Jump to content


Pro-Ject RPM 1.3 - brujanje & uzemljenje


hrundi

Recommended Posts

Problem mi deluje vrlo banalno, ali budući da o tome ne znam skoro ništa, možebiti da govorim iz dupeta, što kažu Amerikanci.

ÄŒuje se priliÄno glasno brujanje, koje prestaje samo kad dodirnem onaj Å¡raf(?) na gramofonu na koji se kaÄi žica za uzemljenje. Mislim da je sama žica ok, jer je brujnje mnogo glasnije kad uopÅ¡te nije povezana - dakle, pretpostavljam da radi, i Äini mi se da nigde nije u prekidu. tj nije problem u položaju žice, pomerao sam je levo-desno i niÅ¡ta. Drugo, mislim da nema veze sa zvuÄnicom, na brujnje ne utiÄe to da li se tanjir vrti ili ne, da li je ruÄka na ploÄi ili ne, da li je pri kraju ploÄe ili na ivici itd. PloÄa ne mora ni da se vrti, brujanje se i dalje Äuje. Gramofon nije blizu drugih ureÄ‘aja i ispravljaÄa.

Da li postoji neko reÅ¡enje ili i dalje moram da teram ženu da stoji pored gramofona i drži prst na uzemljenju dok sluÅ¡am ploÄe?

Link to comment
Share on other sites

Pojma nemam kad se pojavio problem, ja sam ga kupio juÄe od prvog vlasnika, koji kaže da tako mora. ZvuÄnica je Ortofon 2M Red, a stoji na polici za knjige, kažem ti, priliÄno daleko od pojaÄala i od zvuÄnika, prva slika je kako stoji u odnosu na pojaÄalo, a na drugoj se vidi gde je zvuÄnik od kompjutera.

161jb6c.jpg

2upskjp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zvao sam prodavca, nema garanciju, ali se ponudio da plati servis. On mi deluje kao ok deÄko, ipak sam ja sluÅ¡ao taj gramofon kod njega, a za vraćanje je komplikovano jer nismo u istom gradu - ja sam ga jedva doneo ovde, poÅ¡to je za ovaj gramofon bez kutije i poklopca transport jako komplikovan.

Može li neko da mi preporuÄi pouzdanog majstora iz Novog Sada, pa da vidimo u Äemu je problem?

Link to comment
Share on other sites

Javi se sutra u AV Impuls posle 16h ili mi pusti pp sa tvojim brojem telefona pa da vidimo da li moze da se pomogne "na daljinu".

Jesam dobro shvatio, slusao si gramofon kod prodavca i tamo nije brujao (?) Ili jeste pa ti je on rekao da to tako mora?

...i ne kupuj više gramofon mladji od dvadeset-trideset godina, nema tu sreće!

Link to comment
Share on other sites

Gramofon ima onaj Å¡raf - odÅ¡rafi se, natakne se žica za uzemljenje, zaÅ¡rafi se ponovo - isto kao i na (mom) pojaÄalu. Probao sam da stavim žicu na izlaz jednog kanala iz gramofona - nema razlike.

Stvar je u tome Å¡to da bi Äuo glasno brujanje moraÅ¡ da odvaliÅ¡ potenciometar do pola - dakle, nikako ne bih sluÅ¡ao muziku tako glasno, ali glavni problem je Å¡to se to prenosi na ruÄku, pa kad dodirneÅ¡ ruÄku, kad je prinosiÅ¡ ploÄi, makar i samo malo pojaÄao, poÄinje da Å¡uÅ¡ti i zuju i pravi ogromnu buku dok je ne spustiÅ¡ (cela je od metala iz jednog dela, nosaÄ glave nije odvojen) . Ali ako držiÅ¡ jedan prst na onom Å¡rafu za uzemljenje na gramofonu i tada podigneÅ¡ ruÄku - nema nikakvog zujanja i brujanja. Dakle - problem je tamo. Ne znam da li sam bio jasan, ja inaÄe grozno objaÅ¡njavam.

Ne verujem da je razlika u zvuku strašno velika sa brujanjem ili bez njega, ali je više u pitanju psihološki momenat - kad ti znaš da nešto u pozadini zuji što ne bi trebalo.

Hvala ti na pomoći. I ostalima, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Položaj gramofona, pojaÄala i strujnog razdelnika me navodi na pomisao da strujni vodovi negde idu paralelno sa signalnim kablovima sa gramofona. Zuji li i kada odmakneÅ¡ signal i uzemljenje rukom od ostalih žica?

Da se razumemo, ovo konstatujem samo na osnovu slike mada i sama masa odnosno ta žica nema šta da brlja, ili je spojena na šasiju ili nije.

Link to comment
Share on other sites

Gramofon ima onaj Å¡raf - odÅ¡rafi se, natakne se žica za uzemljenje, zaÅ¡rafi se ponovo - isto kao i na (mom) pojaÄalu. Probao sam da stavim žicu na izlaz jednog kanala iz gramofona - nema razlike.

Stvar je u tome Å¡to da bi Äuo glasno brujanje moraÅ¡ da odvaliÅ¡ potenciometar do pola - dakle, nikako ne bih sluÅ¡ao muziku tako glasno, ali glavni problem je Å¡to se to prenosi na ruÄku, pa kad dodirneÅ¡ ruÄku, kad je prinosiÅ¡ ploÄi, makar i samo malo pojaÄao, poÄinje da Å¡uÅ¡ti i zuju i pravi ogromnu buku dok je ne spustiÅ¡ (cela je od metala iz jednog dela, nosaÄ glave nije odvojen) . Ali ako držiÅ¡ jedan prst na onom Å¡rafu za uzemljenje na gramofonu i tada podigneÅ¡ ruÄku - nema nikakvog zujanja i brujanja. Dakle - problem je tamo. Ne znam da li sam bio jasan, ja inaÄe grozno objaÅ¡njavam.

Ne verujem da je razlika u zvuku strašno velika sa brujanjem ili bez njega, ali je više u pitanju psihološki momenat - kad ti znaš da nešto u pozadini zuji što ne bi trebalo.

Hvala ti na pomoći. I ostalima, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...