Jump to content


CROSSOVER - HIFI SKRETNICA (2WAY/12dB)


andrej

Recommended Posts

Ljepo vas pozdravljam !

Prvi put sam na ovom FORUM-u.

Zovem se Andrej. Živim u SLOVENIJI

PoÄeo sam sa izgradnjom mog prvog projekta, kojega možete videti na:

http://www.hiendfi.com na prvoj strani pod nazivom »A.R. ZVOČNA OMARICA –SAMOGRADNJA«

Došao sam do SKRETNICE , i sada sam u potpunoj tami. Ne baš, jer imam neke smjernice ali nisam baš neki elektrotehnik.

Kod ovog zvuÄnika uzeo sam veÄ preporuÄljive drivere –kombinaciju :

MID-BAS:MONACOR SPH 165 (89dB, 8 Ohm) i

TWEETER:MONACOR DT-25TI (92dB, 8 Ohm)

Ovaj koji mi to preporuÄio, veÄ godinama se bavi HI-END om i to vrlo uspjeÅ¡no !!

Za skretnico on preporuÄuje:

MID-BAS : 12dB kod 1900 – 2100 Hz i

TWEETER: 12dB kot 2200 – 2300 Hz

inf.: Ovo je kopija kombinacije Shahinian !!

Sada ako pokušavan nekim softwerom dobiti ovo, dođem do ovoga :

Recimo za MID-BAS sa Linkwitz Riley skretnico 12 dB i za ovaj zvuÄnik (8 Ohm i 89 dB) dobijem rezultate za cut-off kod 2000 Hz : 1,27mH i 4,98uF i joÅ¡ onda neki upori za redukciju decibela (dB) kod tweeter-a.

ALI OVO NISU STANDARDNE VRIJEDNOSTI ZA KONDENZATORE I TULJAVE !!!

Sada sam u dilemi ;

***** Kako da kombiniram standardne Kondenzatore i Vazdušne špule, da dobijem pravilan rez frekvencije za ova dva Drivera ???

Pokušavao sam sa nekim tabelama ali nisam siguran u njih !

Možda neki

..... nacrt kako mislite da bi bilo najbolje u ovom primjeru ???

Koji su kondenzatorji najbolji (ali ne i najskuplji) ?

Koje su tuljave u redu (možda i kako se DIY-naprave) ?

Možda bi me neko pitao : Pa zašto ne pitaš onoga..?

Odgovor: JA veÄ mi mnogo pomogao, ali za sve stvari mi sugurno ne bi otkrio svih tajni i možda bi bilo to nekorektno oÄekivati !!!

Ako ima nekdo neki nasvjet ili preporuku (kombinaciju standardnih elemenata), ja bi bio vrlo zahvalan !!

Možda neki dobar SOFT ?

Možda provjerene TABELE ?

Andrej Razpotnik

Kresniški Vrh 32

1281 KRESNICE

SLOVENIJA

Link to comment
Share on other sites

Andrej, pozdrav.

Nego, kako se desilo da se tako nasuces sa projektom? Mozda mi ovde nemamo pojma :o , ali takvo zaribavanje 8) , pa za to treba stvarno biti talentovan.

Bez namere da te zavitlavam, ali poceo si potpuno pogresnim redosledom, a niko ovde nema srca da ti to i kaze; zato i nema odziva. Cak i ja koji sam potpuni laik za samogradnju, znam da se projekti tako NE rade.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

E probao sam vezati u paralelu kako si mi rekao, ali posto sam pametan odmah sam probao vezati u seriji, ali sve to nije bilo dovoljno. Izmerio sam da mi sve to doÄ‘e tako od prilike 30 cm dužine, tako da je to joÅ¡ uvijek manje od 1 m. A razmjerje izmedju ove dužine i prosjeÄne diagonale otvora za bas reflex cijev nije pogodno, tako da se zvuk odbija sa svih strana kutije i odjednom se taj zvuk izpaljuje van skroz BR cijev potpuno lud i eto niÅ¡ta onda ne mugu da shvaÄam. Za neko tako rjeÅ¡enje Slobodan, potrebno je imati dovoljno decibela u RCA prikljuÄcima.

JoÅ¡ neÅ¡to. Ako budeÅ¡ ti projektirao neko zvuÄnu kutiju, ja ti savetujem

da ako imate u obitelji viÅ¡e od 2,87 ljudi, da za svakog Älana obitelji napraviÅ¡ po jednu rupu in tamo staviÅ¡ BR cijev, tako da mogu svi sluÅ¡ati

kako iz BR cijevi lijepo prolaze kondenzatori i razÅ¡iru se po vazduhu do svakog Älana obitelji. Ne zaboravi obrnuti FAZE, jer FAZA je bila, je i bit Äe najvažnija.

Link to comment
Share on other sites

Slobodan : Na pitanje da li sam zaista tako mislio ?

NE SLOBODAN NIKAD NISAM NA OVO POMISLIO !

Malo sam provocirao i IZVINJAVAM SE !

ne samo tebi nego svima, koji su ono razumjeli na gtaj naÄin !

_____________________________________________________

Ono Å¡to projektiram :

Do sada je izraÄ‘ena kutija i driveri su odabrani tako da idu jedad sa drugim -PROVJERENO !. Znam, da Äem i skretnicu jedan put izradio tako, da Äe biti sve u redu. Ali poÅ¡to nemam baÅ¡ puno iskustva sam se obratio na one koji su ovo veÄ radili.

Zato sam naveo i istoÄne podace, koji su isto tako provjereni !

Andrej

Link to comment
Share on other sites

andrej, onaj gornji post koji bi trebalo da je kao duhovit, uopste to NIJE.

Slobodan ti je dao PRAVI savet (ono za otpor), ali ti izgleda toliko NEMAS POJMA da si shvatio da te zavitlava...? Nemam reci. Koliko si vec utrosio (bacio) para na taj projekat? Nesto mi kaze da neces u skorije vreme zavrsiti...

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...