Jump to content


Izrada digitalnog kabla


pera451

Recommended Posts

Novi DAC o cijoj nabavci razmisljam ima dva koaksijalna ulaza, oba sa BNC-om.

Dva DAC-a koja imam (Arcam i Music Fidelity) imaju klasicne RCA ulaze. U skladu sa tim sam ja i kupovao AQ digitalne kablove sa RCA konektorima.

Imam adapter RCA na BNC, ali mi se to ne cini kao trajno resenje - (nekada) skup DAC i adapter od 2$.

Ako kupim DAC, nabavio - napravio bih kabl koji sa jedne strane ima RCA (Squeeze, HAG, ...), a sa druge BNC.

Koji kabl, postoji li posebna mudrost oko lemljenja, itd... Svi saveti dobrodosli!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mislim da DIY digitalnog interkonekta nije baÅ¡ najbolja ideja. Treba ti odliÄan shielding, neprekinut celom dužinom kabla, savrÅ¡ena koaksijalna geometrija, 75 ohm impedansa... Ja troÅ¡im Stereovox XV2 koji fabriÄki dolazi u BNC varijanti sa kvalitetnim RCA adapterima s' obe strane - rabim BNC u Trends, RCA u CA. Totalno sam zadovoljan i preporuÄio bih kabl bez zadrÅ¡ke ali nažalost nije baÅ¡ ni jeftin...

Link to comment
Share on other sites

Pa i ja ni sam nisam odusevljen DIY varijantom, nego se raspitujem unapred zlu ne trebalo.

Taj Stereovox jeste poprilicno skup. Gledam da li ima nesto dostupnije.

Korato, koliko vidim, nema digitalne kablove.

Ima li nesto od Audioquest-a za preporuku, umerenije cene? BTW, posle nesrecnog slucaja u RA, da li neko kod nas drzi AQ program?

Link to comment
Share on other sites

Kod Tome u Krusevcu, Bleden 1505A i Neutric BNC mozda izadje 10-tak evra. Imam jedan ali nije kod mene, mogao sam da ti dam da probas. Ja korisim DH Labs opet sa Neutric BNC-om.

I pusti te price za terminaciju. Nije to nikakva nauka. Sam konektor odredjuje kako se i sta radi. Sanse da pogresis u terminaciji ako pratis uputstva su minimalne. Negde se lemi, negde krimpuje ali ti onda trebaju kljesta za krimpovanje.

Link to comment
Share on other sites

Pa, neko sigurno ima i klesta za krimpovanje.

Prvi izbor mi je kupovina gotovog - doduse, ne bas tako skupog kao sto je ovaj Ozzy-jev :lol:.

Mislio sam na AQ VDM-1...

Kao rezerva i eksperiment ostaje varijanta za pravljenje - za te pare ne mogu puno da pogresim :D.

Link to comment
Share on other sites

@Zare,

daj neku rec o tom tvom DH Labs-u.

Nasao sam ga ovde:

http://www.audioc.com/accessories1/dhlabs/d75.htm

ali da cujem i tvoj komentar.

Imas i ovde neterminisan:

http://www.partsconnexion.com/wire_digi_dhlabs.html

Ako smem da kazem nisam se mnogo bavio uporedjivanjam digitalnih kablova. Imao sam odavno taj Belden (sada je na pozajmici kod druga) pa sam napravio DH Labs ali mi je sistem u tom trenutku bio u nekom sklapanju i rasklapanju i vise nikada nisam vratio Belden u sistem :D . Ostavio sam uporedjivanj za kasnije kada sistem bude kompletiran sto je manje/vise sada.

Beldenu tada nisam mogao da nedjem neku vecu manu mada mi se cini da je DH Labs ipak nesto bolji. Ali opet kazem sve ovo morate uzeti sa rezervom, ozbiljnog uporedjivanja nije bilo.

Mora duzi od 1,8m

4 foot je oko 1,2 m tj. duzina koja je potrebna da kada signal krene kroz kabal i odbije se nazad prema izvoru ne pravi smetnje sledecem signalu koji polazi. Najprostije objasnjeno. Ima na netu cela prica a bilo je i na forumu.

Nema veze sa impedansom kabla

nacin terminacije, zavisi od konektora

:lol:

Ako se dobro secam, na Neutrik BNC-u se centralni provodnik lemi a sirm krimpuje.

Link to comment
Share on other sites

Ovo sa cenom DH Labs-a je interesantno. Stopa kabla je oko 5 dolara, znaci 1 m oko 15. Terminisan (RCA + BNC) se prodaje za 87.5. Hm...

Na svakom pakovanju Neutrik BNC konektora imas nacrtanu sliku koliko treba oguliti spoljnu izolaciju, sirm, unutrasnju izolaciju i koliko da viri centralni provodnik. Kada sve to uradis nije problem terminisati kabal. Naravno kabal mora da bude odgovarajuci za tip konektora. Na Neutrik sajtu (ili katalogu) postoji citav spisak svih modela kablova koji odgovaraju odredjenom tipu konektora, ne mozes da pogresis. Naravno treba ti 75 Ohma konektor.

Postoje BNC konektori za 50 oma i 75 oma.Pitajte u prodavnici.

Naravno da postoje. Postoji i fizicki vidljiva razlika. Na zalost kod nas u radnjama je skoro uvek 50 Ohma.

Nista nisi uradio ako na 75 Ohma kabal stavis 50 Ohma konektor (ili jos gore RCA).

Link to comment
Share on other sites

Postoje BNC konektori za 50 oma i 75 oma.Pitajte u prodavnici.

Naravno da postoje. Postoji i fizicki vidljiva razlika. Na zalost kod nas u radnjama je skoro uvek 50 Ohma.

Nista nisi uradio ako na 75 Ohma kabal stavis 50 Ohma konektor (ili jos gore RCA).

Slazem se,kad trazite u prodavnici 75-omski BNC konektor,mnogo Vas cudno gledaju a u stvari to je video standard.Oni drugi se koriste za merne instrumente i to mnogi trgovci ne znaju. laugh.gifbiggrin.gif:wave2

Link to comment
Share on other sites

50 Ohma ide jos za antenske kablove radio stanica, predajnika, repetitora i sl. uredjaje... Vec cesto pominjani RG58 i RG213 kablovi (izmedju ostalih).

Postavlja se pitanje kako najbolje ispratiti tih 75 Ohma od uredjaja do uredjaja. Najbolje je BNC na oba uredjaja i oba kraja kabla. Ali kada ne moze sta je bolje, RCA na kablu ili adapter?

Ja sam na preporuku ljudi koji su mnogo strucniji od mene uradio BNC na oba kraja kabla, na DAC-u imam BNC a na plejeru nikako da skinem RCA i stavim BNC. Tu koristim BNC/RCA adapter. Opet je problem sa adapterima sto se vrlo retko nalaze 75 Ohm-ski...

Link to comment
Share on other sites

Moj prototip USB SPDIFa sam povezao 50 Ohmskim kablom i to je zvucalo prilicno razocaravajuce. Napravim jos par komada sa chinchom i svira odlicno. Nerviram se , mrckam , prepravljam dok slucajno ne povezem 75 Ohmskim kablom i prosvira kako treba. Neverovatna razlika u zvuku. Usto neki DACovi nisu ni hteli da rade sa 50 Ohmskim kablom.

Adapter izbegavati ako je moguce. Ako je izvodljivo bolje napraviti i BNC i RCA na DACu.

Link to comment
Share on other sites

Nema veze sa impedansom kabla

nacin terminacije, zavisi od konektora

:lol:

Da li ovaj zakljuÄak, povlaÄi za sobom i zakljuÄak da, dakle, (minimal-na) dužina cable-a, time, nije bitna...? Da li to znaÄi da uz, (kvalitetan) 75Ohm RCA>BNC adapter na ulazu u DAC, (skoro) svaki (kvalitetan) RCA<>RCA cable zadovoljava...?
Link to comment
Share on other sites

Da li ovaj zakljuÄak, povlaÄi za sobom i zakljuÄak da, dakle, (minimal-na) dužina cable-a, time, nije bitna...? Da li to znaÄi da uz, (kvalitetan) 75Ohm RCA>BNC adapter na ulazu u DAC, (skoro) svaki (kvalitetan) RCA<>RCA cable zadovoljava...?

Cim imas RCA ili bilo kakav adapter sa RCA nemas 75 Ohma. Ako se dobro secam RCA je negde oko 30-tak Ohma

Link to comment
Share on other sites

Cim imas RCA ili bilo kakav adapter sa RCA nemas 75 Ohma. Ako se dobro secam RCA je negde oko 30-tak Ohma
Dakle, nemoguće je (ispravno) povezati ureÄ‘aj sa RCA S/PDIF izlazom i DAC sa BNC S/PDIF ulazom...? Primera radi, Philips CD 723 i AYAII...? Ergo, mora se imati BNC izlaz na izvoru i BNC ulaz u DAC... sa BNC<>BNC cable-om? ZakljuÄak: svi koji nam prodaju RCA<>RCA digital cable-ove nas lažu...? Å ta je sa DAC-ovima koji imaju RCA ulaz...? Å ta je sa (većinom) CD transport-a koji imaju RCA S/PDID izlaz? Pitam jer ne znam... Ne pametujem i ne izazivam... Nije da nisam prob'o... Mator, nenaÄitan i (na)gluv... :lol:

Eh, da, zaboravih, onda i http://www.audioc.com/accessories1/dhlabs/d75.htm koji je, ranije, pomenut, ne valja...?

Link to comment
Share on other sites

Cim nemas na celom putu svuda BNC nemas 75 ohma. Nazovi to pljackom, prevarom, kako god hoces :D.

Razlog je prost. Proizvodjaci sada treba da ugradjuju BNC na plejerima pa BNC na kablovima a RCA na sve strane i toliko odomacen da nikome ne pada na pamet da pored toliko kablova jos kupuje neki sa BNC-om. Zamisli plejer/transport koji fabricki ima BNC i 99,9 % ljudi ne moze da ga povece na DAC. Plus sto vecina nema pojma o impedansi a vazno je da se zaradjuje... :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...