Jump to content


Originali - Rezanci


artintact

Recommended Posts

greendolphin, kapiram tvoju pricu o gramofonima od kojih mi se otvara gurmanski apetit. Imao sam priliku da cujem na zalost mnogo slabije gramofone na mnogo slabim sistemima, ali i na njima sam mogao da osetim razliku. Potpuno razumem zar tvoje price. I ja sam apsolutni pristalica takvog zvuka. Da li je to bolje ili slabije od cd-a ne bih komentarisao. Jednostavno je dragucije. Ima ljudi kojima se digitalna nervoza i metal koji nose cd izdanja vise svidja... Veruj mi da sam i razmisljao o kupovini gramofona. Mislim da bi mi izdvajanje novca za gramofon bilo isto veliki ali ujedno i mnogo manji problem, od cinjenice da cu mnogo teze doci do muzike koju zelim da imam u kolekciji. Trebao bih da krenem ravno od nule. Ali i pored toga siguran sam da cu jednom (na zalost mislim da to nije tako blizu) imati i gramofon u posedu. Zato bih ti stvarno bio zahvalan na novom postu na tu temu - dosadasnja iskustva, odnos cena kvalitet, prateca oprema...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Ljudi bravo, hvala puno svima. Sjajni ste svi redom jer ste super prosirili pocetnu temu u veoma ozbiljnu diskusiju.

Mada moram priznati da se ja vec lagano gubim u prici. Ne zbog vaseg opsirnog i strucnog izlaganja koje je ponovo

napominjem za svaku pohvalu, vec zbog moje neupucenosti u strucne stvari o kojima diskutujete.

Ono sto sam do izvukao kao preporuku iz konteksta:

- Plextor cd rezac (dobro ucvrscen, bez vibracija)

- EAC za pretvatraanje u wav

- isprobati povecanje brzine rezanja na diskovima kojima su dozvoljene vece brzine poput 48, 52x...

- nije mi jasno ono za rezane i obojene ivice (greendolphin, ako ti nije problem malo vise detalja...)

Pedja, puno hvala na strucnom izlaganju. Ako nije problem iz vec gore navedenih razloga, kazi mi kojim

postupkom ti rezes muzicki disk. Znaci koji programi, koliko brzina, koja firma cd-a... Ovakav konkretan

odgovor bi mi stvarno bio od velike pomoci.

Puno hvala svim jos jednom.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Ljudi bravo, hvala puno svima. Sjajni ste svi redom jer ste super prosirili pocetnu temu u veoma ozbiljnu diskusiju.

Mada moram priznati da se ja vec lagano gubim u prici. Ne zbog vaseg opsirnog i strucnog izlaganja koje je ponovo

napominjem za svaku pohvalu, vec zbog moje neupucenosti u strucne stvari o kojima diskutujete.

Ono sto sam do izvukao kao preporuku iz konteksta:

- Plextor cd rezac (dobro ucvrscen, bez vibracija)

- EAC za pretvatraanje u wav

- isprobati povecanje brzine rezanja na diskovima kojima su dozvoljene vece brzine poput 48, 52x...

- nije mi jasno ono za rezane i obojene ivice (greendolphin, ako ti nije problem malo vise detalja...)

Pedja, puno hvala na strucnom izlaganju. Ako nije problem iz vec gore navedenih razloga, kazi mi kojim

postupkom ti rezes muzicki disk. Znaci koji programi, koliko brzina, koja firma cd-a... Ovakav konkretan

odgovor bi mi stvarno bio od velike pomoci.

Puno hvala svim jos jednom.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Ono sto sam do izvukao kao preporuku iz konteksta:

- Plextor cd rezac (dobro ucvrscen, bez vibracija)

- EAC za pretvatraanje u wav

- isprobati povecanje brzine rezanja na diskovima kojima su dozvoljene vece brzine poput 48, 52x...

- nije mi jasno ono za rezane i obojene ivice (greendolphin, ako ti nije problem malo vise detalja...)

Link to comment
Share on other sites

Rezanje cd-a na 1X dokazano ne valja.kada rezes cd na ovako niskoj brzini rezac predugo pali sloj za podatke tako da supljine koje predstavljaju logicku nulu previse spale pa pod mikroskopom lice na male kratere tj nepravilnog su oblika.Ovo je dokazano brojnim testovima.Najoptimalnije je drzati cd na nekih 4 do 8x za audio cd.Inace jos je vazno da unutrasnji deo fioke za cd u rezacu bude crn. Ovako se smanjuju refleksije na minimum a samim tim i broj gresaka na cd.Koliko mi je poznato svi bolji plextor rezaci imaju crn tray. inace ja koristim osmobrzinski teac rezac a muziku skidam sa cd-a pomocu media playera sa loseless opcijom.

Link to comment
Share on other sites

Rezanje cd-a na 1X dokazano ne valja.kada rezes cd na ovako niskoj brzini rezac predugo pali sloj za podatke tako da supljine koje predstavljaju logicku nulu previse spale pa pod mikroskopom lice na male kratere tj nepravilnog su oblika.Ovo je dokazano brojnim testovima.Najoptimalnije je drzati cd na nekih 4 do 8x za audio cd.Inace jos je vazno da unutrasnji deo fioke za cd u rezacu bude crn. Ovako se smanjuju refleksije na minimum a samim tim i broj gresaka na cd.Koliko mi je poznato svi bolji plextor rezaci imaju crn tray. inace ja koristim osmobrzinski teac rezac a muziku skidam sa cd-a pomocu media playera sa loseless opcijom.
Link to comment
Share on other sites

Artintakt pisao sam o rezanju ivica diskova na temi o workshop-u u zamku kod Graz-a. Pogledaj slike rezaca i sta sam napisao. Napisacu nesto ovih dana o mojim iskustvima i preporucicu par jeftinih a odlicnih gramofona. Mozes na gore navedenoj temi malo da procitas i vidis dva gramofona.

Na temu o rezanju dodao bih da je moj Plextor iznutra crn i firma tvrdi da se snop lasera manje prosipa i odbija od unutrasnjost kucista. To je odavno proverena prica i ima smisla. Skidam muziku isto njime, pojma nemam koja brzina, ne koristim nikakve posebne programe a rezem 4 ili 8 puta. Rezultat je vise nego zadovoljavajuci i ne razmisljam da probam nesto drugo. Romovi su mi najjeftiniji i ponasaju se odlicno. Dok sam rezao sa Pioneer-ovim recorder-om islo je jedan na jedan direktno sa cd playera preko koaksialnog kabla i niko ziv nije mogao da cuje razliku. Uporedjivao sam diskove snimljene Pioneer-om i Plextor-om i takodje ne cujem nikakvu razliku ili vrlo retko i to samo kod diskova koje znam u dusu. Kod Pioneera sam uvek morao da prvo preslusam da li je disk u redu i ne preskace a onda da rezem jedan na jedan sto oduzima jezivo puno vremena. Resio sam se te bede i sve prepustio kompu jer je jednostavnije i brze a razlika se ne cuje.

Pozdrav

greendolphin

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav !

Da Denis je u pravu samo EAC ako se reze sa kompa - znaci prebaci se pa onda na Nero a moze i iz EAC-a da se reze direktno...

Greendophin, Dejane - vidim da ste pokrenuli jendnu veliku i obimnu raspravu ali svako je ostao dosledan i gleda stvari iz svog ugla.

Ipak evo jedne moje price od juce kada sam sa Sasom otisao da pogledamo Denonov pleyer kod jednog lika. KAd ono covek prava riznica hi-fi ja skuplja Sunasi urdjaje i hoce jednoga dana da otvori njihov salon ! ! ! I sad ja pomislim on malo blesav na polici mu retro sistem iz 70 ih svaka komponenta teska ko dzak cementa. sve to meni malo cudno pusti on nesto solidno to svira. Tek kada mi je otvorio prospekte i kataloge takvih prozivoda - O cemu mi pricamo znate kako su se onda urdjaji radili koja paznja je posvecena svakom mini detalju - ogroman vecina je radjena kao dual mono potpuno odvojena napajanja trafoi ko kuce veliki. O apsolutnom kvalitetu tu nema ni govora a i onako stari imaju neki simpatican retro dizajn. Sve radi savrseno i u aposlutno je perfektnom stanju. Danas se ovakva ideologija i princip uredjaja primenjuje samo u apsolutnim hi-end imenima i debelo se placa. O kakvom napretku u tehnologiji mi pricamo ?

O okruzujucem zvuku 15.1 Gde treba 50 zvucnika da bi se imao filing...

O pojacivackim modulima sa cipa ? O mp3 i ostalim formatima gde je kompresija 11:1 ako ne i veca ?

Samo bi jos nesto dodao Sve u svoje vreme to je tacno,

ali postoji nesto vanvremenski ograniceno i trajno kao apsolutni kvalitet !

Link to comment
Share on other sites

Ok, ko je jos ostao kratkih rukava za zvucnike, slobodno neka se javi :listen:listen.

Nego da se malo vratimo na temu. Vec duze vreme i ja koristim EAC i rezem sa Nerom na 4x i ne mogu da tvrdim da

cujem bilo kakvu razliku. Naravno, citanje diska je maksimalno 4x a cesto i manje. Ranije sam koristio CloneCD

i tu se stanje malo razlikuje. Na 4x citanje/rezanje postoji razlika koja nije mnogo velika ali se cuje. Na 8x

citanje/rezanje razlika je sasvim lako uocljiva. Rezac je Sony 48x ako je to nekom vazno. Probao sam jedan disk

da narezem maksimalnom brzinom, bio je citljiv u svim plejerima ali je zvuk bio ocajan. Jednostavno je zvucalo

prazno, kao da nesto fali, ravno, sterilno.

Sto se tice one price da ne valja rezati diskove 1x brzinom, na tu pricu sam nekoliko puta naisao na netu i

video mikroskopski snimak na 1x i neke vece brzne. "Rupe" su bile mnogo pravilnije na toj vecoj brzini (ne secam

se tacno kojoj) tako da to mozda i ima nekog smisla. Pitanje je koliko se to stvarno cuje i da li se cuje( nisam probao) ali makar

teorijski ima smisla.

Ima jos jedna stvar koju je neko ranije pomenuo oko vibracija rezaca. Zalepio sam na deo kucista gde naleze rezac

samolepljivu keper traku tako da rezac ne naleze direktno na kuciste. Da li ima neke svrhe ne znam ali sam isto

uradio i sa hard diskom koji se posle ovog "tretmana" prakticno jedva cuje. Pa ako mozemo CD plejere da postavljamo

na razne nozice i unutrasnje gume od bajsa, zasto ne bi mogli hard i rezac :listen:).

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Ima jos jedna stvar koju je neko ranije pomenuo oko vibracija rezaca. Zalepio sam na deo kucista gde naleze rezac

samolepljivu keper traku tako da rezac ne naleze direktno na kuciste. Da li ima neke svrhe ne znam ali sam isto

uradio i sa hard diskom koji se posle ovog "tretmana" prakticno jedva cuje. Pa ako mozemo CD plejere da postavljamo

na razne nozice i unutrasnje gume od bajsa, zasto ne bi mogli hard i rezac :listen:listen.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da sam (negde na forumu, više se ni ne sećam :listen ) pokušao da zapodenem ovu temu oko EAC-a. Bez veze tema, brzo je isparila. :listen

Ukratko, EAC-om može da se grebuje i 40x ako to drajv dozvoljava u jedinom modu u kome EAC ima smisla koristiti - tzv. secure mod, bez ikakvog uticaja po zvuk. OÅ¡tećeni diskovi izgrebovani brže mogu biti sa manje Äujnih deformacija (kliktanje, ako je kojim sluÄajem otiÅ¡lo parÄe gornjeg lejera), ali i ne moraju (obe stvari probane).

Å to se pak rezanja audio diskova tiÄe tu mi nikad, ali nikad stvari nisu bile jasne. ImaÅ¡ diskova koje možeÅ¡ da režeÅ¡ i 32x kao audio i da sve bude savrÅ¡eno, imaÅ¡ ih onih koje možeÅ¡ 8x i da ne budu Äitljivi u svim plejerima. Recimo, zapazio sam da se disk koji nije na nekoj ceni kod nas - tzv. Princo sa Å¡tampom odozgo, najbolje ponaÅ¡a kad ga ubaciÅ¡ u plejer, odmah je prepoznatljiv i nema nikakvih problema (rezan Äak na 16x). Sa druge strane AZO Crystal Clear Verbatimi poslednje generacije itekako umeju da budu brljivi, osim takozvanih "Pastel" Verbatima koje pravi firma koja je, vele, i izmislila CDR format - Tayo Yuden, Japanci. Mnogi ljudi se u ove poslednje kunu.

Vec duze vreme i ja koristim EAC i rezem sa Nerom na 4x i ne mogu da tvrdim da

cujem bilo kakvu razliku. Naravno, citanje diska je maksimalno 4x a cesto i manje. Ranije sam koristio CloneCD

i tu se stanje malo razlikuje. Na 4x citanje/rezanje postoji razlika koja nije mnogo velika ali se cuje.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice diskova za rezanje koliko vidim sam a i vecina ovde koristi Verbatim Dl + (super azo) mogu slobodno reci zbog dobrog odnosa cena-kvalitet... Medjutim jedno je sigurno koje god diskove koristili ako se rezu na sto manjim brzinama to bolje po kompatibilnost mocitete na svemu u sta mozete da ih stavite i da ih procitate :listen

Ipak ono sto sam primetio kod Princo i mnogih No name diskova -

cak i kada se kopije prave sa EAC-om primetan je osetno losiji kvalitet nekako "suv" zvuk u odnosu na recimo bilo koji kvalitetniji disk pr. Verbatim... Licno nisam primetio cujnu razliku i kako ona zavisi od brzine rezanja, no ipak rezem u nekom opsegu 4 ili 8 X sto mi je sasvim ok...

Nego kako sam i ne samo ja zaintrigiran kopijama diskova koje je greendolphin napravio evo da vidite o cemu se radi :

Tevion Diskovi :

tevion.jpg

Da ne znam da je rezanac na svom sistemu mogao bih da pomislim da je original u pitanju :listen

Pogledao sam malo i Nero kaze da je ove diskove potpisao Acer,

Phthalocyanine - kao leyer e sad koliko to govorio o kvalitetu ne znam inace na omotima pise Fuji ! ?

AUDIO CD-R ...

Inace nisam se puno zezao ali kako vidim pre neki dan i kod nas je trziste Audio CD-R diskova bogatije, bas sam na buvljaku video ....

Pitanje je sta uzeti, ako ima ovih Teviona kod nas onda nema sta vise da se trzi ako ne kakva su vasa iskustva sa AUdio CD-R d i preporuke ?

Link to comment
Share on other sites

Nikola Fuji je samo papir na kome sam pisao nazive pesama. Tevion kupujem u supermarketu u Graz-u pored kase gde stoje zvake i bombone i pakovanje od 50 komada kosta 24,90 eura. Nikada, ali nikada nisam imao probleme sa ovim diskovima. Sound je odlican a diskovi nisu skupi. Rezem brzinom 4 ili 8 puta.

Pozdrav

greendolphin

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...