Jump to content


Vintage gramofoni?


mmilovan

Recommended Posts

Iako se ovde, po prirodi stvari, najÄešće diskutuje o dekovima, r2r, pojaÄalima, tjunerima, hteo bih da razmenim malo par reÄi o ljudima koji imaju vintage gramofone.

Ja imam jedan koji je na granici vintage ureÄ‘aja, ali koji nije baÅ¡ neÅ¡to za slikanje (jer tek nameravam da ga prepravljam) - Technics SP10 sa Audiotechnica ruÄicom ATP 12T. Mene ta kombinacija jako dobro sluÅ¡a, veoma sam zadovoljan njome i posebno mi dobro služi kod digitalizacije vinila. Technics je nekada pravio jako dobre ureÄ‘aje, ali je isto tako pravio i "krÅ¡ine".

Da li neko ima nekog svog miljenika? Možda neki Thorens iz Å¡ezdesetih ili Äuveni Garrard? Ili EMT? Da li je neko Äuo neki od takvih modela (naravno, podrazumevaju se i tweekovani modeli).

Neko me je žestoko iskritikovao tu skoro, kada sam se drznuo da "dirnem" u nedodirljivog EMT-a...

Link to comment
Share on other sites

:-?Ja vrtim ovo, Sony PS-X70..

Koristim za presnimavanje ploÄa na kazete ( postiže brzinu/stop u 1/4 okretaja, kao poznati Technics..), sa Grado MM ili Denon MC.

Volim jer je izuzetno komfort, a zvuÄi puno bolje nego izgleda :)

Davorin

post-2610-128510565201_thumb.jpg

post-2610-128510565206_thumb.jpg

post-2610-128510565217_thumb.jpg

post-2610-128510565201_thumb.jpg

post-2610-128510565206_thumb.jpg

post-2610-128510565217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Samo da ti kazem da imas jedan od najboljih gramofona ikada konstruiranih!

I dan danas kombinacija SP10mk2+FR64 rucica+ Koetsu/Black,Red,Rosewood/ zvucnica tesko da ima konkurenciju!

Ne slusam gramofon nesto strasno ali imam za svaki slucaj ovaj B&O Beogram 4002 koji sam dobio kao bonus prilikom kupovine pojacala!

bangolufsen1tz6.th.jpg

bangolufsen2qa5.th.jpg

bangolufsen3aq8.th.jpg

A sta reci za EMT, gramofon velicine ormara,ciji sami motor zauzme prostor jednog mini TV, dok je rucka nalik na hokejasku palicu! To je uredjaj za radiostanice gdje se trazi pouzdanost rada a ne kvalitet zvuka, mada se ne moze raci da je taj los. Jedan precjenjen "kolos" drugim rijecima, kao sto je npr. LP12 isto razvikan, ne znam samo zasto!

Link to comment
Share on other sites

.............

A sta reci za EMT, gramofon velicine ormara,ciji sami motor zauzme prostor jednog mini TV, dok je rucka nalik na hokejasku palicu! To je uredjaj za radiostanice gdje se trazi pouzdanost rada a ne kvalitet zvuka, mada se ne moze raci da je taj los. Jedan precjenjen "kolos" drugim rijecima, kao sto je npr. LP12 isto razvikan, ne znam samo zasto!

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam EMT ,cijeli "paket" , u kombinaciji sa Shindo elektronikom i onim Lowter konstrukcijama.

Zvuci fino,prirodno, detaljno i prozracno, ali kad covjek skine plocu cuje se "more" sumova.

Toliko veliki motor koji pokrece neznam koliko kg tezak tanjur mora se cuti a samim tim "umijesati" se u zvuk sa ploce! Nepozeljno naravno, ali sta ces neki pate od kompleksa velicine!

A ne znam kako je sa rezonancijom, toliko teske stvari rezoniraju na odredjenim frekvencijama. Mozda nije u tome problem ako se one mogu brzo "zaustaviti" tako da ne uticu na zvuk.

Kao ono sa zvucnicima od betona ili granita, jesu mrtve kutije, ali kad se "pogode" svojom frekvencijom pocinju sa rezonancijom koju je tesko zaustaviti. Kao rezultat dobijes "obojen" zvuk ili kratko receno los zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam EMT ,cijeli "paket" , u kombinaciji sa Shindo elektronikom i onim Lowter konstrukcijama.

Zvuci fino,prirodno, detaljno i prozracno, ali kad covjek skine plocu cuje se "more" sumova.

Toliko veliki motor koji pokrece neznam koliko kg tezak tanjur mora se cuti a samim tim "umijesati" se u zvuk sa ploce! Nepozeljno naravno, ali sta ces neki pate od kompleksa velicine!

A ne znam kako je sa rezonancijom, toliko teske stvari rezoniraju na odredjenim frekvencijama. Mozda nije u tome problem ako se one mogu brzo "zaustaviti" tako da ne uticu na zvuk.

Kao ono sa zvucnicima od betona ili granita, jesu mrtve kutije, ali kad se "pogode" svojom frekvencijom pocinju sa rezonancijom koju je tesko zaustaviti. Kao rezultat dobijes "obojen" zvuk ili kratko receno los zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Ako si ovde mislio na Technics SL1200 tu se slažem 100% i moraću da te ispravim - nije kod nas dovoljno poznata (u svetu je situacija sasvim drugaÄija)! ÄŒak i fabriÄki, iz kutije, nikad nisam Äuo da zvuÄi loÅ¡e, Å¡to bi se za mnoge druge moglo reći, ali se o tome ćuti.

Naravno, SL1200 nije poslednja reÄ estetike, i niko se neće "smrznuti" na njegove fotke danas jer je, hmm, on jedno "okamenjeno" Äudo iz sedamdesetih koje se i dan danas Å¡tancuje (DJ-evi, hvala vam Å¡to ste mu produžili život). Možda neÅ¡to poput stare "bube" u svetu automobila, mada ona nikada nije bila automobil sa skupom kvalitetnih osobina koliko je to SL1200 kao gramofon.

Link to comment
Share on other sites

Ne gajim nikakav respekt prema audiofilima koji predmetima daju vaznost filozofskih pojmova. Takvi obicno imaju znanje dovoljno da savladaju nestanak struje u svojoj kuci.

A ako slucajno upadnu u neki drugi "mrak" ostaje im da tvrdoglavo tumaraju i traze svoju istinu,bez obzira sto su ih svi drugi vec davno napustili.

Link to comment
Share on other sites

Ne gajim nikakav respekt prema audiofilima koji predmetima daju vaznost filozofskih pojmova. Takvi obicno imaju znanje dovoljno da savladaju nestanak struje u svojoj kuci.

A ako slucajno upadnu u neki drugi "mrak" ostaje im da tvrdoglavo tumaraju i traze svoju istinu,bez obzira sto su ih svi drugi vec davno napustili.

Link to comment
Share on other sites

Možda nigde kao u hifi svetu "filozofija" (i to Äesto kvazi) odnosi prevagu nad realnim osobinama - a to je onda mesto za meÅ¡etare najrazliÄitijih vrsta.

Oduvek sam se pitao kakav bi to svet bio kada se istovetni principi koji važe u hifi svetu primenjivali, recimo, na video produkciju ili na automobilsku industriju.

Brrr... :o

Link to comment
Share on other sites

Možda nigde kao u hifi svetu "filozofija" (i to Äesto kvazi) odnosi prevagu nad realnim osobinama - a to je onda mesto za meÅ¡etare najrazliÄitijih vrsta.

Oduvek sam se pitao kakav bi to svet bio kada se istovetni principi koji važe u hifi svetu primenjivali, recimo, na video produkciju ili na automobilsku industriju.

Brrr... :o

Link to comment
Share on other sites

Zen, kad vec "dajemo" savjete jedni drugima, tvoja fundamentalna greska je da ti pokusavas savjetovati narod a istovremeno si daleko od samog!

Spusti se na zemlju, mozda neko i vidi savjet u tvojim razmisljanjima.

Uvijek sam smatrao da ljudi mogu da se oslone na sebe i svoje iskustvo, narocito audiofili, oni ne trebaju"savjet" nego trebaju cuti iskustvo od nekog drugog zatim ga staviti u kontekst svog vlastitog.

Zato Zen, podijeli tvoje iskustvo sa drugima, npr. kakve aparate slusas sada, kakva su iskustva sa njima i sl. Inace, riskiras da dijelis od sebe samo svoju aroganciju...

Nadam se samo da nisi "ostao" na Savici!

A sta se tice "djubreta" Lowter, slazem se s tobom, ne vjerujem u kutije koje se sastoje od /1/ elementa, koji bi trebao da emitira cijeli frekventni opseg.

Ono sto ja slusam su moje konstrukcije, sa Hiquphon OWI visokotoncima i Seas srednji/bas.

Slika od istih dolazi u toku dana, a ti Zen iskoristi vrijeme odi na Google i procitaj nesto o Hiquphon stvarima, mozda ces biti iznenadjen!

Link to comment
Share on other sites

Pa da zavrsim ovu Zenomaniju! Nisam znao da imamo ovde vrhovnog svestenika koji sve zna, koji vodi svoje stado na pravi audioput, a koji istovremeno ne tolerise svoga stada misljenje.

Mozda sve to i nije za cudjenje, i mala djeca gledaju odrasle kako oni rade pa imitiraju iste. A nas audiovodja sigurno ima a i moze naci inspiraciju u svojoj blizoj i daljoj okolini.

Da ne duljim, Lowter je jedan "kicast" po izgledu, a los po zvuku produkt koji moze zadovoljiti one 1-10w cjevase i nista vise od toga.

zvucnici1mv2.th.jpg

zvucnici2gg9.th.jpg

zvucnici4xz7.th.jpg

Trenutno slusam ove iznad

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...