Jump to content


Potreban predlog za zvu�nike


pooya

Recommended Posts

Nego , Pooya da li si probao da postavis zvucnike po ,,duzoj'' strani sobe ? Na slikama mi se cini da ti je sistem na duzim zidovima , kako bi bilo da ih stavis na ,,kraci'' zid i usput promenis raspored namestaja? Zene vole da pretumbavaju namestaj po kuci 8) Probaj .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply
Uh kad procitam Pooya-ine muke sav sam srecan sto sam koliko toliko sredio potkrovlje za slusanje muzike. Soba nije idealna ali bolje i ovako nego nadvlacenje sa zenom , jedino mi je zao dnevne koja je sa svojih 9x6 m idealna za muziku. .
Link to comment
Share on other sites

Ali da se vratim malo na teren akustike - nemoj olako odustajati od akustiÄkih panela, pogotovo za onaj desni zvuÄnik, koji je u baÅ¡ loÅ¡em položaju (ćoÅ¡ak). Treba neÅ¡to da stoji na mestu "prve refleksije", neÅ¡to Å¡to dobro upija zvuk.

Isto tako, nemoj zaboraviti jedno važno pravilo u postavljanju zvuÄnika: drajveri nikako ne bi smeli da budu u istom rastojanju od zidova/poda. Ako je srednjetonac recimo 70cm udaljen i od zadnjeg zida i od boÄnog zida i od poda, to nikako neće valjati. Poželjna je Å¡to veća medjusobna razlika u distancama po dubini/Å¡irini/visini.

Link to comment
Share on other sites

I tako posle vazdan tamo-vamo evo mojih najnovijih razmisljanja i zakljuÄaka:

1. Žena je (uglavnom) usko a neretko i najuže grlo u jednom HiFi sistemu i po mogucnosti treba je izbaciti iz istog.

2. PoÄeo sam ponovo sve viÅ¡e da sluÅ¡am zvuk a sve manje muziku sto za posledizu ima odnoÅ¡enje u podrum svih CD-ova sa muzikom koji sviraju veliki muziÄki sastavi poput na primer simfonijskog orkestra. Å to neko ili neki ovde već rekoÅ¡e, to nije zvuk sa kojim bih mogao dalje da živim. LiÄna impresija: violina zvuÄi kao da je gudalo izradjeno od dlake miÅ¡a ili pacova a ne jedne sasvim duge životinje Å¡to se ogleda u sve neprijatnijem cijukanju i ciÄanju ovog instrumenta koji treba i mora, ako je on kvalitetan baÅ¡ kao i miuziÄar koji na njemu svira, da miluje Äulo sluha a ne da ga napada. Ako pak zatvorim oÄi imam utisak da sve to sluÅ¡am u nekoj malenoj sali joÅ¡ manjeg doma kulture, na Äiju binu orkestar ne može normalno da stane ni po dubini ni po Å¡irini, pa su muziÄari prinudjeni da sede jedni drugima u krilo udarajući nehotice jedni druge. Prelaz piano-forte liÄi najviÅ¡e na „napred braćo tifusari“ – krenu oni ali svako na svoju stranu brzinom koju savko sam za sebe odredjuje kao posledicu predinfarktnog stanja dirigenta.

3. Manji ili standardni VIS-i su prilicno OK, smem Äak da se usudim da kažem da sam zadovoljan.

4. NaruÄujem Von Schweikert monitor VR-1, cena je zaista OK (oko 680$).

5. U zasedi vrebam juzd ProAc Response 1SC.

6. Dok budem Äekao u zasedi možda naruÄim i ProAc Response 1SC clone.

7. Dok budem Äekao u zasedi nastaviću sa eksperimentima.

8. Mislim da je vreme pomoć potražim i kod psihijatra/psihologa.

9. Zahvaljujem se puno svima na dosadašnjim postovima – stej vid as.

Link to comment
Share on other sites

@Pooya

Kada ti stigne VR 1 i kada se malo usviraju , napisi svoje utiske o kutijama. Slusao sam njihovu vecu bracu VR 5 i 7 jedina mana im je cena . Predaleko za moj novcanik. Inace zvuk po mom ukusu , vrlo detaljan i ne zamarajuci zvuk.

Cestike na prinovi :)

A mogao bi i Ninja da sta napise.......................

Link to comment
Share on other sites

@Pooya

Kada ti stigne VR 1 i kada se malo usviraju , napisi svoje utiske o kutijama. Slusao sam njihovu vecu bracu VR 5 i 7 jedina mana im je cena . Predaleko za moj novcanik. Inace zvuk po mom ukusu , vrlo detaljan i ne zamarajuci zvuk.

Cestike na prinovi :)

A mogao bi i Ninja da sta napise.......................

Link to comment
Share on other sites

Pooya,

citam ovu zanimljivu temu i kada sam video raspored u sobi za trenutak sam pomislio da gledam moja sopstvenu (vidi slika 1 - Moj raspored u sobi tlocrt soba 4x3m)- toliko su slicni, samo sto ja imam ogromnu ormancinu, koja jede prostor. I ja nemogu da menjam raspored tako da slusam tako kako je na slici, sto ima manu - kablovi su dugacki oko 7 metara svaki, a zvucnici su previse rasireni (mada mislim da je bolje da su rasireniji nego previse skupljeni). Zvucnici Wharfedale CR-30 sa Bas reflex-om pozadi, su udaljeni od zida 25-30 cm kako je u Instruction Manul- napisano : od zadnjeg zida min 25 cm, a od bocnog min 70 cm - tako da sam levi zvucnik morao da zakrenem u pravcu koji bas i nije normalan, umesto prema uvetu slusaoca - od uveta slusaoca.

Basovi i visoki su mi OK, ali srednji su mi glasni .

No kod tebe mi se cini da bi mogao jednostavnim premestanjem audo stocica i zvucnika na mesto trpezariskog stola, da dobijes vecu dubinu sobe. (ja to nemogu da uradim jer mi je radijator na tom zidu). Trpezariski sto stavi na mesto gde je stajao audio stocic (vidi slika 2.) ovaj predlog moze da ti vazi i kad nabavis nove (i nadamo se i bolje zvucnike ).

post-3074-128510568892_thumb.jpg

post-3074-128510568926_thumb.jpg

post-3074-128510568892_thumb.jpg

post-3074-128510568926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pooya,

citam ovu zanimljivu temu i kada sam video raspored u sobi za trenutak sam pomislio da gledam moja sopstvenu (vidi slika 1 - Moj raspored u sobi tlocrt soba 4x3m)- toliko su slicni, samo sto ja imam ogromnu ormancinu, koja jede prostor.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...