Jump to content

Dražo

Donator foruma
  • Posts

    1,549
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

2 Followers

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Location
    : Veternik
  • Interests
    Ma kakav wellness, priroda, dobro vino i domaci duvan! ONLY monokristal!

Recent Profile Visitors

12,245 profile views

Dražo's Achievements

Mentor

Mentor (12/14)

  • Dedicated
  • Conversation Starter
  • First Post
  • Collaborator
  • Posting Machine Rare

Recent Badges

  1. Nedaleko je od mene, koristi ga prijatelj. To je zvucno najbolji vintage resiver koji sam do sada slusao. I dan-danas mi je zao sto nije jos uvek moj, mada ako prijatelj ikada pozeli da ga menja, Kyocera se vraca meni, tu nema dileme.
  2. Prinova i u 2. sistemu (za sada privremena). Umesto resivera Tandberg TR2075, ubacen amp+preamp set iz Pioneer Urushi serije (M73/C73). Nije za poredjenje ovaj set (naspram Tandberga), daleko je to visa klasa, narocito kada radi u A klasi. Takodje je phono MM sekcija izuzetna (ima i MC, probacu je kada mi stigne TK adapter za Duala, pa da konacno namontiram gotovo nov BenzMicro Gold, koji na srecu nije otisao u nekoj predjasnjoj rasprodaji dobrih zvucnica).
  3. Kabel je silan, bas mrcina. I prilicno tezak. Zglobovi su mi kao da sam 16 dana tesao kamen. Duzine je oko 2,5m. Bio je oko 2,7m, ali sam odsekao krajeve, oni su isli u stegu prilikom rada, pa nisam hteo da ostavljam potencijalno deformisanu zicu. Iako ga necu slusati kriticki neko vreme, sada neobavezno slusam neki koncert klasicne muzike na RBG2 (sa Restek Scalar tjunera), i jasno se cuje/primecuje mnogo toga cega nije bilo pre. Nestvarna scenska slojevitost i vizuelizacija prostora, vrhunska transparentnost, pregrst mikro detalja, izuzetna boja tona (i energija) gudaca, klavir blista u od najnizih do najvisih tonova... Ma i ne znam sta bih sve napisao. A neusviran je, radi tek par sati. Svakako je daleko bolji od predjasnje verzije, sto i nije bilo toliko tesko, s obzirom kako sam ga uradio (lose) one za zaborav 2021. Ali tek ocekujem da zablista po usviravanju. Kada se usvira, odnecu ga u goste na test kod naseg drugara, pa ti javim kada to bude, da se organizujes i skocis vozom do Pezosa. Naravno, dobrodosao si i kod mene na slusanje, i poslovicno druzenje.
  4. Moze se reci da je u pitanju prinova u sistemu. Novi zvucnicki kablovi. Iako sam ustvari samo prepravio stare zvucnicke kablove, kod kojih je jedan polaritet cinilo 8 medjusobno uvijenih VBS zica razlicitog preseka, i potom su sve bile ubacene u sirovu svilu. Bilo je uradjeno prilicno rudimentarno. I sviralo je onako, osrednje. Uglavnom, ceo kabel sam potpuno rasturio, sve do golih zica. Zatim je svaka pojedinacna zica ispeglana, ispolirana i oprana izopropilom. Nakon toga je posebno svaka zica ubacena u pamucni buzir, i sve snazno dodatno stegnuto teflonom (ovo je bio ubedljivo najtezi i najdosadniji deo celog poduhvata). I tako 40 puta (po 2,5m) – 10 po polaritetu. Od cega je 8 starih VBS zica, i 2 dodatne nove (Neotech STDCT-20 i VdH SCS18). Ukupno po polaritetu oko 8 mm2. Zatim sam grupu od 10 zica lagano uvio u pletenicu, uz ujednacen korak uvijanja, pravilno kruzno uvijanje bez obzira na debljinu zice, i bez preteranog mehanickog naprezanja (ne vise od onoga koliko su zice dozvoljavale vodjicama uvijanje). Ovako izgleda jedan polaritet u preseku (nakon grupisanja i uvijanja zica u pletenicu). Prakticno je tek po formiranju polariteta pocela konkretna izrada kabela, sa visestrukim anti-vibracionim tretmanima, trostrukim sirmom, mineralizacijom… Na desetine raznih slojeva. Sve zajedno je trajalo punih 16 dana. Danas je kabel dobio svoju finalnu formu (viljuske su i dalje VBS), i pusten je u pogon – za sada na usviravanje. Zvucnim benefitima cu se tek baviti (a ocekujem ih, i to prilicno).
  5. UP! Odlican apgrejd za vlasnike Systemdek IIX gramofona. Znacajno zvucno unapredjenje, u odnosu na fabricki armboard. Cena samo 5000 din.
  6. UP! "Velikinac Audio Lab" demagnetizer za vinile i cd-ove. Cena (nova): 500 evra
  7. Radika prijatelju, dobrodosao na forum! Ne mogu ti mnogo pomoci, ali evo baci pogled na ovu temu, u njoj se pominje neki servis u Bg (sa brojem telefona) za te stare lampase, pa pozovi, mozda covek ima shemu, ili zna kako doci do nje. A mozda se neko i ovde sa foruma javi za pomoc. Nadam se da ces se izboriti sa tom novom igrackom. Veliki pozdrav! Drazen
  8. Nije mi palo na pamet da proverim Kupindo, ali eto, to je ono o cemu govorim. Tako je, FromJapan rules! Sada sam zavrsio jedan paket, mogli bi se udruziti za sledeci, tvoj ili moj (pisem ti kada odlucim da sledeci put opet potrosim nesto novaca na ploce i cd-ove).
  9. Vidi se na slici koju sam postavio. Od fizickog lica (Personal) u Japanu. Kao sto Milos rece, kupovina van Discogs-a. Treba temeljnije traziti, najbolje na japanskom pismu (tu je naravno google translate), kupovati vise albuma o trosak jednog shippinga, biti obazriv za dodatne taxe u Japanu (traziti tax free), traziti besplatan lokalni shipping, i biti strpljiv za transport do Srbije (ja biram najeftiniji shipping brodom, pa mi paketi stignu za 2-3 meseca, no ne smeta mi, nisam bez vinila, pa da nemam sta da slusam). I nema pravila, trazi se svuda, po aukcijama (od fizickih i pravnih lica), i u radnjama (Mercari, Rakuten, Rakuten Rakuma). U pocetku se sve cini komplikovano, ali u principu nije, jer su Japanci temeljni i sve pedantno predstavljaju, samo treba citati oglas. I jako realno ocenjuju ploce. Nas neki VG+ ili NM je kod njih tek VG (mada imaju lokalnu skalu ocenjivanja).
  10. Minguse, to sto si postavio svi vidimo na linku mog posta, ne vidim svrhu ponavljanja. Poenta mog posta je bila da bi nasi (pre)prodavci taj album prodavali i skuplje od Discogs ponude sa shipping-om, tj. kod nas bi sigurno bio skuplji od tih 45 evra. Verovatno bi im reper bila najvisa cena sa linka koji sam postavio (91,47 evra sa shipping-om). Takodje sam hteo da kazem da cak ni Discogs nije vise merilo, jer su tamo prisutni svi nasi najgori (po cenama) preprodavci (i svi do jednog prisutni i na berzama i Kupindu). I ne sami nasi, vec isti takav belosvetski soj. Ponavljam, i 44,99 evra je apsurdno za pomenuti album. Evo moje kupovine (1200 jena je oko 850 dinara):
  11. Sta mislite, koliko bi kod nasih prodavaca kostao ovaj vinil, u M/NM stanju (samo skinut celofan)? https://www.discogs.com/sell/release/8514690 Verovatno 50 evra (u najboljem slucaju, mada sumnjam, s obzirom koliko nasi cene vinile Duska Gojkovica). Mene je izasao 14 evra, od cega je vinil 8 evra, a shipping 6 evra (iz Japana), po slicnom modelu kako je opisao i @milosu prethodnom postu. Isto tako ga je i taj neki nas prodavac mogao kupiti, i zaraditi na njemu (nama) 300%... I hoce, dok je naivaca koji nasedaju na domacu ponudu, po KP, Kupindo, berzama...
  12. Jeste, to je to. Ako budes porucivao, samo obrati paznju na izbor Color: Foot Pad ili Color: Foot Nail and Pad, razlikuju se, na skuplji nacin sam naucio... Ovo moje je opcija foot pad. I zamoli prodavca da ti vrednuje paket minimalno, tipa 10 dolara, susretljiv je... Cak i za popust na vecu kolicinu.
  13. I za kraj ovog pisanja, sledi vise o modifikacijama i prinovama u gramofonskoj postavci glavnog sistema. Kao sto mnogi ovde znaju, gramofon u glavnom sistemu je Systemdek IIX, koji ustvari vise to i nije, jer je znacajno modifikovan. No o svemu tome pisano je ovde u temi, pa da se ne ponavljam. Jedna od modifikacija kojom sam se bavio pre jedno 2-3 godine, jeste izrada belta od napredne EPDM gume. Tada sam nabavio EPDM u komadu (debljine 1mm), te ga ziletom (uz pomoc metalnog lenjira) seckao na trakice raznih sirina (zarad eksperimenta), od kojih sam dalje spajanjem pravio gotove beltove. Spajao sam ih Bison univerzalnim lepkom (dovoljno je snazan, a osusen dovoljno gumenast), spoj obradjivao ziletom i smirglama, i dodatno ga jacao lepljenjem neke ultra tanke hartije (a jake, zaboravio sam odakle sam to uzimao). I u testu su radili sasvim ok - neke sirine bolje nego neke druge (pre svega u smislu boljeg waw faktora), odnosno i neke duzine bolje nego neke druge (napravio sam mozda 10-tak verzija). Medjutim, ono sto mi je tada smetalo jeste zvuk koji se javljao trenjem izmedju glatke remenice gramofona i prilicnog hrapavog EPDM remena (belta). I na kraju sam odustao od svega toga, vratio gumeni belt koji sam i do tada koristio. Evo par slika opisane igrarije, od koje sam tada ipak odustao. Dve godine posle ponovo sam poceo da razmisljam o boljem beltu za gramofon, malo pretrazivao po netu, i nadjoh da britanski OriginLive ima u ponudi i varijantu za Systemdek, od nekog ultimativnog materijala, bolji rad, bolji zvuk, bla bla bla… Nisam mnogo razmisljao, vec porucih, sa shippingom je bilo nesto preko 50e, tako da nije bilo brige o nekoj velikoj carini (na kraju je nije ni bilo). Posle par nedelja je stigao paket, od nestrpljenja i znatizelje da vidim sta sam to kupio, rastrgah ga k’o prase masan dzak. Kad ono – iznenadjenje, pa i šok. Dobih remen od EPDM gume, koji je identicno spojen kao sto sam to i ja radio dve godine pre. Jedino sto je bio tanji (umesto 1mm bio 0,75mm, koliko je ustvari i preporucena debljina belta za Systemdek). Rekoh vec, šok je bio sto sam dobio nesto sto prakticno vec imam (doduse, zbog razlicite debljine slicno), a platio sam 50 i kusur evra. Ali je bilo i razocarenje sto sam dobio nesto sto mi se ne svidja, jer izaziva neprijatnu buku pri radu. No, zbog toga sto sam debelo platio ovu igracku, montirah ga ipak, i imam sta da vidim/cujem – opet ona buka, a brzina sa 33 pala na 25 obrtaja… Skinem ga, maltene bacim (srecom ipak ne), skuvam kafu, zapalim cigar, i uzmem onu carinsku deklaraciju, neke pratece papire, prospekat… Da, prospekat – ljudi poslali kao sto i svi drugi salju. I da, nisam ga citao, kao sto ga i niko drugi ne cita. Elem, procitah ga, i pojavi se nada. Kazu treba belt istretirati talkom. I treba ga ostaviti neko vreme da radi. Kupih odmah talk, naprasih belt, montirah, i pustih da se okrece, satima… Predvece se vratih do gramofona, u tisina ga poslusah – kad ono mrtav tih, ni trunke zvuka koji je pre bio. Izmerim waw, i on bolji nego sto je bio sa beltom od obicne gume (sa 0,14 se spustio na 0,10). Brzina tu oko 33,33… Narednih par dana sam testirao i zvucno unapredjenje, i iskren da budem, i nisam primetio bog zna sta, ali sam bio zadovoljan sto se waw spustio na odlicnih 0,10… Dok je trajala prica oko belta, pade mi na pamet da na gramofonu omogucim pomeranje motora u pravcu upravno teziste motora – upravno teziste remenice. Zbog eventualnog prilagodjavanja razlicitim beltovima (kojih ipak skoro nece biti, zbog vrlo dobrog kvaliteta ovog OriginLive, i njgovog dugog veka). Pa i to napravih za jedno popodne (upustih zlebove, napravih alu polocice sa prorezom za vijak, ubacih i jos jedan imbus vijak za dodatnu regulaciju nagiba motora…). Tih dana sam promenio i kondove u plocici gramofona, malo se igrao trimerima na eksternom gramofonskom Pointe napajanju… Sve u cilju jos boljeg okretanja, i boljeg waw-a…. Posto sam razduzio, zavrsicu ovaj (i ujedno i svih 5 postova) jednom prinovom. U glavnom gramofonskom sistemu – sa do sada 20-tak sati rada Dynavector Karat 17 D3 (zamenio BM Ace SL):
  14. Zaboravih u prethodnom postu da pomenem i unapredjenje oslanjanja na Margaritama. Naime, svojevremeno sam na tim zvucnicima za spajkove iskoristio višak anti-vibracionih podloski (za uredjaje, pisano je puno o njima ovde na forumu), napravljenih od aluminijuma, sa jednim kuglicnim lezajem (sa celicnim kuglicama). Montirao sam ih na alu konzolu debljine 15mm (sam je napravih pomocu rucnih alata i masinica). Elem, te podloske, odnosno u ovom kontekstu spajkovi, oslanjaju se na podloske, kako ne bi ostetile parket. I na toj poziciji sam probavao razne materijale, te na kraju izabrao podloske od karbon-fibera debljine 12mm (opet ih sam pravio, tj. ostali kao visak iz nekog drugog projekta). Uglavnom, novost je da su te karbon-fiber podloske izletele sa pozicije, jer sam nabavio nesto mnogo bolje (u zvucnom smislu pre svega). Sticajem okolnosti, imao sam priliku prvo da probam, pa i da porucim (sa Alija) celicne stope, koje u svom centru imaju 3 keramicke kuglice (a koje se opet nalaze u cauri od nekog elasticnog polimera). I mogu reci da su donele znatan zvucni pomak, narocito u boljoj definiciji najnizih tonova. Na prvoj slici je karbon-fiber podloska, a na druge dve nova celicna stopa sa keramickim kuglicama.
  15. U glavnom sistemu tvikovi/promene/prinove uradjene su na zvucnicima, pojacalu i u gramofonskom delu. Ako izuzmemo novi SPDIF kabel izmedju M2Tech usb-to-spdif konvertera i DAC-a (Lampizator, verzija iz 2014-te) – kablu u najboljoj “premijum” varijanti, o kom je vec pisano u temi o mojim kablovima (i gde sam ustvari od primeraka napravljenih za prodaju zadrzao i za sebe jedan). Elem, u ovom postu osvrnucu se na zvucnike i pojacalo, a u sledecem na gramofonski deo. Podsecanja radi, u glavnom sistemu koristim tzv. Margarite, trosistemske zvucnike Save Velikinca. Na njima sam prethodnih godina uradio dosta modifikacija (novo ozicenje, nova skretnica, modifikovan srednjak, novi monokristalni terminali, novo podnozje), a sada sam prakticno uradio modifikacije modifikacija. U kutije sam davno ubacio VBS ozicenje, i kao i kod Wharfedale, i ovde sam ga uradio lose (za danasnje moje standarde). Sada sam pocupao kompletno ozicenje, rasturio sve slojeve, sirmove, folije, pamuke… Do gole zice. Koju sam potom svaku pojedinacno ispolirao i oprao izopropilom. I onda ih ponovo ubacio u novi svileni buzir u prvom sloju (kupljen na hificollective-u), i u drugom sloju pamucni buzir, nakon cega je sve snazno stegnuto teflonom. Dakle, nova debela kvalitetna izolacija od dva odlicna prirodna materijala. I na kraju je uradjena i tzv. “mineralizacija”, kao zastita od EMI i RF smetnji. A poseban tretman je uradjen u liniji skretnica-terminal (oko 90cm duzine), gde sam umesto “klasicnog” ozicenja prakticno napravio ozbiljan zvucnicki kabel od 5,5 kvadrata po polaritetu, i gde sam svaku zicu posebno izolovao svilom/pamukom, i sve dalje sto radim na svakom zvucnickom kabelu… U kutijama sam takodje davno uradio novu skretnicu sa boljim elementima (Mundorf Evo Oil kondovi, Mox otpornici, nova zavojnica na bas drajveru od fi2,5 bakarne zice – o svemu tome sam vec pisao na stranama 64 i 65 ove teme). I uvek sam se pitao da li sam na visokotonac trebao da ubacim mozda i bolji kond, s obzirom da to mnogi rade. No, kako je takva igra poskupa za moj dzep, nikada to nisam probao. A verovatno je i suvise dobro za maltene niskobudzetni ribbon u mojim kutijama (HiVi RT1.3WE Isodynamic Tweeter). No, zahvaljuci opet @somilenko, dobih na probu tzv. bypass kondove – Miflex od 0,22uF (bakar u ulju) i FT-1 0.od 018uF (aluminijum u teflonu), pa odlucih da ih ubacim na visokotonac u paralelu sa postojecim Mundorf Evo Oil. Kako je Miflex glomazan, morao sam rasturiti potpuno skretnicu, i napraviti novi raspored elemenata, kako bi sve stalo. A ujedno sam lepo nalemio i novo pripremljeno ozicenje. I uradio totalni antivibracioni tretman cele skretnice, postavljanjem gume od 4mm celom povrsinom sa donje strane skretnice, odnosno stavio gumu i ispod svih elemenata, uz snazno stezanje vezicama. Takodje sam masivnu bas zavojnicu dodatno prekrio zastitnim (od EMI i drugih smetnji) plastom od karbon-fiber platna u mineralu, odnosno napravio isti plast i preko cele skretnice (kao kod WD3). Evo prvo slike skretnice pre svih opisanih modifikacija (sa uzasno uradjenim ozicenjem), a potom i sve sto sam radio: Sto se tice pojacala, u glavnom sistemu koristim Dayens Ecstasy IV (snagas i preamp), koji se nalaze u jednom kucistu (sve unutra je sklapao Velikinac, pravio celicnu konstrukciju za kuciste, spoljnu oplatu od oraha). I na njemu sam svojevremenu uradio dosta modifikacija (novo VBS ozicenje, novi Alps pot, ugradnja soft-starta…), gde je sada predmet modifikacije opet bilo kompletno prezicenje (sve isto kao kod kutija – potpuno rasturanje i ponovo izolovanje svake zice, njihova mineralizacija…). Takodje sam ovaj put napravio ozbiljan interkonekt kabel izmedju preampa i ampa, u najvisem standardu kako danas radim i za sve musterije. Ono sto je takodje bilo predmet modifikacije (ispostavice se i popravke), jeste ustvari zujanje koje sam imao u drajverima zvucnika (nekada tiho, a nekada i nesnosno), za koje sam konacno posle mnogo godina ustanovio odakle dolazi. Prvo sam konsultovao Dejana Dobrina (vlasnik Dayensa), koji mi je dao vrlo konkretan savet sta da uradim. Naime, elementi/moduli u pojacalu su fizicki rasporedjeni u obliku slova H (dole na sredini trafo od 800W, gore na sredini preamp (na drvenoj plocici), levo i desno izlazni stepeni). Iako je taj masivni trafo (preko 20 cm u precniku) oklopljen celikom, po Dejanu je on bio i dalje izvor ogromnog zracenja ka preampu koji se nalazi iznad, sto je za posledicu pravilo pomenuto zujanje. Zbog toga je njegov savet bio da trafo nekako dodatno zalijem, necim… I to sam uradio. Zalio sam trafo epoksidnom smolom (samo gornju kruznu povrsinu, posto je radjeno bez totalnog rasturanja i vadjenja). I smola je mineralizovana. A dodatno sam istim materijalom zalio i celu drvenu povrsinu na koju je montirana plocica preampa (plus je dodatno oblozio bakarnim folijama, koje su fizicki u kontaktu sa uzemljenom celicnom konstrukcijom kucista). A uradio sam i neke dodatne plocice kojima sam prakticno potpuno odvojio preamp od trafoa. Zbog toga su u kucistu zatvoreni neki otvori preko kojih se pravila promaja za hladjenje trafoa, pa sam zbog toga sa zadnje strane perforirao celik (na slici se vidi samo deo, inace je perforacija veca vise nego duplo od toga), preko kog je omoguceno nesmetano hladjenje. A u okviru ove akcije na pojacalu, odlucio sam da ga dam na servis, da se provere svi lemovi. Sto se pokazalo kao korisnim, jer je na plociti preampa bilo par hladnih, ali i jedan otpornik je imao fizicki prekid. Nakon svih ovih akcija na pojacalu, konacno je zujanje nestalo. Odnosno svedeno je na tu meru da se cuje tek kada se uvo prisloni uz drajvere. Kako je bilo, meni je ovako idealno. Sto se tice zvuka, posto je sve ovo (na zvucnicima i pojacalu) radjeno u kratkom vremenskom roku, plus je bilo potrebno vreme za novo usviravanje ozicenja i kablova, odnosno i vreme za usviravanje Miflex-a, nisam siguran odakle je na kraju doslo najvece unapredjenje. Ali da se zvuk sistema unapredio, to je jasno kao kuca. Ja zadovoljan.
×
×
  • Create New...