Jump to content


izolacija sobe za slushanje muzike


drripac

Recommended Posts

Najzad sam nasao slobodnog vremena da odem do Azme. Ima svih vrsta reljefa a od boja sam video samo dve (bela i neka rezedo). Ostale su u proizvodnji ali je problem sto ne farbaju po zelji samo nekoliko ploca vec je potrebno kupiti malo veci broj. Uglavnom ploce se farbaju tako sto se nanese podloga za krecenje a onda preko toga farba bojom po zelji.

Sigurno da nema potrebe postavljati Azmafon ispod ploca ako se ploce postavljaju direkno na zid. Nema nikakve svrhe ako nema razmaka od zida.

Cena jedne ploce ofarbane poludisprerzijom ili disperzijom je oko 150 a Oikos bojama oko 200 din.

Negde sam procitao da je vrlo bitno "razbiti" plafon kao najvecu i najravniju povrsinu raznim ispupcenjima i sl. Tako da mi pada na pamet luda ideja :listen8) . Moguce je AD5 ili AD6 iseci na vise manjih i nekako pricvrstiti na plafon. Same ploce su izuzetno lagane.

Pozdrav

Darko

Link to comment
Share on other sites

Cena izolacije sa svakim novim decibelom sve viÅ¡e skaÄe, pogotovo kad se uÄ‘e u oblast velikih izolacija. Npr. ako u amfiteatru postoji neka poÄetna apsorpcija koja potiÄe od svega Å¡to u njoj ima, a pre svega od studenata koji tu sede, onda treba da se unese u akustiÄkoj obradi joÅ¡ toliko apsorpcije da bi se nivo buke u prostoriji smanjio samo za 3 dB. Taj pristup u reÅ¡avanju problema je dobar samo ako je poÄetno stanje takvo da imamo golu betonsku prostoriju i u njoj želite da smanjite buku. Onda je poÄetno stanje apsorpcije veoma malo, i svako unoÅ¡enje apsorpcionog materijala daje veliko smanjenje nivoa buke. Ako u prostoriji postoji neka znaÄajnija apsorpcija potrebne su velike intervencije da bi dobitak bio merljiv. Dakle, uticaj akustiÄke obrade na smanjenje buke je relativan, i u nekim okolnostima je ekonomski neracionalan. Pa samim tim i krajnje preporuke, i reÅ¡enja zavise od većeg broja parametara.

Zato pazi sta radis :listen

Ne zaboravi. AkustiÄka obrada prostrije pre svega ima ulogu u impulsnom odzivu prostorije => vreme reverberacije => a vreme reverberacije nam govori o klalitetu i razumljivosti govora/zvuka 8)

Link to comment
Share on other sites

Pa sta imas protiv amfiteatara? (jbg copy/paste iz diplomskog 8) ). Analogiju uvek mozes da povuces sa bilo cime, pa i sa sobom za slusanje. Konketna predlog za sta. Akusticku obradu prostorije ili zastitu od buke? (nemesajte te dve stvari)

Mada, posto me mrzi da pisem odma da se ogradim da sam ispao iz alusticarski voda. Sad se jedino u slobodno vreme igram sa ovom igrackom http://www.bksv.com/2537.asp. Ko jednom proda dusu bruelu, nema povratka :listen . Tako da samo odvovaram na pitanja oko dB 8) .

Link to comment
Share on other sites

:listen8)

Npr, kakvo dampiranje iza (ili izmedju) zvucnika, bocno od zvucnika, na bocnim stranicama sobe, plafon...

Sta kada soba zvoni a sta kada je bas prejak ili ga soba proguta ili sve to kombinovano 8) ?

Pa onda da li npr. Azma ploce ili Azmafon (domace a jeftino) i u kojim slucajevima...

Nista ne brini, imamo mi milion pitanja 8) .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Koliko sam ja video po literaturama, zidovi i pod trebaju da budu kao sahovka tabla, tj. reflektujuce i apsorbujuce povsine trebaju da se smenjuju po tom principu.

Sto se tice izjednacavanja sobe to je nemoguce bez instrumenata a i samo slusanje stereo zvuka ogranicava slusalacku poziciju tj. treba sedeti na jednakom razmaku izmedju dva zvucnika na daljini koja je 0.7 do 1.1 puta veca od medjusobnog razmaka zvucnika. Podesavanje dakle zvuka je moguce samo za tu poziciju i nijednu vise jer ce se zvuk ponasati razlicito na razlicitim pozicijama u sobi.

Ipak, ako neko zeli da slusalacku poziciju napravi sto savrsenijom, to nije mali zadatak ali je definitivno izvodljiv. Kao sto je vec napomenuto: tepih, slike, sobne biljke, razni predmeti .. sve to vrlo uspesno umiruje prostoriju tako da u sustini nije potrebno oblagati je raznim "cudima".

Opet, sve to zavisi od zahteva slusalaca ali verujem da se preterivanjem pre moze poludeti nego doci do boljeg zvuka. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja video po literaturama, zidovi i pod trebaju da budu kao sahovka tabla, tj. reflektujuce i apsorbujuce povsine trebaju da se smenjuju po tom principu.

Sto se tice izjednacavanja sobe to je nemoguce bez instrumenata a i samo slusanje stereo zvuka ogranicava slusalacku poziciju tj. treba sedeti na jednakom razmaku izmedju dva zvucnika na daljini koja je 0.7 do 1.1 puta veca od medjusobnog razmaka zvucnika. Podesavanje dakle zvuka je moguce samo za tu poziciju i nijednu vise jer ce se zvuk ponasati razlicito na razlicitim pozicijama u sobi.

Ipak, ako neko zeli da slusalacku poziciju napravi sto savrsenijom, to nije mali zadatak ali je definitivno izvodljiv. Kao sto je vec napomenuto: tepih, slike, sobne biljke, razni predmeti .. sve to vrlo uspesno umiruje prostoriju tako da u sustini nije potrebno oblagati je raznim "cudima".

Opet, sve to zavisi od zahteva slusalaca ali verujem da se preterivanjem pre moze poludeti nego doci do boljeg zvuka. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Å ta god da uradiÅ¡ upropastićeÅ¡ prostor u kome živiÅ¡, a muziku sluÅ¡aÅ¡ sat vremena. Izuzev ako nemaÅ¡ prostor samo i iskljuÄivo za hifu. Po meni tretiranje sobe ima smisla tek kad se sve druge mogucnosti iscrpe. A to znaÄi...nikad :screwy

Kutije za jaja, stiropor, pluta...mislim, šta reći?

A šta ako sve to ne donese nikakve rezultate? Imaćeš doživotno kutija za jaja :wink::lol:;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...