Jump to content


Akai Gx75 i 75 mk2 razlike


acazr

Recommended Posts

Morao bih da pogledam kod drugara koji ima 75 icu , najveca razlika ( po secanju ) je stabilizator kasete kod 75 mk II i kod 75 je funkcija tape /source izvedena pomocu relea.

Ako kupujes dobro proveri da traka ne seta po glavi jer je kalibracija i pravilno snimanje gotovo nemoguce ( vrlo osetljiv na potrosene rolere). Uostalom ukucaj u pretarazivnje AKAI 75 , mislim da je ZoranBG dosta pisao o njemu na vintage stranicama.

Link to comment
Share on other sites

Prva vidljiva razlika je stabilizator,kao i daljinski.Vratanca takodje drugacije malo izgledaju na mkII verziji.Kilaza ista(9,2kg).U njegovom testu(gx-75mkII) u Audiofonu(broj 4) pominju se velike razlike u korist mkII verzije kako oni kazu(testirao ga je Misko Manic) u korist projektovane elektronike i kvalitetu delova,kao i u zvuku.Takodje se kaze u testu da dek primetno u zvuku reaguje na promenu kablova.Ako neko ima obe verzije,neka testira i napise svoja zapazanja.

Link to comment
Share on other sites

Prva vidljiva razlika je stabilizator,kao i daljinski.Vratanca takodje drugacije malo izgledaju na mkII verziji.Kilaza ista(9,2kg).U njegovom testu(gx-75mkII) u Audiofonu(broj 4) pominju se velike razlike u korist mkII verzije kako oni kazu(testirao ga je Misko Manic) u korist projektovane elektronike i kvalitetu delova,kao i u zvuku.Takodje se kaze u testu da dek primetno u zvuku reaguje na promenu kablova.Ako neko ima obe verzije,neka testira i napise svoja zapazanja.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ja koliko znam nema tu pomoci sa naleganjem vrata to im je mana i . I 75mk2 im tu manu sa vratima ali u drugom obliku prilikom duzeg nekoriscenja (iako je sobna temperatura a pogotova ako je manja)pri samom paljenju vrata se sama otvaraju i zatvaraju par puta ali to je zato sto mikroprocesor koji to kontrolise nije dovoljno zagrejan.Ja inace nisam nikakav majstor mozda bi to bolje bilo da konkrektije opise situaciju neko od uvazenih kolega sa foruma npr.Zeon ili Zoki BG,moje pisanje se iskljucivo odnosi na iskustvo. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Taj problem sa nezatvaranjem vrata postoji na svim dekovima koji koriste tu Akai mehaniku (GX-F71, GX9, GX75/95). E... sada.. na nekima se pokazecesce a na nekima ne. Cuo sam price da je to poboljsano na 75 mk2 i 95 mk2 ali to ostaje u domenu price. Uglavnom, problem se najcesce javljao bas na 75/95 modelima (i, kako vidim iz postova i na mk2 verzijama) i lici kao kada gumica popusti te treba malo "pomoci" vratima da se zatvore. Ovo vazi samo kada je unutra kaseta, kada nije vrata se najcesce dobro zatvore.

Ja sam rasturao tu mehaniku do puza koji upravlja otvaranjem vrata i preko potenciometra daje status polozaja mehanike ali nista nisam uspeo da uradim. Nisam video tragove habanja na puzu, ni probleme sa stelovanjem trimera koji sluzi za fino podesavanje polozaja mehanike (pricam po secanju, bilo je to pre dosta godina) niti bilo kakav problem koji bi uzrokovao nezatvaranje vrata. Jednostavno, nisam mogao da resim...

Bio je neki japanski sajt, pre jedno desetak godina, koji se bavio ovim i cini mi se da je resavan upravo na pomenutom puzu - mislim da je on menjan, ali nisam imao mogucnosti (tada) da ga prevedem sa japanskog. Kasnije je sajt ukinut. Mozda Accuphase u svojoj zbirci ima neki od opisa kako se to resava, pa da prevedemo preko on-line prevodioca na tarzanski engleski. :)

Mozda je Zeon ovo uspeo da resi...

Licno ne volim GX75/95, glave su im fantasticne, mehanika lepo zamisljena ali je kvalitet delova - prvenstveno mehanike, mislim na materijale, ocajan. To je jedini dek kod koga sam sreo pojedene i ostecene zamajce, kao da se materijal sam od sebe raspadao. Strasno. Imam utisak da je management rekao "Dekovi ce da zive do 1995., sada je 1990. Napravite ga da opasno izgleda, bude jevtin i da traje 5-6 godina, posle nije bitno, bitne su pare, firma lose stoji." Sta reci posle dvadeset godina... Inace, neverovatno je koliko lepo sviraju (kada rade)... kao da su u klasi dvostruko skupljih dekova.

Link to comment
Share on other sites

Taj problem sa nezatvaranjem vrata postoji na svim dekovima koji koriste tu Akai mehaniku (GX-F71, GX9, GX75/95). E... sada.. na nekima se pokazecesce a na nekima ne. Cuo sam price da je to poboljsano na 75 mk2 i 95 mk2 ali to ostaje u domenu price. Uglavnom, problem se najcesce javljao bas na 75/95 modelima (i, kako vidim iz postova i na mk2 verzijama) i lici kao kada gumica popusti te treba malo "pomoci" vratima da se zatvore. Ovo vazi samo kada je unutra kaseta, kada nije vrata se najcesce dobro zatvore.

Ja sam rasturao tu mehaniku do puza koji upravlja otvaranjem vrata i preko potenciometra daje status polozaja mehanike ali nista nisam uspeo da uradim. Nisam video tragove habanja na puzu, ni probleme sa stelovanjem trimera koji sluzi za fino podesavanje polozaja mehanike (pricam po secanju, bilo je to pre dosta godina) niti bilo kakav problem koji bi uzrokovao nezatvaranje vrata. Jednostavno, nisam mogao da resim...

Bio je neki japanski sajt, pre jedno desetak godina, koji se bavio ovim i cini mi se da je resavan upravo na pomenutom puzu - mislim da je on menjan, ali nisam imao mogucnosti (tada) da ga prevedem sa japanskog. Kasnije je sajt ukinut. Mozda Accuphase u svojoj zbirci ima neki od opisa kako se to resava, pa da prevedemo preko on-line prevodioca na tarzanski engleski. :)

Mozda je Zeon ovo uspeo da resi...

Licno ne volim GX75/95, glave su im fantasticne, mehanika lepo zamisljena ali je kvalitet delova - prvenstveno mehanike, mislim na materijale, ocajan. To je jedini dek kod koga sam sreo pojedene i ostecene zamajce, kao da se materijal sam od sebe raspadao. Strasno. Imam utisak da je management rekao "Dekovi ce da zive do 1995., sada je 1990. Napravite ga da opasno izgleda, bude jevtin i da traje 5-6 godina, posle nije bitno, bitne su pare, firma lose stoji." Sta reci posle dvadeset godina... Inace, neverovatno je koliko lepo sviraju (kada rade)... kao da su u klasi dvostruko skupljih dekova.

Link to comment
Share on other sites

Dugo sam posmatrao na mom primerku kada dolazi do ovog zastoja- samo kada zupci na kolutu trake legnu tacno na prednju stranu zubaca mehanizma za premotavanje trake. Malo pomeranje zubaca i kaseta upada kao blesava. Lici kao da sam mehanizam nema dovoljno sile da prisili kasetu da zubci krenu levo ili desno i da sve legne na svoje mesto. Bez trake ovaj problem nije prisutan ( kao i u slucaju da blago pomognete rukom da zatvorite vratanca ili ukljucite premotavanje iako vratanca nisu skroz zatvorena).

Da kada natrcis na traku da mogu da odrade kalibraciju :wink: . Dizajn je za 11ku.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Da napisem ponesto o ovim dekovima...

Odmah cu napomenuti da npr GX6/9 imaju kvalitetniju mehaniku, na oko ista, ali nikad, ali nikad sa njima nisam imao problema.

Sjecam se da kada smo otpakiravali nove 75mk2 da su razlicito i kalibrirale i razlicit azimuth imale....oni su to stancali masovno u tri smjene valjda.

Razlika izmedju 75/75mk2 osim vrata i maticne je najveca u glavama...mk2 verzije su dobile diskretne glave, dok je stara verzija imala lijepljene....ja sam za staru verziju, jer mk2 verziju nesmijes ni krivo pogledati, a da glava ne vodi svoju politiku...

Nemoram ni spominjati kako su vlasnici volili sarafiti po njima jer ispod vrata pise tilth/azimuth, a kada diskretne glave netko rastela treba ih i znati vratiti.

Kod njih je najveci problem lijevi roler i kada netko kupi polovnu misli da je azimuth rastelan, a u biti lijevi roler skrene traku i tako ju konstantno drzi van putanje...tada vlasnik podesi azimuth i koliko-toliko je sretan, ali tada kalibracija divlja itd...kada se stavi novi lijevi roler opet azimuth nije dobar i tako u krug :-)

GX 75/95 kada dobro vodi traku i ima azimuth dobar "mora" stabilno i mirno kalibrirati.

Obzirom da su im mehanicki prekidaci jad i bijeda od kvalitete, dosta problema kod kalibriranja zna raditi swich za kalibraciju koji nema dobre kontakte, jer ne samo da se na njemu pali kalibracija, nego kada nije dobar zna pokazivati i krive vrijednosti.

Neki modeli nemaju tvornicki dobro podesenu playback ekvalizaciju....

MK2 ima malo tisu mehaniku...

Problem zatvaranja vrata u 90% slucajeva je u detektorima iznad trake....od nekoristenja taj bakar kod njih kao da izgubi elasticnost, pa radi probleme kod zatvaranja ili otvaranja sa kazetom...

rjesenje....otvoriti dek i podesiti detektore...svaki od njih ima saraf i kanalic sa kojim se moze micati gore ili dolje....najbolje je otvarati i zatvarati vrata pa mehanicki sa srafcigerom pomicati detektor po detektor tj. pomoci da se zatvore i tako cete znati kojeg treba otpustiti, podesiti i stegnuti.

Remen od vrata je ujedno i remen za podizanje mehanike, tako da se zna desiti da mehanika zna biti i malo sporija, jer sa losim remenom zna biti i proklizavanja.

Evo bas ovih dana otvarao dvije 75 i primjetim da imaju razlicite maticne...sve je original, ali jedna ima releye, a druga nema?! s tim da ni jedna ne izgleda da je sa mk2 verzije....znaci i u istoj seriji su imali razlika.

Ima toga jos o 75/95, al se nemogu sad sjetiti.

Link to comment
Share on other sites

Ma kod njih brzo primjetis dali su ok ili nisu...

Osim sto se kod njih na komandama primjeti koliko su radili...ok neki su ih znali izrabljivati pa su stavljali selotep preko njih...dovoljno je staviti metal traku koja je u dobrom stanju, ako ju kalibrira uz minimalnu mirnu oscilaciju od jednog pika onda je ok. Nakon toga snimiti bilo sta i uz play-stop na mono poslusati dali ima dropanja u zvuku, ako neravnomjerno u valovima dropa zvuk onda su roleri prljavi ili gotovi. Bitno je osim kako cita druge trake kako cita svoju snimku.

Inace kada je kod njih idler u dobrom stanju, uvijek ce zategnuti traku, pa makar zatvarali i otvarali deset puta malo ce ju pomaknuti, a kada je losiji onda jedva da mrdne.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...