ovu uslugu bi mogao da naplati u slucaju da kupac NE zeli da kupi uredjaj. Svako bi dao 20-30 evra od depozita na spravu koja kosta 1500 evrica.

Link to comment
Share on other sites

Problem je u Srbiji sto su dosta ljudi postali novopeceni bogatasi preko noci nikle velelepne vile raskos a sto da ne i dobra i skupa muzika nemojte da mislite da se unutra stavlja neka mini linija!!! Od toga zive ti novopeceni dileri hifi-ja koji nicu kao pecurke posle kise .Ja sam otisao pre 6 godina van mislim da tada nije postojao nijedan zastupnik a sada?Jevreji kazu "Bolje je da kaplje nego da curi !jer kaplje vrlo dugo a ako curi iscuri vrlo brzo ".A znate da od njih nema boljih trgovaca !!! A nasi trgovci ?Curi curi curi pa im se jos cini da sporo curi!

Link to comment
Share on other sites

Problem je u Srbiji sto su dosta ljudi postali novopeceni bogatasi preko noci nikle velelepne vile raskos a sto da ne i dobra i skupa muzika nemojte da mislite da se unutra stavlja neka mini linija!!! Od toga zive ti novopeceni dileri hifi-ja koji nicu kao pecurke posle kise .Ja sam otisao pre 6 godina van mislim da tada nije postojao nijedan zastupnik a sada?Jevreji kazu "Bolje je da kaplje nego da curi !jer kaplje vrlo dugo a ako curi iscuri vrlo brzo ".A znate da od njih nema boljih trgovaca !!! A nasi trgovci ?Curi curi curi pa im se jos cini da sporo curi!

Pa naravno. IKEA system: "B'ate, daj mi onaj oveći sivi sistem tamo iz ćoška, slaže mi se uz kuhinju! I ona dva velika zvučnika - kad stavim hrastovu dasku preko nji', ima dobijem odličan šank!" Ma ljudi, takvih će kupaca i dilera uvek biti. Dok je ovaca biće i vune, kako kaže naš narod. Slično je i u oblasti IT-a. Sa računarima se družim od '85, a doživeo sam da posle 20 godina prilikom ulaska u trgovinu računarskom opremom moram da se raspravljam sa prodavcem zašto želim da kupim kvalitetnu zvučnu kartu koji nemaju, umesto nekog otpada koji imaju...

Ali nije poenta u tome. OK, nemamo društvo za zaštitu potrošača. Stoga je poenta da se ljudi koji znaju nešto drže zajedno. Zato je ovaj forum nešto što celu priču i dalje objedinjuje, omogućavajući nam da saznamo što većina ne zna, da izbegnemo što većina ne bi, i da razmenimo iskustva, koja btw početnicima kao ja pružaju nepresušan izvor informacija i ogroman knowhow.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...