Jump to content


Externi DAC...


rrapaic

Recommended Posts

Kolege forumasi, pozdrav.

Imam jedno pitanje: da li i gde ima kod nas da se kupi externi DAC? Znam da ima 'preko', ali ovde u Beogradu/Srbiji?

Rajko

P.S. Povod za ovo moje pitanje je to sto sam juce imao prilike konacno da cujem Denon player starije generacije na mom skromnom sistemu, posle cega sam hteo da bacim svoj DVD Kopernikus kroz prozor :listen . Posto sam svestan da takvog Denona (zwer) NE mogu da nadjem/kupim, kao i da je isti za klasu BOLJI od vecine danasnjih player-a, preostalo mi je samo da jurim/trazim DAC. Moj Kopernikus ima solidan transport, i to je to.

P.P.S. Ne da mi se da pisem o jucerasnjoj sesiji kod mene. Reci cu vam samo da, taman kad pomislite da ste dosegli limit svog (skromnog) sistema, vi ste zapravo - tek na pocetku. Obozavam ovaj sport :D ...

Link to comment
Share on other sites

Rajko,

ja sam pokusao da objasnim da se na DVD plejeru ne moze ocekivati bog zna sta kada u njega stavljas CD audio diskove, makar imao i odvojen stereo izlaz na njemu. Varijanta da probas da snimis muziku u DVD formatu i slusas na tom tvom DVD plejeru ce dati bolji rezultat. Provereno.

Pre nego se odlucis za DAC, idi u 4audio i malo slusaj NAD CD542. Ja sam ga slusao.

Pozdrav, Miroljub

Link to comment
Share on other sites

U zadnje vreme stalno zaboravljam oznake (godine?). Denon je bio 25xx ili 26xx, model koji se vise ne proizvodi.

Miroljube, ja sam slusao NAD C521BEE i to vise puta. Sasvim sigurno dobar player, ali...Denon.

Nego, mislim da si u pravu za DVD zvuk; par puta se desilo da se odusevim muzikom iz filmova (znaci DVD format). Izgleda da je taj famozni 192 kHz/24 bit DAC totalno neaktivan za stereo mod; covek bi mislio da tu pada zesci oversampling. A po svemu sudeci, stavili su neko jadno kolo tek da odradjuje stereo, da ga ima.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Bobane, hvala na informaciji, ali...

Tvrdnja 'za malo para...' ne stoji. Da napravim onako nesto trebalo bi mi 3 meseca (obzirom da sam pocetnik). A moje slobodno vreme za mene nije bas 'roba bez cene'. Svaka cast onome ko to voli, ali ja nisam zagrizeni DIY-er, vec audio entuzijast.

Dakle, izgleda da sam dobro pretpostavio, ovde se ne moze naci gotov DAC za pare?

Rajko

P.S. Pade mi nesto na pamet; ali moram malo da proguglam. Znace li vam nesto reci 'Terratec Aureon' pa recimo 7.1...? :listen

Link to comment
Share on other sites

Terratec Aureon firewire sam imao prilike da vidim uzivo posto sam ga nabavio za jednog prijatelja...Sve u svemu to je eksterna zvucna kartica negde u klasi Creative Audigy 2 samo sto je dobra strana sto ima ulaze za analogne uredjaje odvojeno i digital in i out i daljinac kao pogodnost...U principu dobra je varijanta za nekog ko ima set aktivnih 5.1 zvucnika a hteo bi da prikljuci recimo tuner, gramofon, DVD i sl. Sad kako radi u stereo modu to je pravo pitanje jer nisam imao dovoljno vremena da je testiram, ali cena nije bas mala mislim da je poslednja cena bila oko cca 170-180e...Uvoznik ih vise nema jer mu se ocigledno ne isplati da ih prodaje zbog izuzetno male traznje. Postoji i Creative varijanta slicna ovoj ali joj ne znam cenu...

Inace imao sam priliku da poslusam 10-ak razlicitih modela DVD/Divx player-a u stereo modu posto me je to zanimalo :listen , ali s obzirom na cenu tih uredjaja iluzorno je ocekivati nesto kvalitetno...Uglavnom da ne smaram previse najbolji zvuk u stereo modu po meni ima DVD Pioneer 575 i nije los Philips 630, sve ostalo (mustek, sky, skyvision, hitachi, Neo...) je bilo daleko ispod...Sad Pioneer je dosta skuplji od jeftinih kineza, a opet jeftiniji od CD Player-a, ali je ipak losiji od starog dobrog CD player-a poznatijih firmi...Naravno prednost Pioneer-a je sto je multiformat pa kome je to bitno vredi sve pare, a neko ovde rece da ima dobar transport i to je zaista istina.

Tako da mislim da kopernikus ipak treba da sluzi kao DVD player i eventualno mp3 player, a da za stereo uzmes neki posten CD player makar i 10-ak godina star :D

P.S.

Mozda bi kod nas mogao da se nabavi MF X-DAC ali je pitanje koliko bi kostao ovde i da li se isplati uloziti u eksterni DAC u kombinaciji sa kopernikus DVD-om...

Pozdrav! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, igracka ili ne, koristio sam ga za CD reprodukciju, a on je primarno DVD uredjaj (za sta je stvarno dobar, slika da se smrznes). Sad me sve vise kopka Miroljub sa svojom tvrdnjom da treba prebaciti CD u DVD format; jos cu malo da eksperimentisem, pa cu videti.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Rajko,

ja sam narezao jedan DVD disk, i stalo je na njega muzickog materijala sa 6 (sest) CD audio diskova. Sada ga ne vadim iz DVD plejera. Samo taj disk slusam. Ukljucim "randam" funkciju i pet ipo sati si miran. Ja na zalost imam samo DVD plejer SONY DVP 400, a to nije bas neki uredjaj za slusanje stereo diskova u CD audio formatu. Sada to sve u DVD formatu zvuci dosta bolje.

Pozdrav, Miroljub

P.S. Malo me je sramota sto pricam o narezivanju diskova ovde gde pravi audiofili slusaju iskljucivo orginale. Ali kad nabavim dobar CD plejer, vracamo se na orginale. Ovo je privremeno resenje.

Link to comment
Share on other sites

Cuo sam kod Bobana 1541 sa Marantzom 6000 i to zvuci strahovito dobro. Moj Marantz 4000 koji ima isti transport kao i 6000 i koji je upgredovan zvuci malo ostrije, i osetno digitalnije nego DAC sa 1541.

Za prilicno manje para moze da se napravi DAC sa 1543. Njega nisam slusao, posle 1541 nisam ni pomislio na nesto drugo :listen

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Bobane,

Jesi li ti slusao NOS DAC 1543 ? Je li mozes da ga uporedis sa TDA 1541 ?

Inace ovde imate slusni test NOS DAC vs. dva etablirana ("firmirana") DACa:

http://www.zerogain.com/forum/showthread.php?t=8806

Mislim da se ovde radi o TDA1543 posto NOS DAC izgleda kao da ga je pravio Derek Scheck -> tip iz Hong Konga koji ih vec duze vremena prodaje na eBay.

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Kolege forumasi, pozdrav.

Imam jedno pitanje: da li i gde ima kod nas da se kupi externi DAC? Znam da ima 'preko', ali ovde u Beogradu/Srbiji?

Rajko

P.S. Povod za ovo moje pitanje je to sto sam juce imao prilike konacno da cujem Denon player starije generacije na mom skromnom sistemu, posle cega sam hteo da bacim svoj DVD Kopernikus kroz prozor :listen . Posto sam svestan da takvog Denona (zwer) NE mogu da nadjem/kupim, kao i da je isti za klasu BOLJI od vecine danasnjih player-a, preostalo mi je samo da jurim/trazim DAC. Moj Kopernikus ima solidan transport, i to je to.

P.P.S. Ne da mi se da pisem o jucerasnjoj sesiji kod mene. Reci cu vam samo da, taman kad pomislite da ste dosegli limit svog (skromnog) sistema, vi ste zapravo - tek na pocetku. Obozavam ovaj sport :D ...

Link to comment
Share on other sites

Sule_no, hvala puno na podrsci.

Medjutim, ono sto sam pretpostavljao, na zalost je izgleda tacno: ovde se ne moze naci eksterni DAC za pare. Tako da sam ja poceo polako da razgledam CD player-e po oglasima i sajtovima. Ne bih da uzimam polovno, jer me bije tezak maler (oduvek); od tri nove stvari koje kupim, dve moram da vracam/reklamiram; a za polovnu robu da i ne pricam, neko bi me izvozao ko majmuna.

Nego, pitao sam upravo jutros za upgrade-ovan Denon DCD 2560 (HaloOglasi), tip trazi 400 evra 'ladno. Zvuk koji sam ja cuo u nedelju kod mene definitivno vredi i vise, ali ko bi ga znao: treba otvoriti 4-ore oci. Mislim da cu ipak potraziti nesto skromnije, po mogucstvu Denon-a budget klase. Sule_no, nemoj odmah da se mrstis ;) . Cuo sam u nedelju svojim usima da se Denon komponente vrlo lepo uklapaju (Denon DCD-2560 i Denon DRA-295 (stereo receiver)), jer im je karakter slican: NEUTRALAN.

U svakom slucaju, ne zurim, nesto ce vec da iskrsne. Snimam sve sto vidim, pa...

Rajko

P.S. Jedino sto u Kopernikusa vise skoro da i ne stavljam CD audio; vrtim samo mp3. Mislim da cu ga danas/sutra otvoriti da malo zavirim, iako je pod garancijom.

Link to comment
Share on other sites

Nego, mislim da si u pravu za DVD zvuk; par puta se desilo da se odusevim muzikom iz filmova (znaci DVD format). Izgleda da je taj famozni 192 kHz/24 bit DAC totalno neaktivan za stereo mod; covek bi mislio da tu pada zesci oversampling. A po svemu sudeci, stavili su neko jadno kolo tek da odradjuje stereo, da ga ima.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

barney, pravi li ovo gore neko za komercijalnu prodaju? I posto?

Rajko

P.S. Mislim, zasto da placam MF etiketu, ako neko ovde moze da napravi na TDA1543 cipu ovako nesto? Svakako da je MF bolji, ali da li onoliko puta koliko je i SKUPLJI???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...