Jump to content


Opruga gramofon


Trulex

Recommended Posts

Otvorio sam gramofon Sony ps313fa, direct drive, i ispala mi je opruga odprilike 2cm prečnik i 2 cm visine, predpostavljam da je to neka suspenzija koja ide ispod motor, između motora i špera , valjda.

Gledam na youtube, rastavljaju silne gramofone i nigde nema te opruge.

pa samo da proverim gde da stavim tu oprugu i čemu služi?

Link to comment
Share on other sites

Inače otvorio sam gramofon jer čujem neko češanje u motoru, i vidim da rotor od motora malo negde dodiruje namotaje od žice na motoru, ne svugde nego samo ponegde, kao da  rotor nije centriran pa malo pravi 8-ce.

Kad odvojim rotor i vratim uvek isto nalegne, tj magnet se sam namesti.

Češanje je jedva čujno i nesmeta mi ali ne bih da napravi neki karambol.

Link to comment
Share on other sites

Da, ta metalna kapa malo baca 8-ce, pa negde malo češne, ili će pre biti da možda namotaji nisu ravni.

Razmak ne mogu da štelujem kad magnet sam privuče koliko on hoće, jedino da te žice malo s nečim da pritisnem možda sa nekom trakom da prelepim, pošto su njih par se već otele od bunta pa malo štrče.

Link to comment
Share on other sites

Мошеж да их прилепиш а можеш и да у централни лежај (друга слика у предхоном посту) ибациш парче метала, подлошку или парче пластике те ћеш тиме бар мало да подигнеш магнет изнад намотаја и плочице са "хал" елементима.

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока





Link to comment
Share on other sites

Да, лак за нокте, чачкалицом или шибицом нежно притиснеш намотаје а у сто време нанесеш лак и држиш притиснуто док се не осуши.

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока
 

Link to comment
Share on other sites

Evo da javim šta sam uradio,

Skinuo sam motor i utvrdio da ne treba da lepim žice, malo sam poravnao prstima, zategnuo one plastične držače koje drže žice, mislim da ta metalna kapa u kojoj je magnet ipak baca malo 8-ce, mada ne mogu pouzdano da utvrdim.

Svugde je razmak između žica i kape oko 1 mm, samo na jednom mestu priđe kapa skroz do žice i malo češne, i to ponekad, verovatno su u pitanju mikroni,

malo sam išmirglao kapu ali mislim da je ona u ravni sa magnetom tako da ne mogu ništa da uradim, jer možda i magnet malo kači žice.

Možda bi eventualno u cev gde ulazi osovina mogao da ubacim neki spejser, jer unutra već ima nešto poput plastičnog spejsera koji ne mogu da izvadim , ali ga vidim kad izvučem osovinu, valjda ga vakum povuče gore, ali neće da izađe napolje.

Malo sam njakao magnet, navlačio, skidao, i utvrdio da svaki put drugačije sedne magnet na žice, kada sam ubo da se ne čuje češanje, tako sam ostavio i sad radi.

Inače stavio sam Ortofon Blue glavu i mnogo mi se više sviđa zvuk sa ploče nego flac ( squeeze box touch i M1 dac).

Puštao sam iste pesme i razlika je baš uočljiva,  prebacivao sam A pa B, i ukućani su rekli da je jedan zvuk nekako hladan, a ovaj drugi mnogo topliji, tj bolji.

Naravno zna se koje koji izvor zvuka u pitanju.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pošto sam rešio problem sa motorom, sad sam hteo da sredim lift ručice pošto previše brzo spušta ručicu na ploču a nekad ručica padne i pre nego što dođe iznad ploče.

Pregledao sam youtube i vidim da svi stavljaju neki silikon, gde to može da se nađe kod nas?

Link to comment
Share on other sites

У питању је маст мислим да је 300000 или 500000 ццс. Сасвим мало је потребно не више од величне зрна грашка. Имам ал' како да ти дотурим?

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...