Jump to content


Polarizacija ?


Radix

Recommended Posts

Ptanje je prosto - kako jednostavno i pouzdano odrediti polarizaciju zvuÄnika ?

Imam dve zvuÄne kutije iz kojih iz svake izlaze po dve Äisto sive žice :oops: (ni jedna nema crnu liniju ili sliÄno). Kako sad da znam koju žicu prikljuÄiti na plus, a koju na minus ? Probao sam sve kombinacije, prvo sa jednim zvuÄnikom, a onda i sa oba i nisam mogao da odredim.

Znam da bi pri pogrešnoj polarizaciji bas trebao biti slab, ili bar znatno slabiji, ali - ne, nisam primetio nikakvu razliku... :smile:

Postoji li neki objektivan naÄin da se to utvrdi ?

Nekad je na Beogradu 202, subotom, bilo nekakvo testiranje pre poÄetka emitovanja klasiÄne muzike- jesu li zvuÄnici pravilno prikljuÄeni, leva i desna strana izbalansirana i sl, ne znam ide li joÅ¡ to...(a i ako ide, nema mnogo smisla, jer 202-ojka emituje mono...)

Zna li neko - ima li takvih testova da se naÄ‘u na netu, kompjuterskih programa za testiranje zvuÄnog sistema i sl ?

Evo, već sat vremena presluÅ¡avam razliÄite stvari i sve mi zvuÄi isto.

Totalno sam zbunjen i nemam više živaca. Pomagajte ljudi ako Boga znate...! (i oprostite što postavljam ovako glupo pitanje)

P.S.

Mogu li se oÅ¡tetiti zvuÄnici ako se sluÅ¡aju tiho pri pogreÅ¡noj polarizaciji ? A ako se sluÅ¡aju glasno ?

Link to comment
Share on other sites

Obrtanje faze zvucnika nikako nece ostetiti zvucnike. sa te strane nemas brige. Ipak, sviranje muzike na zvucnicima gde plus i minus kablovi nisu povezani kako treba ne da ce samo ukinuti bas, vec ces dobiti znatno mutan zvuk (nedefinisan).

Za tacno povezivanje postoje test diskovi, iskreno ne znam gde se mogu nabaviti, ali treba pogledati na berzi u SKCu ili nekoj od novih mega radnji.

Pokusacu na internetu nesto da iskopam ali sumnjam...

Link to comment
Share on other sites

Ptanje je prosto - kako jednostavno i pouzdano odrediti polarizaciju zvuÄnika ?

Imam dve zvuÄne kutije iz kojih iz svake izlaze po dve Äisto sive žice :oops: (ni jedna nema crnu liniju ili sliÄno). Kako sad da znam koju žicu prikljuÄiti na plus, a koju na minus ? Probao sam sve kombinacije, prvo sa jednim zvuÄnikom, a onda i sa oba i nisam mogao da odredim.

Znam da bi pri pogrešnoj polarizaciji bas trebao biti slab, ili bar znatno slabiji, ali - ne, nisam primetio nikakvu razliku... :smile:

Postoji li neki objektivan naÄin da se to utvrdi ?

Nekad je na Beogradu 202, subotom, bilo nekakvo testiranje pre poÄetka emitovanja klasiÄne muzike- jesu li zvuÄnici pravilno prikljuÄeni, leva i desna strana izbalansirana i sl, ne znam ide li joÅ¡ to...(a i ako ide, nema mnogo smisla, jer 202-ojka emituje mono...)

Zna li neko - ima li takvih testova da se naÄ‘u na netu, kompjuterskih programa za testiranje zvuÄnog sistema i sl ?

Evo, već sat vremena presluÅ¡avam razliÄite stvari i sve mi zvuÄi isto.

Totalno sam zbunjen i nemam više živaca. Pomagajte ljudi ako Boga znate...! (i oprostite što postavljam ovako glupo pitanje)

P.S.

Mogu li se oÅ¡tetiti zvuÄnici ako se sluÅ¡aju tiho pri pogreÅ¡noj polarizaciji ? A ako se sluÅ¡aju glasno ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...