Jump to content


SonoFer zvucnici - krckanje u basovima


slomir

Recommended Posts

Pozdrav svima. Pre svega da navedem da se slabo razumem u audio tehniku, odnosima snage i glasnosti i sl i nadam se razumevanju.

 

Prosle nedelje sam kupio polovne nemacke kutije SonoFer SF-4 (http://www.hifi-wiki.de/index.php/Sonofer_SF_4). Marka nije previse poznata, ali meni se dopalo kako zvuce i kupio sam ih. Jos neki podaci o kutijama se mogu naci na adresi http://wegavision.pytalhost.com/Sonofer89t/ , konkretno za moj model http://wegavision.pytalhost.com/Sonofer89t/04.jpg .

 

Trenutno su zvucnici prikljuceni na pojacalo Sony TA-FE510R koje na 4 ohm-a daje 80W po kanalu. Sami zvucnici su, prema specifikaciji deklarisani na 150W / 200W uz sugestiju da minimalna snaga pojacala bude 70W. 

 

Medjutim, kod muzike sa nesto jacim basevima  i potenciometrom pomenutog pojacala u poziciji koja odgovara 11h na casovniku eventalno 12h, cuje se krckanje, zveckanje u bass i bass-midd drajverima (ne u svim istovremeno, ali cini mi se da svaki emituje takav zvuk u nekom trentku zavisno od pesme i pojacanja). Taj zvuk podseca kao na zvecanje ventila u automobilu ili nesto sl. 

 

Opisani problem se narocito ispoljio na jednom od bas driver-a pri malom pojacanju (9h, 10h) na nekim pesmama sa dubljim basom i to neposredno posto sam kutije dopremio od prodavca (kod njega se to nije culo toliko i imao sam utisak da je u pitanju podrhtavanje neke plastike na nekoj od okolnih polica - neiskustvo). Prodavac je ispao veoma korektan i o svom trosku odneo driver na servis koji je veoma brzo zavrsen i koji se sastojao  u centriranju membrane samog drivera. Za sada, ako dobro uspevam da lociram, servisirani drajver ne pravi slican problem, ali  ostali driveri i dalje imaju taj zvuk vec i na 11h kod nekih pesama. 

 

Interesuje me da li je pomeraj membrane jedini uzrocnik pomenutog problema, ili mozda nekako preterujem sa snagom pojacala sobzirom da bass driveri intezivno rade prilikom emitovanja pomenutog zvuka (iako je samo pojacalo slabije od deklarisane snage zvucnika i potenciometar ne dolazi do polovine)? Takodje, interesuje me da li pomeuto zveckanje moze da osteti zvucnike i da li bi mozda trebao odneti sve drivere na centriranje membrana?

Link to comment
Share on other sites

Odnesi sve drajvere na servis. Ili je spao namotaj ili su rascentrirani. Nesto od ta dva jeste sigurno. Ipak,proveri kad skines drajvere da nije nesto mehanicki upalo u prostor izmedju membrane i korpe zvucnika.

 

Hvala vam veliko na odgovoru, Ne znam da li je protivno pravilima forma, ali da li imate mozda neku preporuku za dobar servis u koji bih odneo ove drajvere? 

Moze i pm ako se krse pravila... 

 

Jos jednom vam najsrdacnije zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Share on other sites

Nesto zanimljivo...

 

Danas sam na slusanje uzeo polovno pojacalo Sony TA-F 570 ES i zvecanje koje sam pomenuo u pitanju se sada cuje samo na veoma, vaoma intezivnim basovima kod npr. hip-hop, techno, trans muzike. Ponovo je mozda samo moja glava, ali sa ovim pojacalom na dosta jakom volumenu koda pesama koje imaju "normalan" bass nije bilo toliko zveckanja kao na ranije pomenutom Sony TA-FE510R. Da li je moguce da je npr. zbog relativno malog damping faktora (60) kod ranijeg pojacala dolazilo do neke rezonance usled losije kontrole samih membrana ili nesto sl? Opet bih napomenuo da zaista nisam strucnjak i da mi ne zamerite na tome... Citao sam nesto, pa pokusavam da shvatim da li postoji neka logika iza mog utiska da ovo jace pojacalo pravi manje problema koje sam pomenuio sa zveckanjem, pa me interesuje da li postoji realan uzrok navedene razlike jer bi mozda kupio Sony TA-F 570 ES pojacalo koje mi se inace dopada kako zvuci sa SonoFer zvucnicima?

 

Sobzirom da mi je ovo prvi hi-fi koji sklapam, ne znam da li je normalno da cak i na umerenom pojacanju, kod nekih pesama npr. trans, techno, hip-hop pa cak i pop npr. Streets of Philadelphia od Bruce Springstina, moram da smanjujem bass iako sami zvucnici mogu da izvuku srednje i visoke bar jos 70% glasnije? Nekako mi se cini da kod onih dugih niskih tonova, koji traju malo duze, zvucnici emitruju zvecanje, dok kod kracih basseva tog zvecanja nema toliko... Kada na ekvilajzeru smanjim bass smanjuju se problemi sa zvecanjem. 

 

Svakako, poslusacu savet i odneti drivere na pregled i servis... 

Oprostite na opsirnosti... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...