Jump to content


AUDIO VEST


lemic

Recommended Posts

Posle duzeg niza godina, ponovo imamo naseg coveka na svetskoj audio sceni.Nakon vec zaboravljenog velikih uspeha Mila Nestorovica,"Speaker Lab"-"Nestorovic Lab" i Ivana Jelicica,"Red Acoustic" i "Mozart",Aleksandar Radosavljevic,Aca Ribon, http://www.raalribbon.com/ , je na odlicnom putu da napravi bum u svetskom audiu sa svojim zvucnicima.Verovatno ce nastupati na popularnom HI-FI sajmu u Vegasu i krenuti sa sopstvenom proizvodnjom u Americi.Njegovi "ribon" zvucnici su vec odavno kod nas zasenili svetske proizvodjace ala "Apoge","Magnapen" , "Infinity"... i konacno su priznati u svetu.

Ovo je ohrabrujuci primer svima koji imaju slicne ambicije i dokaz domace inventivnosti,pameti i vrednosti, dostojne naseg pretka Nikole Tesle. Pozelimo mu puno srece i drzimo mu palceve.

Valjalo bi, da svi koji na bilo koji nacin imaju nastup napolju, budu obnarodovani kod nas.

Link to comment
Share on other sites

>>>>>>>>>>> Ivana Jelicica,"Red Acoustic"

zna li neko gde i da li uopste mogu da se nabave Red Acoustic zvucnici? lepo sam se obradovao kada sam to ovde procitao posto od svih ljudi do sada sa kojima sam pricao, samo dvoje su culi da postoje a jedan ih ima i nece da ih proda ;)

(ako mislimo na isti sistem, aktivne zvucne kutije sa 2x8" i 2 visokotonca)

Link to comment
Share on other sites

Na zalost,Red se davno ugasio,pre nego je i zasijao u pravom svetlu.Bili su hit na jednom sajmu u Londonu a i proizvodnja je bila planirana u Engleskoj sto je bio presedan pored tada neprikosnovenog Kefa i niza Britanskih zvucnika.Njegov glavni tvorac i konstruktor,Ivan Jelicic je sada u dubokoj starosti,ako je u opste medju nama,moracu da se raspitam.Posle debakla,nikada nije hteo da se bavi tim zvucnicima i ostalo mu je samo par nemontiranih drivera.Kasnije,bilo je dosta plagijata.

Sama ideja aktivnih kutija bila je hit osamdesetih.Tada,kablo-

vi nisu bili vazni sve je bila samo obicna zica,tako da je njihov degradirajuci uticaj sklonjen ubacivanjem pojacala u samu kutiju.Moda je bila da se prave sto ravniji zvucnici,lenji i sa 24db skretnicama pa su i pojacivaci bivali pravljeni sa nizom tranzistora tako da nije bilo bas prevelike muzikalnosti kao danas.Cevi su bile totalno zaboravljene.Smestanje pojacala u zvucnik je lose resenje jer se ogranicava sloboda konstrukcije a i izlozen je strahovitom uticaju,vibracijama unutar kutije,a i kablovi su dobri danas.

Ivanova konstrukcija bas zvucnika je izazvala revoluciju danasnjih malih zvucnika mada mislim da ni priblizan zvucnik nije napravljen do dana danas.Korpa drivera je napravljena livenjem od nemagnetne legure i izuzetno kruta.Magnet je i za danasnje pojmove izuzetno jak a mislim da nema danas membrane sa vecim hodom,koliko se secam 2cm +/- 10mm,ili mnozda cak duplo vise.To je omogucavalo dubok i tacan bas i visok odziv u sredini tako da nije bilo potrebe za srednjotoncem.

Inace,Ivan je visestruko uspesan konstruktor.Napravio je tranzistorski pojacivac, Mocart, koji je terao Apoge-e mnogo bolje nego cuveni i snazniji Krel,bio je tvorac ponovne aktivacije Nestorovicevih kutija i saucesnik u izradi prvog SE pojacivaca kod nas, sa 211 cevkom.Najkvalitetniji projekat,po kome ce mo ga se svi rado secati dok god vinil bude postojao, je izrada gramofonske rucke,Mocart, na principu VTA, tvrdim,verovatno najbolje rucke koja je ikad napravljena.Svoje znanje nikad nije krio i uvek ga je delio sa ljudima oko sebe.

Uvek je bilo i bice vrednih ljudi u nas.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...