Jump to content


CD plejeri


Ljuba Truba

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Probaj Marantz CD-4000. Strasan model, pristupacna cena, a povrh svega moze da se poboljsa da svira veoma opasno. Jedno takvo osnovno poboljsanje sam uradio mom prijatelju, veoma se iznenadio kad je cuo sta taj CD-Plejer moze da uradi, a i mehanika mu je dosta dobra, jer koristi Philips-ov VAM1201 mehanizam koji cita sve zivo. Usput, ovaj transport se ugradjuje i u mnooogo skuplje modele CD-Plejera.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

CAMBRIDGE AUDIO D 300 SE

(opticki izlaz, 24 bit DAC, daljinski)

cena oko 230 evra

CAMBRIDGE AUDIO D 500 SE

(opticki izlaz, koaksijalni izlaz, 24 bit DAC, daljinski)

cena oko 300 evra

evo ga link:

http://www.cambridgeaudio.com/classicseries/d500se.html

ima ih u srebrnoj i crnoj boji

Ja, licno, volim tu firmu... Englezi: cist zvuk, "realan", kvalitetne, "prosecne" audiofilske komponente... Nemaju zvanicnog zastupnika kod nas, ali se moze kupiti...

Ova dva modela spadaju u takoa=zvanu "classic" seriju, a imaju i nesto skuplje modele...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Da li se danas uopÅ¡te isplati uzimati dedicated CD player. Mislim možda je bolje uzeti DVD player koji je dobar u audio delu, plus joÅ¡ i MP3, plus DVD audio..... Možda je poseban CD player bolji, ali je mnogo skuplje uzimati oba, a mislim da je pametnije razliku u sumi uložiti u bolje zvuÄnike.

Link to comment
Share on other sites

Da li se danas uopÅ¡te isplati uzimati dedicated CD player. Mislim možda je bolje uzeti DVD player koji je dobar u audio delu, plus joÅ¡ i MP3, plus DVD audio..... Možda je poseban CD player bolji, ali je mnogo skuplje uzimati oba, a mislim da je pametnije razliku u sumi uložiti u bolje zvuÄnike.
Link to comment
Share on other sites

Silno gresis. DVD playeri uopste nisu sposobni da sviraju Audio CD na vrhunskom nivou. Iz prostog razloga sto su dekoderi za DVD drugaciji, standard za kodiranje i dekodiranje je drugaciji, pa bi taj DVD uredjaj da bi se iole priblizio CD playeru morao da ima posebne D/A konvertore za 5.1, a posebne za stereo. Zato i DVD-Audio nije moguce znacajno poboljsati, tako da u audiofilskim krugovima kao standardi posle CD-a figuriraju HDCD ili SACD.

Kada uporedis stand alone DVD player od 600 Evra, sa CD playerom od 240 Evra, CD player lepse svira stero CD-ove.

Link to comment
Share on other sites

OK verovatno je tako samo negde sam procitao da i bolji DVD playeri imaju 24 bitne /192 kHz DAC-ove, a osim toga omogucavaju da se digitalni signal prosledi na pravi AV receiver koji ima dekoderski deo mnogo bolje uradjen, maltene da DVD player odigra ulogu CD transporta. Nemaju bas svi CD playeri iz srednje klase SPDIF izlaz.

Link to comment
Share on other sites

Dalje.

Kod 5.1 standarda, kodiranje je takvo da se frekvencije iznad 150 Hz shalju na satelite a SAMO JEDAN KANAL JE ZA FREKVENCIJE ISPOD 150 Hz.

To znaci da ce taj DVD sistem samo da simulira stereo, ako nema posebne d/a konvertore za full opsege na svakom od 2 stereo kanala.

5.1 simulira stereo tako sto frekvencije iznad 150 Hz shalje na levi i desni prednji kanal, a frek. ispod 150 Hz lepo spakuje na jedan kanal i shalje na sub. Fuck takav stereo.

Link to comment
Share on other sites

Dalje.

Kod 5.1 standarda, kodiranje je takvo da se frekvencije iznad 150 Hz shalju na satelite a SAMO JEDAN KANAL JE ZA FREKVENCIJE ISPOD 150 Hz.

To znaci da ce taj DVD sistem samo da simulira stereo, ako nema posebne d/a konvertore za full opsege na svakom od 2 stereo kanala.

5.1 simulira stereo tako sto frekvencije iznad 150 Hz shalje na levi i desni prednji kanal, a frek. ispod 150 Hz lepo spakuje na jedan kanal i shalje na sub. Fuck takav stereo.

Link to comment
Share on other sites

U pravu si, Borko.

Ja sam to malo zbrzao, a posto sam stalno na Benchmarku, udavise tamo sa "koji 5.1 sistem da kupim, a jako mi je bitan i stereo ?". Misli se kompjuterske 5.1 od 100-300 Evra.

Posto sam bio pretplacen od 1990-1992 na americki chasopis Stereo Review, imao sam priliku da pratim standarde i da vidim kako izgledaju jezivi sistemi od stotina hiljada dolara, koji su bili sastavljeni da pokrivaju SVE, od sterea, preko kucnog bioskopa sa razlicitim dekoderima. To je

podrazumevalo: gramofon, CD player, deck, Laser Disk player, predpojacalo, mono blokove za svaki kanal + aktiv sub, poseban DTS itd. dekoder uredjaje i eventualno trakash i dinamichki ekspander.

Jedan lik je chak pored kuce sagradio posebnu kucicu od oko 60-80 m2 gde je ulazio samo da slusha muziku ili gleda filmove. Velika petougaona prostorija sa visokim, kosim plafonom.

Opisao sam ovakav sistem, jer sam vise svima i na Benchu dosadio sa pricom da je DVD, kucni bioskop i autonoman kvalitetan stereo u jednom sistemu, jako skup sport. Chim se krene od integralnog AV Recivera, nije se moguce u stereo takmiciti sa solidnim only-stereo sistemom.

Ja licno ne mogu da razumem ljude koji na prvo mesto stavljaju filmove, jer mnogo vise volim muziku, pa sastavljaju smesne 5.1 sisteme. Sto je najsmesnije, DivX filmovi, koje vecina gleda zbog cene DVD-a (a to podrazumeva i uredjaj i dekodiranje i same filmove) garantovano kod mene na stereo sistemu 3X bolje zvuce nego na bilo kakvom kompjuterskom sistemu, pa makar taj DivX bio uradjen sa AC3 na 6 kanala. Treba kod mene da chujete tornado u filmu Twister ili krljanje u T3. He!

Neki kompromis kod onih koji raspolazu novcem za jeftiniji stand alone 5.1 sistem, reda velicine 100-1500 Evra, po meni je da se kupi kvalitetnije stereo pojacalo za dva glavna prednja kanala, i to je start za 5.1 i nezavistan stereo. Naravno, odgovarajuci kvalitetni par zvucnika za stereo. Slabije polovno stereo pojacalo za zadnje za efekte (40-80 Evra) i neki zvucnici u toj klasi koji dobro pokrivaju 120-14.000 Hz, a to moze i kvalitetniji full-range da odradi. Zatim, subwoofer i centralni, koji bi bili aktivni, a line signali, vec dekodirani u analogne signale sa Audigy2

kompjuterske karte. U ovoj kombinaciji je i kompjuterski DVD player. Tako se ustedi na DVD playeru, i reciveru, a ta usteda se prebaci na skuplje stereo pojacalo i zvucnike za dva glavna prednja. Ovo je budget varijanta audiofila. S obzirom na specificnost sistem (ali i na

flexibilnost, ima se 5.1 i DVA nezavisna stereo sistema, jedan odlican, i jedan tako-tako), najbolje bi bilo da svi zvucnici i aktivni deo za centralni i sub budu hand-made.

Garantujem da bi ovakav sistem za istu sumu gazio one sisteme po radnjama koji su u istoj cenovnoj klasi, a za filmove bi bio makar isto dobar, a verovatno i bolji.

Sto se tice kodiranja i dekodiranja kod DVD-a, mogu da ti garantujem da je jako mali broj ljudi u celom svetu koji bi mogli veoma detaljno da objasne sa tehnickog stanovista sve analogne i digitalne procese u konvertoru, a mi sada trebamo da se raspravljamo o tome, nagadjajuci.

Jedno sam skoro 100% siguran, i to zbog mnogih testova audio kartica koje sam procitao, i for fun i profesionalnih, da se mnooogo manipulise tehnickim karakteristikama, isticu se neke nebitne, kao sto je signal/shum dok se THD, dinamic range, impulsni odziv itd. namerno zanemaruju, a bitne su, jer to pokazuje nedostatke necega sto se zove "prodavanje muda za bubrege". Izvinjavam se na izrazu, bio je najprikladniji. Toga u DVD svetu ima na tone. I to je glavni problem. Kupis chudo na papiru, pustis muziku, a ono - PRC!

Poseban je problem ono sto je u celoj prici glavno, a to je sama priroda zvuka. Komplikovaniji zvuci kao sto je muzika, veliki broj instrumenata, hor itd. Da li ste videli kako to izgleda rastavljeno na pojedinacne impulse, tj. harmonike kojih ima na stotine u jednom trenutku, prvog,

drugog,.....n-tog reda, svaki ima svoju amplitudu, red, fazu, prigusenje, i sto srecu kvari, menjaju se u svakom sledecem trenutku svaki od tih gomile parametara. Kada se radilo na digital audiju, smatralo se da chovek svesno ne chuje nista posle 4. harmonika, ali avaj. Gramofonska

ploca sa mnogo losijim signal/shum od CD-a, ostade neprikosnovena, jer je cela ta "gomila" sa svim onim kasnijim harmonicima koji uticu na nase "subjektivno" osecanje prirodnosti zvuka vernije prenesena sa analognog signala na analogni nosac zvuka. Zvuk ne moze potpuno verno da se digitalizuje. I tachka. I onda se izmisle novi standarni kodiranja i dekodiranja, koji su druge namene nego stereo, ali se ubaci simulacija sterea. Kao kada imate procesor npr. RISC pa za njega uradite X86 kompajler da bi mogao da emulira rad sa ovim programima koje mi koristimo na procesorima sa X86 setom instrukcija. Radi to, ali kako? RISC je mnogo brz procesor kada radi sa programima koji su radjeni sa njegovim setom instrukcija, ali radi sporije i traljavije nego P4 kada emulira X86 programe preko emulatora.

Al sam se raspisao. Ajd, sad malo vi.

Link to comment
Share on other sites

Pa imam pitanje za Notaxa

Posto sam bio pretplacen od 1990-1992 na americki chasopis Stereo Review

Koji je po tebi casopis "najtehnickiji", a ne najkomercijalniji?

Neki kompromis kod onih koji raspolazu novcem za jeftiniji stand alone 5.1 sistem, reda velicine 100-1500 Evra, po meni je da se kupi kvalitetnije stereo pojacalo za dva glavna prednja kanala, i to je start za 5.1 i nezavistan stereo. Naravno, odgovarajuci kvalitetni par zvucnika za stereo. Slabije polovno stereo pojacalo za zadnje za efekte (40-80 Evra) i neki zvucnici u toj klasi koji dobro pokrivaju 120-14.000 Hz, a to moze i kvalitetniji full-range da odradi. Zatim, subwoofer i centralni, koji bi bili aktivni, a line signali, vec dekodirani u analogne signale sa Audigy2

kompjuterske karte. U ovoj kombinaciji je i kompjuterski DVD player. Tako se ustedi na DVD playeru, i reciveru, a ta usteda se prebaci na skuplje stereo pojacalo i zvucnike za dva glavna prednja. Ovo je budget varijanta audiofila.

U ovakvu kombinaciju iskreno sumnjam. Tonalni balans kanala bi bio potpuno razlicit i mislim da se to ne bi moglo nadomestiti nikakvim "budzenjem"

Na temu harmonika i cele digitalne filozofije ukazao bih na jos jednu stvar. Mnogi ne znaju ili zaboravljaju da u digitalizaciji nisu problem samo greske i tacnost digitalizacije, vec tranzijenti.

Tranzijenti su "tonovi", odnosno deo tona koji se odnosi na prvih 50-100 milisekundi svakog zvuka. To znaci da ako bi snimio zvuk dirke klavira odnosno jedne note i obrisao prvih 100 ms ne bi mogao da razaznas o kom se instrumentu zapravo radi.

Upravo su tranzijenti najvaznija informacija koja nosi "poentu". Harmonici su po meni na drugom mestu. I da ne duzim problem u digitalizaciji signala je u tome sto se tranzijenti ne mogu tako verno snimiti i reprodukovati kao kod analognih LP ploca.

Link to comment
Share on other sites

Pa imam pitanje za Notaxa

Koji je po tebi casopis "najtehnickiji", a ne najkomercijalniji?

U ovakvu kombinaciju iskreno sumnjam. Tonalni balans kanala bi bio potpuno razlicit i mislim da se to ne bi moglo nadomestiti nikakvim "budzenjem"

Na temu harmonika i cele digitalne filozofije ukazao bih na jos jednu stvar. Mnogi ne znaju ili zaboravljaju da u digitalizaciji nisu problem samo greske i tacnost digitalizacije, vec tranzijenti.

Tranzijenti su "tonovi", odnosno deo tona koji se odnosi na prvih 50-100 milisekundi svakog zvuka. To znaci da ako bi snimio zvuk dirke klavira odnosno jedne note i obrisao prvih 100 ms ne bi mogao da razaznas o kom se instrumentu zapravo radi.

Upravo su tranzijenti najvaznija informacija koja nosi "poentu". Harmonici su po meni na drugom mestu. I da ne duzim problem u digitalizaciji signala je u tome sto se tranzijenti ne mogu tako verno snimiti i reprodukovati kao kod analognih LP ploca.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Interesuje me da li je ovakvo poboljsanje isplativo, tj. da sa doradom ne kosta kao neki CD iz mnogo vise klase. Doduse nisam cuo doradjeni CD pa ne mogu da kazem o razlici u zvuku. U svakom slucaju me interesuje nesto vise o tome posto vec imam CD4000.

Probaj Marantz CD-4000. Strasan model, pristupacna cena, a povrh svega moze da se poboljsa da svira veoma opasno. Jedno takvo osnovno poboljsanje sam uradio mom prijatelju, veoma se iznenadio kad je cuo sta taj CD-Plejer moze da uradi, a i mehanika mu je dosta dobra, jer koristi Philips-ov VAM1201 mehanizam koji cita sve zivo. Usput, ovaj transport se ugradjuje i u mnooogo skuplje modele CD-Plejera.
Link to comment
Share on other sites

Pa pre svega savetujem ti da pogledas sajt: http://www.tnt-audio.com

nadam se da svi znaju za ovaj sjajan sajt :smile:

E pa tu imas odeljak za DIY i kompletan opis za budzenje

starijih Marantz-ovih pleyera...

Pazi osnovno poboljsanje se svodi na samu borbu protiv vibracija,

montiranje novih nozica,dampiranje tj kompletna izolacija unutrasnjosti Cd-a...

poboljsanje je apsolutno isplativo jer kosta jako malo ili nista -zavisi cime raspolazes,

a iziskuje malo truda i rada...Tako sam ja taj trik odradio na Pioneer-ovom Dvd pleyeru.

Rezultati su impresivni cela zvucna slika je prociscena, najveci dobitak je u basovima oni su znatno izrazeniji i definisaniji, a cini mi se i da je slika bolja na dvd-u.

Sve u svemu u odnosu na minimalna ili nikakva ulaganja relativno dosta se dobije...

Doduse ovo "osnovno" poboljsanje nece pretvoriti tvoj CD4000 u Cyrus, to nemoj

da ocekujes ali kada bi odradio i napajanje i DAC i ostale stvari otisao bi mnogo daleko

ali to iziskuje znatnija ulagnja, mnogo truda i znanja a i rizika da ti nesto crkne (tj moras tacno da znas sta radis).

Najbolje da ti pogledas sve to na tnt-sajtu pa dalje da pricamo,

a mozda se prikljuci i neko ko je sve to radio bas na Marantzu...

Pozdrav!!!

Link to comment
Share on other sites

Pregledao sam sajt ponovo (vec sam znao za njega, u svakom slucaju hvala),

i sto se tice dampiranja uglavnom mi je sve jasno osim materijala koji

se koristi u tu svrhu. "Bitumenske plocice koje se koriste u automibilima"

-nisam bas siguran sta je to a sto se tice "penaste gume" pretpostavljam

kako izgleda ali gde je naci? Koji materijali bi bili dobri za ovu svrhu?

Tek danas sam uspeo da otvorim kuciste (2 vijka su bila previse stegnuta)

i iznenadio sam se kada sam video koliko slobodnog mesta ima, za razliku

od modela koji su prikazani na sajtu. Verovatno zato sto se jedna stampana

ploca nalazi ispod samog transporta i ako je nesto potrebno raditi na njoj

(a pretpostavljam da jeste) onda ce to vec biti veci problem za mene.

Danas cujem (od coveka koji bi to inace mogao da uradi) da je moguce

promeniti operacioni pojacavac sa nekim od BurrBrown modela. Gde kod nas

moze da se nadje BurrBrown?

Posto je Drax vec radio poboljsanje na ovom modelu, voleo bih ako moze

da kaze nesto vise o tome.

Hvala.

Ako nekog zanima ovako izgleda unutrasnjost plejera (prikazan je Philips

CD723 ali je raspored potpuno isti)

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/cd723_e.html

Link to comment
Share on other sites

PA ovako ti ja jedino mogu pomoci - koliko sam shvatio oni

konkretno u tom i u nekim ostalim DIY projektima govore o dva materijala

za dampiranje - taj iz automobila je ako znas ono sto se nalazi na podu ispod

tepiha svih automobila kao vuneno-sundjeraste ploce ali su one dosta debele

pa se ne koriste u svrhu koja tebi treba za CD. Druga vrsta su bitumenske ploce

tj konkretno ja sam koristio Bitumensku izolaciju onu koja se stavlja na podove recimo

pre postavljanja parketa i slicno, ima je i u izolaciji za kola. Ne znam gde mozes da kupis to u manjim kolicinama ali se prodaje na svim

stovaristima i gradjevinskim radnjama u rolnama na 1 metar i ne znam cenu ali nije skupo.Problem sa njom je sto je poprilicno teska

i pri vecim temperaturama zna da se topi o tome bi trebalo da vodis racuna...

ali uopste nije debela i u sendvicu je sa obe strane izlovana tankom plastikom sto sprecava razmazivanje bitumena (Katran) -

inace savrsen je izolator nacisto ubija zvuk !

Takodje oko napajanja koje se poprilicno greje treba da ostavis malo prostora.

Modeli koji su prikazani na sajtu su specijalne SE i Ki varijante tako da te

to nista ne brine a sto ima dosta mesta bolje po tebe za zahvat koji ces napraviti !

Ovde koliko ja znam mozes nabaviti BurrBrown

http://solair.eunet.yu/~jdrax/srazno.htm pa pogledaj.

Inace to sto je ununutrasnjost plejera ista kako sam cuo da je CD4000 ustvari samo

prepakovan Philips CD 723 !? :smile:

Kako se konkretno menjaju op. pojacivaci ne znam pa bih te zamolio ako to izvodis

ili vec sta popricaj malo sa tim "covekom".Ili Drax ili vec neko ko je ovo radio neka se

prikljuci pa da kaze nesto vise o tome!

Sve najbolje !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...