Jump to content


Neidentifikovani problem


slomir

Recommended Posts

Probaću da rekonstruiÅ¡em kako je doÅ¡lo do problema, kako ne bi možda ispustio neki detalj koji bi znaÄio za pomoÄ.

 

Dakle, sistem je daleko od idealnog, ali sam želeo neÅ¡to da sluÅ¡am i kupio sledeće: 

 

1. Zvucnici: Sonofer SF-4 (već sam kukao o njima u prethodnoj temi, ali je Branko BIN rekao da su ok i da ih verovatno malo jace pogonim)

2. Pojacalo: Sony TAF 530 ES

3. CD player: Denon 1420

 

 

Pustih  danas CD na Denonu i krenula muzika., pojacao na 11h.. ZvuÄnici su Å¡ljakali bez problema (nije bilo krckanja, zadovoljavajuća glasnost).. Posle joÅ¡ 2 pesme, otprilike na tom pojaÄanju, možda neÅ¡to slabijem, desio se u trenutku nagli pad snage signala na zvuÄnicima (oba zvuÄnika) tj. neki prekid u izvoÄ‘enju. Mislio sam da je CD, pa sam pustio da ide stvar dalje, meÄ‘utim par sekundi kasnije bas je potpuno nestao, glas se jako prigusio (oslabio), dok su jedino visoki, cini mi se, ostali na pravom nivou. Kada sam pojaÄao sa takvim signalom, Äulo se brujanje u basovima.

 

Veliki bedak... Ugasim sve.. Nisam osetio miris nikakve paljevine iznad pojaÄala... I Å¡ta ću, imao sam kod sebe joÅ¡ jedan CD player - CDP 990 i Äisto iz nemoći i da bi iskljuÄio Denona, prikjluÄim Sony-a na pojaÄalo i pustim, kad ono, sve poÄe normalno da radi... Pomislih, OK, otisao je CD iako mi je to bilo sumnjivo jer mislmi da je to najocuvaniji deo u sistemu (kupljen od Älana foruma, inaÄe veoma korektnom momka). Ipak, viÅ¡e iz neverice, opet vratim kablove na Denona, pustim i Å¡ljaka sve OK :)

ZnaÄi, za mene, potpuni rebus :) Evo, sluÅ¡am sada ceo disk i ne ponavlja se ta situacija.. Pustio sam jedno pola sata da radi na 10ak, 11h kako bi zagrejao pojaÄalo i eventualno izazvao ponovo pomenuti problem, ali se nije ponovio. 

 

Nadam se da nisam nešto propustio da pomenem... Molio bih Vas za bilo kakvu pomoć...

Link to comment
Share on other sites

Problem je u pojačalu, i to na nekom od mehaničkih kontakata, kao što su preklopnici, prekidači i potenciometri. Kada ti se sledećeg puta to isto desi, kreni redom da okrećeš i pritiskaš jedan po jedan dok ne nađeš "krivca". Bilo bi dobro da u međuvremenu razradiš i očistiš sve kontakte.

Link to comment
Share on other sites

Hvala veliko na odgovoru. PojaÄalo jeste dosta praÅ¡njavo iznutra i baÅ¡ sam hteo ovog vikenda da ga oÄistim. Mislim, kupio sam ga praÅ¡njavog... Jedino Å¡to sam dirao na pojaÄalu u poslednjih nedelju dana je glavni potenciometar, tako da kontam da je on u problemu.

 

Da li bih to podmazivanje mogao sam da odradim, ili da nosim kod nekoga? Ako može neka preporuka ili bar napomena da je pisano pa ću potražiti na forumu?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

I, je li resen problem?

 

Pitam, jer i ja imam CD Denon DCD-485, i ponekad bas ume da zeza. Simptomi su vrlo slicni opisanima, ali kad pocne da zeza (nije uvek lako provaliti), pauziram pesmu i poslusam: bruje midbass-ovi obavezno. Nagadjam da je u pitanju staticki elektricitet, posto ni Denon risiver ni player nemaju uzemljenje, niti im je moguce spojiti mase osim preko RCA interkonekta. Resenje je da pogasim uredjaje, otkacim RCA, povadim cak i utikace za struju; i zatim sve vratim. Posle toga provereno radi :) .

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

I, je li resen problem?

 

Pitam, jer i ja imam CD Denon DCD-485, i ponekad bas ume da zeza. Simptomi su vrlo slicni opisanima, ali kad pocne da zeza (nije uvek lako provaliti), pauziram pesmu i poslusam: bruje midbass-ovi obavezno. Nagadjam da je u pitanju staticki elektricitet, posto ni Denon risiver ni player nemaju uzemljenje, niti im je moguce spojiti mase osim preko RCA interkonekta. Resenje je da pogasim uredjaje, otkacim RCA, povadim cak i utikace za struju; i zatim sve vratim. Posle toga provereno radi :) .

 

Pozz

Nije problem u uzemljenju nego u masi. Negde imaš prekid mase, da li u kablu ili na nekom hladnom lemu u uređaju i onda tim rastavljanjem i sastavljanjem privremeno uspostaviš prekinutu vezu i "popraviš" problem.

Link to comment
Share on other sites

Nije problem u uzemljenju nego u masi. Negde imaš prekid mase, da li u kablu ili na nekom hladnom lemu u uređaju i onda tim rastavljanjem i sastavljanjem privremeno uspostaviš prekinutu vezu i "popraviš" problem.

 

Hmmm... hvala, Willi :)

 

Definitivno je do CD-a, nemam nikakvih problema kad je source tuner, DVD ili TV; znaci nije risiver. 'ce pogledam  :order

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Willy i kolege sa foruma,

 

 

Nije problem u uzemljenju nego u masi. Negde imaš prekid mase, da li u kablu ili na nekom hladnom lemu u uređaju i onda tim rastavljanjem i sastavljanjem privremeno uspostaviš prekinutu vezu i "popraviš" problem.

 

Willi i kolege, veliko HVALA za savet. :)

 

Elem, nasao sam vremena (jedva, par sati), otvorio moj Denon player (nije mi prvi put) i dooobro zagledao. Neverovatno kako je tesko okom naci hladan lem, cak i sa lupom. Vec sam mislio da odustanem, kad sam osetio da mi pod rukom krcka RCA blok (sa cincevima) kad ga dotaknem. Dakle, od 5 lemova, 2 su vec imala ogoljen vrh, za druge nisam bio siguran (hbga, godine/dioptrija :) ).

Razume se da sam svih 5 potopio/osvezio kalajem; nije nesto ispalo estetski, umesto elegantnih kupica kalaja sad stoje kapljice (meda :) ). Probao i - to je to; neverovatno kako se popravio zvuk, pun i mocan kao nekad. Na zalost nisam slikao, guzva mi je u stanu (gosti koji ne znaju da odu - grbmh@$!#), ali obecavam da cu pre Nove godine postaviti neku sliku :); toliko.

 

Hvala svima jos jednom!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...