Jump to content


ziveo DIY


velja

Recommended Posts

Rekao si toplo preporucujes

Bi li mogao da mi to malo pojasnis

Da li si i ti to radio ranije pa si uvideo da je to cisto gudbljenje novca i vremena, ili jednostavno smatras da nista uradjeno na taj nacin (DIY) ne moze da se meri sa brandovima koji se mogu kupiti kod nas.

Link to comment
Share on other sites

Moram da ti uputim jednu zamerku. Kada zelis da nastavis diskusiju na ovom a i svim ostalim forumima, ne treba da zapocinjes novu temu, vec da udjes u samu temu i kliknes na odgovori

Sto se tice mog licnog stava o DIY zvucnicima, stvar je u tome da ja jednostavno do sada nisam cuo tako sjajne zvucnike pravljene u kucnoj radinosti. I ne, nisam se time bavio.

Smatram da je izdvajanje sredstva za kvalitetan kit svejedno preveliko, a kada se na to pridoda licni trud i vreme, nekako prica tek tada gubi smisao. Da ne pricam o tome da treba nesto da pravis danima i da na kraju to zvuci ocajno. Ipak kazem da ni isteda nije neka, kao sto si i sam rekao da si spremio 200-300 evra. Za te pare moze da se kupi nesto sasvim lepo. Zvucnici poput Missiona, Monitor Audia, a da ne pricam o B&W.

Nekako mi lepse zvuci prica: malo iscitam testove radi blizeg upucivanja, odem u izlozbeni salon, poslusam sta mi se svidja i odaberem.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Moj ceo sistem je DIY. Mislim da mogu da se trkam sa daleko skupljim i izvikanim fabriÄkim sistemima. A tek zadovoljstvo, kad neÅ¡to prosvira baÅ¡ kako sam želeo ili možda i bolje !?!

Jednostavno,audiofilstvo je usko vezano sa elektronikom,pa zato lemilice u Å¡ake,literaturu u iste i zaplovite tamo gde vas neće odvesti NI JEDAN proizvoÄ‘aÄ audio konfekcije.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice DIY uredjaja ja imam veoma pozitivan stav. Vec 10-ak godina se bavim izradom elektronike i zvucnika, naravno u pocetku sa manjim uspehom.:smile: Moram da iznesem svoj stav, suprotan Ljubinom, da postoje daleko bolji DIY projekti od fabrickih stvari. Naravno, ne mislim da su DIY projekti bolji od kupljenih gotovih proizvoda vec da se za iste pare moze napraviti nesto bolje. Ako ne drugo, kada napravim nesto onda znam sta sam napravio. Ne oslanjam se mnogo na fabricke podatke koji vrlo cesto isticu nerealnu (pmpo) snagu pojacala.

Kao uspesan DIY projekat navescu zvucnicke kutije koje sam sam projektovao, od kutije pa da skretnice, i cije karaktersistike se mogu meriti sa nekim u istoj klasi komercijalne prirode. Jedan od dobrih rezultata je iznenadjujuca dubina basa a pod dubinom smatram 40Hz a ne "mumlanje" od 60-70 hz koje je karakteristicno kod vecine kutija koje sam cuo. Da napomenem da sve testiram i koristim bez ikakvih filtera za podizanje basova ili laudnes.

Drugi projekat sam radio za kolegu. To su zvucnici visine 130 cm, Tro-sistemski u D'Appolito sistemu. Pri testiranju smo koristili pojacalo Quad 405 (2x100W) i predpojacalo, oba rucni rad. Jedino sto mogu reci jeste da smo satima slusali muzicki materijal koji poznajemo i desavalo se da neke zvuke do tada nismo ni culi! Pogotovo je kolega bio ocaran zvukom jer je te iste zvucnike slusao preko jednog komercijanog pojacala i nije imao takav dozivljaj kao sa quad405-com. Da dodam da su ga zvucnici izasli oko 300 evra, sa 10 zvucnickih jedinica, kompletnom skretnicom, i state-of-the-art izradom kutije. Na zalost, mnoge komercijalne zvucne kutije imaju siromasnu skretnicu koja se cesto sastoji od jednog elemna-kondenzatora za visokotonca. Za jedno stereo pojacalo quad 405 bilo je potrebno 250 nekadasnjih DM-a a za tu cenu tesko da se moze kupiti pojacalo iste klase.

Ono sto DIY cini posebnim jeste napraviti uredjaj i diviti mu se. Jednostavnije je kupiti gotov uredjaj ali napraviti nesto je mnogo vrednije. Poznata je cinjenica da se kod nas rucni rad ne ceni mnogo a ponekad ni toliko jer su ljudi ne poverljivi i imaju vece poverenje u podatke na papiru oko kojih se proizvodjaci utrkuju ko ce vise slagati, ispisati vecu nabulozu od realne. Na zalost, to je sustina danasnje komercijalne proizvodjnje.

Predpodstavljam da se izraz za komercijalne firme nije pogresno razumeo jer se zna koje ne spadaju u tu kategoriju :oops:

Link to comment
Share on other sites

Predpodstavljam da se izraz za komercijalne firme nije pogresno razumeo jer se zna koje ne spadaju u tu kategoriju

Upravo to, kada mislim na fabrike ne mislim na totalnu komercijalu. I naveo sam sta smatram da je dobro u svom prvom postu.

Verujem da postoje OK pravljeni zvucnici, ali ja se ne bih toliko trudio jer se na kraju mozes razocarati poprilicno. Sa druge strane, ako zamislimo scenario da kupim sve delove iz KITa i sve to lepo sastavim, to je jedan napravljen par zvucnika u zivotu. Gde su tu ulozene pare na istrazivanje, nove materijale itd. Onaj cika iz ozbiljne firme (koja i dalje BTW pravi sve rucno) je do sada napravio stotine i hiljade zvucnika i on mnogo bolje zna sta radi od mene.

Link to comment
Share on other sites

Cinjenica jeste da za DIY nije potrban samo novac vec i vestina i zato ne podcenjujem nikoga ko smatra da je bolje kupiti gotov proizvod.

Nesto sto bi se moglo navesti kao problem kod DIY projekata je izgled uredjaja posto je to najteze izraditi, osim onima koji imaju radionicu za te stvari ili se usudjuju dati jos vise para da neko drugi izradi. Ljudi su navikli na svetlece panele fabrickih uredjaja i zgrozavaju se jednostavnosti DIY sistema koje cak smatraju ruznim za gledanje a samim tim i losim.

Naveo sam u predhodnom postu da mi se DIY svidja jer znam sta pravim i sta cu na kraju dobiti. Ako zelim pojacalo od 100w onda cu to napraviti i to u izvedbi za danonocnu upotrebu na maksimalnoj snazi. Imao sam prlike da se sa nevericom zagledam u fabricko pojacalo 2x100w koje je imalo hladnjak veoma malih dimenzija i skoro da sam pitao prodavca koliko vremenski moze da daje tu snagu a da ne pregori od vreline! :smile:

Razocarenja u DIY-ju su neminovna. Tu je problem da se ne zna sta se ce se na kraju dobiti, dok se ne zavrsi i isproba, osim ako nije u pitanju vec isproban projekat. Quad 405 sam napravio bas iz tih razloga, jer su rekli da je stabilan i pouzdan pojacavac a tek posle sam se uverio u kvalitet zvuka.

Trenutno zavrsavam projekat aktivnog sistema zvucnika predvidjenim za zurke i sistem posebno specijalizovan za slusanje muzike, neka niza klasa high-enda. Jedino sto necu praviti jesu zvucnici za detaljno slusanje s razlogom sto nemam u okolini DIY kit takvih zvucnika a da narucujem postom ne pada mi napamet. Zato sam se odlucio za kupovinu gotovih malih dvosistemaca. Eto, i ja zelim da kupim gotov sistem:) Dvoumim se oko Mission-a, Tannoya ili neceg slicnog. Ako neko ima neki predlog, bio bih veoma zahvalan na preporukama koje su zasnovane na licnom iskustvu. Da dam malo poblize sliku za koju muziku mi treba:trebaju mi zvucnici koji mogu korektno svirati ambientalnu muziku, nesto kao Enigma, Vangelis, Era, i tome slicno. Ponajvise mi trebaju takvi zvucnici i zbog monitoringa jer kada komponujem muziku zelim da cujem svaki detalj:)

Link to comment
Share on other sites

Upravo to, kada mislim na fabrike ne mislim na totalnu komercijalu. I naveo sam sta smatram da je dobro u svom prvom postu.

Verujem da postoje OK pravljeni zvucnici, ali ja se ne bih toliko trudio jer se na kraju mozes razocarati poprilicno. Sa druge strane, ako zamislimo scenario da kupim sve delove iz KITa i sve to lepo sastavim, to je jedan napravljen par zvucnika u zivotu. Gde su tu ulozene pare na istrazivanje, nove materijale itd. Onaj cika iz ozbiljne firme (koja i dalje BTW pravi sve rucno) je do sada napravio stotine i hiljade zvucnika i on mnogo bolje zna sta radi od mene.

Link to comment
Share on other sites

Cinjenica jeste da za DIY nije potrban samo novac vec i vestina i zato ne podcenjujem nikoga ko smatra da je bolje kupiti gotov proizvod.

Nesto sto bi se moglo navesti kao problem kod DIY projekata je izgled uredjaja posto je to najteze izraditi, osim onima koji imaju radionicu za te stvari ili se usudjuju dati jos vise para da neko drugi izradi. Ljudi su navikli na svetlece panele fabrickih uredjaja i zgrozavaju se jednostavnosti DIY sistema koje cak smatraju ruznim za gledanje a samim tim i losim.

Naveo sam u predhodnom postu da mi se DIY svidja jer znam sta pravim i sta cu na kraju dobiti. Ako zelim pojacalo od 100w onda cu to napraviti i to u izvedbi za danonocnu upotrebu na maksimalnoj snazi. Imao sam prlike da se sa nevericom zagledam u fabricko pojacalo 2x100w koje je imalo hladnjak veoma malih dimenzija i skoro da sam pitao prodavca koliko vremenski moze da daje tu snagu a da ne pregori od vreline! :smile:

Razocarenja u DIY-ju su neminovna. Tu je problem da se ne zna sta se ce se na kraju dobiti, dok se ne zavrsi i isproba, osim ako nije u pitanju vec isproban projekat. Quad 405 sam napravio bas iz tih razloga, jer su rekli da je stabilan i pouzdan pojacavac a tek posle sam se uverio u kvalitet zvuka.

Trenutno zavrsavam projekat aktivnog sistema zvucnika predvidjenim za zurke i sistem posebno specijalizovan za slusanje muzike, neka niza klasa high-enda. Jedino sto necu praviti jesu zvucnici za detaljno slusanje s razlogom sto nemam u okolini DIY kit takvih zvucnika a da narucujem postom ne pada mi napamet. Zato sam se odlucio za kupovinu gotovih malih dvosistemaca. Eto, i ja zelim da kupim gotov sistem:) Dvoumim se oko Mission-a, Tannoya ili neceg slicnog. Ako neko ima neki predlog, bio bih veoma zahvalan na preporukama koje su zasnovane na licnom iskustvu. Da dam malo poblize sliku za koju muziku mi treba:trebaju mi zvucnici koji mogu korektno svirati ambientalnu muziku, nesto kao Enigma, Vangelis, Era, i tome slicno. Ponajvise mi trebaju takvi zvucnici i zbog monitoringa jer kada komponujem muziku zelim da cujem svaki detalj:)

Link to comment
Share on other sites

Verujte mi da nikada nisam ni sanjao da cu doci u situaciju da pozelim kupiti gotove zvucnike. Razlog je to sto zvucnika viseg kvaliteta nemam u okolini, tj, nisam pronasao radnju u svom gradu koja se bavi prodajom DIY zvucnika renomiranih firmi u klasi koja meni treba. Ono na sta nailazim i od cega sam izvlacio maksimum jesu zvucnici iz madjarske. Kvalitet im je "0" ali i delom zbog toga su me izazivali da pokusam izvuci najbolje iz njih. Primera, ta ista firma isporucuje dva modela skretnice za sve tipove zvucnika, od 10cm pa do 40 cm i to jos za sve tipove membrane, od papirnih pa do kevlara! Kada sam zapoceo svoju DIY karijeru nisam bio zainteresovan za kvalitet. U pocetku je sve bila strast i zelja za izradom i osmeh na licu ako proradi. Tada sam se toliko razumeo, ili bolje receno, toliko se nisam razumeo u akustiku. Vremenom sam naucio mnoge stvari i zakljucio da dimenzije zvucne kutije ne odredjuju kvalitet zvuka. Mora se uzeti u obzir da sam poceo rucnu izradu elektronskih komponenti u srednjoj skoli kada je na prvom mestu bilo "gruvanje" basova do besvesti! To je period kada se pojacala iskoristavaju do maksimuma jer su ton kontrole bile u maksimalnim polozajima. Nisu svi moji projekti bili high end kvaliteta i izgleda.

Na kraju sam uvideo da sa raspolozivim zvucnickim jedinicama ne mogu izraditi ono sto meni treba. Sem toga ne posedujem masine za izradu kucista vrednog vrhunskih zvucnika. To tek sada mogu uraditi posto sam zaposlen jer sam sve dosadasnje projekte radio iskljucivo od para sakupljenim od dzeparca. Veoma mi se dopadju komentari u DIY projektima gde se opisani bas zvucnik smatra nedovoljno kvalitetnim a cija cena je nekih 50 evra. Ja bih zaista voleo da sam imao prilike da se "igram" sa takvim elementima.

Kupovina gotovih kutija nije definitivna odluka. Zapali su mi za oko Audax zvucnici i zahvaljujuci magiji interneta pronasao sam i parametre zvucnickih jedinica. Ali, ne usudjujem se mnogo da ulazim u kostac sa komponentama gde samo zvucnik od 10 cm kosta oko 60 evra!

Detaljnija merenja i slusanja radim tek odnedavno. Mozda bi sada neko prokomentarisao da se ja ustvari tek godinu dana bavim DIY-om. Ne smatram to tacnim jer sam svih predhodnih godina ucio na greskama a kojih je bilo veoma mnogo. Sada uz pomoc racunara, interneta (kompjuter imam tek godinu i po dana) sam jos vise naucio i uradio.

Primetio sam da se kod DIY projekata uglavnom kotira high-end oprema i to ponekad zaista skupa oprema. To me zbunjuje. Da li je DIY iskljucivo izrada skupih "igracaka" ili se pod DIY podrazumeva sve sto se moze rucno izraditi a da je ne bitno koje klase?

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da se radilo o SAL. Nazalost, smatram da je to dno dna.

Mislim da su i EI Nish 2X bolji od njih. Firmu je pre godinu dana preuzeo privatnik i radi jednice bolje nego sto su radjenje pre. Imas sve komponente na internetu da natenane razgledas. Njih smtram nizom klasom. SAL, ispod svakih kriterijuma.

Dalje, kod nas mozes da nabavis i jedinice srednje i visoke klase.

Vifa i Peerless - srednja i visha srednja. Scan-Speak - visoka klasa.

Pomenuti se prodaju u Dayens iz Sapca.

Vifa i Peerless - visoki od 25-60 Evra, mid-basovi i basovi 40-200 Evra.

Scan-Speak - visoki od 110-250 Evra, mid-basovi i basovi 130-400 Evra.

Ovo je sve po komadu.

Rucno se rade zvucnici srednje i visoke klase, jer se samo tada isplati sav ulozeni trud i znanje, a finalni proizvod je mnogo bolji nego serijski u istoj klasi cene. Za manje sume se jenostavno ne isplati.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na preporukama za zvucnicke jedinice!

Jeste, u pitanju su bili SAL zvunici. Da su samo dno sto se tice kvaliteta, uvideo sam tek u ovih poslednjih godinu dana kada sam "naucio" usi sta je kvalitetan zvuk. Na zalost, sada se samo takvi zvucnici mog nabaviti a da su na lageru. Imali smo u komsiluku ITC radnju preko koje se moglo naruciti kvalitetne komponente Visaton-a, Monacor-a. Na zalost ta radnja vise ne postoji. Da sam tada znao da zvucnik ne cini samo dubina basova ,najverovatnije bih skupio vise novca i kupio Visaton ili nesto drugo u tom rangu. Covek se uci na greskama:)

Moze se reci da sam se na vreme "zaustavio" jer sam bio planirao da napravim neki veliki projekat sa SAL zvucnicima. Sve je bilo proracunato, kutija, skretnica, ali sam na kraju uvideo da necu dobiti kvalitet koji mi treba pa makar utrosio i 500 evra. Mislim da bi mi to bila najveca steta do sada.

Link to comment
Share on other sites

Mozes da krenes sa Vifa ili Peerless mid-bassom i Vifa visokim.

Mnogo su bolje 2-way varijante sa kvalitetnim komponentama, nego n-way sa losim. Mozda ti se cini mnogo minimalna cifra od 200-220 Evra samo za 2Xmid-bass+2Xvisoki, ali se svakako isplati.

Link to comment
Share on other sites

Osim audax-a upravo preporucene marke sam imao u vidu. Video sam par zanimljivih projekata sa Vifa, Peerless jedinicama i cini mi se da kupovina gotovih zvucnika odpada!

Cena od tih 200 ili nesto vise Evra mi nije visoka jer vise nemam para za jeftine stvari. Interesuje me da li za Vifa, Peerelss zvucnicke jedinice ima negde da se "skinu" parametri otpora, frekventnog odziva, u formatu za ucitavanje u LspCad? Za Visaton imam parametre i sve karakterestike zvucnika ali bih voleo pronaci i za Vifa, Peerless.

Link to comment
Share on other sites

Osim audax-a upravo preporucene marke sam imao u vidu. Video sam par zanimljivih projekata sa Vifa, Peerless jedinicama i cini mi se da kupovina gotovih zvucnika odpada!

Cena od tih 200 ili nesto vise Evra mi nije visoka jer vise nemam para za jeftine stvari. Interesuje me da li za Vifa, Peerelss zvucnicke jedinice ima negde da se "skinu" parametri otpora, frekventnog odziva, u formatu za ucitavanje u LspCad? Za Visaton imam parametre i sve karakterestike zvucnika ali bih voleo pronaci i za Vifa, Peerless.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Dobar dan. Ja sam se skoro ukljucio u forum, smatram da nije los i imam par pitanja.

Dakle ja posedujem neke najgore moguce zvucnike naravno marke SAL....na kutiji pise da su kineski.

dakle ovo su SA2030, koji navodno imaju membranu od nemam ni ja pojma aluminijuma/polipropilena....nikada cuo za to u zivotu..

Da li su cak i ti zvucnici toliko losi za svoju cenu od 17 evra komad.

Da li postoji membrana od al/polipropilen ili je to cista kaz i membrana je sapravo od papira...

Jeli tablica koja se dobije oz njih na kojoj pise 88db/w/m takodje cista laz?

dakle totalni sam amater kada su zv u pitanju pa me bas interesuje ako neko moze da odgovori na ova pitanja.]

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Dobar dan. Ja sam se skoro ukljucio u forum, smatram da nije los i imam par pitanja.

Dakle ja posedujem neke najgore moguce zvucnike naravno marke SAL....na kutiji pise da su kineski.

dakle ovo su SA2030, koji navodno imaju membranu od nemam ni ja pojma aluminijuma/polipropilena....nikada cuo za to u zivotu..

Da li su cak i ti zvucnici toliko losi za svoju cenu od 17 evra komad.

Da li postoji membrana od al/polipropilen ili je to cista kaz i membrana je sapravo od papira...

Jeli tablica koja se dobije oz njih na kojoj pise 88db/w/m takodje cista laz?

dakle totalni sam amater kada su zv u pitanju pa me bas interesuje ako neko moze da odgovori na ova pitanja.]

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav ! ! !

Nisam licno kupio takve drivere ali sam video i razgovarao sa likom koji

pravi vec nekoliko godina zvucnike sa ovim driverima i prvo on poceo da me ubeljuje da je to kvalitet itd...

Kad vidim ja posle da covek nema pojma gore nego ja koji u zivotu nisam sklepao kutije(samo da se zna kakvih ima)...

On je radio po nacrtu JBL-a ali sve je to mahom bilo za ozvucenje

kafice zurke, svadbe itd :D, pa sam tom prilikom cuo neke

kutije ovece oko 200W sa velikim bas driverom i titanijumski visokotonac

dvosistemski bas-refleks - ali sve je to samo sirova snaga kvaliteta nema uopste samo da "gruva sto jace"...

Uslovi slusanja su bili cista nula - da je soba bila malo manja zvucnik

uopste ne bi mogao da stane...

Inace ja u kolima imam njihove zvucnike sa propilenskom membranom -

izgleda kao da je od najlosije tanke plave plastike - bas je slabijiji

ali solidno definisan a visoki su dobri ali previse izrazeni - sredjem spektru nedostaje boje... ovo su moja licna zapaznja...

pogledaj prvo cene ovih jedinica pa ce ti sve biti jasno...

A to koliko si se prevario zavisi cime "ganjas" te kutije, koliko si ih platio,

sta su ti planovi za dalje :D !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...