Jump to content


Nikola Tesla WS 350 sa i bez Y


DoktorM

Recommended Posts

22 godine je proslo i nikad nista nije menjano.Jedan lik mi je na sk forumu preporucio da uradim to.Jel znas barem koliko to kosta odprilike da se odradi?

Usput pogledaj ovu temu sa sk foruma.Ja sam sajevac i kazi jel ti se svidja moj predlog.Posto nisam imao sliku svoga modela stavio sam goxovu sliku.Pomogla mi je dosta.

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=59280

Evo i ova tema nije losa.

Covek je u kratkim cratama objasnio za nas neiskusne koja je tacna funkcija loud dugmeta.

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=59007

Link to comment
Share on other sites

22 godine je proslo i nikad nista nije menjano.Jedan lik mi je na sk forumu preporucio da uradim to.Jel znas barem koliko to kosta odprilike da se odradi?

Usput pogledaj ovu temu sa sk foruma.Ja sam sajevac i kazi jel ti se svidja moj predlog.Posto nisam imao sliku svoga modela stavio sam goxovu sliku.Pomogla mi je dosta.

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=59280

Evo i ova tema nije losa.

Covek je u kratkim cratama objasnio za nas neiskusne koja je tacna funkcija loud dugmeta.

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=59007

..trazis pomoc na forumu "Sveta Kompjutera" u vezi svog pojacala..!?! swear1.gifZasta mi ovde uopste sluzimo? Izgleda da ti nemas poverenja u nas?! I sta ti uopste znaci to "Sajevac"??? :order

Link to comment
Share on other sites

Aj kad sam vec tu da te pitam nesto.Kazi mi zasto mi visokotonci malo kad je neka elektro muzika i kad utari jako bas umesto da daju nizak ton oni kao da malo zujue.To ranije nije bilo kad su tek bili kupljeni.Sto je jedan forumas rekao deru se kao ranjeno magare jel su 4 oma i za kola.Ima li to neke veze sa tim ili su probiili?

Link to comment
Share on other sites

Sajevac je onaj ko je clan specijalne antiteroristicke jedinice ili skraceno saj sto u prevedenom znaci sajevac.ja sam stari clan tog foruma i tamo me postuju i lakse mi je bilo da pitam zato sto ovde da sam to uradio dobio bi nogu u du..

..ma ne bi! Samo treba ponekad da poslusas ljude koji malo vise znaju i nece biti nikakvih problema, a ne da se stalno nesto jogunis! Iskreno, ti likovi sa kojima komuniciras na tom forumu, su potpune dijabole za hi-fi..! Evo ukzacu ti iz prve ruke na dva primera:

1.

1. Slika, desna strana da hladiš trafo i trazistore.

2.

Kao se meni cini, to je EI Nikola Tesla (sa slike). Imao sam takvo, ali mi je otisao jedan izlaz i jos je kod majstora (nikako da se resim da ga pokupim). Kod mene se grejao ovaj sivi hladnjak, a ja sam to resio tako sto sam odozgo stavljao obican kucni ventilator sa zastitnom mrezicom (220V) i teralo je mini zurke po 6-7 sati bez prestanka.

E sad mislim da unutra nema bas mesta sa se stavi neki ventilator jer je hladnjak veoma blizu gornjeg poklopca. Jedino resenje je da se stavi sa spoljne strane i da duva kroz resetku direktno na hladljak.

Link to comment
Share on other sites

E ja iskreno neznam sta da ti kazem ali skoro sam merioo izlaznu snagu svog pojacala i izmereno je oko 82 w po kanalu na 8 oma.Jos nesto,moje pojacalo nema stk onaj sto ima y model :order .Sad za ovaj zadnji post nmg da te bas skontam sta je covek pogresio.Ono sto je pisao vezano za zurke 6,7 sati i slicno.

Link to comment
Share on other sites

E jel moze da zaobidjemo takva pitanja.Vidis ja necu da slusam sta mi iskusniji kazu a ti mi postavljas pitanja vezano(ko sam sta sam , da ti dam sliku kako igledam i okacim sebe i Teslu na net).Internet je djubre i netreba da iznosimo svoje licne podatka na njega.Ako ti nije problem odg mi na pitanje za visokotonce i sta fali poslednjem postu od onog lika?

Link to comment
Share on other sites

E jel moze da zaobidjemo takva pitanja.Vidis ja necu da slusam sta mi iskusniji kazu a ti mi postavljas pitanja vezano(ko sam sta sam , da ti dam sliku kako igledam i okacim sebe i Teslu na net).Internet je djubre i netreba da iznosimo svoje licne podatka na njega.Ako ti nije problem odg mi na pitanje za visokotonce i sta fali poslednjem postu od onog lika?

Problem je u tome sto se pregrevanje pojacala ne resava nikakvim kucnim ventilatorima niti bilo kakvim coolerima..pozz

Link to comment
Share on other sites

Procitao sam obe teme koje si linkovao sa Sveta kompjutera i slazem se da si tamo dobio puno pogresnih informacija i zakljucaka. O takvim stvarima bolje ovde diskutuj i pitaj sta te interesuje, svako ce biti voljan da ti pomogne i objasni te osnovne pojmove, ako budes bio spreman da prihvatis savet i informaciju kao tacnu.

Recimo, Loundness dugme... napisao si tamo da ga koristis kada zelis da gruva, a da ga na tiho slusanje iskljucujes. A njegova funkcija je upravo obrnuta, ono sluzi da pri tihom slusanju nadoknadis bass i treble, posto na tihom slusanju, uvo najvise registruje srednje tonove, pa se njime zapravo pojacava dejstvo na bass i visoke tonove. Kada zelis glasno da slusas, obavezno ga iskljucuj, jer dodatno umara pojacalo i nije zdravo ni za njega ni za zvucnike.

Neko na tom forumu pomenu i da lampasi nemaju harmonijska izoblicenja i jos par netacnih stvari. Zapravo ga imaju vise nego tranzistorci, ali ih ljudi slusaju, jer im takav zvuk lampi (meksi, topliji, umiljatiji) vise prija od tranzistora.

Pitao si za prasinu, kuler... Prasinu naravno nezno ocisti, a kuler nemas potrebe da stavljas ako ne opterecujes pojacalo loudness-om na velikim glasnocama. Da treba, proizvodjac bi vec stavio. Obicno se u snagasima za jaka ozvucenja stavljaju ventilatori, dok u hi-fi pojacalima to nije slucaj.

Link to comment
Share on other sites

Jos vezano za tu snagu od 82W sto si izmerio... Ako je pojacalo deklarisano na 45W RMS-a, to je izmereno u okviru celog opsega (neki koji zabusavaju mere i na 1Khz) i sa odredjenim procentom T.H.D (ukupna harmonijska izoblicenja) koji nije veci od 1%. Ti ako si izmerio tu snagu kada si ga odvrnuo do kraja, ne znaci da bi ono imalo i cistu tu snagu, vec bi drndalo bez veze i klipovalo, i time bi i unistio zvucnike. Ono moze verovatno da na merenju predje 45W, ali to nije objektivno i nije korisna snaga, vec debela distorzija. Znaci, svako pojacalo se meri i posmatra prema standardu kada se meri. Koliko ce koje da predje tu deklarisanu snagu, zavisi od konstrukcije i mnogo cega, ali to uopste ne treba da te zanima, jer tu snagu bolje i da ne iskusavas.

P.S Cistih 45W je sasvim dovoljno za 20kvm, i ne opterecuj se tim vatima.

Link to comment
Share on other sites

Sad kad uzmem da posmatram mini linije i nazvrljaju na njih da ima 150 w ili 200 w to je ili cista laz ili na toj kolicini snage kako ti kazes ima ogromna distorzija koja ne lici ninasta.Da dodam samo da od kako mi je administrator objasnio pravu ulogu loudnes dugmeta na sk forumu neukljucujem ga vise.Stalno je iskljuceno.Sasvim se solidno cuje i netreba mi ni kad je jako utisana muzika.Dzabe sam se samo pravio pametan sa njim.Dodacu jos nesto.Zasto mi se cinilo da na pola snage toliko jako izgleda tesla.Neznam kako se to tacno zove ali kod mene je potenciometar napravljen tako da ne gruva stalno jednagu kolicinu snage.Potenciometar je podeljen na 8 podeoka.kad pojacam do 4 podeoka cuje se dovoljno jako da ozvucim celu moju sobu od nekih 20 kvadrata onda kad pojacam od 4 do 6 skoro da ni nema razlike u snazi,a od 6 do 8 to jos nisam nasao zvucnik koji izdrzava.Gruva mnogo snage,ali kao sto ti kazes verovatno je puna distorzije i izoblicenja.Najace kutije,sad cu biti iskren bez laganja koje sam stavio bile su oko 200 w 8 oma.Dve dvosistemske kutije na 98 decibela i uspeo sam da pojacam do malo vise od 7 podeoka pojacala.To se culo toliko jako da je gde god bila drvena povrsina pocelo da vibrira i trese se.Pojacavao sam pojacalo do kraja ali utisam u plejeru u kom pustam zvuk.Jos ovo da dodam.Pojacalo je napravljeno da radi sa zvucnicima do 100 db.

Link to comment
Share on other sites

Sad kad uzmem da posmatram mini linije i nazvrljaju na njih da ima 150 w ili 200 w to je ili cista laz ili na toj kolicini snage kako ti kazes ima ogromna distorzija koja ne lici ninasta.

Te snage uopste ne uzimaj za ozbiljno. Tu su nabacane obicno P.M.P.O snage, koje blage veze nemaju. Primer: nailazio si sigurno na male najobicnije 2.0 PC zvucnike, na kojima pise 120W ili 240W ili 350W i sl. Realno, nemaju vise od 2x3-5W.

Da dodam samo da od kako mi je administrator objasnio pravu ulogu loudnes dugmeta na sk forumu neukljucujem ga vise.Stalno je iskljuceno.Sasvim se solidno cuje i netreba mi ni kad je jako utisana muzika.Dzabe sam se samo pravio pametan sa njim.

Eto vidis, to ti je pametan potez sto si prestao da ga koristis. Manje gusis pojacalo i zvucnike i imas linearniji zvuk na vecim glasnocama.

Zasto mi se cinilo da na pola snage toliko jako izgleda tesla.Neznam kako se to tacno zove ali kod mene je potenciometar napravljen tako da ne gruva stalno jednagu kolicinu snage.Potenciometar je podeljen na 8 podeoka.kad pojacam do 4 podeoka cuje se dovoljno jako da ozvucim celu moju sobu od nekih 20 kvadrata onda kad pojacam od 4 do 6 skoro da ni nema razlike u snazi,a od 6 do 8 to jos nisam nasao zvucnik koji izdrzava.Gruva mnogo snage,ali kao sto ti kazes verovatno je puna distorzije i izoblicenja.Najace kutije,sad cu biti iskren bez laganja koje sam stavio bile su oko 200 w 8 oma.Dve dvosistemske kutije na 98 decibela i uspeo sam da pojacam do malo vise od 7 podeoka pojacala.To se culo toliko jako da je gde god bila drvena povrsina pocelo da vibrira i trese se.Pojacavao sam pojacalo do kraja ali utisam u plejeru u kom pustam zvuk.

Postoje linearni i logaritamski potenciometri. Tvoj verovatno spada u logaritamske, kao i kod dosta pojacala sa potenciometrom u vidu tocka. Oni na pocetnim polozajima krenu od delica 1W (0.01, 0.1, 1W....) pa postepeno za nekoliko vati povecavaju i tek pri kraju isporuce najvecu rezervu snage. Kod linearnih je to podjednako i nije u funkciji logaritma.

Jos ovo da dodam.Pojacalo je napravljeno da radi sa zvucnicima do 100 db.

Odakle ti ta informacija za osetljivost zvucnika koje smes ili ne da prikljucis na pojacalo?

Link to comment
Share on other sites

Tako mi je rekao jedan covek za db :wink: .Kod mene kako sam izmerio ide u intervalima 0,01w,1 w , 5w , 30 w tako da ja na pola potencijometra imam oko 35,40 w pa onda sporaci pa opet grune veliku snagu.To me jako nervira sto nmg pravilno da rasporedim snagu.Uglavnom pravu polovinu snage sam izmerio tako sto sam odvrnuo poteciometar do kraja a na kompjuteru u speakers namestio na 50% snage.To je najmerodavnije.Jel moze nesto da bude pojacalu ako ga ja odvrnem do kraja,a u speakers regulisem snagu?Kazi mi sta mislis o ovom 5.1 sistemu.Uparivao sam ga sa mojim Ei skoro.

http://www.itsvet.com/proizvod/logitech ... kers/31/22

Koliko to realno ima snage.Jako mi je neverovatno da ima toliku kolicinu w a nisam primetio da se nesto glasnije cuje od mog hi fi sistema.

Link to comment
Share on other sites

Tako mi je rekao jedan covek za db :P .Kod mene kako sam izmerio ide u intervalima 0,01w,1 w , 5w , 30 w tako da ja na pola potencijometra imam oko 35,40 w pa onda sporaci pa opet grune veliku snagu.To me jako nervira sto nmg pravilno da rasporedim snagu.Uglavnom pravu polovinu snage sam izmerio tako sto sam odvrnuo poteciometar do kraja a na kompjuteru u speakers namestio na 50% snage.To je najmerodavnije.Jel moze nesto da bude pojacalu ako ga ja odvrnem do kraja,a u speakers regulisem snagu?Kazi mi sta mislis o ovom 5.1 sistemu.Uparivao sam ga sa mojim Ei skoro.

http://www.itsvet.com/proizvod/logitech ... kers/31/22

Koliko to realno ima snage.Jako mi je neverovatno da ima toliku kolicinu w a nisam primetio da se nesto glasnije cuje od mog hi fi sistema.

Uzmi u obzir to kad si merio, da si merio sve do kraja, a pricali smo vec kako za specifikacije mere, ne odvrcu do kraja, nego dok THD ne dostigne neki nivo koji ne zele da predju.Tu zabeleze snagu i dalje ne teraju, jer nema ni smisla, distorzija postaje poprilicno velika, zvuk los i sansa da pregori pojacalo ili zvucnici sve veca. Ti najverovatnije imas logaritamski potenciometar (tj. klizac). Kad je tocak u pitanju, kada oznake na potenciometru krenu od -beskonacno, pa do 0dB, onda je logaritamski u pitanju, a kada recimo idu oznake u brojevima (1,2,3...10 recimo), onda je linearni. Logaritamski je meni licno omiljeniji...

Nemas ni potrebe da ravnomerno rasporedjujes snagu. Zasto bi to pa i radio? Da bi mogao da znas u kom polozaju koliko vati isporucuje pojacalo? Pa to ionako nikad ne mozes precizno da znas, jer na glasnocu utice i jacina ulaznog signala, a i sam zvuk je dinamicki pojam, i ima peak-ove i padove, pa nije stalan signal koji je jednak u svim intervalima.

Ne iskusavaj moc svog pojacala sa odvrnutim potenciometrom do kraja. :D Sve ima svoj vek i prag tolerancije. Sta da ti je recimo u tim momentima pojacanja, nesto iz kompa grunulo, neki windows zvuk ili bilo sta slicno, a nisi ga stisao? Momentalno bi napravio neku stetu, najverovatnije na zvucnicima za pocetak. I to opet nije merodavno da ti je sistem tada na pola snage. Ne zamaraj se racunanjem izlazne snage, nikad je neces precizno "uhvatiti". Znaj samo do kog polozaja ti je granica na kojoj su zvucnici bezbedni pri punom signalu sa izvora i dalje ne idi.

Uff, taj Logitech...Zar opet? :wink: Koliko je samo popularan, to je neverovatno. Shvatam da ljudi traze sto jaci 5.1 za PC, ali ga preterase i ovi sa cenama, a i korisnici sa hvaljenjem. Pomislice ljudi svasta, da je cisti hi-end.

U sustini, ni ta snaga (505w) nije realna, jer kad bi onom plasticnom satelitu druknuo pravih 60-65W u kontinuitetu, razleteo bi se u parcice. Verujem da ni woofer ne isporuci 180W, iako je vise nego dovoljno glasan za prosecnu sobu. To su opet neke snage u peak-ovima na misice sto bi rekli, i sa ko zna kolikim izoblicenjima. Ne treba se za te cifre ni vezivati. Najmerodavnije bi bilo da ga neko kasvetan dohvati, i stavi na pravo merenje (a da taj nije iz Logitech-a). Sve ostalo je reklama i lozenje mase.

Jos i ovo... To sto ti je neko rekao da na pojacalo ne mozes/ ne smes da kacis zvucnike koji prelaze 100dB/w/m (to znaci da na rastojanju od 1m, sa snagom od 1w, postignu 100dB SPL-a ili zvucnog pritiska, sto je veoma velika osetljivost i obicno je hi-fi zvucnici nemaju, vec PA sistemi za ozvucenja), nema veze sa tim kakvo je pojacalo u pitanju. To je karakteristika samog zvucnika, i sto je osetljiviji (vise dB), glasnije ce svirati na istoj kolicini snage, nego neki sa manje dB na istoj snazi. Prosecne hi-fi kutije tesko da pridju 100-tki, ali ima dosta koje su 90 i kusur, a ima i lenjijih, sa 85-86 i sl. Prosecna osetljivost je oko 90-tak dB/w/m.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je citat teksta :

Ako zvucnik ima 92dB a pojacalo moze da izgura 100dB, pojacalo ce ocas posla poceti da duva zvucnike. To znaci da im daje prejaku struju tj puno A a slabi im napon i postoji sansa da ih spali-probije. Moze da bude slabiji, jer, ako npr. zvucnik od 100W 92dB ima manji kalem i manji magnet (Fr) a ovaj od 50W 100dB ima veci kalem i veci magnet (Nd) nema sanse da se to moze porediti, ovaj od 100W ce da da se ugasi zvucnik od 50W. To sto mislis da zvucnik koji ima veliku osetljivost (preko 98dB) ima veliki sum.....to samo znaci da si slusao neke krseve ili ne znas mnogo. Na svakih 2dB ide snaga od 50W, npr: zvucnik 90dB treba da ima 150W a ovaj od 88dB bi trebalo da ima ~190-200W da bi postigli istu glasnocu/kvalitet. Evo ti link PRAVIH drajvera: http://audiotehnika.rs/izbor.php?str...F&vrs=Drajveri

Citiram SAJEVAC:

1. Zvucnik od 90db 100w nikako ne mozee biti slabiji od onog od 50w,a 100 db.

2. Kad bih poredili dva podpuno ista zvucnika 50w 90db i 50w 100db onda bih ovaj drugi bio pobednik jel bih na istoj kolicini snage davao bolji i snazniji zvuk.

Slusas li ti sebe?

Gotovo.

Eto ko je izvalio to :wink: .ja ga smatram za noba koji pojma nema samo trpa svoj nos svuda al kazi te i vi sta mislite.

Link to comment
Share on other sites

Koliko lose skrojenih nebuloza na jednom mestu... :wink:

Prvo, duplo veca snaga pojacava SPL za 3dB. Razlika izmedju 100 i 200W je samo 3dB. Isto tako i izmedju pola kW i kW. Uvo primecuje najmanju promenu u glasnoci od 1dB, a da bi se glasnoca udvostrucila, potrebno je +10dB SPL. Ovo sto pokusava nesto da kaze o pojacalu i 100dB, treba da kaze da primera radi, pojacalo sa 100W RMS-a moze da postigne gain od +20dB, pa u zavisnosti od toga na koliko osetljive zvucnike gura tu snagu, toliko ce se i dodati na SPL.

Izmedju dva zvucnika deklarisanih na recimo 100W i jedan sa 90dB/w/m, drugi sa npr. 95dB/w/m, naravno da ce drugi biti glasniji, ali i jedan i drugi imaju istu izdrzljivost po pitanju snage koju mogu da prime i isporuce sa pojacala. Sum ne bi trebao da se javlja ni na manje ni na vise osetljivim zvucnicima. Zvucnici sa 87dB/w/m da bi dostigli po glasnoci one sa 90dB/w/m, moraju da prime duplo vecu snagu, da bi se dobilo +3dB. Znaci da bi teoretski izjednacio oba po glasnoci, prvom treba da se pruzi 100W, a drugom 50W npr. Nadam se da razumes te banalne primere...

Link to comment
Share on other sites

Koliko lose skrojenih nebuloza na jednom mestu... :wink:

Prvo, duplo veca snaga pojacava SPL za 3dB. Razlika izmedju 100 i 200W je samo 3dB. Isto tako i izmedju pola kW i kW. Uvo primecuje najmanju promenu u glasnoci od 1dB, a da bi se glasnoca udvostrucila, potrebno je +10dB SPL. Ovo sto pokusava nesto da kaze o pojacalu i 100dB, treba da kaze da primera radi, pojacalo sa 100W RMS-a moze da postigne gain od +20dB, pa u zavisnosti od toga na koliko osetljive zvucnike gura tu snagu, toliko ce se i dodati na SPL.

Izmedju dva zvucnika deklarisanih na recimo 100W i jedan sa 90dB/w/m, drugi sa npr. 95dB/w/m, naravno da ce drugi biti glasniji, ali i jedan i drugi imaju istu izdrzljivost po pitanju snage koju mogu da prime i isporuce sa pojacala. Sum ne bi trebao da se javlja ni na manje ni na vise osetljivim zvucnicima. Zvucnici sa 87dB/w/m da bi dostigli po glasnoci one sa 90dB/w/m, moraju da prime duplo vecu snagu, da bi se dobilo +3dB. Znaci da bi teoretski izjednacio oba po glasnoci, prvom treba da se pruzi 100W, a drugom 50W npr. Nadam se da razumes te banalne primere...

Razumem.Ja sam sajevac na forumu i to sam nekako pokusao da objasnim nobu na forumu.E zasto mi se cuje zujuckanje iz visokotonca kad je jako glasna muzika.Kad udari bas i kad pocne da roka elektro muzika kao da mlo zuji visoki ton.Jel to on probio ili ima neke veze sto je za kola?Nije tako bilo kad je tek kupljen.Rekao bih da je taj visoki blagi krsic?Sta ti mislis?Pioneer TS-T260

Link to comment
Share on other sites

Gde nadje da ubacis tweeter za kola... :wink: Ko zna koliko si ga mucio kad poceo od muke da zuji. Bolje kupi bar neki SAL visokotonac na 8oma, nisu skupi.

Hocu ja al nemam gde da kupim.U bg nisam mogao da nadjem.ja sam mislio da su to jaki visokotonci.Pise na njima 350 w kad ono ni godinu dana nisu preziveli.Kod mene je eq visokotonaca namesten na 16khz :P.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...