Jump to content


Stalci za JBL


Kuršum

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ti stalci koje pominjeÅ¡ su pogodni za gabaritne zvuÄnike koji imaju Å¡iroku i duboku osnovu, kao Å¡to su pomenuti monitori.Tvoj zvuÄnik je relativno visok u odnosu na dimenzije osnove , za njega metalni stalak sa Äetiri stuba u temenima osnove punjena peskom do nekle(probati praktiÄno), visine verovatno 40-45cm.Ja nisam pristalica drvenih stalaka za JBL, iako mi je po prirodi posla to najlakÅ¡e reÅ¡ivo, ali nisam joÅ¡ Äuo da to dobro radi, ukljuÄujući i kod sebe!Mada ko zna uvek ima prvi put!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ma ja ih pomenuh jer obiÄno takve vidjam na slikama po net-u, Äak nisam video da stoje na drugaÄijim pretražujuci internet. Tvoje miÅ¡ljenje sasvim odgovara koncepciji prostora moje dnevne sobe, prosto sam se pribojavao da ne izgledaju rogobatno na viÅ¡im stalcima, jer nisu one mnogo manje od pomenutih monitora. Recimo 4311 je dimenzija 59x36x29 cm  (VxÅ xD), a ove su 55x33x26 cm. ZnaÄi Äak i sliÄnog odnosa osnove i visine. Zato se pribojavam da ne izgledaju kao razglasne kutije, ako ih stavim na viÅ¡i stalak, koji bi morao i pozamaÅ¡nu Å¡irinu (osnovu) da ima. A opet bih da se uklopi u prostor i makar malo elegancije ima u sebi. 

 

InaÄe pokuÅ¡avam da osmislim i ceo zid uz koji stoji hifi, tv (biće na zidnom nosaÄu, sva je prilika), zvuÄnici. ZnaÄi i policu neku, pa je dilema da li integralnu (povezanih elemenata) ili iz delova koji će izgledati stilski kao celina, jer tu treba smestiti i ploÄe, cd-ove, kasete.

Link to comment
Share on other sites

Istina i ja nisam bio dovoljno precizan. Kako bilo, svaka sugestija je dobrodošla. Fotka, ako vam se ukaže ideja. Gde praviti stalke, teško da ću naci gotove a da pasuju. Gledao sam neki sajt maxima2000. Ima ih i na KP-u. Prave i police. Ima li neko iskustva?

Link to comment
Share on other sites

To sto radi Maxima mozda nije lose estetski (nisam imao njihove stalke do sada) ali je materijal relativno slab.Stalci se prave od tanjih metalnih limova ,ako napravis sam verovatno ce biti kvalitetniji uz malo truda oko estetike za manje para nego kod njih.Nisu losi,mozes da probas,ali ja bih trazio dalje.

Sto se stalaka tice sve zavisi od tvoje pozicije sedenja tj visine tvoje glave u tom polozaju kada slusas muziku.Imao sam L86 i drzao sam ih na ukupnoj visini od 109cm tj visina stalaka je bila 55cm(mada je moja pozicija sedenja malo visa zbog stolice iz koje slusam).U odnosu na moju visinu su bili dobri visinski,mozda blago visi nego sto bih voleo.

Preporuka da obratis paznju na http://www.kupujemprodajem.com/Stalci-9944097-oglas.htm?filter_id=62585 .To su stalci koji su fabricki isli u paketu sa AR 303 kutijama,kvalitetni su i masivni.Sa njihovom visinom bi trebalo da ti budu bas kako treba uz Jbl,samo ako ti se estetski svidjaju.Prodaje ih korektan decko sa foruma tako da se mozes sa njim dogovoriti.Idi pogledaj,eventualno probaj kod sebe pa ako ti se ne svide nikom nista,idi dalje.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto sam obecao evo slika...

Lepo! Komplet su od granita?

Koja visina? Ima li kakve prednosti tog materijala u odnosu na druga rešenja?

Svidjaju mi se spajkovi, inaÄe sam razmiÅ¡ljao kako da ne izbuÅ¡im parket koji je u mom stanu užasno mek, malo teže neÅ¡to staviÅ¡ na njega i ostane trag.

Link to comment
Share on other sites

Da komplet od granita...Ukupna visina sa spajkovima je oko 55 cm... Donja ploca je u dimenzijama 40*36 cm a gornja36*24cm....Stubic masivan takodje od granita 9*7.5*44 cm....Te dimenzije sam nasao na forumu ne secam se tacno gde , jedan od clanova je objavio a imao je takodje L 96...Naravno nesto se i prilagodilo tj promenilo ali u sustini visina je ok ako se uzme u obzir da visina viokotonca bude u cisini slusaocevog uva....Sto se tice izbora materijala mene je vodilo to sto se i ovde a i na inostranim forumima za hi fi mogu naci primeri tj preporuke  i za ploce od granita za podnostojece zvucnike kao i ploce za ispod uredjaja...inace imaju po 30-ak kilograma svaki...Ja sam zadovoljan, zvuk cist sa punim cistim basom, sad naravno zavisi i od sistema koji posedujes rj koliko svako od nas moze da se opruzi  tj ulaze u isti...

 

p.s ja sam i na polici ispod svake komponente stavio granitne ploce imas sliku u temi Police....

Link to comment
Share on other sites

Moje skromno misljenje je da sam ja bio taj kolega koji je objavio informaciju za visinu stalaka. :) Posto sam pored L86, takodje imao i L96. DIY stalci na kojima su mi stajali L86 su bili visoki 52cm (tacno 55 sa siljcima). I preko toga nikako ne bih isao. 65cm je previsoko. 40-55, okvirno.. Pa sad, experimetisati.. Zavisi i od velicine sobe, kod mene je bila 23m2, ali sa 3m visokim plafonima.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

   Bolje ići na nižu varijantu, oko 40-45cm, pa ih zakositi unazad.Nije visina visokotonca jedini uslov, može da se desi da se na previsokim stalcima izgubi bas.Po meni sve preko 50cm je previsoko!

 

   Kameni stalci imaju svoje nuzpojave i bolje ih izbeći, da sada ne ulazimo u opsežnu diskusiju.Sem toga ono je mnogo tanak stubić za toliki i toliko težak zvuÄnik, mislim da je izvor nestabilnosti i mikrovibracija!.Oni AR stalci sa oglasa su po meni odliÄno reÅ¡enje, ako gornja ploÄa nije prevelika, ne bih se dvoumio!

Link to comment
Share on other sites

   Bolje ići na nižu varijantu, oko 40-45cm, pa ih zakositi unazad.Nije visina visokotonca jedini uslov, može da se desi da se na previsokim stalcima izgubi bas.Po meni sve preko 50cm je previsoko!

 

Koji bi bio izrok za gubljenje basa? Samo pitam.

 

ZakoÅ¡avanje kutija nije baÅ¡ korisno, osim ako proizvoÄ‘aÄ tako ne preporuÄi. Ono izaziva fazno pomeranje izmeÄ‘u emisije visokotonca i srednjetonca. Naravno, ako sluÅ¡aoc proceni da je tako bolje - nema problema. :)

Link to comment
Share on other sites

Moje skromno misljenje je da sam ja bio taj kolega koji je objavio informaciju za visinu stalaka. :) Posto sam pored L86, takodje imao i L96. DIY stalci na kojima su mi stajali L86 su bili visoki 52cm (tacno 55 sa siljcima). I preko toga nikako ne bih isao. 65cm je previsoko. 40-55, okvirno.. Pa sad, experimetisati.. Zavisi i od velicine sobe, kod mene je bila 23m2, ali sa 3m visokim plafonima.

 

:wave2

Da, da :thumbsup2 ....Sto se tice materijala, svako moze izabrati prema svom nahodjenju i dzepu...I materijale i diy ili kupovne varijante....

Link to comment
Share on other sites

Isti onaj koji prouzrokuje da bas bubnja kada se zvuÄnik predviÄ‘en za stalke stavi nisko ili na zemlju!

 

Ali to bubnjanje je nepoželjan efekat refleksija od poda i zatvorenog ugla izmeÄ‘u kutije i poda i Äisti je viÅ¡ak. Å to je zvuÄnik udaljeniji od reflektujućih povrÅ¡ina (sa svih strana), basovi su Äistiji i ima ih upravo onoliko koliko kutija može da odsvira.. 

 

Osim toga, ako je zvuÄnik već odignut pola metra, desetak cm ovamo-onamo nije od znaÄaja. 

Link to comment
Share on other sites

Ali to bubnjanje je nepoželjan efekat refleksija od poda i zatvorenog ugla izmeÄ‘u kutije i poda i Äisti je viÅ¡ak. Å to je zvuÄnik udaljeniji od reflektujućih povrÅ¡ina (sa svih strana), basovi su Äistiji i ima ih upravo onoliko koliko kutija može da odsvira.. 

 

Osim toga, ako je zvuÄnik već odignut pola metra, desetak cm ovamo-onamo nije od znaÄaja. 

Nije uvek tako, recimo Celestion SL6si koji sam dugo imao, ako ih staviš na pod izgube bas!Hajde da se držimo konkretne teme i pitanja!

Link to comment
Share on other sites

Nije uvek tako, recimo Celestion SL6si koji sam dugo imao, ako ih staviš na pod izgube bas!Hajde da se držimo konkretne teme i pitanja!

 

Pa zar se ne držimo teme? Barem ja govorim o stalcima za JBL.

 

Uvek je tako, ali ima i drugih uticaja koji mogu da budu dominantni, od sluÄaja do sluÄaja. Recimo, modovi sobe.

Link to comment
Share on other sites

Meni se svidja kad se razvije diskusija. Mislim da se tako najbolje dolazi do rešenja. Tudja iskustva i služe da ne moraš sve sam da prodješ. Zamisli da u šahu svaki put izmišljaš novo otvaranje. Naravno tu je i uvek važan faktor subjektivnosti. Ali kad uzmeš sve u obzir, lakše razmišljaš. Bar ja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...