Jump to content


József Lendvay - Violinista djavoljeg violiniste


pooya

Recommended Posts

Classic meets gypsy :D:D:bounce:D:lol: Riharde, ustaj!

Jedan prosečno naslušan ljubitelj klasične muzike vrlo brzo nauči da brzo sviranje ne čini virtuoznost. Teško je, pogotovu na gudačkim instrumentima, svirati sporo. Tada brzina ne pokriva greške, progutane note i sl.

Što se tiče same ove muzike, idem da dovedem Riharda.

Link to comment
Share on other sites

Gos'n Studer je muziÄki obrazovan, pa pomalo s visine pljucka na naÅ¡e pokuÅ¡aje da napiÅ¡emo neÅ¡to o muzici. Ipak ću se odvažiti da mu pomalo protivreÄim. Kod ovog tipa muzike je taÄnost "poslednja rupa...". A možda ni brzina nije presudna, mada je važna. Sudeći po kratkim semplovima, Lendvay je potrefio "žicu" potencijalnih sluÅ¡alaca, nudeći, osim brzine, lepe aranžmane, dobru atmosferu i sve sve Å¡to ide uz kvalitetnu popularnu muziku. NiÅ¡ta viÅ¡e od toga i ne treba oÄekivati, bez obzira Å¡to tu ima i obrade klasiÄnih dela.

Kada su, svojevremeno, zajedno svirali Stefan Grapeli i Jehudi Menjuhin, ovaj je Grapeliju odao priznanje da je, u muzici koju svira, bolji violinista od njega. To ne znaÄi da je Grapeli bolji, ali ne stoji ni obrnuto - Menjuhin je bez partiture izgubljen, a Grapeli bi u njoj oÄas posla naÅ¡ao Å¡to viÅ¡ka, Å¡to manjka nota. :bounce

Link to comment
Share on other sites

Drugari, vi ste uglavnom u pravu. Ali stvarno ne gledam s visine nikoga ko sluša klasiku manje od mene, samo sam izrazio svoje protivljenje crossover muzici (na sam žanr koji je trenutno veoma popularan odlazi veliki deo zasluge za nagradu koju je ovaj album dobio) jer je i Robi Lakatoš svirao Bramsa pa se tu čuje svašta itd.

Link to comment
Share on other sites

...Ccc...

Virtuoznost i muzikalnost nisu iste kategorije i ne moraju nužno da budu iskljuÄiva kategorija.

Crossover nije smetao kad je nastao world music u koji su se kleli ljudi od ukusa tamo od 80-tih.

Peter Gabriel. Paul Simon. N. fatteh Alli Khan. Marta Sebestyen. Rani Lajko Felix. Mljac.

Goran Bregovic. Deep Forrest. Pozni Lajko Felix. No Comment.

Ciganska muzika i krosover:

Pitanje Ciganske muzike. Ona u principu jako puno asimilira iz melosa i etnosa svog trenutnog okruženja. Dokaz: lepota i Å¡arolikost a u isto vreme razlika iste, kad sluÅ¡ate Cigansku muziku nastalu na raznim geografskim i etniÄkim Å¡irinama i dužinama: sluÅ¡ati/uporediti Cigansku muziku iz Rumunije, Belgije, Francuske, MaÄ‘arske. Srbije.

...ne bih Wiliju da protivureÄim samo da mu postavim par pitanjaca, koja mene muÄu u ovako ranim jutarnjim satima:

-Kolko izvedbi sebi omiljenog muziÄkog dela ima u diskoteci? Verovatno nekoliko. Da li su svi isti? Å ta ga opredeljuje u tome koje je najbolje?

-Kako objaÅ¡njava Äinjenicu da se dela "za klavir" Baha napr. sviraju ladnjaka bez obzira na to, Å¡to u Bahovo vreme klavir kao instrument nije postojao?

-Slike sa izložbe M Mussorgskog u orkestarskoj izvedbi zna svaka budala. U isto vreme ne obraćaju pažnju da je orkestraciju uradio M. Ravel. Što ne umanjuje vrednost ni doprinos ni jednnog ni drugog.

Navedeni primeri su po meni samo pohvala zajedniÄkog truda kvallitetnih umetnika. Nadalje:

-Snimci S Rahmanjinova kad se izvode sopstvena dela su meni grozni. Primer: http://www.youtube.com/watch?v=1RXnorFwfPA' rel="external nofollow">

Link to comment
Share on other sites

Jedno je tehnika sviranja a drugo preneseni umetnicki ugodjaj ( dozivljenost) i to treba razlikovati.

Nekad ( sta nekad; uvek) vise volim da cujem i da se desi greska ( cepne gudalo po violini i sl) ali da je prisutan feeling nego besprekorna virtuoznost bez duse

Link to comment
Share on other sites

Dvaput sam proÄitao celu temu, i nisam uspeo da shvatim razloge niti sadržinu ovih uvreÄ‘enih komentara na Willi-jeve izjave. Ako sam dobro shvatio bar deo ove "paljbe": moram sluÅ¡ati bar malo Bregovića, ili joÅ¡ bolje neku "izvornu" cigansku muziku (jer tu leži koren neÄega veoma važnog, MistiÄna Kolevka Muzike, ili Å¡ta ?), da ne bih bio po kratkom postupku proglaÅ¡en za elitistu i nadobudnog snoba ? Džiiiz.

Link to comment
Share on other sites

Dvaput sam proÄitao celu temu, i nisam uspeo da shvatim razloge niti sadržinu ovih uvreÄ‘enih komentara na Willi-jeve izjave. Ako sam dobro shvatio bar deo ove "paljbe": moram sluÅ¡ati bar malo Bregovića, ili joÅ¡ bolje neku "izvornu" cigansku muziku (jer tu leži koren neÄega veoma važnog, MistiÄna Kolevka Muzike, ili Å¡ta ?), da ne bih bio po kratkom postupku proglaÅ¡en za elitistu i nadobudnog snoba ? Džiiiz.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...