Jump to content


Audiofill - hifi sistem


audiofill

Recommended Posts

  • Replies 272
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zasto dva para monoblokova Reference 9 SE V2?

Doticne fotke su sa testiranja originalnog para i unikatnog custom made para - sada mog. U međuvremenu sam originalan par vec vratio nazad. Dakle, imam samo jedan par.

Duzan sam jos nesto o zvuku M&D zvucnika, znam i nisam zaboravio. Napisat cu taj tjedan.

Lijep pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Duzan sam jos nesto o zvuku M&D zvucnika, znam i nisam zaboravio...

http://www.audiofil.net/forum/forum_pos ... =8582&PN=4

Sistem je bio postavljen i "optimiziran" u svega jedan sat odkad smo se sparkirali na klubskom parkingu, uz meni dve potpune nepoznanice a to su cd player i slusaonica. Uzimajući u obzir navođene nepoznanice bio sam na kraju veoma pozitivno iznenađen zvukom. Velika hvala prijateljima Darku B. i Davoru P. na pomoći te Denzi za krasan cd player. :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@audiofil

Pre neki dan sam u AV Impulsu na brzinu poslusao M&D zvucnike (jos uvek ne usvirane - svirali ukupno 4-5 sati) model Sapphire i bio iznenadjen dinamikom koja gruva iz ovih malenih kutija. Nisam imao vremena da im se posvetim na duze staze ali mi se cini da ovi "klinci" imaju veliki potencijal. Sad mi je tvoje odusevljenje Maximus Monitorima mnogo jasnije. Kakve su cene za M&D u Sloveniji i okruzenju, kod nas su od prilike ovakve - bas me zanima tvoj komentar...

Mark & Daniel Ruby..............................1.050

Topaz.............................1.150

Sapphire.........................1.280

Maximus Monitor.............1.750

Pozdrav! :lol:

Link to comment
Share on other sites

@audiofil

Pre neki dan sam u AV Impulsu na brzinu poslusao M&D zvucnike (jos uvek ne usvirane - svirali ukupno 4-5 sati) model Sapphire i bio iznenadjen dinamikom koja gruva iz ovih malenih kutija. Nisam imao vremena da im se posvetim na duze staze ali mi se cini da ovi "klinci" imaju veliki potencijal. Sad mi je tvoje odusevljenje Maximus Monitorima mnogo jasnije. Kakve su cene za M&D u Sloveniji i okruzenju, kod nas su od prilike ovakve - bas me zanima tvoj komentar...

Mark & Daniel Ruby..............................1.050

Topaz.............................1.150

Sapphire.........................1.280

Maximus Monitor.............1.750

Pozdrav! :lol:

Drago mi je da ti se M&D sviđali na prvu loptu. Za pravu prezentaciju sto malisani mogu treba im 200 sati. Ruby ima zivota vec kod 30 Hz sto je neviđeno kod ovakvih malih kabineta, a Maximus monitori imaju bas fundament koji posrami gomilu skupih floorstandera. Covjek ne moze vjerovat niti pretstavljat da je ovo uopste moguce sve dokad ne cuje. Moja zelja je docepati se do M&D Omni harmonizera i koristiti ih sa Maximusima. Takva kombinacija bila je pretstavljena na hifi showu u gradu Malmo (Svedska) i ljudi bili su impresionirani. Pricalo se o tome na ovom forumu.

Sto se tice vasih cijena... smjesno jeftino. Europska cijena za Ruby iznosi negdje oko 1550-1600 EUR (kako vidim kod vas 1050 EUR), a za Maximus Monitor 3000 EUR (kako vidim kod vas 1750 EUR). Vec europska cijena 3000 EUR za Maximuse je smjesna cijena ako se gleda sa vidika kakvu sonicku performansu nude prema konkurenci na trzistu, a 1750 EUR... navali narod u ducan i kupi dokad jos ima, jer ovdje ne ide za low-tech zvucnike kakvih ima mali milijun na trzistu za takvu cijenu, ovdje ide za hi-tech piece of art sa killer performansu.

Link to comment
Share on other sites

... navali narod u ducan i kupi dokad jos ima, jer ovdje ne ide za low-tech zvucnike kakvih ima mali milijun na trzistu za takvu cijenu, ovdje ide za hi-tech piece of art sa killer performansu.

Samo, narode, pre nego Å¡to navaliÅ¡ u dućan, vodi raÄuna o jednoj važnoj stvari:

Osetljivost ovih zvuÄnika ide od 82.5 dB (!) do 85.5 dB. ZnaÄi, ako ne platiÅ¡ na mostu platićeÅ¡ na ćupriji, kupujući pojaÄalo ekstremnih performansi.

Ali kako god da se gleda, M&D zvuÄnici sigurno spadaju u sam vrh ponude bookshelf zvuÄnika.

Link to comment
Share on other sites

Samo, narode, pre nego Å¡to navaliÅ¡ u dućan, vodi raÄuna o jednoj važnoj stvari:

Osetljivost ovih zvuÄnika ide od 82.5 dB (!) do 85.5 dB. ZnaÄi, ako ne platiÅ¡ na mostu platićeÅ¡ na ćupriji, kupujući pojaÄalo ekstremnih performansi.

Ali kako god da se gleda, M&D zvuÄnici sigurno spadaju u sam vrh ponude bookshelf zvuÄnika.

Ovisno sta se smatra kod "ekstremne perfomanse".

a) Ako je to sonicka kvaliteta onda sigurno jer ide za totalno revealig zvucnike koji po nacelu s*anje unutra - s*anje van pokazu na svaku manu preostatka sistema. Svercanja nema. Ali kad je sve ustimano kako treba onda je to velika raskosna predstava kakva se moze na ostalim zvucnicima na stalcima sa ugrađenim inferiornim klasicnim visokotoncima samo sanjat. Ovdje modificirani AMT ide u visinu vec od 800 Hz, sto znaci da u dijelu frekvencnog spektra koji je cloveskim usima najvise osjetljiv (sredjetonsko podrucje između 800 HZ i 4KHz)spasava integritetu signala. Da ne trebunjam previse evo opis rada i prijednosti:

http://www.mark-daniel.com/DirBig_En.asp?BigID=8

http://www.mark-daniel.com/Dir_En.asp?Proid=10

Jos zanimljivost... netko je na Sonus Faberima izvadio visokotonac i zamjenio ga Aurum Cantus ribonskim visokotoncem G2. Kako kaze rezultat je impresivan i nema variante da ponovo ide nazad na inferiornu visokotonsku klasiku. Evo link:

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=8740

Dakle bas to, sto trebunjam vec nesto godina, ali M&D modificirani AMT je jos veliki korak naprijed od recimo Cantusovog odlicnog ribonca. Kad to covjek cuje u miru na pristojnom preostatku sistema povratak nazad na klasiku je niski udarac. Probajte.

:cheers Ako je to potrebna snaga pojacala za korektan rad zvucnika onda nema takve krize. Pogledati revjuve na 6moons sa cime sve su tjerali M&D. Ako se dobro sjecam vec su dobili pristojne rezultate sa nekim 2x70W pojacalima.

Imam snazan osjecaj da bi M&D zvucnici odlicno svirali sa najnovijim Hypexovim pojacavackim modulima serije HG (koji su zvucno superiorni prijasnjim Hypex verzijama) sa ugrađenim high performanse regulatorima. Cujem da vas konstruktor Solaja, kojeg veoma cijenim, nesto radi sa ovim najnovijim Hypexima u kombinaciji sa killer preamp sekciju. Kako poznam njegov entuzijazam, mislim da ce to biti zbilja killer integralno pojacalo ili pre/power kombinacija za razumne novce... i eto ga, problem sa amplifikaciju za M&D mozda na brzinu sređen.

Evo taj novi Hypex HG modul sa high performance regulatorima i za usporedbu obican stari inferioran modul, kakav se ugrađuje u mali milijun fabrickih digi pojacala:

post-413-128510583411_thumb.gif

post-413-12851058342_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Po nesto mjesecnom traganju za odgovarajucim laptopom koji ce mi sa externim hard diskom sluziti kao izvor zvuka uz Squeezebox + za igrackanje sa ostalim novodobnim multimedia aktivnostima traganje je konacno zavrseno. Moglo bi to ici brze ali kako moji tupi glavi pored dobre muzike i dobrog zvuka dosta znaci i fensi izgled sprava, je nakon mnogo neprespavanih noci odluka pala na prekrasan HP Pavilion sa ugrađenim Altec Lansing "ozvucenjem" i externim hard diskom dizajn by Porsche. I sto je kod toga najvise interesantno, taj bozanstveno dizajniran i obrađen HP laptop (barem za mene) uopste ne kosta vise od ostalih jednolicnih "ordinary look" laptopa na trzistu. Takođe nista vise od konkurence ne kosta ni navođeni externi hard disk, cak i manje.

Posto ima komp instaliranu Vistu, a to je za mene nesto sasvim novo jer dosad nisam imao kompa koji bi bio u stanju ganjati Vistu, pretpostavljam da ce biti vise neprespavanih noci da ce sav software proraditi kako treba (ako ce uopste) jer kako citam ljudi imaju sa Vistu probleme. Ako Squeeze center nece raditi besprijekorno onda cu ici nazad na stari dobri XP.

Evo nesto slika sa neta:

post-413-128510588839_thumb.jpg

post-413-128510588852_thumb.jpg

post-413-1285105889_thumb.jpg

post-413-128510588907_thumb.jpg

post-413-128510588919_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Audiofill,

laptop je veoma lep i verujem da ce zadovoljiti estetske kriterijume. Secam se da si nedavno zagovarao izgradnju PC Music Servera koji bi bio dislociran u neku drugu prostoriju, a preko WLAN-a ili LAN-a i Squeezboxa da se muzika "stream"-uje do ostatka sistema. Music Server bi kao i svaki drugi server bio non stop ukljucen i muzika bi bila non stop dostupna kako na osnovnom sistemu tako mozda i na muzickim uredjajima smestenim u drugim prostorijama. Taj koncept mi se dopao.

Slazem se da je laptop lepsi od prosecnog PC-a, ali moram da kazem da sam video veoma lepa PC kućiÅ¡ta sa tiÅ¡im i bolje reÅ¡enim hlaÄ‘enjem nego kod laptopova. Pretpostavljam da laptop neće biti non stop ukljuÄen kao Å¡to bi to bio PC music server te da će taj lepi laptop biti u istoj sobi gde se sluÅ¡a muzika.

Dakle, molio bih te da mi odgovoriš šta dobijas u sistemu kupovinom laptopa. Nedavno sam nabavio SB3, a planiram da uz pomoć jednog mog drugara rešim pitanje muzic servera, pa me baš zanima tvoj odgovor.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Kad ce DAC? Cekam da prepisem :talasi Trazim nesto za SB3 do 500-600 EUR-a. Neki predlog za pocetak?

DAC je u ovogodisnjem planu. :talasi

Sto se tice DACA za pocetak uz Squeezebox za tamo negdje oko 500-600 EUR - ja mislim da je steta bacati novce za takav DAC jer neces profitirati dosta. Ali za tamo negdje oko 1000 eura vec je druga pjesma. Mozda Altmann. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Audiofill,

laptop je veoma lep i verujem da ce zadovoljiti estetske kriterijume. Secam se da si nedavno zagovarao izgradnju PC Music Servera koji bi bio dislociran u neku drugu prostoriju, a preko WLAN-a ili LAN-a i Squeezboxa da se muzika "stream"-uje do ostatka sistema. Music Server bi kao i svaki drugi server bio non stop ukljucen i muzika bi bila non stop dostupna kako na osnovnom sistemu tako mozda i na muzickim uredjajima smestenim u drugim prostorijama. Taj koncept mi se dopao.

Slazem se da je laptop lepsi od prosecnog PC-a, ali moram da kazem da sam video veoma lepa PC kućiÅ¡ta sa tiÅ¡im i bolje reÅ¡enim hlaÄ‘enjem nego kod laptopova. Pretpostavljam da laptop neće biti non stop ukljuÄen kao Å¡to bi to bio PC music server te da će taj lepi laptop biti u istoj sobi gde se sluÅ¡a muzika.

Dakle, molio bih te da mi odgovoriš šta dobijas u sistemu kupovinom laptopa. Nedavno sam nabavio SB3, a planiram da uz pomoć jednog mog drugara rešim pitanje muzic servera, pa me baš zanima tvoj odgovor.

Pozdrav

Ja sam vise puta kazao, pa tako cu ponovit i sad, da je nabava nekog polovnog kompa ili izgradnja takvog fino i jeftino rjesenje. Stavis u drugu prostoriju da ne pravi buke, povezes zicno ili bezicno sa Squeezeboxom i stvar sređena. To je bila jedna od tri variante koje sam zamisljao. Druga varianta bila je NAS disk i treca varianta bila je nabava laptopa.

Posto sam imao do sad kod kuce uvijek samo po jedan kompjuter a imam tri djeca kojima treba kompjuter za skolovanje, igre, online chat i ne znam jos sta sve, onda si mozes pretstavljat kako je bio familiarni komp okupiran. U toj vezi sam sve vise i vise razmisljao o nabavi laptopa, sa cime bi ubio vise muha sa jednim mahom. Rjesio bi problem izvora zvuka za Squeezebox i kada se bezicno streama muzika laptop se moze u isto vreme upotrebit i za kakve druge stvari jer je fully mobilan i funkcionalan. Takođe je veoma praktican za raznolika audio testiranja,... i kraj kraja jedan laptop vec mi ionako trebao. Tako nekako sam sad pristao na laptopu i divim se VISTI koja mi je bila prije zbog preslabasnog familiarnog kompjutera potpuno nepoznata, a sad kao da sam otkriu Ameriku... :talasi Graficki interfejs je bozanstven, takođe i jednostavnost . Ali sacekat cu do instaliranja ostalih potrebnih stvari (posebno Squeeze centra) jer kako cujem covjek moze tada zbog nekompaktibilnosti i premalo drivera cesto izgubiti zivce.

Inace laptopa tekom streamanja muzike nece biti u slusaonici pa nema veze koliko je lep jer me smeta vec samo buka od externog hard diska ili ne daj boze da je ukljucen frizider u susjednoj sobi i da su kod toga vrata sobe otvorena...

Ljep pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Trebam da kazem, da sam impresioniran nad Vistu. Radi bozanstveno, bez ikakvih felera. U tom vremenu se u pozadini instalirao veci broj update-a i nijednom nije doslo do bilo kakvog konflikta sa hardwarom ili softwarom. Ovo je sasvim drugi svijet od XP... bas kao kad u sistem stavis dobar TVC i mozag odmah kaze da povratka nazad sa nedotaknute cistoce na distorzirajucu aktivu vise nema. :plakanje

Uglavnom, evo jedna fotka izvora zvuka sa dva vec omenuta vanjska hard diska. Sve se nalazi u drugoj sobi i signal se bezicno fura u slusaonicu na Squeezebox:

2k5f84ec0236.jpg

I screenshot ekrana za one koje preljepi i funkcionalan Squeezebox jos nije zarazio :ruganje :

http://www.hiendfi.com/phpBB2/richedit/ ... cff2b7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Pozdrav drustvo!

Proslo je vise od pola godine odkad smo pricali u ovom topicu. U međuvremenu se uvijek nesto desavalo i testiralo.

U sistemu su sad promjenjeni interkonekcijski kabeli. U svakom jedan metarskom paru kabela nalazi se 10 metara posebno obrađenog soft anealed vodica sa cistog srebra. Ide za vulgaris vlastnorucni rad mog prijatelja sa iskljucno organskih materiala (osim vodica i kriogeniziranih rodium plated Furutech konektora naravno) i kao takvi su kabeli pravi piece of art. Opis i fotke kabela ovdje.

Inace opis i fotke sistema ovdje.

Kako kazem, uvijek se nesto desava. Prijasnji mjesec je bio na slusanju vulgaris zvucnicki kabel koji je takođe vlastnorucni rad istog prijatelja. Ide za zajedno 12 posebno obrađenih vodica razlicitih presjeka sa first class soft anealed zlata i srebra, koji geometrijski tvore "Fibonacci sequence golden ratio". Takođe ide za organske materiale (osim vodica i kriogeniziranih rodium plated Furutech banana naravno). Opis i fotke ovdje.

Trenutacno je na long term testiranju Nuforcov stereo asortiman V2 generacije. Kraj ovog mjeseca dođe na slusanje jos njihov najnoviji miniamp Icon koji sa svoju hi-end performansu za smjesne novce rasturava sirom svijeta. Na fotki se nalaze 2 x integralac IA-7 V2 i 4 x custom made monobloki Reference 8 V2.

2k8e1b35ada9.jpg

Takođe je na testu Transporter. Ide za bozanstvenu spravu koja zvucno posrami ogromno skupih hi-end cd playera. Taj se moze sasvim prilagodit zeljama, potrebama i okusu vlastnika. Ovako izgleda skoro vec sasvim izdresiran primjerak :bounce :

2k33e861cb66.jpg

Kraj ovog mjeseca dođe na slusanje jos nesto bonboncica. Među ostalom custom made Hypex pojacavacki moduli kojih nema na trzistu. Pogonit ce ih state of the art custom made switcher napajanje izrađeno sa strane Coldampa posebno za njih. A najvise se veselim slusanja najnovijeg TVC pretpojacala made by Solaja, koji ce biti premierno pretstavljen kraj ove godine na Rocky mountain audio festu. Taj takođe dođe na slusanje kraj ovog mjeseca. :banana

Sta se tice muzicke kolekcije, ta se prosirila na nekih 2300-2400 naslova. Sve pazljivo zripao eac-om na hard disk u flac format. Svaka pjesma zaseban fajl + vecina skeniranih covera. Ovo mi uzelo ogromno vremena ali isplatilo se. Nema veceg uzitka od daljinca sa dostupom do citave kolekcije u jednoj ruki i pivicku u drugoj ruki... nema variante da idem nazad na prehistorik cd player sistem.

Lijep pozdrav i cujemo se!

Link to comment
Share on other sites

Nema veceg uzitka od daljinca sa dostupom do citave kolekcije u jednoj ruki i pivicku u drugoj ruki... nema variante da idem nazad na prehistorik cd player sistem.

Bravo, ÄoveÄe. Taaako se to radi.

Nego, možeš li reći nešto o V2 generaciji Nuforce, iskreno vredi li to tolikih ekstra novaca ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...