Jump to content


casopis Musica Jazz


den!s

Recommended Posts

Licno sam bas protiv tih DVD izdanja. Potpuno degradiraju trziste. To je moje licno misljenje, ali vidim po anketi da vecina ljudi kupuje te diskove.

Moja ideja je da sta god napravimo bude free, e sad videcemo koliko je to moguce. Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

cene CDova i DVDova su previsoke i mogle bi se okarakterisati kao bezobrazluk. Ali to nije specifikum samo Srbije - to je tako u celom svetu (zbog poreske politike situacija je bolja u USA). Jednom sam imao priliku da vidim strukturu troskova 1 CDa i cinjenica je da jedan deo odlazi na autorska prava, ali najveci deo otpada na patentna prava za sam CD - sto ce reci da je to izvor extra profita za Philips i Sony (koji poseduju najveci deo tih prava za CD).

Zbog toga mi se cini pojava MP3 znacajnom i sa tim vezana pojava besplatnog downloadovanja pesama. Na taj nacin je muzicka industrija bila primorana da se odrekne jednog dela tog extra profita (sto njih cini jako nesretnim ali mnogima cini muziku dostupnijom). Novi koncepti prodaje muzike preko interneta koji se sada uvode (Apple, Sony, ...) idu u pravcu postizanja ravnoteze sto se cena tice i predstavljaju prihvatljivo resenje. 1 CD kosta otprilike (naravno ne uvek i ne svuda) 10 eura ako se downloaduje ...

Link to comment
Share on other sites

Eto Arty dobio si odgovor.

a ovo za kvazielitizam je toliko smesno da ga necu ni komentarisati 8)

Moje misljenje je da DVDovi jesu skupi, ali svuda u svetu su skupi. Kao sto je jedan drugar rekao - projektori jesu skupi, ali za to nije kriv proizvodjac, vec mi sami sto nemamo pare :D. Proizvodjac se samo trudi da napravi sto bolji uredjaj

Salim se, naravno, ali pogledaj situaciju u kojoj se novi filmski "casopisi" otvaraju velikom brzinom. Prodaju filmove koje smo u vecini slucajeva vec gledali, a inace se mnogi zale na kvalitet diskova i snimaka.

Medjutim ono sto primecuju samo upuceni u posao izdavastva jeste da se na taj nacin "taji" porez. Zapravo nasli su ljudi lepu rupu u zakonu.

DVD bi trebao da ide sa porezom od 18%, oni se prodaju kao novina sa porezom od 8%. DVD je navodno besplatni poklon.

Time recimo ostecuju izdavace casopisa jer to u neku ruku sputava drzavu da oslobodi izdavace placanja PDVa.

Plastican primer, hoces da ti prodam casopis za 6950 evra sa 8% PDVa, a na poklon dobijes Hyundai Getz (onaj sa bilborda)?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kako se vama cini snimak ovog zadnjeg diska? Evo ja sam slusao sinoc, i vrlo mi se svidja… Konkretno, sedma numera ima odlicno snimljen kontrabas: precizan, moze se fino odrediti "lokacija", korektan timbar, ne ugrozava ostali deo tonske slike, vrlo korektno! A na prvoj numeri, kad krece big band, dinamika nije skracena i prostor ostaje sirok…

Sta mislite?

Link to comment
Share on other sites

Овде је начета једна јако интересантна тема.

Занимљиво, историја снимања џез контрабаса (као и уосталом историја снимања биг-бендова) једна је од најзаплетенијих у читавој историји снимљене музике. Има снимака са почетка шездесетих који звуче импресивно. Седамдесетих су ствар до те мере одвели у буџак да се једноставно не зна како је контрабас (вођен вероватно искуствима саунда бас гитаре) могао тако тужно бљутаво да звучи. Имам један диван диск са Декстер Гордоном и маестром контрабаса Џорџ Дививјеом из средине седамдесетих. То толико гадно звучи, а да није до мог система :listen

Link to comment
Share on other sites

Cesto mi se desava da na mom sistemu kontrabas drugacije zvuci! I ne samo kod mene. Ocigledno ga je tesko snimiti...

Na JVC XRCD snimcima je dobar: cist, precizan... mada po malo suv... Kod Mobile Fidelity snimaka je socan, pun, mocan, ali zna da "talasa"... :listen Nazalost... Kod ovog snimak iz casopisa Musica Jazz mi se svidja. Snimak verovatno ne spada u vrhunske, ali je ujednacen, dovoljno analitican (po mom ukusu) i ravnomerno popunjen... :listen

Link to comment
Share on other sites

Преслушао сам поново Amarcord и сложио бих се потпуно са тобом уз податак да је све снимљено 2003. и да бас свира велики Чарли Хејден.
Link to comment
Share on other sites

Da se nadovezem na ovu temu... Juce sam prolazio pored kioska i vidim casopis, takodje italijanski, koji se zove JAZZ, i uz njega se dobija audio disk od Elle Fitzgerald. Na disku, od muzicara, sve same legende, a casopis (sa diskom) kosta 230 dinara. Da li je neko vec video ili kupio? Kako je snimljen taj disk?

Link to comment
Share on other sites

Јако солидно собзиром да је продукција из 1989. Иначе су права узета од Fantasy records, тачније од Пабла. Одличан посао су одрадили, има и буклет. И све то за 230.

А добро си приметио да су све звезде: Свитс Едисон, Бени Картер, Кени Барон, Реј Браун... да ли треба више?

Елино певање је одлично узевши у обзир и њене године у доба настанка снимка.

Link to comment
Share on other sites

Јако солидно собзиром да је продукција из 1989. Иначе су права узета од Fantasy records, тачније од Пабла. Одличан посао су одрадили, има и буклет. И све то за 230.

А добро си приметио да су све звезде: Свитс Едисон, Бени Картер, Кени Барон, Реј Браун... да ли треба више?

Елино певање је одлично узевши у обзир и њене године у доба настанка снимка.

Link to comment
Share on other sites

Evo slusam... Dobar disk! Tipicna Ella. Ovo je neko "copy" izdanje. Original je, naravno, ali unutrasnja knjizica je kopirana (skenirana) i tako pustena u stampu... :listen

Inace, ko voli Elu (A ko ne voli?), za 230 din. nema sta da se razmislja... :listen

Link to comment
Share on other sites

Да, може бити да је то такозвана "државна пиратерија". Италијани умеју да праве таква издања.

Са друге стране у београдском IPS-u можеш да нађеш гомилу "државних пирата". У питању су историјски снимци џеза издати на холандском ("покварен холандски народ", да парафразирам Радована Трећег) label-у Galaxy Records. :listen

Цена диска је око 400 дин.

Ти холанђани (или можда тачније "холанђани") нису баш много фер, никакву информацију о снимцима не дају (ни најосновнију), али им је серија изванредна. Омиљени су ми снимци Рој Елдриџа уживо, и bootleg Каунта Бејсија.

Link to comment
Share on other sites

Imam nekoliko diskova klasicne muzike (Betovenovu 9. simfoniju, Dvorzakove i od Cajkovskog koncerte za gudace, Mocartov Rekvijem, itd, itd...) holandske izdavacke kuce STEMRA (Classic Collection). Vrlo su jeftini bili, tako... oko 5 €... I snimci nisu bas za bacanje! Nisu bas nesto ekstra dinamicni, ali instrumenti imaju korektan timbar i dosta prostora oko njih... Imaju skormnu propratnu knjizicu, ali kartonski omot preko plasticne kutije...

Link to comment
Share on other sites

Да, у односу на џез, ситуација је далеко боља када је реч о класичној музици.

Ту умеју да се својски потврде. Говорећи са "ове" стране (слушаоца) џез дискови захтевају ваљда највише пропратних материјала.

Искрено су ме обрадовала Naxos џез издања. Типови сами раде продукцију тј. не мажњавају туђ посао, и то веома чисто и у духу савремених тенденција ремастеровања, booklet-и су на највишем нивоу крцати свим могућим информацијама и на лепом лакираном кунстдруку и цена опет око 400 дин.

Ал, шта да радимо кад је неко ко је, не знано како, увезао по само њему знаном random критеријуму неке CDове ове издавачке куће - одлучио да то више не ради. :listen Потпуни кретенизам.

Ко је узео - узео.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...