Jump to content


Laserski pick-up, kratak životni vek


NShappy

Recommended Posts

Jedno smeÅ¡no pitanje, zbog Äega su laseri u (nekim) CD player-ima toliko kratkog životnog veka?

 

Drugar ima Philips cd player, neki od osnovnih modela s' druge polovine 90-ih, koji disk nije pustio viÅ¡e od 300-tinak puta. Uglavnom je stajao nekorišćen. I danas jedva jedva da uspeva da proÄita poneki disk. Imao sam Yamahu, neki srednji model, a drugi drugar malo jaÄi model i opet, iako su generalno malo radili, moj joÅ¡ nekako (jedva) i Äita diskove, njegov nikako. Za moju Yamahu, pre 10-ako god kada je joÅ¡ i korišćen, Äitao je savrÅ¡eno. U zadnjih 10 god nije odsvirao 50-ak diskova a rapidno je opala sposobnost Äitanja.

 

Da, znam da se zaprljaju. ÄŒišćenje je uraÄ‘eno, ali naravno samo ono Å¡to može, gornja povrÅ¡ina gornjeg soÄiva, ono Å¡to je dostupno. KlizaÄi po kojima se pick-up kreće su Äisti i podmazani, glava se kreće glatko i ravnomerno.

 

Predpostavka je da se zaprlja unutraÅ¡njost laserskog pickup-a, prizma, unutraÅ¡nja soÄiva, sama laserska dioda i fotoćelija. Jel to to? I ako je to, može li se nekao oÄistiti unutraÅ¡njost laserske glave?

 

Ne verujem da je moguće da sam laser oslabi od par stotina sati rada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...