Jump to content


"All-inclusive" risiver ili Networked Audio Player/DAC + risiver


bolex

Recommended Posts

Pre svega, nadam se da naziv teme nije previse dugacak i da jasno upucuje na nivo moje zbunjenosti kada je izbor audio sistema u pitanju.

 

Kako to obicno biva, resio sam da svoj dom, po prvi put, oplemenim modernim i kvalitetnim audio sistemom. Do sada nisam imao bog-zna-kakva iskustva na tom polju. Za pocetak cu apstrahovati izbor zvucnika, taj deo cu nekako resiti 'slusanjem' po show-room-ovima. Od 'relevantnog iskustva' imam to da sam pre dve godine za racunar uzeo Bose Companion 5 zvucnike. Vizuelno mi se dopada Acousmass 5, ali mi se cini da su 'sateliti' premaleni narocito iz perspektive da neka modernija tzv 'tehno' muzika nece biti tako cest izbor za slusanje.

 

Problem koji pokusavam da resim - sistem koji ce mi resiti "home-theater" zvuk (STB/TV, BoxeeBox media player) i omoguciti da slusam 'samo' muziku. Izvor za muziku ce najcesce biti neki digitalni, ali zelim mogucnost reprodukcije 'visokog kvaliteta' (FLAC idealno, 320kbps mp3 u svim ostalim slucajevima). Pored toga, lepo bi bilo da mogu bezicno da reprodukujem zvuk sa telefona/laptopa, idealno da i tu moze neki 'visi kvalitet' da se postigne (recimo playback FLAC fajlova sa laptopa) mada to je 'feature' koga se mogu najlakse ratosiljati, jer ce sa telefona/laptopa najcesce da se pusta neki youtube (za dete).

Jedan takav 'all-inclusive' uredjaj je recimo Yamaha RX-V675 ili Denon AVR-2113. Verovatno ima jos slicnih, pa i za to bih rado cuo preporuke. Ukupan budzet neka za tu stvar bude tu do ~600 EUR koliko kostaju ova dva uredjaja. Listajuci ovaj forum, naleteh na preporuke za Pioneer N-50 i Pro-Ject streambox DS uredjaje koji resavaju ovaj 'digitalni' deo price, pretpostavljam, bolje nego 'all-inclusive' uredjaji. Kakvo je misljenje iskusnijih 'forumasa' na ovu temu? Ako je preporuka da idem na neki od ova dva (ili neki njima slican) uredjaja, onda mi verovatno samo pojacalo treba - koje, kakvo?

 

U sustini, ne gorim od zelje da nuzno imam i 'video receive' funkcionalnost, cini mi se da nije neophodno da vucem HDMI-eve do risivera i vracam jedan ka TVu (narocito zbog malo nezgodinjeg rasporeda dnevne sobe, risiver/pojacalo/streamer ce biti udaljen 5-6 metara od TVa), jer i STB i BoxeeBox imaju digital-out-e. Da li u ovoj 'bez-HDMI' varijanti mogu imati nekih problema sa sinhronizacijom zvuka i slike (negde mi je u 'malom mozgu' ostala neka prica o sinhronizaciji spdif izlaza i hdmi-a u smislu brzine TVa u decodingu videa)?

 

Hvala na eventualnim odgovorima, komentarima, kritikama i drugim smernicama!

--

Bosko

Link to comment
Share on other sites

U principu, važi staro pravilo da su uvek bolje odvojene komponente nego all in one rešenja.

Kada su strimeri u pitanju, postoji aktuelna tema o tome (kao Å¡to se vidi i sam si je pogledao).

Trenutno je na forumskim oglasima Pro-ject stream box koji je praktiÄno nov a prodaje se ispod cene:

 

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/classifieds/item/2182-pro-ject-stream-box-ds/

 

Å to se tiÄe pojaÄala, nisam baÅ¡ najbolje razumeo da li želiÅ¡ neki AV risiver ili prelaziÅ¡ na stereo varijantu?

Link to comment
Share on other sites

Aleksandre,

 

hvala na odgovoru. Ako se budem odlucio za Network Player, uzimao bih ili AV risiver 'skromnih mogucnosti' iz perspektive svih tih 'networking' opcija ili samo pojacalo. Problem mi pravi cinjenica da moram da 'resim' jos dva uredjaja koji imaju digital-out (STB i BoxeeBox media player), sto me gura ka risiverima koji imaju kakav-takav DAC u sebi.

Jedno sasvim lame i offtopic pitanje - da li stereo varijanta podrazumeva i 2.1 sisteme (dva zvucnika i subwoofer)? Zvucnike moram na zid i zeleo bih da budu sto manji, pa mi se cini da cu morati i subwoofer da planiram.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...