Sennheiser za svaki dan
Najnoviji model iz serije Accentum ujedno je i najpristupačniji – reč je o true wireless bubicama Accentum Open, koje su osmišljene za što lakšu upotrebu u svakodnevnim okolnostima.
Iako bubice koje se ubacuju u ušni kanal još uvek zauzimaju najveći deo tržišta in-ear slušalica, ovo se, na radost svih nas koji se nikad nismo sasvim navikli na ovaj način postavljanja, polako menja. Najnovije bežične bubice iz Sennheisera pripadaju ovom novom talasu i sadrže nešto krupniji rezonator ovalnog oblika, koji se postavlja u ušnu školjku, a iz njega se nadole pruža rezonatorska cev. Ovaj jednostavan oblik prilično je efektan u pogledu ergonomije i bubice zaista lepo leže u ušima, bez pritiska ili neprijatnog osećaja, čemu doprinosi i izuzetno mala masa od svega 4,4 grama po slušalici. Kod pristupačnih modela ne treba očekivati posebne stilske ukrase i ovde ih zaista nema – forma Accentum Opena u potpunosti sledi funkciju, što je recept koji veoma poštujemo. Pri vrhu ovalnog dela, usmerena ka unutrašnjosti, nalazi se mrežica koja štiti membranu zvučnika, a tu su i dva mikrofona – po jedan sa spoljašnje i unutrašnje strane – koji služe za telefoniranje.
Accentum Open opremljene su membranom prečnika 11 milimetara, dok je za vezu predviđen blutut u verziji 5.3, koji podržava kodeke AAC i SBC, kao i istovremenu povezanost više uređaja. Bubice su opremljene internom baterijom kapaciteta 35 miliamper-sati, koja dopušta do šest i po sati autonomije, dok se u kutiji nalazi rezerva od oko 380 miliamper-sati, što ukupno daje do 28 sati autonomije. Naravno, prisutno je i neizbežno brzo punjenje, pa se bubice za 10 minuta mogu napuniti da rade narednih sat i po. Prateća kutija izvedena je, poput bubica, jednostavno i solidno, s većom šarkom i dovoljno snažnim mehanizmom za zatvaranje, što su preduslovi za dug radni vek. Na kraju, još jedna potvrda izdržljivosti dolazi u vidu sertifikata IPX4 (važi samo za bubice), što znači da su Accentum Open otporne na kvašenje.
Upotreba i zvuk
Tokom korišćenja Accentum Open se pokazuju kao izvanredno udobne bubice, koje se, zahvaljujući maloj masi i ergonomskom obliku, jedva osećaju u ušima, a nakon nekoliko dana testiranja uverili smo se da stoje prilično čvrsto i gotovo je nemoguće naterati ih da ispadnu same od sebe. S druge strane, lagano naleganje uz ušnu školjku čini reprodukciju otvorenom za zvukove iz okruženja, pa otuda ono “open” u nazivu. Naravno, Sennheiser se potrudio da višak ambijentalnih zvukova kompenzuje nešto izraženijim niskotonskim opsegom, što se može čuti kad bubice pritisnete uz ušni kanal. Ipak, normalno postavljanje pružiće solidno izbalansiranu reprodukciju, koja zadržava snažan, ali dobro uklopljen bas. Kako bi se izborile sa zvukovima iz okruženja, Accentum Open pružaju dovoljno precizne i jasne, ali nešto sočnije tonove, koji su podešeni pre za dugotrajno prijatno slušanje nego za beskompromisnu analitičnost. Stoga je tonski potpis drugačiji od onoga što obično očekujemo od Sennheisera i više podseća na severnoameričke proizvođače – što uopšte nije loše, naročito ako se ograničite na pop, rok i savremenije pravce. Elektronska muzika takođe zvuči odlično i pruža zabavnu kombinaciju moćnog basa i neuobičajeno sočnih visokih tonova, što je čini humanijom i sveukupno prijatnijom na duže staze.
Srednji deo spektra dovoljno je informativan, ali i ovde preovlađuju živopisni i zasićeni tonovi, dobro odmerene mase i pomalo zamućenih ivica, kojima može zafaliti malo definicije. Ipak, svi navedeni nedostaci prilično teško se primećuju u svakodnevnoj upotrebi, naročito ako isprobate ove bubice u realnom scenariju, kao što je šetnja ulicom ili vožnja gradskim prevozom. S druge strane, Accentum Open uvek pružaju dobro usaglašenu prezentaciju i muzikalnu reprodukciju, s jasno izraženim ritmom i koloritom koji se uspešno probija kroz uličnu vrevu. Pored toga, praktičnost se vrlo brzo probija u prvi plan i Accentum Open se pokazuju kao prilično jednostavne za korišćenje, uprkos odsustvu aplikacije – koju u ovoj cenovnoj klasi ne treba ni očekivati, iako bi dobro došla. Spoljašnje strane akustičkih cevi osetljive su na dodir i omogućuju blutut povezivanje, kontrolu glasnoće i reprodukcije, kao i upravljanje telefonskim pozivima. Kako se različite komande zadaju kombinacijom dodira i dužeg pritiska, potrebno je odvojiti vreme za njihovo učenje, ali nakon toga zadavanje komandi postaje gotovo intuitivno. Osim toga, slušalice reaguju na skidanje tako što pauziraju reprodukciju i, ukoliko ih ponovo stavite u roku od tri minuta, nastaviće je tamo gde je zaustavljena.
Zaključak
Vodeći se namerom da napravi jednostavne i pristupačne blutut bubice za svaki dan, Sennheiser nam je predstavio vrlo svestrane slušalice, koje zadržavaju dobar kvalitet zvuka u različitim okolnostima. Telefoniranje je takođe uživancija zahvaljujući paru mikrofona po bubici, a paneli osetljivi na dodir olakšavaju upotrebu i omogućuju kontrolu bez posezanja za telefonom. Ovo su odlično osmišljene i izvedene bubice, koje će zadovoljiti sve one koji žele da uživaju u muzici tokom celog dana.
Tip: in-ear
Prečnik drajvera: 11 mm
Frekvencijski opseg: 25 Hz - 15 kHz
Izobličenja THD: <0,08%
SPL: 109 dB
Povezivanje: blutut 5.3
Interna baterija: 35 + 35 + 380 mAh
Masa: 4 + 4 + 30 g
Cena: 90 evra
4Audio, 011/770-4320