Jump to content


Acin sistem


alex67

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Alex kao prvo cestitke na sistemu :wave2. Kao drugo interesuje me sta se na slici nazire na zidu pored desnog zvucnika? Neki akusticki tretman ili nesto drugo?

Poz.,

G.

Ups upravo sam video slike panela - pa da revidiram pitanje -> gde to moze da se nadje -> neka konkretna firma itd. i kakve ti je promene donelo samo postavljanje istih.

Poz.

Link to comment
Share on other sites

Alex kao prvo cestitke na sistemu :wave2. Kao drugo interesuje me sta se na slici nazire na zidu pored desnog zvucnika? Neki akusticki tretman ili nesto drugo?

Poz.,

G.

Ups upravo sam video slike panela - pa da revidiram pitanje -> gde to moze da se nadje -> neka konkretna firma itd. i kakve ti je promene donelo samo postavljanje istih.

Poz.

Link to comment
Share on other sites

[Ne znam gde ovo moze da se nadje u Srbiji. Ovde ( Holandija ) ih ima u svakoj ,, uradi sam '' prodavnici.

Uticaj- ovako , imam problem sa smestajem uredjaja, naime dnevna soba mi je jako pogodna za audio namena jer ima nekih 45 kvadrata ali moram da je delim sa ukucanima i u vreme kada ja najcesce slusam ostatak hoce da gleda TV . Ostao je tavan kao zadnja varijanta ali on ima problem da je preuzak ( 3m , duzina nekih 8.5m) tako da je velika muka smestiti zvucnike da prosviraju kako treba. Prvo sam zid tretirao onom hrapavom farbom ( struktura - da li se tako zove) ali nije bilo velikog poboljsanja , jos uvek se cim malo glasnije slusam gubi fokus zbog blizine zidova. Na kraju sam ovo dosta zagledao u prodavnici i za test napravio ram i zalepio ovaj sundjer . Od tada vise nikad nije ni otisao sa tog mesta- slika je uvek fokusirana i nema kakafonije pri jacim nivoima.Preporucio bih svima da se pozabave pitanjem akustike soba jer se zaista znacjni pomaci mogu dobiti malim ulaganjima. Dva panela me nisu kostala ni 20tak eura a ucinak velik.

Nadam se da sam bar donekle pomogao.

Link to comment
Share on other sites

Mali dodatak:

posle skoro dvonedeljnog zezanja sa premestanjem zvucnika da im nadjem mesto gde najbolje ,, rade'' , ovo je nadjeno u granicama datog prostora. Moram ih jednom kada nadjem volje spustiti dole do dnevne sobe cisto da vidim sta mogu u prostoriji koja je daleko pogodnija za ove namene.

Pored ovoga je dodan jos i REL subwoofer da popuni najnizi segment , koji je inace i nedostajao ovim zvucnicima- srednje i visokotonsko podrucije odradjuju fenomenalno i ovde nema potrebe za bilo kakvim izmenama. REL je aktivan sub sa vrlo brojnim mogucnostima podesavanja / jacina / rez / faza - da bi se uklopio sa postojecim zvucnicima i prostorijom. Ovakve mogucnosti vas i oslobadjaju zezanja sa basom u prostoriji - ako ga ima previse samo sa smanji na potu i to je to. Sam sub ima bas jedinicu od impregniranog papira 30 cm precnika u zatvorenoj kutiji i raspon od 23 -100 hz . U mom slucaju secenje pocinje vec na 60 hz jer vise ici nema pozitivan uticaj po ukupan zvuk a opet daje instrumentima posebno basu onu potrebnu prirodnu velicinu i dimenziju- ostali deo opsega odradjuje AP vise nego zadovoljavajuce.

Jos nesto- u sadasnjem se sistemu po zvuku daleko bolje slaze Nakamichijev CD nego modifikovani 620 . Ovo nisam ocekivao - 620 zvuci prerasplinuto dok OMS ima ( u okviru ovog sistema) onaj pravi odnos izmedju dubine i sirine stereo slike . Iznenadjenjima nikad kraja............

post-1917-128510890388_thumb.jpg

post-1917-128510890388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Evo i zadnje prinove i mislim da sistem ostaje u ovoj formi za jedno duze vreme u ovom sastavu:

Kenwood KD700D

Na moje veliko iznenadjenje Grado na Kenwood-ovoj rucki svira daleko bolje nego sto sam je imao prilike cuti sa Micro ruckama ( CF 1 I MA 505) . Ploce koje su ranije imale dosta velik nivo smetnji sada sviraju daleko slusljivije. Uglavnom : kombinacija sa kojom mogu da se pomirim bez potrebe da bilo sta seciram i trazim mesta za poboljsanje.

Posle vise nedeljnog zezanja sa namestanjem zvucnika u prostoriji i podesavanja idealnog spoja REL suba Audio Physic zvucnika mislim da sam nasao pravi odnos sa kojim mogu da se skoncentrisem na muziku a ne na rad samog sistema.

Sistem ukratko:

Sansui pojacalo - bez planova na ovom polju ( osim ako ne istrci nesto od zadnjih modela iz 90tih , Alpha serija).

analogija

Kenwood + Grado Wood - gore vec receno

Marantz 2100 tuner - tuner ne koristim cesto i za te potrebe vise nego dobar

Nakamichi ZX7 dek - i bogu sam vec dojadio sa njim, necu vise nista reci o njima :D

digitalija, ovde se vec javlja problem

Nakamichi OMS7II delimicno modifikovan a ostaje jos par stvari da se zavrse- svira bolje rock i pop u okviru ovog sistema

Philips 620 modifikovan - bolje svira zenske vokale , jazz , instrumentale , klasiku

Philps SACD 1000 - upotrebljavam ga za SACD diskove i live koncerte sa DVD - vrlo lep dodatak sistemu .

zvucnici

Audio Physic Tempo II SE - limitirana verzija poznatog zvucnika sa kraja 90 tih . Ono sto je pocelo kao proba , posle zamene kondenzatora u skretnici i dodavanja REL R505 suba je postalo neko konacno resenje. Zvuk : u zavisnosti od materijala od mono zvuka gde sve dopire iz pravca pojacala do 5+1 efekta prilikom slusanja live snimka R. Waters-a-Perfect Sense 1&2 . Zvucnici su gotovo nepostojeci u sobi , retko kada imate utisak da svira zvucnik.

Eto , to bi bilo to bar za mene.Ostaju jos neke sitnice poput nekog boljeg phono preamp-a , jos neke zaostale modifikacije na oba CD-a ( 7&620) ali za sada mi je draze da ih slusam nego da kopam po njihovim iznutricama.

Mana sistema - *&^%$#@ Sansui nema dovoljno ulaza pa moram stalno da prestekavam :order

post-1917-128510927053_thumb.jpg

post-1917-128510927108_thumb.jpg

post-1917-128510927127_thumb.jpg

post-1917-128510927162_thumb.jpg

post-1917-12851092718_thumb.jpg

post-1917-128510927053_thumb.jpg

post-1917-128510927108_thumb.jpg

post-1917-128510927127_thumb.jpg

post-1917-128510927162_thumb.jpg

post-1917-12851092718_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ponekad covek mora da nauci da ne prica previse . Rekoh da nemam nameru da bilo sta menjam u sistemu , kad naprasno 620 ode bogu na ispoved (na moju veliku zalost). Sta je tu je, popravka je zahtevala vadjenje MB i otkacinjanje svega sto je bilo dodato na MB , iskreno nisam vise imao volje za to a i sama ploca je raznim isprobavanjima bila u losem stanju i verujem da jos jedno vadjenje i ponovno vracanje ne bi prezivela. Elem , krenuli smo u potragu za drugim plejerom , ali ovaj put sam imao zelju da bude CD sa CDM1 transportom. Par plejera je dolazilo u obzir : Marantz CD80 , 94 MK II , Philips 960 , Grundig 9009 ( ovaj zadnji treba naci :plakanje ) . Posle gledanja ponude na net-u ucinilo mi se da je CD 80 najlepsa kupovina:

CDM 1

TDA 1541A single S verzija

Neke stvari koje su bile neophodne na 620 nisam morao da radim na 80tki , napajanje je vec ozbiljno uradjeno , MB jako lepa i pregledna za rad , kuciste jako tesko ( dampiranje nepotrebno) i dovoljno veliko za eventualne modifikacije . Sledece stvari sam uradio:

-ubacio klok

-postavio par kondenzatora na dig. cipove gde mi se kod 620 javilo poboljsanje u zvuku ( ista kombinacija 1541 , 7220 7310)

-izlazne opampe 5534 zamenio sa OPA 627

Kada je stigao , zvukom me nije odusevio , nista vise od proseka te klase ( po ukljucenju OMS7II je za njega bio high end masina , ili bar vise po mom ukusu) . Par gore nabrojanih modifikacija su ga dovele u isti nivo sa OMS7 ali nista vise od toga. Nemam nameru da ubacujem lampe jer prostora za kvalitetno napajanje ne postoji a nisam pristalica da CD pretvorim u princezu na zrnu graska koja ne sme da se pomeri zbog toga sto komponente nisu ucvrscene i mogu da naprave kratak spoj. Ono sto iznenadjuje je nacin razmisljanja Philips / Marantz po pitanju 1541 - i jedni i drugi su se drzali datasheet -a kao slepi. Kada se uporedi sa naprimer Nakamichi-jem vidi se ogromna razlika u nacinu razmisljanja i konstrukcije uredjaja: potpuno odvojena napajanja za transport , displej , digitaliju i analogni deo. Svaka ploca je upakovana u sopstveno limom oklopljeno kuciste ( iako po tezini i nije bas neki teskas , ne vise od 10ak kila) , digitalni deo fotokaplerima odvojen od analogne ploce ,diskretan izlaz - bilo im je ispod casti da stavljaju opampe( a i cena mu 1987 nije bila ni malo slatka).

Kod philps/ Marantza,, bolji '' CD dobije pristojnije kondenzatore oko 1541 dakle ne SMD-jce kao na nizim modelima i nesto bolje napajanje . To je sve.

Ono sto je za mene predstavljalo najvece iznenadjenje je kako CDM 1 cita disk. Imam jedan koji su deca izgrebala i vise se tesko citao na bilo kom CD-u koji je prosao kroz kucu dok ga je CDM1 procitao samo sa 2 cujne greske . Fantasticno.

Zamena opampa je donela neka odredjena poboljsanja u zvuku ali manja od ocekivanih . Bilo bi zaista zanimljivo nakalemiti pristojno uradjen lampaski izlaz i uporediti sa opampima. Skoro da sam ( i bez probe) ubedjen da bi ovakav stepen radio bolje .

Par slika

post-1917-128510952587_thumb.jpg

post-1917-128510952613_thumb.jpg

post-1917-128510952632_thumb.jpg

post-1917-128510952655_thumb.jpg

post-1917-128510952587_thumb.jpg

post-1917-128510952613_thumb.jpg

post-1917-128510952632_thumb.jpg

post-1917-128510952655_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Manje vise zadnji nosac koji me je golicao da probam- R2R. U vreme kada je mene pocela zanimati audio tehnika vreme ovih velicina je proslo , tako da smo se mimoisli. Posto nikad nije kasno , nabavio sam jednu starinu , temeljno ocistio i sredio ( iako i nije bilo bas nesto posla bar ono koliko se ja usudjujem da udjem u celu pricu) .

Philips N4520 - jedan od zadnjih trakasa proizvedenih od strane Philips-a , uradjen zaista kvalitetno - 3 brzine , glave , DD motora , podesiv bias kao na dekovima za blaga prilagodjavanje specificnostima trake , prilicno retka zverka cak i u Nl . Malo vise ovde :

http://www.thevintageknob.org/THEVAULT1 ... N4522.html

Na moje iznenadjenje stigao je cak i sa neostecenim poklopcem da ne pada prasina po traci kada se ne slusa.

post-1917-128510985793_thumb.jpg

post-1917-12851098581_thumb.jpg

post-1917-128510985793_thumb.jpg

post-1917-12851098581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Sansui TU 717 osvezen i donekle modifikovan ( druge diode u napajanju , kvalitetniji kondenzatori u liniji signala , gde god je moglo Elna silmic ).  Omogucava mi 35 stanica u punom kvalitetu da slusam , zvuk ma koliko da je bio dobar u prvom trenutku ne moze da se poredi sa onim posle osvezenja - daleko cistije i bolje. Cela stvar do kraja ( kada se uradi alignment ) nece biti jeftina ali svako zadovoljstvo kosta. 

Pocetna faza:

post-9771-066710400 1290724612_thumb.jpg

kostur detaljno ociscen , novi RCAkonektori , promenjeni signalni kablovi u unutrasnjosti

post-9771-065105000 1290724725_thumb.jpg

osvezena napajacka sekcija

post-9771-091876600 1290724798_thumb.jpg

konacni izgled

post-9771-085182100 1290724844_thumb.jpg

post-9771-065355300 1290724870_thumb.jpg

post-9771-066710400 1290724612_thumb.jpg

post-9771-065105000 1290724725_thumb.jpg

post-9771-091876600 1290724798_thumb.jpg

post-9771-085182100 1290724844_thumb.jpg

post-9771-065355300 1290724870_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Jos malo starudije , polako se skupljaju zadnji komadi koji me jos zanimaju , posle toga povremene restauracije po potrebi i nadam se jos duge godine slusanja ovog sistema. Ovakav kakav je sasvim zadovoljava ono sto meni treba.

Prvo je posle godina potrage stigao Teac Z5000 - nazalost pokvaren. Popravljen je i stavljen u ponovnu upotrebu.

DSC_1767.jpg

IMG_0011-1.jpg

iznutra

IMG_0015.jpg

Ubrzo posle toga se pojavi na oglasima i Teac Z 6000 - na slikama je izgledao u prilicno lepom stanju i ubrzo je pao dogovor oko cene sa vlasnikom . Ispostavilo se na kraju da je covek prvi vlasnik , pogled na uredjaj me je doveo u ekstazu - sve ove godine igranja sa starudijom nisam naisao na ovako lep primerak uredjaja - prakticno kao da je izvadjen iz kutije ( osim jedne manje tackice ispod STOP dugmeta) . Testovi kuci sa raznim trakama pokazao je da je i tehnicki u 100% stanju. Cifra placena za uredjaj nije mala ali mi nije ni centa zao za ovakav primerak.

DSC_1768.jpg

DSC_1669.jpg

DSC_1668.jpg

Pogled u untrasnjost uredjaja je obeshrabrujuci- ukoliko ne znate sta radite nahranite ga trakama i ne dirajte . Nije TEAC u reklamnom prospektu naveo : We dont know when to stop!

DSC_1671.jpg

zajedno

DSC_1761.jpg

DSC_1753.jpg

Jos mi je ostala potraga za Luxman K03, 04 ili 05 i tu bi bio negde kraj. Dosta stvari je napustilo kucu - svi ,, manji ´' dekovi kao i Philips trakas . Moralo je malo da se smanji broj uredjaja jer traze sve vise nege i popravki a vremena nema dovoljno za sve . Trenutno Nakamichi ZX7 ceka na delove i potpunu restauraciju , cime se nadam da cu mu omoguciti nesmetan rad bar narednih 10-15 godina.

Link to comment
Share on other sites

Mene je restauracija izasla nesto vise nego sto sam planirao jer se ispostavilo posle kupovine da glavna ploca vise ne moze da se popravi ( zaglavljen birac stanica) . Imao sam srece pa sam od tipa koji ovde prodaje NOS delove iz bivseg Sansui servisa kupio novu nikad koriscenu plocu. Koliko se secam delovi su bili izmedju 60 do 100 eura sa postarinom bez nove ploce ( u totalu oko 200 eura sa plocom) . Problem sa restauracijama je da vam mora biti dostupno USA trziste jer tamo mozete prilicno lako naruciti zeljene delove za uredjaje ( recimo Elna kondovi ) u zeljenim vrednostima sto je u EU vec daleko teze.

U svakom slucaju mogu da pozdravim vasu zelji da uradite restauraciju starog tjunera jer posle restauracije jednostavno ne verujete da sa tjunera , pod uslovom da imate neku stanicu koja jos pusta kvalitetne izvore zvuka ,takav zvuk moze doci. Ja nisam bio tjuner tip a danas mi je uglavnom zavaren za WDR i 80 % vremena slusanja otpada na tjuner , posle toga dekovi ( uglavnom FM snimci ) a CD i gramofon retko da vise i ukljucujem.

Link to comment
Share on other sites

Krpe bile na redovnom pranju :razz: , inace ih kada uredjaje ne slusam jos uvek obavezno postavljam po uredjajima. Svi uredjaji su u opticki izvrsnom stanju i namera mi je da ih takve i zadrzim ( osim Z5000 koji stoji na polici jer je , kao sto vec rekoh ZX7 na restauraciji) .

Trakasa sam vec imao ali: nije lako prilagodljiv na razne vrste traka , treba znati ko moze dobro da ga kalibrise za odredjenu vrstu trake , danas je mali izbor i visoka cena kolutova iako sa trakom na koju je podesen zna biti vrlo lepo iskustvo. Pre godinu dve mi je bio rodjak u poseti koji je inace sav svoj zivot proveo radeci u radio stanici i veliki je ljubitelj muzike , slusali smo svaki uredjaj pojedinacno i na kraju posle sesije sa trakama rece - sve je OK ali nema zvuka bez trake . Taj Philips 4520 da se razumemo nije bio totalno neutralan , unosio je blagu koloraciju u snimku i pomalo dizao bas ali je unosio neki zivot u snimak kojeg na CD-u nema .

Slicna stvar je i sa Z 6000 - kao prvo uredjaj je lep primerak kada se pusti inzinjerima da prave uredjaj sta se dobije - uspeli su da skockaju pogon trakasa u format kasetofona. Uredjaj je sa tri DD motora pri cemu pri play modu supply reel ( kolut sa kojeg se odmotava traka ) biva zatezan jednim motorom u suprotnom smeru od onoga u kojem ide traka a silu zatezanja izmedju dva reel-a kontrolise mikroprocesor. Isto tako , ima malo izrazeniji bas ali ima i jedna cudna anomalija - recimo snimak kontrabasa na traci - lakse se na deku primete prelasci prstiju sa zice na zicu nego sto je to moguce uociti na samom snimku na CD-u . Igrao sam se i ton kontrolama na pojacalu da vidim na koji nacin dolazi do ove pojave ali identican efekt ni iz bliza nisam dobio. Go figur :screwy . Uostalom , upusti se jednom u te vode i isprobaj - potrazi nesto sto spada u bolje primerke svoje sorte ( bilo dek ili R2R) , po mogucnosti u sto boljem stanju , iznenadices se koliko sa trake zna da dodje lepe muzike.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...