Jump to content


A JLH Class-A??


stefaca

Recommended Posts

4A mirna struja...Za to ti treba da skines hladnjak sa FAP-a :lol: A i napajanje od +-20v znaci da ti treba trafo 2x15V... 30V*4A je 120VA... Za 2 kanala 240VA...A za A klasu bi trebao da je 3x jaci trafo od naminalne potrosnje, to je neka preporucena vrednost...Neka je 2x jaci trafo, to je 500VA...Plus suma kondenzatora u napajanju...Sve u svemu, preskupo.... U svakom slucaju preskupo za nesto sto ni ne znas kako svira... A na sve to mozes da dodas i klima uredjaj za sobu gde ce to cudo da svira :xmas

Link to comment
Share on other sites

Moze se komentarisati u slucaju da mozemo cuti neki primerak.Ovako od oka,sema je malo zastarela.Trebalo bi ici na nesto proverenije.Velika disipacija nije nista strasno,kao sto ni 2N3055 nisu losi tranzistori (15A,150W neki).Naravno da danas ima puno boljih.

Gde ima vatre,ima i muzike.Pogledaj projekte Nelsona Pasa http://www.passdiy.com/ ima vrlo lipih stvari.

Link to comment
Share on other sites

Pa tako mi izgleda... Saberi koliko para treba za hladnjake, trafo i kondenzatore... Treba tih 4A ispeglati...I to 4A po kanalu..... Na semi oni koriste 6x15.000uF.... Iz mojeg iskustva, 4x4700uF nije bilo dovoljno da ispegla napon pri mirnoj struji od 1.2A...8x4.700uF je vec odradilo posao... Znaci oko 40.000uF za 1.2A... Onda su tih 90.000uF, verovatno, predvideli za jedan kanal.... Da bi se to pojacalo odradilo po nekim "nepisanim pravilima" treba trafo od 700VA i pitaj boga koliko uF.... O hladnjaku ni da ne pricam... Uverio sam se koliko je 1.2A ugrejalo hladnjak za 10min na kojem je Techno (AB klasa) svirao satima i uspeo da ga ugreje da bude mlak... I kao sto je vbraca rekao "2N3055 nisu tako losi ali danas ima mnogo boljih"... Kad saberes sve to dolazis do sasvim "lepe" cifre za nesto sto ni ne znas kako svira... Verujem da na netu ima mnogo jednostavnijih sema koje je brdo ljudi pravilo pa bar znas sta da ocekujes.... Ustalom, ne secam se kad sam zadnji put video 2N3055 tranzistore u nekom "hi end" pojacalu :lol:... Da je to neko imao prilike da poslusa pa da bar znamo da to svira priblizno toliko koliko ce da kosta... Ovako, ko ima hrabrosti, neka utuce lovu da proveri :xmas Ja cu, besplatno, da mu odradim plocice i posaljem na kucnu adresu :P

Link to comment
Share on other sites

Koliko se secam, na tom site-u sam video slike mono-bloka sa nekim ogromnim hladnjacima. Ako nemas izvor dobrih hladnjaka nemoj ni da pomisljas da pravis. Kolega je napravio Death of Zen u stereo verziji snagasa sa strujom od po 1,5-2A za 8ohm-a i nije mogao da ohladi, pa je ubacivao ventilatore i pitaj-boga-sta-jos i dalje jaja cvrce! ima oko 100.000uF i ogroman trafo za koji ja mislim i lik koji ga je motao nezna koliko je jak, makina i dalje ima brum, ali zato radi strava! Ima 2n3055 u izlazu i nosi se sa mnogo ljutim masinama. Testirali smo nas trojca ceo dan i vrlo smo pozitivnog misljenja. Nema previse detalja, ali zato ima definisanog basa ko SHASHE i jako je muzikalno. Glasovi i akusticne gitare su odlicni. Mozda i zato sto je u odsustvu bilo kakve ostrine i utisak da nema previse detalja...

Link to comment
Share on other sites

Ako nekog interesuje da malo eksperimentiÅ¡e ( u diy nema definitivnog reÅ¡enja ) posedujem Å¡emu pojaÄala koje radi do nekih 20w u klasi a posle AB ( 50w 8 oma i 70 w 4 oma ) . Nema kontrareakciju , napajanje +45V stabilisano . Nisam liÄno probao , ali po tome ko ga je projektovao i gde je publikovana Å¡ema trebalo bi da radi dobro . Prilikom testiranja naÄisto su ga ocrnili zbog microdetalja koje je u stanju da ,fotokopira, . Navodno zamara mnogo i hladan je ( da li vas ovo podseća na ,recimo zvuk dynaudia ).InaÄe je bio testiran sa tamo nekim mini monitorima i par cevnih pojaÄala .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mislim da ja imam pravo da odgovorim na pitanje. Ja sam vec jedno 3 meseca ponosan vlasnik JLH Class A pojacavaca. Princip je veoma interesantan jer je skoro single end. Ja nisam pravio verziju za ESL vec normalnu 15-20W.

Prvo oko tranzitora, na ulazu je 2SA970 ciji zvuk ja neizmerno volim, zatim na izlazu ako malo pogledate sajt je MJ15003 koji menja 2N3005. 2N3005 je samo tip i nalazio se na originalnoj semi JLH-a davnih 60-ih godina. Mene je privuklo kolo koje je neizmerno inventivno i to samo sa osam tranzistora ako se dobro secam... Zatim je pravljena nova verzija koja se nalazi na Geoff-ovom sajtu. Sa Geoff-om sam imao dugu korespodenciju posto sam pokusavao da pocnem da pravim pojacavac tokom 5 proteklih godina. Duga prica nadam se da cu napraviti jednom sajt sa mojim iskustvom.

Da pojacalo jeste skupo zbog hladnjaka i kondenzatora (mada ja koristim stabilizator napona). Ali zvuk je nesto sto mora da se dozivi. To malo pojacalo sa danas mrsavih 15-20W ima i autoritet i toplinu. Srednji su predivni. Majls kao da svira trubu u mojoj sobi! Mene je iznenadio u roku gde je odlican iako mi zvucnici nisu bas neki i osetljivost im je oko 88dB. Ja sam vec jednom pisao da je jedino smisleno praviti pojacalo u clasi A kao DIY projekat. To je nesto sto je pravi izazov kako u termalnom smislu tako i u jednostavnosti sema.

Za kraj topla preporuka od mene za gradnju. I da dodam da je bolje da se pravi kao monoblock. Trafomaticov transformator od 650VA +-17V ima toliko debele zice da ih je veoma tesko saviti. Imam negde i neke slike doduse nikako da stignem da ga slikam gotovog, samo kad je jos bio u polovini gradnje.

Pred

PS

Moj se drzi na nekih 50-ak stepeni na ovim toplim danima, moram samo bolju policu da nadjem (napravim) kako bih pustio hladnjake da "disu"

PPS

Pre toga sam imao gainclone (2 u praleli LM3886 po kanalu) i ovaj "malisan" je mooooooooogo bolji!

Link to comment
Share on other sites

pa predivno je to cuti pogotovu od nekog ko vec ima to pojacalo. ja sam ovo nameravao da sklapam jedno 2-3 godine, posto studiram i nemam kinte na pretek. nego da kupim stvar po stvar pa da ga zavrsim a onda OPA BATO. :):lol::)

u svakom slucaju hvala jos jednom

Link to comment
Share on other sites

I ja sam tako radio, prvo sam nabavio tranzistore, pa kondenzatore, pa zatim posle nekog vremena trafo (legla Nisann Micra od tezine :)) zatim sam trazio kuciste po dobroj ceni i na kraju sam ga sklopio. Ja na kraju nemam pojma koliko sam para potrosio, procena je oko 700Eur-a. Nije previse iz inostrane perspektive, i nisam preterano osetio posto je prosao dug period od pocetka. U srbiji bar kuciste ne bi trebalo da je skupo.

Jedini problem sa ovim pristupom je sto mozes da izgubis strpljenje i da ti se na kraju ceo projekat ogadi :lol: Ja nisam nikada imao vremena da danima sedim i radim, uvek imam neke druge obaveze tako da sam prckao po malo. Iako sam srecan kako je sve ispalo odlucio sam da mi projekti u buduce traju manje od godinu dana.

Hmmm mada sad imam 8x 6c33c lampi u steku i dosta odlicnih 6sn7 i 6sl7 lampi pa mi se bas pravi SE monoblock ali su mi Trafomaticovi trafoi prilicna stavka u budzetu tako da cu morati da sacekam (nadam se ne bas koju godinu :))

Pred

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, a posto vec imas toliko lampi, kako bi bilo da stavis po dve 6C33 u paralelu ... Veca snaga, bolja kontrola basa. 6C33 su inace dosta teske za uparivanje jer se karakteristike dosta razlikuju od lampe do lampe ali kad namesti pojedinacno bias, ili implementiras sklop za auto-bias - eto resenja. Naravno napajanje ce biti jos malo zahtevnije ...

Link to comment
Share on other sites

Pa ja sam prilicno zadovoljan sa 15W koje imam sad. Jedna 6C33C treba da da slicno tome. Tako da mislim da je bolje samo jedna bar za mene. A i onako ja mahom slusam dzez pa mi duuuuuuboookkii bas i ne trebaju. Bacio sam oko na novu elektru 1007. Moram da idem da je cujem, mada mi je i dalje skupa. Ona je oko 90dB i ocena u stereophilu je odlicna. Bas sam zaintrigiran.

PS

Pre bih upotrebio drugu 6c33c za shunt regulator ili slicnu foru ali o tome kad budem imao mnogo vise vremena...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam moje lampe kupio od Anthony Welsha preko ebaya za 90$ 8 komada. Imam odlicno iskustvo posto mi je jedna lampa stigla slomljena (prilika da vidim robusnu konstrukciju spremnu za Mig avione). To sam slikao i poslao mu zalbu i nova lampa mi je stigla ubrzo.

Da dodam da odmah trazite lampe u orignal pakovanju. Ja nisam pa su mi stigle u stiroporu. Originalno pakovanje za 6c33c treba videti. Karton sa gumom oko lampe kako bi je zastitili.

6c33c je manje linearna od 300B ali je odlicna u prvih 4-5W sto je meni bitno. Daje i vecu snagu od 15-ak wati ako se linearnost relaksira do 10% THD ako se ne varam. I mnogo je jefitinija. Potrebno joj je specijalno 7pin podnozje koje moze da se nadje na internetu (ja sam nabavio preko diyhifisupply.com). Art Dudley iz stereophila koristi Lamm 2.1 kao referentno pojacalo (6c33c u SE, druga lampa mislim da se koristi kao shunt regulator; nagadjam ali mislim da je to upotreba druge lampe u monoblocku). Znam da mnogi pisci u HI FI-u nisu ni vredni pomena koliko se prodaju oglasima ali Art-a da mi ne dirate :lol: Btw ako niste stereophile je prilicno jeftin casopis. Sa shipingom u Evropu ima ponuda i 50$ za dve godine (24 broja). Nemam veze sa njima tako da nije reklama u pitanju.

Pred

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...