Jump to content


Opera


ixi_ixi

Recommended Posts

Postovani forumasi,

Da li je iko imao prilike da uporedi ProAc i Opera zvucnike? Vrtim Google duze vreme, ali i ako ima odgovora na stranim sajtovima, svi su neodredjeni. U opste, i na sajtovima sa nasih prostora, kao i na stranim, nema puno tekstova o Operama.

Moja saznanja idu samo do tehnickih karakteristika i upotrebljenih drajvera.

Da budem i malo konkretniji, razmisljam izmedju Opera Prima i Proac Studio 100. Pogonjeni pp lampasom od 50W (KT90) i Stello CDT 100 i DA Signature u sobi od 16kvm. Slusa se sve od muzike, mada su primarni jazz, vokali i manji kamerni orkestri.

Studio 100 sam slusao u raznim varijantama i to je nesto sto mi se svidja, medjutim zastupnik je podigao cenu 350e, u cenovniku za 2011, sto mi se ni malo ne svidja, niti mislim da vredi...Sa 1150 otisli su na 1500...

Opere nisam imao prilike da slusam, a po onome sta koriste i kako izgledaju mogu samo da izvedem nepotpune zakljucke. Nemam priliku da uzmem zvucnike na slusanje.

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu nista da kazem o Proac Studio jer ih nisam slusao.

Operu Primu imam vec 2 godine. Kada sam ih kupovao, od novih bookshelf zvucnika su mi bili apsolutni best buy.

Od prednosti bih izdvojio jako dobar bas za kutije te velicine, brz i utegnut. Jako dobar srednji spektar. Visoki tonovi su pomalo svilenkasti i to moze nekome da smeta. Izgled i kvalitet izrade je za cistu desetku (mada su ukusi razliciti). Jako siroka zvucna scena (ako tako mogu da se izrazim). Bez obzira na osetljivost od "samo" 89db, ukoliko se slusa muzika na pristojnim glasnocama, sa njima mogu da se nose i relativno slaba pojacala (meni je do nedavno radila posao Hiraga, sada je poruceno SET pojacalo od 8w po kanalu, sto je po meni sasvim dovoljno).

Glavni nedostatak je sto je gadljiva na mnoga pojacala i meni je bilo relativno tesko da nadjem pojacalo koje bi izvuklo neki maksimum iz njih. Vrlo oprezno sa time, nikako ne preporucujem kupovinu bez prethodnog slusanja sa svojim pojacalom. I da, rock, metal i slicni zanrovi nikako ne zvuce na tim zvucnicima. Jednostavno nisu za to.

Da rezimiram: jako dobri zvucnici za instrumentalnu, klasicnu i jazz muziku, zahtevni po pitanju kvaliteta amplifikacije. Po meni jako dobar odnos cena/ kvalitet (1050 eur, cini mi se).

Link to comment
Share on other sites

Zvao sam ih nekoliko puta oko kupovine UR CD playera, zavisno od toga koji se prodavac javio odgovori su bili od krajnje nezainteresovanosti i neznanja, do neke osrednje varijante. Toliko o nosenju mog uredjaja kod njih...

Zaista nije problem da poslusam Opere kod njih (ako ih u opste imaju u ovom trenutku) na pojacalu slicne topologije, ali nisam u prilici da izvedem AB komparaciju, te pitam ima li iko iskustva sa takvim stvarima, ili barem da je slusao jedne zvucnike pa druge u nekom kratkom vremenskom periodu, pa da mu je utisak ostao u usima...

Link to comment
Share on other sites

Hvala, nackom!

Kazi mi samo kakvi su sto se tice smestanja u prostoru.

Cini mi se i da je malo "krupnija" kutija od slicnih kutija bas reflex sa 6 i po inca basom?

Jeste, zvucnici su 1050 EUR, sto mislim da nije puno (samo da me ne cuju) za takav kvalitet izrade i upotrebljene drajvere. Bar kada se uporede sa slicnim iz iste zemlje porekla...

Za stalak "stipaju", ali sam sacuvao SF od ranije...

Link to comment
Share on other sites

Pa i ja mislim da im je cena sasvim korektna. Dobri su to zvucnici.

Nisu preterano zahtevni sto se polozaja tice. Dosta su krupni za bookshelf i imaju prilicno masivan zvuk.

Uz to da ne treba od njih ocekivati dobrih zvucnih rezultata u velikim prostorijama.

To su zvucnici do 20-25 m.kv. prostorije. U sobi od 35 kvadrata su se izgubili.

Stalci mi se nisu dopali. Jesu lepi, ali nekako klimavi i nestabilni.

Link to comment
Share on other sites

U momentu kada sam trazio sistem za sebe Opera i Proac su bili na tapetu izmedju ostalog. Nesumnjivo bih dao prednost Proacu. Istina ja sam trazio za sebe podnostojece modele tako da ove regalske nisam pazljivo ni poslusao. Ipak moje misljenje i za moj ukus Proac bez razmisljanja. Kao stvoren za lampe. Cisto da prokomentarisem gornju opasku za cene. Ako ta Opera kosta 1050e Proac vredi trazenih 1500e. Moje misljenje. Ideja za Omege nije za izbegavanje narocito za muziku koju slusas. Ja sam ih cuo kod distributera vezane na Leben pojacalo. Ima taj zvucnik potencijala defakto. Sirokopojasni zvucnik ima specifican zvuk. Ili volis ili ne volis.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na idejama.

Ispostavilo se da je Studio 100 ipak bitno povoljniji, a ideja sa Omegama je zanimljiva, s tim sto zastupnik ima jedan model od istih.

Zadovoljstvo je bilo pregledavati sajt Omege i upoznavati se sa filozofijom konstruktora...

Link to comment
Share on other sites

Ixi posluÅ¡aj sam pa odluÄi.ZaÅ¡to da drugi donose odluku.

KupićeÅ¡ zvuÄnik koji dobije najviÅ¡e glasova?

Možda nisi siguran šta želiš? Onda nemoj ništa da kupuješ.

Soma evra nije malo.

Probaj sa svojim pojaÄalom sve zvuÄnike za koje misliÅ¡ da su reÅ¡enje.

Ako odeš u one-hifi traži da ti posle ProAca spoje i male Harbethe.

Link to comment
Share on other sites

Taman posla da cu kupiti zvucnik koji ima vise pristalica. Moje pitanje je bilo jednostavno, da li je neko poredio ova dva zvucnika, nista vise od toga...

Normalno, ukusi se razlikuju, ali je zanimljivo cuti svako misljenje. Forum zbog toga i postoji.

U svojih 50 zivotnih godina i preko 30 god u ovim vodama, savrseno dobro znam da treba da prikacim uredjaj koji me zanima na svoj sistem i ocenim kako to ide jedno sa drugim, a uglavnom dobijam savete takvog tipa.... "odnesi kod zastupnika pa probaj....". Zahvaljujem. Toliko znam.

Koliko me secanje sluzi, a i duboko sam ubedjen u to, soba u kojoj slusamo muziku je limitirajuci i odlucujuci faktor br.1, te posto ne mogu da prenesem i jedne i druge u svoj stan, zanimalo me je da li je iko imao prilike da ih poredi u istim uslovima, te je pitanje i postavljeno u tom smislu...

Ako jeste - odlicno, voleo bih da cujem misljenje.

Ako nije - nije bas od pomoci, ali rado cu cuti svako misljenje.

Misljenja da li je nesto "hi end", da li je za nesto puno xyz novca, da li je nesto "vintage" ili nije, ili sl. potpuno su irelevantna i takodje nas mogu odvesti off. Debelo imam svoje razloge zasto sam temu stavio u taj deo foruma, zasto me zanimaju bas ove kutije, zasto sam namerio da odvojim toliko novca, a svako od nas ima neku svoju ideju i pogled na ovaj hobi.

Prelistavajuci, mislim ovaj forum, nasao sam fantastican tekst jednog od clanova, koji od prilike kaze.... pustite blage nelinearnosti, slusanje frekvencija i signala, swapovanje lampi, rusenje zidova, uljne kondenzatore, vazdusne jastuke, srebrne lemove, prociscivace struje... slusajte muziku, igrajte se sa decom, uzivajte sa zenom...

Ja sam pobornik takve ideje i ne trazim bas dlaku u jajetu.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...