Jump to content


INFO o napredovanju konstrukcija


boraomega

Recommended Posts

Da li bi neko mogao umjesto 2 plocice da uzme 4 i onda kad ja nadjem nekog poznanika koji dolazi iz Srbije da mu kazem da kupi plocice od "toga nekoga" ? :wink:

Na ovom sajtu ( http://www.audiokit.it/ENG/Frames/Introduction1.htm ) ima dosta zanimljivih stvarcica...kontaktiracu ih da vidim kolko bi ispao shiping...a mozda bih mogao da se dogovorim i s prijateljem iz IT da mi to ubaci na brod....Nema tranzistora ali ima "finih" kondenzatora itd....

I da otvaramo neki klub graditenja Studia :wink::wink::banana

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 383
  • Created
  • Last Reply

Moze li se nesto smisliti i za clanove iz BiH? Ja sam vise zainteresiran za tranzistore ali ako je uvjet nisu ni plocice problem a ako je cijena povoljna onda bih sigurno i njih uzeo. Imam sestru u Leskovcu a i sam planiram da putujem tamo preko Beograda ako se moze nesto usemiti. Znaci, ako se moze, izlazni i pobudni tranzistori za 2 kanala i eventualno plocice. Neko je, doduse u drugoj temi, spominjao kondenzatore moze li se to nesto organizirati bar one nezgodne tj. teze nabavljive?

Link to comment
Share on other sites

Sve moze, Ljuba ce da plati. :wink:

Ajde da vidimo koliko ima zainteresovanih, placanje je daleko.

2sa970/2sc2240 su takodje nocna mora. Niko ih nema.

Ima nesto Magnatec. Toshiba ne prodaje ispod hiljadu.

Za Toshibu se odma prijavljujem 100/100 :wink:

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se, malo sam :banana

U jednom postu sam maestru Bori napisao " Ma, sve moze".

Tako sad, redom:

"Quattor

@scope

Neka konkretna iskustva? Molim te malo detaljnije..."

"od MLAVA

Molim te pojasni. Kakva je veza organizacije i originalnosti SANKENA?"

Ja dosad ovde nisam naisao na laznjake. Valjda znaju da im niko nece kupiti. Ako odes na njihovu web mozes da procitas

"B&D Enterprises has been supplying NEW & ORIGINAL parts to the service industry since 1976

Factory authorized distributor for NEC, Sanyo, Sanken and Shindengen semiconductors"

======

Dosad nisam kupovao Senken-e, ali nemam razloga da sumnjam. Ako zelite mogu da im posaljem e-mail i pitam. Ja licno mislim da nema potrebe.

Postirajuci ovo moja je zelja bila da Vam samo pomognem da dodjete do dobrih komponenti. Kada se organizujete, prikupite pare, mozete meni poslati da ja kupim. Kad dobijem izvadicu deklaraciju, prepakovati i poslati na adresu koju Vi odredite kao poklon a mogu i da napisem da su upotrebljavani. To bi trebalo da Vas oslobodi carine.(valjda se carina ne placa na poklone)

Sve zavisi od "drustva" i kako se dogovorite.

"od kan042

Moze li se nesto smisliti i za clanove iz BiH?"

Da ponovim, sto se mene tice "sve moze" :wink: . Ako ide preko mene prepakovacu posebno za Srbiju, Bosnu a i Hrvatsku ako bude zainteresovanih.

Ja sam na raspolaganju da svima pomognem :wink:

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Imam jedan predlog mada je vec neko na forumu to spomenuo. Zasto se ne naprave plocice za levi i desni kanal odvojeno odnosno da izgledaju simetricno kada stoje sa razlicitih strana kutija? Ne znam da li sam bio jasan. Ovako su plocice iste i kada se stave jedna na levu a jedna na drugu stranu kutije nije sve simetricno. Ne znam koliko je to tesko izvesti ali fora je neverovatno lepa i po meni je to vrh (simetrija u kutiji)

Link to comment
Share on other sites

Imam jedan predlog mada je vec neko na forumu to spomenuo. Zasto se ne naprave plocice za levi i desni kanal odvojeno odnosno da izgledaju simetricno kada stoje sa razlicitih strana kutija? Ne znam da li sam bio jasan. Ovako su plocice iste i kada se stave jedna na levu a jedna na drugu stranu kutije nije sve simetricno. Ne znam koliko je to tesko izvesti ali fora je neverovatno lepa i po meni je to vrh (simetrija u kutiji)
Link to comment
Share on other sites

Cedomire, tebi sam vec odgovorio na to pitanje u drugoj temi

@mukihr

Studio lepo i pouzdano gura 70-80W na 8oma za koliko je i predvidjen. Nije predvidjen i ne preporucujem rad na nizim impedansama osim na smanjenoj snazi. Sa dobrim i kvalitetnim tranzistorima (a znamo koji se tu tipovi podrazumevaju) nece biti problema do tog nivoa snage mada je to neki maksimum koji pod tim uslovima treba ocekivati. Svakako ne bi bilo lose da su dva para, ali tada kada je to konstruisano se ta snaga smatrala vrlo velikom, a sa druge strane, kod prosecnog pristojnog kucnog slusanja vecina pojacala radi na 20-30% svoje snage. To ne vazi za danasnju mladjariju koja to drapa do daske i sa time pravi zurke i slicno, ali za takve stvari Studio i nije namenjen!

*inace, ja jos uvek ocekujem tvoj odgovor na moj mail Muki?!

Link to comment
Share on other sites

Imam jedan predlog mada je vec neko na forumu to spomenuo. Zasto se ne naprave plocice za levi i desni kanal odvojeno odnosno da izgledaju simetricno kada stoje sa razlicitih strana kutija? Ne znam da li sam bio jasan. Ovako su plocice iste i kada se stave jedna na levu a jedna na drugu stranu kutije nije sve simetricno. Ne znam koliko je to tesko izvesti ali fora je neverovatno lepa i po meni je to vrh (simetrija u kutiji)
Link to comment
Share on other sites

Ako gledamo tako sve je ovo glupo. Zasto terate coveka da vam pravi raster za veci kond? Pa izbusi rupu na vodu i zalemi. Glupo? Zalemi od ispod.

Nekome je mozda bitan i raspored komponenti; neko drugi voli da mu uredjaj nema kutiju i stoji na letvi i tako radi godinama. Nemam nista protiv. Meni je, recimo, veoma lepo videti simetriju u kutiji.

Nisu glupi ovi sto napravise ovo sa slika:

No, OK; ako je glupo zanemarite predlog i vozite dalje. Cemu frka?

post-1000-128510619697_thumb.jpg

post-1000-128510619707_thumb.jpg

post-1000-128510619697_thumb.jpg

post-1000-128510619707_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ g. Bora

ajoj.....nisam uopce mislio da cete mi slati mail - private mail.....mislio sam da cu dobiti odgovor preko audiofila i to sam provjerio nekoliko puta....tako je to kad imas 16 mailova i na 13 foruma si....uzas.....

nista sve sam objasnio u mailu :wink:

cujemo se

@ Stefaca

raster za veci kond je potreban ako se zeli staviti veci kond - to ne mora bitno narusiti koncepciju same plocice dok,

ako se rade kanali kao u ogledalu tada se cesto kvaliteta izvedbe plocice mora podvrgnuti izgledu - da sve bude kao u ogledalu - to konkretno znaci da se ne moze dobiti najbolje dizajnirano obje plocice negdje se mora ici na kompormis u kvaliteti plocice kako bi se izgled dobio simetrican...ako me shvacas....

moje misljenje je da je jednaka plocica za oba kanala bolje rjesenje od ta dva :wink:

Link to comment
Share on other sites

moj predlog je bio tu a vase je da mi kazete da je tesko i da nema potrebe za time. inace, nemam nameru da radim studio jer radim ne necem drugom i nemam para za ovo. nisam rekao da ne valja vec su finansije u pitanju. ako se i odlucim nekada da radim studio verovatno ce do tada izaci verzija mk9.

hvala na razumevanju i odgovoru :wink:

Link to comment
Share on other sites

ne razumem takav stav (pogotovo od bobana)....

Nije tacno da se mora izgubiti na kvalitetu plocice da bi bile simetricne, cak se moze i dobiti. Ajde zamislite jedno dual mono pojacalo koje deli samo isti trafo, ili cak ima i dva trafoa ali su postavljeni jedan do drugoga - sto se obicno i radi...

U takvoj situaciji najlogicnije i najbolje resnje je da plocice budu "kao u ogledalu", jer je to jedini nacin da se layout napravi tako da su kanali identicni. Ako su plocice identicne onda ce jedan kanal neizbezno imati duzu putanju signala... Tu nema "dumanja" - cista geometrija... sto moze, ali i ne mora imati bilo kakvog uticaja... ali kada smo toliko pazimo oko nekih drugih stvari, zasto bi ovo zanemarili

Ako se uzmimaju u obzir neke od osnovnih konvencija o rasporedu delova na plocici, onda se ista trebaju primenjivati i pri povezivanju samih plocica.

Po onome sto samdo sada video (a i primenjivao), najlogicniji raspored delova za snagasa je sledeci:

(bez komentara za "skrabotinu" molim) :wink:

Trafo u prednjem delu kutije, sa obe strane trafoa ispravljaci, a samo pojacalo se nalazi u celoj drugoj polovini kutije (zadnjoj), tako da su cincevi za ulaz na sredini, jedan ide levo na levi kanal, drugi desno na desni, i izlazi su simetricno postavljeni (jedan skroz na levoj strani kutiji, drugi na desnoj). Takav raspored remeti ako plocice nisu "kao u ogledalu"

Mozda je stefaca pogresio (malo) sto nije obrazlozio svoj predlog, ali bogami niste ni vi koji ste ga napljuvali "na keca"...

A to da se kvalitet plocice remeti simetricnom postavkom, apsolutno nije tacno. Samo se treba malo vise potruditi i nema razloga da se ne postigne isti "kvalitet"...

I koliko puta ste se divili estetski lepo uradjenom pojacalu (sve zice imaju svoje mesto, sve cisto i "lepo") a zna se da je simetrija jedan od najvaznijih "estetskih faktora"...

Poz

post-433-128510619731_thumb.jpg

post-433-128510619731_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ne slazem se da bi duzina vodova bila veca ako su obje plocice iste (duza putanja signala) - to zavisi od koncepcije kutije pojacala - plocice se zbog teznje "ogledalu" dizajniraju nejednako (moraju biti nejednake da bi se dobio vanjski izgled kao u ugledalu)....time svaki kanal nema iste uvjete (layout)...

osobno mi se nikako ne svidja nejednaka plocica - svaki kanal za sebe.....ako netko voli simetriju neka ju radi tako ali je, sto se mene tice, jedan kanal - jedan trafo, napajanje, jedna plocica i to je to - to je za mene simetrija i jedino tako jedan kanal moze biti potpuno isti kao i drugi....

ako se rade plocice "u ogledalu" ne mozete dobiti tu simetriju - samo izgleda ljepse........ali to je samo moje misljenje koje ionako nema neku tezinu - samo sam ga izrekao tako da se ne obazirete previse na njega... :wink:

i molim da mi oproste oni koje sam eventualno "napljuvao"....osobno ne mislim da sam ikoga pljuvao ali zlu ne trebalo, ja sam svoju ispriku odradio.........

Link to comment
Share on other sites

to za pljuvanje je bilo vise bobanu, koji "naglupi" stefacu ocas posla...

Ja ne tvrdim da mora u ogledalu ili da je tako obavezno bolje, ja samo kazem da ima obrazlozenja i za tako nesto... I opet ponavljam, uslovi za dobar layout nisu povezani sa tim na koju stranu plocica "gleda". Ne postoji taj uslov koji se mora prekrsiti samo zato sto je plocica obrnuta...

Jos cekam da mi neko sa identicnim plocicama nacrta layout u kome su putanje signala (gotovo) identicne, to bi bio konstruktivan odgovor (ja znam, video sam od bobana), ali samo zelim da kazem da nije u redu tako olako odbaciti necije pitanje, koje nije glupo, a ne ponuditi konstruktivno objasnjenje.

Oba nacina mogu biti poodjednako dobra, i svodi se na kraju na licni izbor. Ja sam tako odlucio da pravim plocice kao u ogledalu (to valjda znaci da sam glup :)), ali ja ne mislim da je glupo bilo sta od te dve varijante

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Jos jedno da dodam:

Kada govorim o plocicama kao u ogledalu ne mislim da sve komponente moraju biti "kao u ogledalu" vec samo one koje se povezuju - ulazi, izlazi i napajanje. Znaci, meni je bitno da polozaj tih konekcija bude kao u ogledalu na dve plocice. Zato je moguce (i to lako) ispuniti sve potrebne uslove kod oba layout-a...

Poz

Link to comment
Share on other sites

Ajde da napravimo dva pojaÄala, jedno kako cheda kaze, a drugo "nesimetricno". Ovo chedino ce biti ogledalo tipa, a ovo moje neće, imaće potpuno identiÄne ploÄice pojacavaÄa, s tim Å¡to će moje imati neregeularno duže žice za povezivanje, tj. negde će biti kraće, negde duže, jel. Å ta mislite, koji amp će imati bolju simetriiju rada kanala? Chedino ili moje? Jedino ako par cm zice utice na kompletan rad pojacavaca, onda hebo ovaj sport.

Boban

Link to comment
Share on other sites

Chedo, onakav raspored celina u pojacavacu koji si dao na slici je los. Ja bih PSU i trafoe odvojio hadnjakom od PCBa ampa i na taj nacin ces imati potpuno identicnu dual mono konstrukciju i neces morati raditi ogledalo plocice. Eto resenja za ovajnesporazum. Sad svi mirni. Izgleda da se nisi toga setio.

Boban

Link to comment
Share on other sites

ja govorim o plocicama u ogledalu.... sto se mene tice od prednje prema straznjoj ploci komotno mogu povuci crtu po sredini i na lijevoj strani imati potpuno jednak kanal kao na desnoj strani....to se moze izvesti i tada je amp za mene simetrican...plocice mislim da se ne treba raditi u ogledalu samo zato sto se ne moze izvesti jednaka duzina vodova i layout opcenito kao na plocici drugog kanala a mislim da to zbog parazitnih kapaciteta i drugih stvari ipak igra ulogu - o potrebi izrade postenih plocica se puno pricalo tako ne zelim u to ulaziti - ja cu radije napraviti jednu plocicu sa sto manje jumpera i sto kracim putem signala nego ici na dvije plocice samo zato da bi mi vanjstina lijepo izgledala ili da mi amp izgleda izvana simetricno - meni je bitna simetrija i jednaki uvjeti unutar kanala a za van me bas briga :)

ne tvrdim niti da je moj pristup najbolji niti da je neciji najgori - samo iznosim moje argumente zasto ja radim kako radim a svima drugima ostavljam da se odluce da li se slazu ili ne - meni svejedno :) ja i dalje idem po svome :)

Link to comment
Share on other sites

Chedo, onakav raspored celina u pojacavacu koji si dao na slici je los. Ja bih PSU i trafoe odvojio hadnjakom od PCBa ampa i na taj nacin ces imati potpuno identicnu dual mono konstrukciju i neces morati raditi ogledalo plocice. Eto resenja za ovajnesporazum. Sad svi mirni. Izgleda da se nisi toga setio.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...