Jump to content


Soltanus acoustics, Test zvucnika


somilenko

Recommended Posts

Soltanus acoustics ponovo pravi dinamicke kutije. Za one upucene, to je firma Subotickog zvucnickog maga Zoltana Mikovica. Zoltan Mikovic je nekada pravio kopije Sonus Faber- ovih zvucnickih kutija, cak je ulazio i u poduhvate pravljenja svojih drajvera, pa se okrenuo izradi Elektrostatickih zvucnika, kao savrsenstvu zvuka, najbrzih srednjih i visokih tonova u svetu reprodukovane muzike. Pre dve godine sam imao prvi kontakt sa gore napomenutim Zoltanom u cilju da ga zamolim da mi namota zavojnice bas drajvera mojih starih Pioneer-ovih kutija, u medjuvremenu sam odlucio da mi profini zvuk istih kutija. Na starim Pioneer-ima je namotan bas drajver, promenjeno vesanje istog i napravljena modifikovana sonus faberova skretnica, posto kutije nisu imale skretnicu, vec samo kondenzator kao zastitu visokotonca. Nakon ovih modifikacija trosistemske(nisam siguran da sam iskoristio pravi izraz posto skretnice nije bilo tako da stvarne podele nema, vec su svi drajveri svirali sve sto su mogli) vristajuce kutije su pretvorene u dvosistemske kutije (srednjetonac je iskljucen jer su bas, tj zapravo midbas drajver i visokotonac pokrivali slusni spektar, pa za srednjetoncem nije bilo potrebe) koje su zapravo svirale. Zoltan mi je jos tada rekao da je visokotonac odlican ( vintage Pioneer drajver, svilenjak, merenjem je utvrdjeno da linearno na +-3dB radi od 1kHz do 30kHz), a da midbas drajverom nije nesto odusevljen. Zapravo midbas je radio kao neki fullrange drajver, srednje je odlicno pokrivao, a od dubokih tonova nista, delom je za to bila zasluzna i kutija starih Pioneer-a radjena na proizvodnoj traci 80-tih, kada je hi-fi isao ko` alva, pa nije stvarno bila prilagodjena doticnom drajveru, a u to vreme nisam bio u stanju da finansijski podrzim izradu nove kutije.

Daljim slusanjem muzike, menjanjem, friziranjem komponenata, sve do nedavno na starim kutijama, slusajuci tudje sisteme, zavideci drugima na finim, tecnim, kontrolisanim,...bilo kakvim basovima odlucio sam se za nove kutije, tj miks izmedju starih i novih kutija. Nazvao sam Zolija (Zoltana Mikovica) sa namerom da uradim kutiju za moje drajvere, odneo mu kutije imajuci na umu neku bassreflex izvedbu na sta mi je on odgovorio da taj moj bas ne moze svirati u bassreflex kutiji zbog malog elektromagnetnog motora, pa sam ga pitao za neki drugi drajver na sta mi on rece da ima neke 16-ke koje se mogu srediti da sviraju kao Dyinaudio, na sta sam kao iz puske rekao moze. Moja najbolja ishitrena odluka u zivotu. Posle zeljnog iscekivanja nove kutije su stigle svojoj novoj kuci. U njima je bio moj stari Pioneer-ov visokotonac sa skinutim lose fabricki resenim difuzorom i neki nepoznati midbass drajver u kutiji obmotanoj eko kozom sa stranicama boje drveta koje imaju oborene, tj zaobljene ivice zbog bolje disperzije zvuka, zavojnice postavljene u istoj ravni zbog bolje muzicke slike i bassreflex-om napred. Od nestrpljenja sam jedva povezao zvucnike sa pojacalom, upalio sistem i pustio muziku. Znam da u tom trnutku nisam trebao nista da slusam vec samo da pustim sistem da radi, ali nisam mogao jer je onako hladan i neusviran sa neusviranom skretnicom i midbass drajverom zvucalo bolje nego staro.

Dakle tu smo, 4 dana su prosla, minimalno vreme za pocetak kritickog slusanja. Neki osnovni podaci u vezi sa kutijama: frekvencijski raspon od 40Hz do 30000Hz, osetljivost 87dB, otpor deklarisan na 8 oma, u toku rada kutije otpor nikada ne pada ispod 7 oma, sto je dobra stvar za pojacalo jer se ne muci sa gomilom nepotrebne povratne struje, kutija je zapremine 15-ak litara od medijapana, presvucena eko kozom, visokotonac je od svile a midbas drajver je 6.5 inca od polipropilena. Kutije su neverovatne i toliko prate pojacalo da cesto zaboravljam da slusam sistem. Visoki tonovi su fini i raspevani, pozicioniranje intrumenata u 3D prostoru precizno i postojano, srednji neverovatno tecni, uopste se ne oseti prelaz faza izmedju drajvera, skretnica odlicno resena. Sada dolazimo do za mene najbitnije stavke BASS, ne samo zbog blagog kompleksa sto ga ranije nisam imao, vec najvise zbog toga sto je bas potreban u muzici, ali ne sme biti muljav i spor jer ce zaprljati ostatak slike. Naprotiv bass frekvencije ovih kutija su jako poslusne, brze i realne. Ne postoji izolovana bass frekvencija, vec samo instrumenti koji sviraju bass, kada se zatvore oci stice se osecaj veceg drajvera neverovatno preciznog i po potrebi poprilicno dubokog basa (realnih 40-ak Hz) sa lakocom odsviranog. Kontrabas zvuci jako uverljivo, Celo neverovatno prisutno i realno, klavir je leprsav i raspevan sa svim svojim pratecim detaljima a truba snazna i prodorna, saksofon vazdusast i mekan, vokali su neverovatni, gotovo stvarni, samo sto ne osetite njihov dah na licu. Sve u svemu Rock zvuci energicno, Jazz fino i meko a orkestri klasicne muzike prostrano, sve je onako kako bi trebalo da bude. Kutije mogu da reprodukuju siroku, visoku i duboku zvucnu sliku (3D). Same kutije su neutralne, tako da karakter zvuka dolazi od komponenti i kablova, sto je po meni dobra stvar jer mi je u svakom slucaju lakse i jeftinije promeniti ili doraditi nesto od komponenti nego promenuti kutije, mada je prilagodjavanje samih kutija moguce, jer Zoltan svrati, ako je u mogucnosti, da cuje kutije kad se usviraju, pa je moguce dodatno stelovanje skretnice da bude po vasem ukusu. Sve u svemu ove kutije su nadsvirale sve u budzet klasi koje sam do sada cuo i mislim da je odlican odnos cene i kvaliteta.

Za cenu kutija bi bilo najbolje da se obratite konstruktoru licno, a ako se neko od vas hi-fi zaludjenika odluci da kupi kutije od Zolija ja bih mu to toplo preporucio, njegov kontakt telefon je edit nkrgovic: Nema ostavljanja telefona, to smo vec rekli . Sa njim su moguce razne varijante, samo je pitanje dogovora, mozete mu doneti svoje drajvere, mozete pustiti njega da izabere , na kraju krajeva mozete od njega poruciti i elektrostaticke zvucnike, sada ih radi sa aktivnom skretnicom i aktivnim woofer-om (moguce su i druge varijante: sirokopojasni ES, pasivni...), i te kutije sam cuo, najveci muzicki dozivljaj u mom zivotu, a bio sam na koncertu Metallica-e. Pored kutija Soltanus Acoustics se bavi i izradom pojacala, koja sa njegovim kutijama zvuce neverovatno.

Oprema koriscena za slusanje:

- CD plejer Yamaha cdx 880 modifikovan (promenjeni kondenzatori u napajanju DAC-a(Nichikon papir u ulju) i operacionih pojacivaca (Elna Silmic II), promenjeni svi kondenzatori na putu signala u Elne, dodani kondenzatori u napajanju analogne sekcije, promenjeni operacioni pojacivaci u BB, dampiran kvarc, mehanizam kao i kuciste CD playera, promenjen strujni kabel, skinuti izlazni filteri, skinuta kompletna mute sekcija, stavljene Philips-ove brze diode kod napajackih kondenzatora, mislim da sam sve rekao)

- Interkonekt CHORD Silvercameleon II

- Pojacalo NAD C350 modifikovano (svi kondenzatori u predpojacivackoj sekciji na putu signala promenjeni u nichikon i elne, u predpojacivackoj sekciji na putu signala dodati MKT blokovi sa paralelno vezanim silver micama, skinuti fiteri struje na ulazima u predpojacalu, dodati paralelno vezani MKT blokovi sa kondenzatorima u napajanju tranzistora pojacivacke sekcije, promenjen strujni kabel u Zajecarski 4x2,5 mm...)

- Zvucnicki kabel Oelbach TwinMix 2

Muzika slusana:

Isao Suzuki (trio, quartet, quartet+1), Tsujoshi Yamamoto, Claude Bolling, Antonio Vivaldi, Mozart, Bach, Allan Taylor, Eva Cassidy, Patricia Barber, Morphine, Brian Bromberg, Metallica S&M, Pawnshop Jazz, Whitesnake Starkers in Tokyo, Tiger Okoshi, Tool, Perfect Circle, Nguyen Le...

Link to comment
Share on other sites

Vrlo zanimljiv dizajn kutija, pogotovo proporcije. Ali generalno mi se izgled svidja :cheers .

Reci nam, da li je mozda sweet spot (stereo polje/tacka) suzen, posto su visokotonci dosta zavuceni unutra. Da nije otezana sirokougaona disperzija visokih...?

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Nije suzen, jedino sto sam primetio, u odnosu na to kada je svirao ne upusten i sa fabrickim difuzorom, je da je dosta topliji i malo neposredniji kao i da je muzicka slika realnija (bend je u sobi a ne u susednom stanu). Ako hoces, ako budes dolazio u Suboticu mozemo se organizovati da ih cujes.

Link to comment
Share on other sites

Nije suzen, jedino sto sam primetio, u odnosu na to kada je svirao ne upusten i sa fabrickim difuzorom, je da je dosta topliji i malo neposredniji kao i da je muzicka slika realnija (bend je u sobi a ne u susednom stanu). Ako hoces, ako budes dolazio u Suboticu mozemo se organizovati da ih cujes.
Link to comment
Share on other sites

Ne znam dali je SAL u pitanju, ali nije od 6 inca nego od 6.5 polipropilenski, u pitanju je jeftin drajver dobrih specifikacija. Zoli je dobar sa dobavljacima opreme, tako da kad nesto vanserijsko stigne, kao ovaj drajver, oni ga obaveste, on to izmeri, pa ako je to stvarno dobro on to ugradjuje. Za neke dalje informacije, specifikacije... poslao sam ti kontakt na PP, pa ga licno pitaj, mislim da je tako najbolje.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ja imam jedan par Soltanus elektrostatika i nemam zamerke. Å taviÅ¡e, ali da me ne bi editovali, tu ću da stanem s hvalom. Svaka se reklama mora platiti. Pa makar to bio i domaći proizvoÄ‘aÄ koji gura veliki kamen uzbrdo, sasvim sam. PoÅ¡teno.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...