Jump to content


Visina zvucne scene


PrekoBare

Recommended Posts

"Znači vama smeta način snimanja? Pa u pravu ste iako ima slučajeva kad je sve snimljeno sa samo dva mikrofona direktno na master.

Recimo osobno ću ovo ljeto posnimiti par koncerata klasične glazbe sa samo dva mikrofona direktno na analogni(reel-to reel) i dva digitalna mastera(DAT i Laptop) pa me živo zanimaju reakcije ljudi kad čuju takvu snimku bez obrade. Sve Å¡to treba ulovljeno je na samom mjestu snimanja."

Juce pre podne sam imao tu srecu da na svom sistemu cujem jedan snimak koji je uradjen sa dva mikrofona "Slike sa izlozbe" u izvodjenju orkestra iz Pécs-a(Pecuj) koji je uradjen u ovoj novoj koncertnoj dvorani Mü-Pa(Műveszetek Palotája).Po recima gosta koji je doneo snimak,sve je bilo direktno,bez ikakvog dosminkavanja/mixovanja narezano na disk.

Siguran sam da mimo razlika u izvodjenju/shvatanju doticnog muzickog komada unutar klasicne muzike od orkestra do orkestra/dirigenta+razne dvorane razlicito amplifikuju sve to isto,jedno je sigurno:neverovatno "sminkanje+doteravanje" se radi kod snimaka cak i klasicne muzike,a gde je onda danasnja pop/rock produkcija naspram svega ovoga.

Samo jos jedan kratki off:nedavno u istoj dvorani,na istom razglasu,na istoj mix konzoli gostuju dva benda,zanrovski isti pravac.Posle prvog benda,kratka pauza,menja se mixmajster i u dvorni se sve okrece za 180' sto se tice kvaliteta zvuka...od maltene loseg do neke super kataklizme...mixmajsterovo delo...

:facehearts

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
...Juce pre podne sam imao tu srecu da na svom sistemu cujem jedan snimak koji je uradjen sa dva mikrofona "Slike sa izlozbe" u izvodjenju orkestra iz Pécs-a(Pecuj) koji je uradjen u ovoj novoj koncertnoj dvorani Mü-Pa(Műveszetek Palotája)...
Link to comment
Share on other sites

"I?

Da li je zvucalo dobro?"

To nije bio audifilski zvuk na koji smo,siguran sam,vecina nas navikla,barem u zadnje vreme,trazeci unutar zvuka neke fine tranzijente,harmonike,detaljcice.Zvucalo je vrlo homogeno/zbijeno,maltene tupo(vidi P.S.) i tome slicno,ali sa pravilnim odnosom limenih duvaca vs ostali..kad su oni "dunuli",zvuk se penjao do plafona(visina zvucne slike?)

Verovatno bi se samo o ovome dalo raspravljati danima:koji je pravi "zvuk"-taj snimljen sa dva mikrofona,malo udaljen od izvodjaca,ili visemikrofonski snimci,gde je mikrofon gurnut maltene u grlo instrumenta i gde se cuje svaki sum,pa to treba posle kroz mixovanje/masteringe "nivelisati"...

P.S.:dvorana je navodno uradjena prema svim mogucim i poznatim do danas tehnickim i akusticnim saznanjima,pomerajucim zidovima,bina dole/gore,cela zgrada lezi na gumenim nogarima itd.Ne jednom su se cule vec kritike da je dvorana "tupa u zvuku".

Link to comment
Share on other sites

RE denis: nema na cemu...

Stan gde stanujem je cca 200m udaljen od glavnog trga III kvarta Óbuda/Szentlélektér.Leti se tu odrzavaju "letnje igre" sa mnostvom koncerata.Cesto kad dolazim kuci,hteo-ne hteo moram da prodjem kroz gledaliste..ima tu uvek svega i svacega muzicki gledajuci.Obicno bude sve "amplifikovano"..slucajno sam se jednom nasao "onako u prolazu" kad je svirao gipsy band od 28 clanova/inace svi sviraju u onom velikom orkestru od 100 clanova/=3 begesa,2 cimboliuma,1klarinet,ostalo violine..svirali su totalno neamplifikovani,na trgu koji je relativno mali i "zatvoren zgradama sa sve 4 strane",pa moram da priznam da je i tada bilo:

:(:(:(

Prvih par redova OK,7-15 red onako sve "u jednoj gomili",a onamo iza 15-og reda ko da si slusao trandzu sa buvljaka od 5 eura..

Sto se vise udaljavamo od bine,sve je manja sansa za mogucnost tacnog pozicioniranja instrumenata u dubinu..okretanjem "faze"+delay mogu se cuda uraditi kod snimaka...

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Apsolutno se slazem sa stefacom.Prostor je najveci problem.Imao sam prilike toliko puta cuti velike zvucnike u malim sobama i to je zvucalo veoma lose u odnosu na manje zvucnike iz iste serije na istoj opremi,a pogotovo kada nisu bili dobro ispoziconirani.Da negovorim o polupraznim prostorijama ili prenatrpanim namestajem.Zamislite samo recimo, B&W 603 ili Thiela 3.6 u sobi 20m2-25m2 primaknutih bocnim i zadnjim zidovima po sirini sobe.Namerno govorim o toliko razlicitim klasama.Nema tu zvucne slike ni u visinu ni u dubinu,o nekakvoj sirini bi mozda moglo da se prica.Pogledajte danasnje koncerte kako su ozvucene dvorane i stadioni.Nema vise nista od zvucnickih spratova i hrpetina bas binova.A zvuk je sve bolji.Pogotovo se taj kvalitet najbolje cuje kod glavnog i pratecih vokala.Mislim da to dovoljno govori o celoj prici.Nove tehnologije su cudo hteli to mi priznati ili ne.Veliki zvucnik DA,ali u veliki prostor.

Ali kazem,koliko sam puta cuo jeftinije sisteme dobro odabrane za odgovarajuce sobe, koji su fantasicno ispoziconirani da sam se odusevio.Nazalost i ja moram da svoje zvucnike prilagodim sobi.I nazalost jos nemogu da razmisljam o kupovini hi end opreme.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...