Jump to content


Softver za stampane plocice


Ivan

Recommended Posts

Da li neko ima softver za izradu shema i plocica? Ja imam ProSchematic gde sam lepo precrtao shemu ali mi program ne dozvoljava da uradim plocicu jer je demo verzija. Trazio sam krek i serijski broj ali ga nisam nasao. Postoji li neki freeware program slicnog tipa?

Link to comment
Share on other sites

I ja se slazem da predhodni predlog i nije tako los kad se uzme u obzir da je PCB softwer jako skup. Ali ne treba zaboraviti da ce doci dan kada neces moci da uradis stampu kod nekoga ako nemas legalnu kopiju. To vidim iz primera da i neki Bugarski sajt koji pravi stampe najavljuje da ce da prijavi ljude koji posalju fajl iz Eagl-a koji nije registrovan i legalan.

Ako planiras da sam pravis stampu onda to nije problem, ali kako vreme odmice imaces sve manje vremena da to radis sam, plus hemikalije i ostalo. A i projekti ce ti biti komplikovaniji pa ce se desiti da ti treba metalizacija rupa a to tesko sam da mozes da uradis kod kuce... Ja na poslu koristim Protel (definitivno standard na tom polju) i jezim se kad pomislim da treba da predjem na nesto drugo. Imam prilicnu biblioteku sa podnozjima za komponente i to ce sve biti uzalud kad prestanem da radim u firmi u kojoj sam sad. Ja kod kuce nemam ni jedan piratovan softwer. Talas, za koji je zasluzan Linux, uhvatio je i Windows platformu tako da imas sve vise veoma dobrog i ozbiljnog sofwera koji je besplatan. Evo vise od 2 godine nisam jos naisao na aplikaciju koja ne moze da se nadje legalno za dzabe.

Ja sam u poslednje vreme u potrazi za programom koji ce zameniti Protel i jos nisam siguran da sam ga nasao. Imas PCB 123, Express PCB i slicne. Imaju i schematic ali su prilicno u povoju, mada za jednostavnije stvari mogu da posluze i vise od toga. Neki korejanci na njihovom univerzitetu u Seulu (btw bio tamo prosle godine, losa klopa :-? ) razijaju kod ali je pod Linux-om. Ima port za windows ali nikako da nadjem vremena da se time pozabavim. Toliko od mene, i na kraju ako odlucis da piratujes (iako mislim da to nije u redu), bar uzmi najbolji, pa koji kad stavis u CV ljudi znaju da si ozbiljan igrac. Nauci Protel, Eagle je mnogo iza njega...

Link to comment
Share on other sites

Isprobajte WinQcad pa da vidite sta sve moze program, koji zapakovan, ima manje od 5 Mb. Posebno je pogodan za kucnu izradu PCB jer ima opciju jednoslojna stampa+kratkospojnici.

Veoma brzo i lako se kreiraju sopstvene biblioteke. Ima vrlo upotrebljvu opciju za raspored elementa i odlican autoruter ( spectra ).

Ne instalira se, samo se raspakuje, ne brlja po OS.

Izvozi direktno fajlove PCB u :

-Gerberx GBX

- Autocad DSX

- PDF

- MS Word EMF

i da ne nabrajam dalje

Link to comment
Share on other sites

Hvala za ponude!

Upravo sam skinuo neki freeware program DipTrace Free 1.22.r2, ne znam jos kakav je ali svakako mi za sdaa ne treba nista komplikovano. Sve radim na eksperimentalnim plocicama, na pertineksu sa rupicama. To mi je jednostavno, nema busenja rupica, kiseline ili cekanja skoro mesec dana za izradu kod nekog lika.... :-? Ovako sam se upraksirao vec godinama i vec mnogi, mnogi projeketi rade besprekorno :)

Inace, i ja sam pristalica legalnih softvera ali sa ovim mogucnostima, tacnije ne mogucnostima, moram pribeci freewer-u ili krekovanom softveru. Cim budem imao platicu barem 16000 din ondak se moze razglabati ideja o placanju legalnog :)

Link to comment
Share on other sites

Nije problem koji ces da koristis, samo, moze ti se pojaviti potreba da uradis nesto bolje, profesionalnije, kod firmi koje se bave izradom plocica. Tada mozes imati problem da oni ne prihvate fajl iz tvog xy programa, jer vecina radi sa samo par poznatijih(protel. eagle, itd). Po meni je bolje odmah krenuti sa radom sa ovim poznatijim jer je tako olaksana razmena sa drugim ljudima. Inace eagle je free do vel. plocice 10x8cm i dva sloja, sto je za vecinu primena dovoljno. :-?

Link to comment
Share on other sites

Naam se da te necu uvrediti, ali moram da kazem da ovo smatram za glupost. Na ES forumu sam to vise puta obrazlagao, pa me mrzi sada i ovde. Eagle je baziran na komandnoj liniji i skriptama, pa je u realnom radu neprevazidjen u odnosu na ostale. Takodje o ceni, stabilnosti, da i ne govorim. Ima on i svojih mana, samo su mnogo manje nego sto se njime dobija.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...