Jump to content


Home made subwoofer pitanja TS-W308D4


GoldySo

Recommended Posts

Pozdrav svima , nov sam na ovom forumu pa da vas priupitam nesto .

Uzeo sam Pioneer ts w308d4 i napravio kutiju sa bas refleksom od 48l kako je pisalo u specifikaciji kao idealna litraza.

E sad prvo pitanje je vezano za otvor za refleks. Posto sam imao papirnu tubu precnika 10cm stavio sam nju duzine 23cm. Po specifikaciji Pionira vidim da je dosta veca i u precniku i u duzini od njihove preporucene koja izadje 76mm precnik i 140mm duzina. Ali po you tubu vidim da sve jedan taj zvucnik u slicnim kutijama ima isti ili cak veci otvor od mog. U cemu je poenta kod precnika i duzine refleks tube. Da li sam pogresio u necemu po tom mom izboru?

Drugo, kada zvucnik radi malo glasnije , jako se cuje sustanje vazduha koje izlazi iz reflexa ,dosta je bucno i prilicno zacudjujuce da tako treba.

Trece, kada su rekli da je 48 litara idealna zapremina , da li su mislili na izdampiranu unutrasnjost kutije ili samo unutrasnje dimenzije kutije bez obloga za dampiranje ....

Posto je sve uradjeno i nema lakog povratka nazad trebali bi mi odgovori makar za nauk i u buduce.

Pitanja su prilicno noobovska ali ne zamerite mi ...

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Jos jedna konstatacija i pitanje , da li je pogresno ako sam refleks stavio na gornju stranicu a ne na stranicu gde je zvucnik . Da li to menja nesto , gde se nalazi otvor? I sad mi rece drug da nisam trebao da dampiram kutiju sa onom vestackom vunom debljine 2-3cm iznutra??? Jeli u pravu?

Link to comment
Share on other sites

И ниÑам, иÑто тако и не кориÑтим непримерене речи у оквиру форума.

ПретреÑи мало нет у вези твог проблема има форума баш за такве Ñтвари.

Руз пут можеш да пробаш и неку другу кутију Ñа иÑтим твучником >>#3.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Zeon ti je lepo odgovorio i dao savete, a sad sto si ti to pogresno shvatio je vec tvoj problem, to sto je rekao to i jeste tako :-P

nego ne razumem se bas u te tuning varijante ali ipak mislim da je port od 76mm preuzak za 12" woof, a posebno sto taj Pioneer bas gura vazduh, ali kazem ne razumem se mozda i moze da prodje sve zavisi od fizike

ja za 12"ke koristim 10cm sirinu porta, a tebi duva i laprda jer nisi metnuo trubicu port, koji se siri u trubu na oba kraja cevke, zato imas frljanje tj port noise

sve u svemu taj woofer za kucnu muziku ne moze, jer je neprecizan, za filmove moze al ako oces muziku da slusas onda to vise nije muzika nego buka, bolje ga prodaj pa kupis neki valjani za muziku, ili ga ubacis u auto iako i tamo ce samo da mulja i da nabija :lol:

Link to comment
Share on other sites

http://elementa.rs/proizvodi_3.php?nivo1=1&nivo2=16&nivo3=164&nivo4=1645

Imas ovde do precnika od 104mm , zaobljena na spoljasnjem kraju. Malo su ga vise preterali sa cenom. :screwy Duzina je 250mm, ali ti toliko sigurno nece trebati pa se to lepo isece na potrebnu meru. Bass reflex cev utice na Fs (rezonantna frekvencija drivera u slobodnom prostoru), tako da je tjuniranje propisnom cevkom itekako bitno kod pravljena bass reflex kutije. Proguglaj, mozda i nadjes za taj driver koja je preporucena duzina i precnik, kao sto si nasao i litrazu kutije.

Link to comment
Share on other sites

Po specifikaciji stoji da za takvu kutiju i zvucnik treba tuba precnika 76mm i duzine 140mm. Kao sto sam rekao video sam kod dosta slicnih kutija i istih zvucnika (ts w308) da su mnogo veci otvori , tacnije nijednu nisam video sa tako malim precnikom pa sam u stavio 100mm i 230mm duzinu jer sam to imao. Da li ce nesto pomoci ako je skratim na 150mm ili ne igra neku ulogu.Vidim da u elementi imaju i 76mm tubu pa neznam sta da radim?

Da li ima neke veze sto mi je otvor na gornjoj strani a ne na strani gde je zvucnik?

Link to comment
Share on other sites

Po specifikaciji stoji da za takvu kutiju i zvucnik treba tuba precnika 76mm i duzine 140mm. Kao sto sam rekao video sam kod dosta slicnih kutija i istih zvucnika (ts w308) da su mnogo veci otvori , tacnije nijednu nisam video sa tako malim precnikom pa sam u stavio 100mm i 230mm duzinu jer sam to imao. Da li ce nesto pomoci ako je skratim na 150mm ili ne igra neku ulogu.Vidim da u elementi imaju i 76mm tubu pa neznam sta da radim?

Da li ima neke veze sto mi je otvor na gornjoj strani a ne na strani gde je zvucnik?

Link to comment
Share on other sites

Ako stavljas veci precnik, onda i duzina mora da bude odgovarajuca - vrlo grubo i napominjem nedovoljno precizno je duzina cevi proporcionalna kvadratu precnika. Formula nije ni blizu toliko jednostavna i ukljucuje tjuning frekvenciju, zapreminu kutije, kao i TS parametre driver-a. Cak i ta "trubica" na krajevima cevi utice na duzinu iste.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...