Jump to content


"Elektronska muzika"


ibsh

Recommended Posts

Posto je vecina tema vezanih za muziku vezano za Jazz na ovom forumu, ajmo malo da pricamo i o elektronskoj muzici, sta ko voli (koje izvodjace,pesme,zanrove).

Elektronska muzika takodje ima milion pravaca, za laike sve je to tehno, mada ima tu break-a,breakbeat-a,big beat, chill out-a, drum and bass-a,trance-a...

Mnogi kude elektronsku muziku, i najlakse je nju kuditi jer je vecina hitica na komercijalnim televizijskim stanicama neka vrsta elektronike, mada nema nikakve veze sa necim kvalitetnim. Slusam pretezno elektroniku, tvrdji rock, malo jazza (tu sam pocetnik). Od elektronike najvise volim instrumentale,vokale, breakbeat (nesto sporiji -> progresive break).

Nekoliko omiljenih pesama:

Sneaker Pimps - 6 underground (the umbrellas of lady well mix #2)

Yann Tiersen - C'etait Ici

Conjure One - Tears From The Moon (Hybrid Twisted On The Terrace Mix)

The Crystal Method - Commin back

Way Out West - Don't Forget Me

E-Z Rollers - Walk This Land

E-Z Rollers - Jazz Talkin

Deep & Wide - Easy Rider

Goldfrapp - Utopia (New Ears Mix)

Marie Boine - Gula Gula (Chillumination mix)

Rue Du Soleil - In My Heart

Hybrid - Kill City

Link to comment
Share on other sites

Jose Padilla: Navigator I i II, Caryn, I like clowns, Orientation, La Mar...

Cirque du Soleil: Alegria, Ballare, Ravendhi, Querer, Ibis, Valspena...

Vangelis: Metallic rain, Antarctica, Opening, 12 o'clock, Chariots of fire...

J. M. Jarre: Oxygen, Revolutions, Equinoxe, Waiting for Custo...

Mike Oldfield: Hibernaculum, Tubular Bells, Women of Ireland, Wild goose flaps their wings, Ommadown...

Sara Brightman: Harem, Diva dance (Fifth element), Fanthom from opera...

Ima toga jos :evil:

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Denise, nabavi od Jose Padilla, albumi 'Souvenir' i 'Navigator'. DEBELA preporuka ;) . Ako ti treba kraci opis zvuka: simfonican, vecinom instrumental, i ne lici ni na sta sto si dosad cuo. Ovom autoru (po meni) fali samo jos koji naslov pa da se svrsta uz velikane kao sto Jarre i Vangelis. Ali ne znam nista o njemu ;) , osim da mu je muzika...uh...

Rajko

Link to comment
Share on other sites

za Denisa:

evo ovako:

najcesce se elektronska muzika svrstava u neki zanr po ritmu..

Drumm and Bass: na primer navedeni LTJ Bukem pravi Drumm and Bass muziku (ritam je onako lomljiv, ne znam kako bih drugacije to mogao reci, recimo kao izvodjac Roni Size,za koga si najverovatnije cuo, mada je po kvalitetu po meni LTJ Bukem nekoliko svetlosnih godina ispred njega i mnogih drugih), uz dosta ambijentalnih elemenata. Drumm and Bass je pravac koji je dosta uznapredovao i u poslednje vreme se u njega ubacuje i pomalo Jazz elemenata (EZ Rollers), latino zvuka i slicno, mnogo je melodicniji nego ranije.

BreakBeat - Break : Kod breakbeat-a je ritam opet izlomljen, ali malo je kompleksniji nego kod drumm and bass-a (recimo grubo -> breakbeat je neka vrsta rap ritma koji je malo ubrzan i slozeniji). Zvucniji izvodjaci koji prave ovu vrstu muzike : The Prodigy, The Crystal Method, Hybrid (fenomenalni remixi),HeadRillaz, Rennie Pilgrem,BLIM...

I ovaj pravac polako sazreva, i postaje sve kvalitetniji, ritam je sad vec znacajno usporen i mnogo su melodicnije i kvalitetnije pesme...

Chill Out : Chill Out je pravac koji ima mnogo sporiji ritam, tipican primer Chill Out-a su Cafe Del Mar diskovi, ovaj pravac je veoma sirok, i u njega svrstavaju i Jose Padilla-u.

Trance: Trance je pravac koji ima "tuc tuc" ritam ali je sporiji od techna, 125 bpm otprilike, i znatno je melodicniji od techna. Mada je vecina pesama uzasno dugacka sa monotonim delovima, nadju se pesme koje imaju jako lepe "ispade" (ne znam kako drugacije da ih nazovem).

Ti ispadi su karakteristicni za Trance, u tom delu nema ritma, nego je to ambijentalni deo od po nekih pola minut... Koriscenje velike kolicine eha je takodje karakteristicno za Trance...

Techno : onda je tu i techno, nekih 130-140bpm-a, gomila zvukova, monoton ritam, najgora varijanta minimal techno, kod koga i kad premotate pola pesme ne primetite da se nesto posebno promenilo, par novih visokih tonova i sl...

Otprilike to je to, malo duzi post... nadam se da sam pomogao ;);)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Ono sto definitivno vredi:

Vangelis, Mike Oldfield, Future Sound Of London (i Amorphous Androgynous), Jean Michel Jarre, Kitaro, Enigma, Era, Enya, Cafe Del Mar kompilacije, Chicane, Space Nights kompilacije, Leftfield, Banco de Gaia, Robert Miles, Yanni, Jose Padilla, Jan Hammer, Hans Zimmer, Mark Snow, The Art of Noise i zamalo da zaboravim Yello...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...