Jump to content


Bi-wiring i dumping faktor...


rrapaic

Recommended Posts

Imam jedno pitanje koje me muci vec neko vreme, a tice se gore navedenih pojmova (u naslovu).

Dakle, na sajtu hificafe.net sam procitao clanak o dumping faktoru i uticaju zvucnickih kablova na isti. Ukratko, kabal moze, ako ima preveliki ukupni omski otpor da znatno obori dumping faktor.

(Dumping faktor je odnos ulaznog otpora zvucnika i izlaznog otpora pojacala; u ovoj matematici, otpor kabla se sabira sa otporom pojacala, i to je ono sto kvari kolicnik, to jest dumping. Shodno tome, pozeljno je imati sto bolje (krace i veceg preseka) kablove, to jest tezimo da otpor kablova bude sto manji.)

Uvod u pitanje: kuci imam bi-wiring zvucnike koji su trenutno na terminalima prespojeni plocicom i povezani sa pojacalom kao single-wire. Da li bi bi-wire povezivanje (znaci dupli kablovi) popravilo dumping factor, samim tim jer je bi-wiring zapravo paralelno povezivanje kablova, sto znaci mnogo manji ukupni otpor istih?

Rajko

P.S. Da ne bude zabune, govorim samo o bi-wiringu, ne i o bi-ampingu, znaci samo jedno pojacalo, odnosno jedan par zvucnickih terminala na pojacalu (mada ih imam dva). Zanima me cisto uticaj na dumping faktor...

Link to comment
Share on other sites

Rajko,

Mozda ti ovo nesto pomogne. Katalog Kimber:

4 TC

- parallel capacitance: 362 pF @ 20 KHz

- series inductance: 0,715 microH @ 20 KHz

- Rdc: 0,038 ohm

- Xt total reactance: 0,071 ohm @ 20 KHz

8 TC (koji nije nista drugo nego dvostruki 4 TC)

- parallel capacitance: 821 pF @ 20 KHz

- series inductance: 0,345 microH @ 20 KHz

- Rdc: 0,018 ohm

- Xt total reactance: 0,044 ohm @ 20 KHz

Mislim da ti ove cifre daju jasan odgovor na tvoje pitanje.

Ovi podaci vaze za 2 x 2,5 m duzinu neterminisanih Kimber kablova.

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

DejaneM hvala sto si pojasnio stvar.

Iz pomenutog Ljubinog komentara stekoh utisak

da je tekst o damping faktoru na nasem sajtu NE RAZUMLJIV.

Njega je pisao licno gospodin Blazo Guzina dipl ing (stara skola etf-a)inace gospodin je vrlo obrazovan i pismen,

a i svakako strucnjak u ovoj oblasti. Molim da se napomene sta nije jasno ako tako nesto postoji

Unapred hvala na tome !

Rajko kao sto si mozda video i procitao mislim da toliko ne treba da te brine

damping faktor jer on samo ima presudni uticaj na krajnje niske frekvencije i

vrlo je diskutabilno koliko tu stvarno gubis ili dobijes, (lampasi imaju df reda 3 do 5 primera radi)

Pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

Dejane, u pravu si, sve mi je jasno iz onih podataka; tnx.

Nikola, sto se mene tice, clanak na hificafe.net-u je odlican i vrlo edukativan. I nisam bas siguran da damping faktor nije bitan i kod srednjih/visih frekvencija; mislim da totalno usran kabl moze dobro da ojadi zvuk.

Rajko

P.S. Nikola, kad pomenu lampe, sad sam se setio da sam u Korato-u video u setup-u zvucnicke kablove k'o moj mali prst (x 2); a oni stalno ganjaju lampase, zar ne...

Link to comment
Share on other sites

Ova je diskusija zakasnila u najmanju ruku 20-ak godina, kada je rdjavom k... smetala svaka dlaka, hocu reci u vrijeme pojacala sa damping faktorom koji je mogao stati na prste jedne ili pak obje ruke ovo bi mozda moglo da se diskutuje.

Medjutim u 21. vijeku kada budzetska pojacala idu preko 100 onda nije ni cudo da iole ozbiljniji producenti vise ovaj podatak i ne navode u specifikacijama.

Ko razumije - shvatice!!!

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Jeste da je bitan damping faktor,ali ćeÅ¡ mnogo viÅ¡e dobiti spajanjem zvuÄnika kao bi-wiring,za mene je umesto damping faktora važniji karakter zvuka pojaÄala i njegova kontrola koja opet zavisi od same konstrukcije istog a na koju neće mnogo uticati damping faktor.Moje miÅ¡ljenje je da su pojaÄala sa manjim damping faktorom muzikalnija.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima.

Istini za volju, imao sam neko vreme povezan biwiring na mojim zvucnicima, medjutim, da li sam ja nesto utripovao ili sta, tek mene je dobijeni zvuk poceo da zamara. Konkretno, moj Denon je zvucao skoro pa kao NAD ('mesnato'), a zvuk je bio malo 'isforsiran'. Uh, ne znam pravu rec, ali recimo da je, kad sam vratio singlewire varijantu, zvuk postao za nijansu muzikalniji. A to se na mojim Operama oseti, one vole da 'pevaju' (a ja da ih slusam 8) ).

Mozda da probam ponovo biwiring sa nekim 'laksim' kablovima. Ovi koje sada imam su 'pijacni' 2x2.5 pa duzina 2m. Bio sam ubedjen da su 2x4.0, dok nisam video u prodavnici prave 2x4.0 :D .

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Pa nisu tako losi, iako su 'noname'. Mislim, nisam kupio neke strujne, vec upravo audio kablove, providna izolacija, crvena linija(+) i ohoho bakra tj. licnica (zato sam i mislio da su 2x4.0mm).

Ali poslusacu te: u skorije vreme cu nabaviti nesto bolje.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Slazem se nije taj pijacni 2x2,5 bas toliko los, ali dok ne probas neki malo bolji kabl :D Mislim da bi se isplatilo da malo ulozis u kabl pogotovu sto si se potrudio oko kutija mislim da se moze postici barem neko poboljsanje, doduse ne treba ocekivati nesto drasticno ali to je tema oko koje se odavno lome koplja na forumima :D

Eto kad bi se oformio klub pa doneses opere, ostatak ekipe kablove i onda bi imao pravu sliku :D:D

Uskoro zavrsavam Triple-T za Biwire, pa moze da se isproba trenutno ja testiram klasican, ali imam Audioquest koji nije mnogo skup a stoji mi u kutiji trenutno pa moze i to da se isproba iskreno bi me zanimalo da cujem razlike na nekim manjim zvucnicima kao sto su recimo opere...Svaki dogovor moguc 8)

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Slazem se nije taj pijacni 2x2,5 bas toliko los, ali dok ne probas neki malo bolji kabl 8) Mislim da bi se isplatilo da malo ulozis u kabl pogotovu sto si se potrudio oko kutija mislim da se moze postici barem neko poboljsanje, doduse ne treba ocekivati nesto drasticno ali to je tema oko koje se odavno lome koplja na forumima :D

Eto kad bi se oformio klub pa doneses opere, ostatak ekipe kablove i onda bi imao pravu sliku :D:D

Link to comment
Share on other sites

Slobodane, pa Kimber kosta vise nego moji zvucnici; to za mene nije opcija.

Ali kad pomenu interkonekte, pisao sam ranije da sam probavao DIY tasker kabl i Bandridge fabricki kabl od 3 evra (konfekcija) i da se razlika cula itekako, i to u korist Bandridge-a.

Pa sam se zapitao kako bi bilo sa nekim stvarno boljim kablom. Da ne duzim, juce odem u Tehnomarket i kupim ProfiGold audio kabl od 1m za 700 dinara (dobro, i to je sica). Medjutim, ovo je ozbiljan kabl, k'o sastavljena dva mala prsta, ima sirm unutra i sta ti ja znam sta ne. Na pakovanju kabla pise da je isti bio ocenjivan u 'What HiFi'-ju 1999. i da je dobio 4 zvezdice (bolji od 'solidan').

Sinoc ugrabim priliku da ga isprobam. Dakle, (moja omiljena) test numera 'Moon dance' sa albuma Kenny Baron & Mino Cinelu 'Swamp Sally', koja me je i ranije odusevljavala mnostvom detalja i brzinom izvodjenja (na Operama), sad me je zabezeknula. Mislio sam da ne moze BOLJE, ali pogresio sam. Bio sam ushicen DETALJIMA, i to sa totalno neusviranim kablom (pravo iz pakovanja).

E sad, pocinje 'igranka bez prestanka'. Sa starim Bandridge kablom sam osecao/cuo na momente blago zamucenje u srednjem podrucju (lici na koloraciju, ali nije to), medjutim nisam bio siguran da li mi se to mozda prividja, takodje nisam bio siguran sta je uzrok. Sa novim kablom, nema sumnje: zamucenje je tu (kao na dlanu), a direktno osumnjiceni (i unapred osudjeni) krivac su - zvucnicki kablovi.

Znaci, sledi zamena, citaj - propao sam 8) .

Rajko

P.S. Posto smatram da je uzdrzanost majka svih vrlina, zamena zvucnickih kablova sledi tek iduceg meseca. U medjuvremenu, sledi 'pecenje' ProfiGold interkonekta, i ako bude zanimljivih impresija, bacam to ovde na forum.

P.P.S. Cuo sam vec pricu da 'dobra komponenta u sistemu pokazuje mane ostatka istog', ali prava stvar je iskusiti TO... :D

Link to comment
Share on other sites

E to su slatke muke,ali Å¡to se Kimbera tiÄe i kod Denisa je odnos cene zvuÄnika i kabla ista kao i kod tebe ali je razlika viÅ¡e nego upeÄatljiva.Znam da puno koÅ¡taju ali to je relativna stvar,odprilike bi te koÅ¡talo kao da sad moraÅ¡ da kupiÅ¡ joÅ¡ jednu komponentu,pa zar Ti to nije usko grlo u sistemu.Pravilo je da za svaku komponentu u sistemu,ukljuÄujući tu i ožiÄenje,treba platiti skoro isto i onda ti je sistem, da kažem,u klasi.ZnaÄi,ako si komponente plaćao oko 200-300 eura moraÅ¡ toliko dati i za svo ožiÄenje a onda bi trebalo da daÅ¡ za zvuÄnike kao za sve ostalo Å¡to je malo teža varijanta za džep.To je jedini put do dobrog zvuka,pitanje je samo koji ćeÅ¡ uzeti CD,pojaÄalo itd.Nemoj da Ti kablovi uskraćuju uživanje,ako možeÅ¡ nabavi te fenomenalne Kimbere.

Link to comment
Share on other sites

Rajko, mozes itekako da planiras Kimber ali ne TC varijantu i dodatno ozicenje, posto mislim da nije primerena za tvoj sistem. Dobio bi razliku, ali ne bi izvukao maksimalno od njih - sto znaci bacene pare. Ali zato bi 4PR zvucnicka varijanta za tebe trenutno bila idealna. Citao sam da su ljudi veoma zadovoljni ovim kablom. Ne moras da se razbacujes metrima, ne samo zbog cene vec i zvuka. Preporucuje se varijanta od 2x2 do 2x3 m. Jos kad bi naso polovne, sto zbog pecenja sto zbog cene - bila bi to bombona za tebe. Takva varijanta bi ti se itekako isplatila. Mislim da je neko iz Bg-a u oglasima ovde prodavao bas 4PR.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Re: damping

u tvojoj sadasnjoj konfiguraciji sa biwiringom iz pojacala i monowiringom na zvucnickim terminalima imas dvosturko manji otpor nego samo sa jednim parom kablova zbog paralelne veze. To znaci da je i ucesce kablova u dampingu dvostruko manje. Kada bi skinuo polocice koje premoscuju terminale na zvucnicima otpor bi takodje bio manji nego sa monowiringom. To su zakoni fizike ali ja i tako ne verujem u biwiring.

Re: damping faktor

iako je najocitiji na niskim frekvencijama u vidu bolje ili losije kontrole kretanja bas membrane, damping faktor se cesto meri na visokim frekvencijama. Mnoge firme daju taj podatak na snazi od 50mW i 10 KHz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...